Star Trek Fleet Captains

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: sirafin »

Nie jestem z kamienia, jeśli taka będzie wola większości to zmienię na obszary, niechaj przemówią też inni gracze :D
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Dr Bobaz
Posty: 437
Rejestracja: 10 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: Dr Bobaz »

Wyedytowałem post z linkiem do instrukcji (nowa, ale ciągle nie ostateczna wersja). A ponadto:
sirafin pisze:Czyli "Grupa Wypadowa"? Przypominam, że jest:
Task Force - Grupa (Zadaniowa)
Tak więc, coś wypadałoby by zmienić, żeby nie było dwóch "Grup", które mogą się później mylić.
Myślę, że nie ma potrzeby. "Grupy Zadaniowe" mają raczej niewielkie zastosowanie podczas gry.. Nie pamiętam, żebym odkąd mam ST:FC (a mam od premiery), kiedykolwiek sensownie tego użył. (Albo zupełnie nie pojmuje ich działania :D)

I jeszcze kwestia Command Post. Ja u siebie piszę "Posterunek dowodzenia", sirafin proponuje "stanowiska dowodzenia". Potrzebujemy głosów innych, żeby się zdecydować :P
Embrace Eternity!
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Dr Bobaz pisze: I jeszcze kwestia Command Post. Ja u siebie piszę "Posterunek dowodzenia", sirafin proponuje "stanowiska dowodzenia". Potrzebujemy głosów innych, żeby się zdecydować :P
Oba fajne :). Stanowisko dowodzenia jednak trochę bardziej pasuje moim zdaniem ( mówimy o statku? :D nie grałem jeszcze, tylko przeglądałem elementy i nie pamiętam do czego to się odnosi :P ). Posterunek kojarzy mi się z posterunkiem policji :P, nie mówimy stanowisko policji, mimo że obydwa, jakby się uprzeć pasują. Nie jestem językoznawcą, co więcej, bardziej analfabeta ze mnie :P ale w moim odczuciu stanowisko brzmi naturalniej dla zwykłego użytkownika języka :P. Tak jak mam u siebie w domu "stanowisko", "miejsce" do gier planszowych, tak samo na statku jest "stanowisko", "miejsce", "punkt" dowodzenia ... "mostek"?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: sirafin »

Chodzi o ten wielki "kafel gracza", z którego zaczyna się grę, gromadzi tam punkty zwycięstwa, kładzie przy nim misje. Z wyglądu przypomina panel kontrolny, przy którym zasiada oficer na statku.

Obrazek
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: Lothrain »

Zdecydowanie "stanowisko dowodzenia".
Awatar użytkownika
Dr Bobaz
Posty: 437
Rejestracja: 10 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: Dr Bobaz »

Chodzi o ten wielki "kafel gracza", z którego zaczyna się grę, gromadzi tam punkty zwycięstwa, kładzie przy nim misje. Z wyglądu przypomina panel kontrolny, przy którym zasiada oficer na statku.
... A jednocześnie jest pełnoprawnym polem (kaflem obszaru) na który wlatują/z którego wylatują okrętu, sąsiadującym z 3 innymi kaflami, a nie tylko "planszą gracza" do zbierania punktów, zadań i figurek. Nie tylko na początku gry są tam figurki - to tam pojawiają się posiłki i można tam wlecieć, żeby naprawić statek albo ukryć się/uciec przed przeciwnikem.
Nie jestem pewny, czy to dobrze, żeby okręty wylatywały z/wlatywały na "stanowisko".
No i zajmuje 3 (wirtualne) pola przestrzeni...
Chyba się czepiam słówek :D
Embrace Eternity!
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: Lothrain »

Ale stanowisko to niekoniecznie "jeden namiot z radiostacją i Panem z gwiazdkami na pagonach" - równie dobrze może być to cała dobrze wyposażona baza. Po prostu w terminologii wojskowej funkcjonuje "stanowisko dowodzenia" i może mieć ono bardzo szeroki zakres. JA nie widzę problemu z okrętami przylatującymi do stanowiska dowodzenia.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: sirafin »

Zawsze jest jeszcze Strefa Dowodzenia :)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Strefa też elegancko. W sumie to wszystkie propozycje byłby ok. Jednak stanowisko jest chyba najodpowiedniejsze :), głosuje na stanowisko.

