51. Stan: Nowa Era

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Stephan
Posty: 193
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:20
Has thanked: 78 times
Been thanked: 51 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Stephan »

Wysyłać ludziki mogę tylko do lokacji z otwartą produkcją przeciwników, a podpisywać umowy mogę z dowolną lokacją (akcja, cecha, fabryka) u przeciwnika ?
Dokładnie tak.
Lombard zadziała tylko z surowcami uniw. a nie z kazdymi innymi ?
Tutaj głowy nie dam, ale raczej tak. Surowcem uniwersalnym zastąpimy każdy inny surowiec, ale żadnym surowcem nie zastąpimy surowca uniwersalnego :) Jeżeli więc karta domaga się od nas s.u. - to dajemy właśnie s.u.
Lombard u Kellyego - mogę nim punktować mając po prostu podłączoną kartę podboju - 3x 2pkt ?
Nie. Punktujesz kiedy wyślesz do Lombardu ludzika a następnie odrzucisz podbitą lokację spod karty frakcji. W tym wypadku nie otrzymujesz płynących z podboju korzyści, a w Lombardzie u Kelly'ego kładziesz 2 VP.
Fundament nie można przebudować/wybudować z innej lokację, a czy Fundament można przebudować na każdą inną lokację ?
Tak jest.
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: ppski »

No to mi wywróciłeś świat tym lombardem u Kellyego :)
Chyba jest jeszcze jakaś podobna karta ale z symbolem umowy - wtedy akcja jest adekwatna ? Czyli ludzik, poswiecenie umowy i pkt zwyciestwa ?

Aha jeszcze kwestia kart cech, na której mamy znaczek fabryki i przy nim określonego surowca - za wyprodukowanie tego surowca daja pkt zwyciestwa. Z tego co czytalem na necie to sa rozne interpretacje, kiedy i ktore 'produkcje' daja ten bonus ? IMO chyba tylko z lokacji z produkcja (wylaczajac umowy) + surowce wyprodukowane z wypraw ludzikow do fabryk u przeciwnika ??
Stephan
Posty: 193
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:20
Has thanked: 78 times
Been thanked: 51 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Stephan »

No to mi wywróciłeś świat tym lombardem u Kellyego
Chyba jest jeszcze jakaś podobna karta ale z symbolem umowy - wtedy akcja jest adekwatna ? Czyli ludzik, poswiecenie umowy i pkt zwyciestwa ?
Dokładnie, działanie jest analogicznie.
Aha jeszcze kwestia kart cech, na której mamy znaczek fabryki i przy nim określonego surowca - za wyprodukowanie tego surowca daja pkt zwyciestwa. Z tego co czytalem na necie to sa rozne interpretacje, kiedy i ktore 'produkcje' daja ten bonus ? IMO chyba tylko z lokacji z produkcja (wylaczajac umowy) + surowce wyprodukowane z wypraw ludzikow do fabryk u przeciwnika ??
No cóż, z tego, co gdzieś wyczytałem, ta kwestia została zmieniona w zasadzie tuż przed wydaniem gry i nawet w instrukcji można znaleźć sprzeczne informacje na ten temat. Niemniej wersja kanoniczna jest taka, że punkty dostajesz za każdym razem, gdy twa frakcja zdobywa dany surowiec; czy to z produkcji, podboju, umowy czy w JAKIKOLWIEK inny sposób.
Awatar użytkownika
Radeku
Posty: 167
Rejestracja: 07 lis 2011, 07:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Radeku »

Mam takie pytanie odnośnie kart podboju które znajdują się pod bazą. Kiedy można odrzucić aby uzyskać nagrodę z podboju.

