Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Vel O' Sevens
Posty: 62
Rejestracja: 25 maja 2014, 17:04
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: Vel O' Sevens »

Ten tytuł aż błaga o dodatki. Fajnie mają Francuzi aczkolwiek trochę słabe że w ich języku, zabija klimacik.
"The best fantasy is written in the language of dreams. It is alive as dreams are alive, more real than real … for a moment at least … that long magic moment before we wake. [...]"

- George R.R. Martin
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: Munchhausen »

Wierzę, że w końcu doczekamy się tych dodatków po angielsku - recenzja chłopaków z ShutUp&SitDown narobiła naprawdę sporo szumu i przyczyniła się do błyskawicznego wyprzedania gry i nowego dodruku, więc może wydawnictwo spróbuje spieniężyć ten nagły wzrost zainteresowania. Mam tylko żal, że nikt tego nie wydał po polsku - gdzie jest Kickstarter, kiedy naprawdę go potrzeba? :/
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: rastula »

Munchhausen pisze:Wierzę, że w końcu doczekamy się tych dodatków po angielsku - recenzja chłopaków z ShutUp&SitDown narobiła naprawdę sporo szumu i przyczyniła się do błyskawicznego wyprzedania gry i nowego dodruku, więc może wydawnictwo spróbuje spieniężyć ten nagły wzrost zainteresowania. Mam tylko żal, że nikt tego nie wydał po polsku - gdzie jest Kickstarter, kiedy naprawdę go potrzeba? :/

a błędy poprawili? ;)...


trzeba się skrzyknąć i zrobić fanowskie tłumaczenie - tylko najpierw trzeba skończyć grę ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: rastula »

Vel O' Sevens pisze:Ten tytuł aż błaga o dodatki. Fajnie mają Francuzi aczkolwiek trochę słabe że w ich języku, zabija klimacik.


to ważne info dla ew. polskiego wydawcy ... polska wersja zabije "klimacik" - nie róbta! :P
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1927
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 175 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: tomuch »

rastula pisze:
Munchhausen pisze:Wierzę, że w końcu doczekamy się tych dodatków po angielsku - recenzja chłopaków z ShutUp&SitDown narobiła naprawdę sporo szumu i przyczyniła się do błyskawicznego wyprzedania gry i nowego dodruku, więc może wydawnictwo spróbuje spieniężyć ten nagły wzrost zainteresowania. Mam tylko żal, że nikt tego nie wydał po polsku - gdzie jest Kickstarter, kiedy naprawdę go potrzeba? :/

a błędy poprawili? ;)...


trzeba się skrzyknąć i zrobić fanowskie tłumaczenie - tylko najpierw trzeba skończyć grę ;)
Pierwszą sprawę mam częściowo przetłumaczoną (w tym gazetę), może w tym roku znajdzie się trochę czasu na dalsze tłumaczenie...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Vel O' Sevens
Posty: 62
Rejestracja: 25 maja 2014, 17:04
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: Vel O' Sevens »

rastula pisze:
Vel O' Sevens pisze:Ten tytuł aż błaga o dodatki. Fajnie mają Francuzi aczkolwiek trochę słabe że w ich języku, zabija klimacik.


to ważne info dla ew. polskiego wydawcy ... polska wersja zabije "klimacik" - nie róbta! :P
Nie no, lepiej zagrać po polsku niż w ogóle ;)
"The best fantasy is written in the language of dreams. It is alive as dreams are alive, more real than real … for a moment at least … that long magic moment before we wake. [...]"

- George R.R. Martin
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: Rafal_Kruczek »

rastula pisze:
Vel O' Sevens pisze:Ten tytuł aż błaga o dodatki. Fajnie mają Francuzi aczkolwiek trochę słabe że w ich języku, zabija klimacik.


to ważne info dla ew. polskiego wydawcy ... polska wersja zabije "klimacik" - nie róbta! :P
Jaki klimacik?
Klimat trzeba sobie stworzyć - i w niektórych sytuacjach obcy język może troche pomaga... a w niekórych przypadkach jest barierą nie do pokonania.
Trzeba sobie usiąść w wygodnych fotelach, koniecznie o 17 przy herbatce zaparzonej angielska metodą pitą z filizanek i rozpocząc 'śledztwo' tryzmjac sie roli. Albo po prostu skupic się na grze wyłączając rozpraszacze.
I język nie ma tutaj duzego znaczenia jesli się go zna.
Rozegrałem kilka spraw czytajac po angielsku i na bieżąco tłumacząc innym graczom na polski (z niewielka pomoca internowych tłumaczy przy trudniejszych/specjalistycznych/przestarzałych słowach). jak moje amatorskei tłumacznie nie zabiło klimatu, to pewnie dowolne PROFESJONALNE z zamiłowaniem zrobione tez nie zabije. Trzebaby znależć jakiegoś tłumacza który robił tłumaczenia Conan Doyla i sprawdził się w tym.
Ale kto by się podjął tlumaczenia, a potem redakcji takiego przedsięwzięcia?
I jaka jest biznesowy zysk w sprzedaży czegoś takiego?
Ile trzeba by sprzedać egzemplarzy, żeby pokryć koszty licencji i tłumaczenia?
I jak firma mogłaby się podjąć?
Niby sprawa jest jasna: Ystari - > Asmodee - > Rebel.pl - dobrze zgaduje?
Ale to nie jest gra oryginalnie zrobiona przez Ystari tylko na licencji. Czy umowa objeła też opcje na wydanie takze polskiej wersji?

