Amerigo (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Amerigo

Post autor: KubaP »

palladinus pisze:Nie twierdzę, że jest to zła gra, ale słaba jak na Felda. Nazwisko zobowiązuje, a sam fakt pojawienia się opinii o problemach z gameplay'em świadczy, że chyba jednak nie została przetestowana do końca. Może postanowił pójść w stronę lżejszych tytułów, ale nie wyszło mu to na dobre.

Jaki sens ma akcja pływania, skoro wszystkie porty są już zajęte albo kupowania budynków, jeśli się ich nie zbuduje? Tego problemu nie było w poprzednich jego tytułach.

Zresztą Queen Games ma problemy z wydaniem megahitu, choć nie przeszkadza im to w windowaniu cen.
Jaki ma sens akcja budowania jeśli nie dopłynąłeś nigdzie statkiem? Jaki ma sens akcja kupowania przetwórni surowców, jesli już zostały wszystkie wykupione? Może jednak zagraj jeszcze raz lub dwa, bo z tego, co czytam, to gra przy pierwszym podejściu może okazała się ciut za trudna?
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Amerigo

Post autor: Vester »

Te końcówki u Felda to pewien symptom. W Trajanie na 4 osoby już 2 razy miałem tak, że w ostatniej kwarcie cała mapa była wyeksploatowana a wszystkie sensowne kafle do mankali przetrzebione. Wszyscy skupili się na statkach, bo nie było nic innego do roboty i jeden miał więcej farta w kartach, drugi mniej.

Imho podobny problem za długiej rozgrywki.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4722
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Amerigo

Post autor: BartP »

Nie grałem w grę, ale czytałem instrukcję i rzeczywiście widzę podstawy w pytaniu "Jaki ma sens akcja planowania w ostatniej turze (nie rundzie), skoro tego i tak nie zbudujemy?". No ale bez względu na to, ile by było tur, i tak kiedyś będzie ta ostatnia, a w niej pewne akcje niemające sensu. Chyba że są jakieś punty za niewybudowane budynki, nie wiem.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Amerigo

Post autor: palladinus »

Vester pisze:Te końcówki u Felda to pewien symptom. W Trajanie na 4 osoby już 2 razy miałem tak, że w ostatniej kwarcie cała mapa była wyeksploatowana a wszystkie sensowne kafle do mankali przetrzebione. Wszyscy skupili się na statkach, bo nie było nic innego do roboty i jeden miał więcej farta w kartach, drugi mniej.

Imho podobny problem za długiej rozgrywki.
Dokładnie, jedna tura mniej albo może mniejsza liczba dostępnych kostek w kolorach mogłoby to zmienić w czteroosobowej rozgrywce, ale wyraźnie coś zgrzyta.
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Amerigo

Post autor: hsiale »

KubaP pisze:Już można zobaczyć, że mimo iż średnia spada, to gra wciąż awansuje w rankingu!
7,76 z niecałych 200 ocen to strasznie niziutko. Wyższą średnią mają Zamki, Trajan, a nawet Bora Bora, mimo że ocen mają dużo więcej. Już jest więcej ocen 7 niż 9, więcej 6 niż 10. Stawiam na docelową średnią w okolicach 7,3-7,5 i miejsce może w trzeciej setce rankingu.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Amerigo

Post autor: KubaP »

hsiale pisze:
KubaP pisze:Już można zobaczyć, że mimo iż średnia spada, to gra wciąż awansuje w rankingu!
7,76 z niecałych 200 ocen to strasznie niziutko. Wyższą średnią mają Zamki, Trajan, a nawet Bora Bora, mimo że ocen mają dużo więcej. Już jest więcej ocen 7 niż 9, więcej 6 niż 10. Stawiam na docelową średnią w okolicach 7,3-7,5 i miejsce może w trzeciej setce rankingu.
Moim zdaniem to efekt tego, że wydawał to Queen Games i na Essen wielu ameriloverów usiadło nie wiedząc do czego i spodziewając się kolejnej przygodówki. A tu zonk. Zresztą oceny "4" z komentarzem "piece of eurojunk" mówią wiele za siebie. Nie bój nic, będzie wysoko.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Amerigo

Post autor: Vester »

To fakt, może dotrzeć wysoko, ale nie dlatego, że jest genialna, tylko dlatego, że jest prosta i niestresująca - czyli robiona pod średnią niemiecką.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Amerigo