Dla przykładu jestem atakowany i mam kartę podboju pod bazą np. -1 i czy mogę w trakcie tego ataku odrzucić kartę aby móc się obronić.
Awatar użytkownika
gath
Posty: 208
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: gath »

Z tego co pamiętam nagrody za podboje otrzymujesz tylko w fazie produkcji (tylko karta "Zasieki" daje żeton zmniejszenia siły ataku na czerwonym pasku). Natomiast przed atakiem przeciwnika bronisz się żetonami i odbywa się to w fazie akcji, więc nie możesz odrzucić karty z pod bazy aby dostać żeton - w tej turze jest już za późno.
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: muker »

Mam pytanie o taką kartę:
budynek A - dostaję 2pz za każdą przebudowę

Budynek A przebudowuje na jakiś inny budynek, czy przed zdjęciem umiejętność aktywuje się?
Jaki budynek przebudowuje na budynek A, oczywiście nie kładę na nim od razu pz?
Awatar użytkownika
piechu
Posty: 267
Rejestracja: 26 sty 2010, 10:09
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 5 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: piechu »

gath pisze:Z tego co pamiętam nagrody za podboje otrzymujesz tylko w fazie produkcji (tylko karta "Zasieki" daje żeton zmniejszenia siły ataku na czerwonym pasku). Natomiast przed atakiem przeciwnika bronisz się żetonami i odbywa się to w fazie akcji, więc nie możesz odrzucić karty z pod bazy aby dostać żeton - w tej turze jest już za późno.
Zgadza się ;)
muker pisze:Budynek A przebudowuje na jakiś inny budynek, czy przed zdjęciem umiejętność aktywuje się?
Nie. Jeżeli wykonałeś przebudowę i w jej wyniku nie masz już na stole budynku, które daje Ci jakiś bonus za przebudowę, to nie możesz go otrzymać.
muker pisze:Jaki budynek przebudowuje na budynek A, oczywiście nie kładę na nim od razu pz?
Zgadza się, nie kładziesz. Najpierw musisz mieć ten budynek na stole, żeby jego cecha działała.
Awatar użytkownika
Camilus
Posty: 91
Rejestracja: 26 gru 2008, 16:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Camilus »

Dwa pytanka bo już mi się w głowie kręci:
1. Jak to jest w końcu z tym działaniem (produkcja zasobu) => punkt/y zwycięstwa ?
Bo idąc za faq z BGG znalazłem takie coś: http://boardgamegeek.com/article/7764609#7764609 , co jednoznacznie pokazuje że pz dostaje się niezależnie kiedy i jak dany zasób się zdobyło.
Pytam bo widzę (w tym wątku również), że kwestia ta nadal budzi kontrowersje...
2. (przyłączenie budynku z daną ikonką) => PZ . Za przebudowę i odbudowę, gdzie stawiamy budynek z odpowiadającą ikoną nie dostajemy PZ z tego tytułu, tak?

Będę wdzięczny za odzew.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Firenski »

ad 1. PZ dostaje się niezależnie kiedy i jak dany zasób się zdobyło
ad 2. Dostajemy PZ z tego tytułu (przebudowa i odbudowa to nadal przyłączenie budynku). Hmm... Chyba, że chodzi Ci o wykonanie akcji przyłączenia. Wtedy faktycznie PZ dostajemy w wyniku wykonania akcji przyłączenia budynku danego typu.
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
gath
Posty: 208
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: gath »

Camilus pisze:Dwa pytanka bo już mi się w głowie kręci:
1. Jak to jest w końcu z tym działaniem (produkcja zasobu) => punkt/y zwycięstwa ?
Bo idąc za faq z BGG znalazłem takie coś: http://boardgamegeek.com/article/7764609#7764609 , co jednoznacznie pokazuje że pz dostaje się niezależnie kiedy i jak dany zasób się zdobyło.
Pytam bo widzę (w tym wątku również), że kwestia ta nadal budzi kontrowersje...
2. (przyłączenie budynku z daną ikonką) => PZ . Za przebudowę i odbudowę, gdzie stawiamy budynek z odpowiadającą ikoną nie dostajemy PZ z tego tytułu, tak?

Będę wdzięczny za odzew.
Pozdrawiam

Odp 1. na 100% otrzymujesz PZ niezależnie od tego kiedy i w jaki sposób zdobywasz dany zasób.
Odp 2. na 99,9% NIE otrzymujesz PZ za przebudowę i odbudowę. 2PZ to za dużo by w tak łatwy sposób je zdobyć. Ponadto są karty, które dają bonusy za odbudowę i przebudowę. Ten 0,01% niepewności pozostał z podstawki, gdzie ikonki były inne i otrzymywało się po 1PZ za kartę danego typu (i z tego co pamiętam nie było wtedy ograniczeń na budowę, przebudowę na tego typu kartach).
Awatar użytkownika
piechu
Posty: 267
Rejestracja: 26 sty 2010, 10:09
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 5 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: piechu »