Mam pomysł na sprzedanie tej gry który by miał szanse umożliwić lepszą sprzedaż (głownie skierowany do miłosniow SH niekoniecznie tylko gier).
SHCD jest idealnie podzielny i można próbować sprzedawać go w odcinkach.
1. Wydać 1 odcinek (instrukcja, mapa, książka adresowa, sprawa nr 1 i gazeta nr 1) w promocynej cenie jako pierwszy odcinek kolekcji np 10 PLN
2. Zaproponować następne odcinki w korzystnej cenie w prenumeracie - jako bonus dla prenumeratorów dać pudełko np. 200 PLN za komplet :)
3. Resztę odcinków (2-10) sprzedawać normalnie. np. 25 PLN
4. W przypadku znakomitych wyników wydawać kolejne odcinki.
5. Profit :)
To mogło by sie udac gdyby taka kolekcje zrbił wydawca majacy doświadczenie w tego typu marketingu (np. Hachette) i nie ograniczała by się tylko do terenu Polski. Ale na innych rykach produkt jest już "nadpoczęty"...
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: Olgierdd »

Rafal_Kruczek pisze:I jak firma mogłaby się podjąć?
Niby sprawa jest jasna: Ystari - > Asmodee - > Rebel.pl - dobrze zgaduje?
Chyba raczej nie. Strategia wydawnicza Rebela obejmuje tylko gry niezależne językowo.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: Rafal_Kruczek »

Olgierdd pisze:
Rafal_Kruczek pisze:I jak firma mogłaby się podjąć?
Niby sprawa jest jasna: Ystari - > Asmodee - > Rebel.pl - dobrze zgaduje?
Chyba raczej nie. Strategia wydawnicza Rebela obejmuje tylko gry niezależne językowo.
Po pierwsze pisze o obecnych powiązaniach i wydaniach. Inny wydawca nie wchodziłby zbytnio chętnie w taki układ...
Po drugie, ja tam strategii wydawniczej Rebela nie znam, ale wydają też gry zależne językowo np. Abyss, Time's up
Ale boje się pomysleć jakby taki SHCD z Rebela by wyglądał skoro już w kilku instrukcjach zdarzały sie nieprzetłumaczone paragrafy i sfromułowania. A tutał byłoby tekstu dużo więcej. Zresżta Ystari też miało problemy z wersją angielską...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: rastula »

bitasa pisze:Kurde musze sobie sama kupić. Czyli polecacie wersję orygnalną? A język taki w miarę przystępny?
Jak znasz dobrze angielski to przystępny ;).

A tak serio to jeśli czyta się "normalne"książki po angielsku nie sięgając częściej niż 2 razy na stronę do słownika to można spróbować. Aby w pełni czerpać przyjemność trzeba nie przekraczać 1 szukania.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 648 times
Been thanked: 524 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: Harun »

W moim odczuciu trzeba znać język na bardzo dobrym poziomie.

Swoją drogą na bieżąco śledzę posty na BGG o dodatkach i ktoś dostał inf. od Ystari, która daje pewne nadzieje.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: Munchhausen »

To niesamowite, że dodatki do nowej edycji pojawiły się już po francusku oraz hiszpańsku, a na wersję angielską dalej musimy czekać. Obyśmy doczekali (za nową, poprawioną wersję "Gumshoe" też bym się nie obraził - jak szaleć, to szaleć) :)
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 648 times
Been thanked: 524 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: Harun »

Swego czasu chciałem grupowo zakupić 1 egz. gumshoe ale nie było chętnych
wotd
Posty: 26
Rejestracja: 30 lip 2008, 15:25

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: wotd »

Mam pytanie co się dzieje, w przypadku kiedy chcę się udać do lokacji której nie ma w książce? W instrukcji jest napisane, że po prostu wybieram inną lokację, ale czy powinienem sobie odjąć za to punkty, czy też nie?
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: Munchhausen »

Uwaga! Asmodee w końcu zapowiedziało przetłumaczenie dodatków! Planowany termin to styczeń 2016 :)
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: jolietjake »

Ja sie pytam kiedy jakis polski wydawca sie ruszy do wydania Sherlocka! Polak potrafi niech ktos zrobi chociaz ;)