Post autor: KubaP »

Vester pisze:To fakt, może dotrzeć wysoko, ale nie dlatego, że jest genialna, tylko dlatego, że jest prosta i niestresująca - czyli robiona pod średnią niemiecką.
Każda gra Felda jest prosta i niestresująca (no, W Roku SMoka jest stresujące). IMHO, of course. Ale dobra, już się wyłączam, bo jako eurodziewczynka-psychofanka Felda i tak jestem średnioobiektywny ;)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Amerigo

Post autor: Olgierdd »

KubaP pisze:Moim zdaniem to efekt tego, że wydawał to Queen Games i na Essen wielu ameriloverów usiadło nie wiedząc do czego i spodziewając się kolejnej przygodówki. A tu zonk.
Chyba nie bardzo orientujesz się jakie gry wydaje QG.
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Amerigo

Post autor: hsiale »

Nie sądzę. Te kilka ocen 5 i niżej to nie problem. Problem to 58 ocen 6 lub 7, czyli ze 30% wszystkich. I przy nich są głównie komentarze typu "solidna gra, ale bez rewelacji".

http://chart.apis.google.com/chart?cht= ... ||||Rating|||
http://chart.apis.google.com/chart?cht= ... ||||Rating|||
http://chart.apis.google.com/chart?cht= ... ||||Rating|||
http://chart.apis.google.com/chart?cht= ... ||||Rating|||

To są wykresy ocen dla: Zamki Burgundii, Brass, Le Havre, Tzok'in. Szczyt na 8, zaniedbywalna ilość ocen 5 i mniej, więcej 9 niż 7, więcej 10 niż 6. I tak wyglądają wykresy praktycznie całej czołówki rankingu (jedyny wyraźnie inny to War of the Ring 2Ed, który szczyt ma na 10, bardzo mocne przesunięcie w stronę 10 mają też Zimna Wojna, Netrunner i TtA). Amerigo wygląda tak:

http://chart.apis.google.com/chart?cht= ... ||||Rating|||

Oceny na dole nie zrobią różnicy. Żeby gra wylądowała wysoko, z jakiegoś powodu więcej ludzi musi zacząć ją oceniać na 9 niż na 7 i więcej na 10 niż na 6. Jaki to może być powód, nie widzę, więc stawiam że gra wyląduje niżej - tam, gdzie są gry porządne, ale nie świetne.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Amerigo

Post autor: cezaras »

Jaki sens ma akcja pływania, skoro wszystkie porty są już zajęte albo kupowania budynków, jeśli się ich nie zbuduje? Tego problemu nie było w poprzednich jego tytułach.
ale, ale - a jest jakaś gra, która nie ma takiego problemu
Puerto - jaki jest sens akcji kupca, nadzorcy kiedy wiemy, że jest ostatnia runda a był zagrany kapitan
Brass - jaki jest sens akcji budowania przędzalni, skoro tor popytu jest już wyczerpany i nie ma opcji na port?? (albo developmentu w ostatniej kolejce :) )
itp. itd.

zawsze gdy wybieramy z kilku akcji, pod koniec część ma małe zastosowanie, albo wręcz jest bez sensu
nie potrafię znaleźć gry, która by to obaliła
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Amerigo

Post autor: sillue »

palladinus pisze:Na BGG pojawiają się głosy o problemie, który i my dostrzegliśmy już po pierwszej rozgrywce na targach. Gra jest za długa o co najmniej jedną turę, gdyż pod koniec większość akcji jest niewykonywalna. Cytuję opinie z którą się zgadzam: "Really feels like a design flaw to me. Shocking to say!" Dlatego też opinie, że jest to najlepsza gra Felda, jest moim zdaniem nietrafiona. Już można zobaczyć, że mimo awansowania w rankingu, średnia systematycznie spada.
miałem się nie odzywać, ale co mi szkodzi...

looks like a little attitude flaw to me :roll:

wspomniany cytat dotyczył kwestii, że w 4 rundzie brakuje portów... w naszej grze portów brakowało pod koniec 2 tury :lol:
w 4 brakło miejsca na wyspach do zabudowania :mrgreen:
i myślę, że to jest jak najbardziej prawidłowe, skoro plansza jest zamknięta.