gath pisze:
Camilus pisze:Dwa pytanka bo już mi się w głowie kręci:
1. Jak to jest w końcu z tym działaniem (produkcja zasobu) => punkt/y zwycięstwa ?
Bo idąc za faq z BGG znalazłem takie coś: http://boardgamegeek.com/article/7764609#7764609 , co jednoznacznie pokazuje że pz dostaje się niezależnie kiedy i jak dany zasób się zdobyło.
Pytam bo widzę (w tym wątku również), że kwestia ta nadal budzi kontrowersje...
2. (przyłączenie budynku z daną ikonką) => PZ . Za przebudowę i odbudowę, gdzie stawiamy budynek z odpowiadającą ikoną nie dostajemy PZ z tego tytułu, tak?

Będę wdzięczny za odzew.
Pozdrawiam

Odp 1. na 100% otrzymujesz PZ niezależnie od tego kiedy i w jaki sposób zdobywasz dany zasób.
Odp 2. na 99,9% NIE otrzymujesz PZ za przebudowę i odbudowę. 2PZ to za dużo by w tak łatwy sposób je zdobyć. Ponadto są karty, które dają bonusy za odbudowę i przebudowę. Ten 0,01% niepewności pozostał z podstawki, gdzie ikonki były inne i otrzymywało się po 1PZ za kartę danego typu (i z tego co pamiętam nie było wtedy ograniczeń na budowę, przebudowę na tego typu kartach).

Ad.1 Zgadza się w 100%.
Ad.2 Rozwieję Twoje wątpliwości - na 100% NIE otrzymujesz PZ za przebudowę czy odbudowę, a tylko za akcję przyłączenia Lokacji danego typy, np. Rafineria - jeśli przyłączysz kartę typu Paliwo (ale właśnie tylko akcją przyłączenia - mówi o tym ikonka szarej strzałki z żółtym dzióbkiem, co oznacza właśnie akcję przyłączenia), to otrzymasz 2 PZ.

W 51. stanie było rzeczywiście troszkę inaczej, bo tam Rafineria wyglądała tak: karta typu Paliwo = 1PZ, więc nie miało znaczenia w jaki sposób karta Paliwo pojawiła się w twoim stanie (czy akcją przebudowy, czy przyłączenia), ważne że ją miałeś. Mogłeś mieć ją nawet przed wystawieniem Rafinerii i też dostałbyś PZ, bo na karcie jest =, a nie =>
kate87
Posty: 2
Rejestracja: 03 wrz 2012, 21:45

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: kate87 »

witam wszystkich, tym bardziej ze to moj pierwszy post.
dzisiaj kupiłam Nową Erę i praktycznie wszystko jest w porządku, ale... nie zgadza się ilość kart. zgodnie z instrukcja powinno ich być łącznie 110szt., a ja mam 115.
odpowiednio:
87szt. kart lokacji
13szt. kart natychmiastowych
5 kart bazt
5 kart umowy z innym graczem
5 kart kontaktu

dodam ze 3 karty mi sie powtarzaja tj. Zasieki, Truck i Cieżki Sprzęt. NAwet gdyby je odrzucic to i tak wychodzi dwie za duzo.
a wy ile macie dokladnie kart?
mozna gdzies znalezc dokladny spis kart?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Veridiana »

Powiedziałabym, że karty kontaktu frakcji to takie nie-karty i może się do limitu nie liczą, ale zerkam właśnie na instrukcję w sieci i kart lokacji + natychmiastowych ma być łącznie 95, więc faktycznie coś u Ciebie o 5 za dużo. może sie pomyliłaś w liczeniu? bo z tego co pamiętam, to wymienione karty mają się powtarzać... :?
kate87
Posty: 2
Rejestracja: 03 wrz 2012, 21:45

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: kate87 »

liczylam ok. 10 razy i nie chce wyjsc inaczej. :) sprawdzam wg instrukcji.
a kart natychmiastowych jest 13?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Furia »