Do tego kafelka można dodać jakąś grafikę? Czy to bedzie przeszkadzać w grze?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: sirafin »

Przeszkadzać w zasadzie nie będzie, tylko jaką grafikę byś chciał dodawać?
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Może dla Klingonów coś charakterystycznego dla nich, a dla Ludzi ( sorry dopiero będę nadrabiał braki w znajomosci star treka ;) ) może ojczystą planetę?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: sirafin »

Coś w ten deseń?
Obrazek

Przy okazji, zastanawiam się czy nie zmienić jeszcze jednej rzeczy w tłumaczeniu, a mianowicie

COMBAT - BITWA (zamiast WALKA)

Pomysł wyszedł przy tłumaczeniu kart Misji, MISJE BITEWNE brzmi lepiej niż MISJE WALKI.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Wow. Nieźle :D. Tylko ten krwisty czerwony troszkę nieczytelny ( na zdjęciach nie wiem jak by było na stole ).
"Bitwa" lepsza.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: sirafin »

Też nie wiem jak by było na stole, jeszcze tego nie drukowałem ;) A właśnie, CENTRUM DOWODZENIA jest chyba idealnym połączeniem "panelu kontrolnego" i "miejsca skąd wylatują statki" :)

A taki panel dla Federacji:
Obrazek
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Dr Bobaz
Posty: 437
Rejestracja: 10 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: Dr Bobaz »

Centrum dowodzenia mi się podoba ;).
A i podmienione grafiki na kafelkach są bardziej trekowe i lepiej się prezentują.
Mam wrażenie, że czas napisać do WizKids i Paramountu, żeby drugą edycje wykonali według pomysłów sirafina ;).

A teraz marudzenie o tłumaczeniu:

Co do tych misji. Ja używałem "zadania", zamiast misji, głównie ze względu na charakter zadań w FC. Są to w gruncie rzeczy proste czynności, które mamy wykonać, typu "wykonaj skan o poziomie trudności 12 dowolnej niezamieszkanej planety" czy "przeprowadź test eksperymentalnego napędu". Zadania bitewne też nie są zbyt wyszukane, to zwykle "zaatakuj słabszy okręt", "zniszcz okręt w walce" czy "zadaj 2 uszkodzenia podczas jednego ataku". Kategoria Influence jest trochę poważniejsza, częściej wyłamuje się ze schematu łatwych i prostych poleceń, ale nadal są to bardziej polecenia czy zlecenia niż misje, które to mi się kojarzą z czymś większym - zgraną operację, coś jak misja w afganistanie (nie mówiąc o misji katolickiej w Ugandzie, czy coś).
Wiem, że znowu czepiam się słówek :D.

I jeszcze OPS - zostawiłeś sprawę pod głosowanie, ale to skrót od wyrażenia w liczbie mnogiej, dlaczego mielibyśmy ją zmieniać na pojedynczą (stanowisko na mostku, które obejmował np cmdr Data nazywa się Chief Operations Officer, a konsola przy której siedział nazywana jest ops albo operations) więc tu bym się nie zastanawiał dłużej. Ew. pomyslał nad polskim skrótem, np OPE?
Embrace Eternity!
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: sirafin »

No to skoro się podoba, to można sobie wydrukować ;)
http://speedy.sh/4eyY7/CP-druk.rar

Co do OPS, to rozumowałem na zasadzie, że to bonus do konkretnego testu, jakiś manewr, operacja. Jednak faktycznie masz rację, że liczba mnoga jest tu bardziej uzasadniona, bo w końcu chodzi o ogólną nazwę kategorii. Zresztą kolejne pole opisałem ZAŁOGA a nie ZAŁOGANT, więc sam nie wiem co mnie napadło z tą OPERACJĄ :D
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Dr Bobaz
Posty: 437
Rejestracja: 10 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: Dr Bobaz »

Wydaje mi się, czy czerń jest mniej czarna niż na obrazkach, które wrzuciłeś? :>
Czy trzeba to jakoś specjalnie drukować, żeby po wydrukowaniu pasowało do kafli?
Embrace Eternity!
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: sirafin »

Kolor powinien być ten sam. Mogę pobawić się z kontrastem jeśli na wydruku wychodzi mało czarny. Rozmiarowo nie pasuje do kafli po wydruku?
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Dr Bobaz
Posty: 437
Rejestracja: 10 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: Dr Bobaz »