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 648 times
Been thanked: 524 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: Harun »

Munchhausen pisze:Uwaga! Asmodee w końcu zapowiedziało przetłumaczenie dodatków! Planowany termin to styczeń 2016 :)
Patrząc na zmienne wcześniejsze informacje jakich udzielali byłbym dalece ostrożny z tym terminem.
Niemniej odkładam już kaskę na zakup :)
warran
Posty: 253
Rejestracja: 25 sty 2015, 23:35
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: warran »

tomuch pisze:Pierwszą sprawę mam częściowo przetłumaczoną (w tym gazetę), może w tym roku znajdzie się trochę czasu na dalsze tłumaczenie...
I jak? Znalazło się trochę czasu? ;)
Mocno rozważam zakup po obejrzeniu recenzji rahdo (spokojnie, nie ma spojlerów). Sam chyba nie powinienem mieć problemów z językiem (tak mi się przynajmniej wydaje po obejrzeniu rahdo), ale nie wiem jak z moją drugą połówką no i po polsku zawsze byłoby prościej.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1927
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 175 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: tomuch »

Pierwsza sprawa jest przetłumaczona w całości. Narazie nie znalazłem wolnej chwili, żeby zrobić korektę, ale jeśli jest zapotrzebowanie, to czas się niedługo znajdzie ;)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
warran
Posty: 253
Rejestracja: 25 sty 2015, 23:35
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: warran »

tomuch pisze:Pierwsza sprawa jest przetłumaczona w całości. Narazie nie znalazłem wolnej chwili, żeby zrobić korektę, ale jeśli jest zapotrzebowanie, to czas się niedługo znajdzie ;)
Spokojnie, nie pali się ;) grę kupię nie wcześniej jak w przyszłym miesiącu (jak nie za dwa... ech... tak dużo gier, tak mało hajsu...) i na początek pewnie zobaczę jak mi idzie rozwiązywanie spraw po angielsku. W razie w się odezwę :)
Blejzimierz
Posty: 46
Rejestracja: 21 lip 2005, 22:05
Lokalizacja: Kraków/Pszczyna/Gliwice
Kontakt:

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: Blejzimierz »

Nie wiem na ile to może pomóc w czymkolwiek czy jakkolwiek wpłynąć na polskich wydawców, ale ja także jestem posiadaczem wersji angielskiej, w grze zakochałem się od pierwszego wejrzenia! :P
Ale to nie najważniejsze info dla wydawcy - mam całą, dużą grupę ludzi, z którymi grywamy w planszówki rzadziej, preferują przeróżne gry (niektórzy Dixita, inni Mage Knighta, inni tylko Le Havre), a Sherlock połączył wszystkich! :P To serio jedyna taka gra, przy której absolutnie wszyscy, 8 osobowa grupa, świetnie się bawili, grzebali w gazecie, dyskutowali..
A ten język angielski, choćbyście nie wiem jak dobrze go znali, to dobrać ekipę kilku osób, to naprawdę jest problem, i język akurat w tej grze potrafi totalnie flow rozbić... 2-3 razy trzeba sięgnąć po słownik, i już siada gdzieś napięcie budowane.

Nie wiem kto to może wydać, jak możemy jako fani pomóc, ale zróbmy może coś żeby wydawnictwa zobaczyły, że jest zainteresowanie w grupie early adopters, a przecież przy obecnym hype na Sherlocka (filmy, serial), to w Empiku zejdzie jak ciepłe bułeczki :P

Rebelu kochany, wiemy, że wydajecie gry Asmodee - nie można by gdzieś podpytać o opcje i jednak spróbować w to wejść :P
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: rastula »

polskie wydanie to byłoby coś...
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: donmakaron »

Graliście w 8 osób?! :O Ktoś czytał na głos teksty czy jak to ogarnęliście? Ja po grze w dwie osoby nie wyobrażam sobie gry w cztery a nawet trzy! Niby jest co robić jak ktoś inny czyta, ale wydłuża to grę okrutnie.

A z innej beczki - jak spodobał się wam Sherlock, zainteresujcie się też T.I.M.E Stories :)
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: Munchhausen »

Sherlocka uwielbiam, a przeszedłem póki co tylko trzy pierwsze sprawy - specjalnie je sobie dawkuję, bo wiadomo, że jest ich tylko dziesięć (na szczęście dodatek już w drodze). To kapitalne doświadczenie i strasznie mnie smuci, że nie mogę go dzielić ze wszystkimi znajomymi, bo nie każdy aż w takim stopniu ogarnia angielski (bywa literacki), a tłumaczenie w locie to jednak nie to samo. Wydanie polskiej wersji to dość ryzykowna decyzja, ale od czego jest crowdfunding? Tylko niech kolejnymi stretch goalami będą nowe sprawy :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1112 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: detrytusek »

ja bym wsparł polską wersję na każdym posiadanym kompie:)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