To chyba błąd instrukcji. Też mam 100 sztuk kart lokacji i natychmiastowych.
13 kart natychmiastowych
87 lokacji
5 kart frakcji
5 kart umów
i 5 kart kontaktu
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: ppski »

Wczoraj miałem partyjkę z zadziornym kolegą, który bardzo był zainteresowany niszczeniem i obroną ;)

A to spowodowało, że chciał użyć zasieków/wozu bojowego, kiedy ja nie miałem pojęcia jak one działąją:
1. Podłączone jak umowa pod daną lokalizację, to wiadomo banalne.
2. Wóz bojowy jako Podbój, przy odrzucaniu karty w produkcji daje po prostu +4Czerwone, Zasieki dają -4Cz i tutaj jest pytanie, to oznacza, że musimy przeczuwać w której rundzie nam będzie taki żeton -4 potrzebny, bo po pierwsze po rundzie przepada a po drugie można go uzyskać tylko w produkcji (z podboju)?
3. Karty leżace jako zwykła lokalizacja, także Zasieki mają -1Cz, który jako że nie jest akcja to może być użyty do obroy w każdej chwili jeśli przeciwnik zaatakuje ? Jednorazówka.
4. Wóz bojowyleżacy jako lokalizacja daje +1 i -1 ale jako Akcja, czyli jesli go w danej rundzie nie użyliśmy/pobraliśmy a zostaliśmy zaatakowani to już go nei użyjemy bo w strzelaninie nie można wykonywać akcji ?

Jest trochę w tym racji ? :)
Awatar użytkownika
gath
Posty: 208
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: gath »

ppski pisze:Wczoraj miałem partyjkę z zadziornym kolegą, który bardzo był zainteresowany niszczeniem i obroną ;)

A to spowodowało, że chciał użyć zasieków/wozu bojowego, kiedy ja nie miałem pojęcia jak one działąją:
1. Podłączone jak umowa pod daną lokalizację, to wiadomo banalne.
2. Wóz bojowy jako Podbój, przy odrzucaniu karty w produkcji daje po prostu +4Czerwone, Zasieki dają -4Cz i tutaj jest pytanie, to oznacza, że musimy przeczuwać w której rundzie nam będzie taki żeton -4 potrzebny, bo po pierwsze po rundzie przepada a po drugie można go uzyskać tylko w produkcji (z podboju)?
3. Karty leżace jako zwykła lokalizacja, także Zasieki mają -1Cz, który jako że nie jest akcja to może być użyty do obroy w każdej chwili jeśli przeciwnik zaatakuje ? Jednorazówka.
4. Wóz bojowyleżacy jako lokalizacja daje +1 i -1 ale jako Akcja, czyli jesli go w danej rundzie nie użyliśmy/pobraliśmy a zostaliśmy zaatakowani to już go nei użyjemy bo w strzelaninie nie można wykonywać akcji ?

Jest trochę w tym racji ? :)
Jest w tym 100% racji. :)
Awatar użytkownika
Camilus
Posty: 91
Rejestracja: 26 gru 2008, 16:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Camilus »

Mam pytanie o kartę Lombard (zdaje się).
Tam jest akcja, że wydanie dwóch "surowców uniwersalnych" daje 1 (albo 2 PZ - nie pamiętam).
I ostatnio naszła mnie taka wątpliwość: czy to mają być dwa żetony surowca uniwersalnego czy dwa dowolne surowce?

Z góry dzięki
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gath
Posty: 208
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: gath »

Z tego co pamiętam Trzewik na forum tłumaczył, że żetony uniwersalne to tylko symbol w grze. Zamieniasz te żetony w trakcie swojej kolejki na dowolny inny surowiec (najprawdopodobniej po to, żeby inni nie czekali, aż zdecydujesz jaki chcesz surowiec z tego żetonu). Nie musisz koniecznie zamieniać tego żetonu na inny, ale ryzykujesz, że ktoś ci go ukradnie zamiast jakiś określony. Także w "Lombardzie" możesz użyć żetonów uniwersalnych, albo dowolnych innych.
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: 77rpm »