Dr Bobaz pisze: Po korekcie i uwagach sirafina (75% instrukcji) przygotowałem raz jeszcze poprawioną instrukcję. Obrazki bez zmian, podsystemy zmienione na systemy -> Ale już sobie przypomniałem czemu zmieniłem "system" na "podsystem" - żeby uniknąć skojarzenia z systemami gwiezdnymi (układami planetarnymi itp). Wersja 0.8f:

http://www.sendspace.com/file/5h87z4
Jak wyżej :). Cytat z edytowanego postu z instrukcją.
Embrace Eternity!
Awatar użytkownika
Dr Bobaz
Posty: 437
Rejestracja: 10 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: Dr Bobaz »

Dr Bobaz pisze: Po ostatecznych poprawkach i korekcie sirafina przygotowałem (niemal) finalną wersję instrukcji. Tłumaczeń na obrazkach nadal nie ma (jest ich sporo, szczerze mówiąc nie jestem pewien czy w ogóle będę je tłumaczył). Póki co, nie zastępuje ich polskimi wersjami, żeby nie siłować się z prawami autorskimi ;). Wersja 1.0:

http://www.sendspace.com/file/vbyzap
Cytat za edytowanym postem. 100% poprawionej instrukcji.
Embrace Eternity!
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: jax »

Jest już Romulan Empire w rebelu dostępny od ręki!
[Czy pozostałe sklepy śpią? :roll: ]
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: sirafin »

Jakiś czas temu pojawiło się rozszerzenie, więc doszło trzecie centrum dowodzenia ;)

Obrazek

A tutaj plik do wydruku ze wszystkimi trzema centrami dowodzenia.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: janekbossko »

Karty tez tlumaczyles i kafle?
Cos mi sie obilo o uszy kiedys :)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: sirafin »

Częściowo masz rację :) Mam gdzieś na dysku materiały do druku z kartami misji i alternatywnymi kaflami (zmieniłem im grafiki). Karty spotkań mam zrobione częściowo, przetłumaczony tekst naniosłem na szablony, ale nie mam kiedy poszukać ilustracji do nich. Kart dowodzenia nawet nie ruszyłem. Dr Bobaz zrobił z kolei tłumaczenie instrukcji, które można ściągnąć z BGG. Generalnie StarTrek to spory projekt do polonizowania, zwłaszcza jak się dłubie przy tym jednoosobowo nie mając fizycznie gry pod ręką. Niestety musiałem go odłożyć na bok, ukończenie wymaga czasu a zajęć nie brakuje. Może jak się kiedyś zaopatrzę we własny egzemplarz będę miał motywację żeby zrobić resztę ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Trek Fleet Captains

Post autor: Rocy7 »

waffel pisze:Zagrałem pół partii w cztery osoby i polecam miłośnikom przygodówek, bo to najzwyklejsza przygodówka jest. Zamiast krasnala Rabarbara i elfa Tralala mamy okręty, ale te zachowują się jak postacie z przygodówki - mają jakąś prędkość, atak, obronę, zdolności specjalne, podróżując po mapie mają jakieś spotkania, questy itd. Na pierwszy rzut oka gra wydała mi się raczej płytka . Tryb czteroosobowy dodany zupełnie sztucznie i na siłę, równie dobrze moglibyśmy grać parami na oddzielnych stołach. \.
Interesuje mnie ta gra trochę jednak zniechęcają mnie te zarzuty, mógłby ktoś się odnieść zwłaszcza do kwestii płytkiej gry? Na ile starcia okrętów są taktyczne?
sirafin pisze:Jest przy tym trochę roboty, więc każda pomoc mile widziana ;) Na pewno sporo by ułatwiło, gdyby ktoś poszperał po filmach i wyłowił z napisów/lektora cytaty z kart dowodzenia. Widziałem prawie wszystkie filmy/seriale w uniwersum ST (jedynie do Original Series jakoś nigdy nie przysiadłem), ale to było wieki temu.
Mogę pomóc z cytatami ale nie gwarantuje 100% wierności oryginałowi, też widziałem filmy oraz seriale i też było to jakiś czas temu ale jakby co to sobie serię odrobinę odświeżę. Ewentualnie mogę założyć odrębny temat na których wrzucę wyniki mojej pracy i poproszę o uwagi.

Czasami są też różne tłumaczenia tekst karty dowodzenia Mr Spock "I have been and always shall be, your friend" powinien brzmieć "Zawsze byłem i na zawsze pozostanę twoim przyjacielem." (wersja filmowa) ale jest też wersja "Jestem i zawsze byłem Twoim przyjacielem".

Ps. na Star Trek Memory Alpfa Away Team jest tłumaczone jako "Drużyna zwiadu" ale sprawdzę to z serialem :)
ODPOWIEDZ