Kiedy i jak mogę zrezygnować z niebieskich kart ? Rozumiem, że MAKS kart pod planszą frakcyjną to 3 - obojętnie jaki miks kolorów, czerwone wiadomo - w fazie zasobów, a niebieskie ? Co jeśli źle zagrałem i chcę pozbyć się tej karty ? Czy poza zdolnością kart akcji za odrzucanie współpracy mogę jakoś się jej pozbyć ?
Zerwać umowę z niebieskim przeciwnika mogę w dowolnej chwili... Dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Czochrun »

Każdej umowy możesz pozbyć się w dowolnej chwili. Podpisanie nowej jednak Cię kosztuje.
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: 77rpm »

I teraz gra stała się jasna... w instrukcji jest napisane że możesz w dowolnej chwili zrywać umowę z lokacjami przeciwnika i to mnie zmyliło. To ZNACZNIE zmieni rozgrywkę :D
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Czochrun »

77rpm pisze:I teraz gra stała się jasna... w instrukcji jest napisane że możesz w dowolnej chwili zrywać umowę z lokacjami przeciwnika i to mnie zmyliło. To ZNACZNIE zmieni rozgrywkę :D
Tylko weź pod uwagę, że:
1. Tracisz na podpisanie umowy zasoby lub karty jednorazowe.
2. Odrzucenie Cię nic nie kosztuje
3. nie dostajesz zasobów z umowy, jeśli podpiszesz ją na własnej lokacji, w tej samej rundzie, w której zerwałeś umowę
4. Kolejne podpisanie umowy kosztuje Cię kolejne punkty umów jakie posiadasz.
5. Podpisywanie i jednoczesne zrywanie bardziej opłaca się na lokacjach przeciwników (ale to już w Nowej Erze) bo tam od dostajesz pierwszy bonus po podpisaniu umowy. Warto więc wypatrywać takich umów, które pozwolą Ci na podpisanie jeszcze lepszych. Ot cały urok kombosowania :)
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: 77rpm »

Jak rozumieć kartę (zdolność) Kaplica ? (KARTA [STRZAŁKA -->] 1PZ). Kiedy i jak korzystać ze zdolności tej cechy ? Wg mnie to powinna być akcja, nie wiem w jak to rozumieć - w jaki sposób odrzucać te karty ? W dowolnej chwili ? Tracę na to ruch ?

Czy karta współpracy dająca pkt (niebieska pod swoją kartą frakcji) punktuje co rundę (tak gramy) czy też ma limit pkt max 3 razy ?

Karta akcji pozwalająca położyć 1PZ za dowolnej karcie z danym typem surowca - jak ona punktuje ? Czy mogę w każdej turze kłaść ludka, następnie dwóch i na tych kartach kłaść sobie PZ ? Też nie jestem pewny jak grać.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Czochrun »

77rpm pisze:Jak rozumieć kartę (zdolność) Kaplica ? (KARTA [STRZAŁKA -->] 1PZ). Kiedy i jak korzystać ze zdolności tej cechy ? Wg mnie to powinna być akcja, nie wiem w jak to rozumieć - w jaki sposób odrzucać te karty ? W dowolnej chwili ? Tracę na to ruch ?
Faktycznie wygląda jakby była akcją ale moim zdaniem jest to cecha umożliwiająca Ci odrzucenie karty z ręki aby otrzymać punkt zwycięstwa. Punkt ten kładziesz na karcie Kaplica, czyli maksymalnie na grę możesz taki ruch wykonać 3 razy.
77rpm pisze: Czy karta współpracy dająca pkt (niebieska pod swoją kartą frakcji) punktuje co rundę (tak gramy) czy też ma limit pkt max 3 razy ?
Każda umowa daje dochód w fazie produkcji tak długo dopóki ta karta będzie pod kartą frakcji. Nie ma ograniczenia do 3.
77rpm pisze: Karta akcji pozwalająca położyć 1PZ za dowolnej karcie z danym typem surowca - jak ona punktuje ? Czy mogę w każdej turze kłaść ludka, następnie dwóch i na tych kartach kłaść sobie PZ ? Też nie jestem pewny jak grać.
Tak, jeśli jest to akcja to tak. Tylko z tego co pamiętam te punkty kładło się na prawym rogu kart danego typu i tylko jeden na jednej karcie. Bonus jest taki, że nie liczy się tego do trzech żetonów uzyskanych w inny sposób (jeśli takowe mają tam szansę leżeć).
ODPOWIEDZ