nikt nie ukrywa, że początek gry, to zajmowanie portów, ale 2 runda, to już wybór, czy dalej pływać i zajmować resztę, czy skupić się na kończeniu wysp, które już się ma, czy podzielić uwagę na kilka kwestii... i tutaj wchodzi element, który sprawi, że ta gra będzie topowa...

możesz sobie planować co chcesz, ale jeżeli nie dopasujesz w trakcie gry strategii do dostępnych akcji, nie zareagujesz na ruchy przeciwników i nie dopilnujesz toru pierwszeństwa, to jak to mówią za wschodnią granicą "nas nie dogoniat"...


wracając do sedna,
nie można mylić dostępności 7 akcji przez całą grę z sensem ich wykonywania... po tą są żetony rozwoju, żeby w ostatniej rundzie niepotrzebne akcje przełożyć na punkty zwycięstwa...
ta ostatnia runda, którą rozegraliśmy tak szybko w pierwszej partii, po poznaniu gry będzie rozgrywana stosunkowo dłużej z błahego powodu:
przy równym poziomie graczy będzie decydować o zwycięstwie.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Amerigo

Post autor: KubaP »

Olgierdd pisze:
KubaP pisze:Moim zdaniem to efekt tego, że wydawał to Queen Games i na Essen wielu ameriloverów usiadło nie wiedząc do czego i spodziewając się kolejnej przygodówki. A tu zonk.
Chyba nie bardzo orientujesz się jakie gry wydaje QG.
Kochany, orientuję, ale przeciętny Essenowicz pamięta Escape z zeszłego roku. Czy muszę każde zdanie obudowywać konstrukcją myślową, żeby być zrozumianym na forum pełnym inteligentnych ludzi?
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Amerigo

Post autor: palladinus »

Żeby daleko nie szukać, w Bora Bora na końcu każda akcja ma sens, bo każda przynosi wymierne korzyści, nie wspominając o indywidualnych celach, przy których niektórzy gracze skupiają się na jednej rzeczy, a inni na innej. Plansza się jakoś nie zapycha, wręcz przeciwnie, na końcu chce się zrobić wszystko, ale nie wszystko można.
A dróg do zwycięstwa jest o wiele więcej.

W Amerigo na odwrót, można niemal wszystko, ale nie wszystko się chce. Dodatkowo ważność akcji jest zmienna, ale ich dostępność nie.

Tak jak pisałem, gra nie jest zła, ale Feld przyzwyczaił już do większej elegancji w projektowaniu, a tu widać krok w tył.

Zauważyłem, że starzy hardcorowi projektanci postanowili spróbować sił w bardziej rodzinnych tytułach, gdzie jest mniej finezji niż nas przyzwyczaili, ale nie wszystkim udaje się to równie dobrze. Nie jest to syndrom tylko Felda.
Ostatnio zmieniony 30 paź 2013, 13:30 przez palladinus, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Amerigo

Post autor: berni »

KubaP pisze: Kochany, orientuję, ale przeciętny Essenowicz pamięta Escape z zeszłego roku. Czy muszę każde zdanie obudowywać konstrukcją myślową, żeby być zrozumianym na forum pełnym inteligentnych ludzi?
Escape był chyba akurat jedynym tego rodzaju tytułem wydanym przez z reguły eurosucharowe Queen Games. Myślisz, że niepomni Wallensteinów, Szogunów, Chicago Expressów itd. Essenowicze szli do stoiska mając przed oczami tylko jedno jedyne Escape?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Amerigo

Post autor: KubaP »

berni pisze:
KubaP pisze: Kochany, orientuję, ale przeciętny Essenowicz pamięta Escape z zeszłego roku. Czy muszę każde zdanie obudowywać konstrukcją myślową, żeby być zrozumianym na forum pełnym inteligentnych ludzi?
Escape był chyba akurat jedynym tego rodzaju tytułem wydanym przez z reguły eurosucharowe Queen Games. Myślisz, że niepomni Wallensteinów, Szogunów, Chicago Expressów itd. Essenowicze szli do stoiska mając przed oczami tylko jedno jedyne Escape?
Wiesz, wchodząc na Essen wpadało się wprost na wielkie, kolorowo-pastelowe stanowisko Queen Games - myślę, że to mogło mieć znaczenie. Zresztą, to dywagacje nieupodstawione w żaden sensowny sposób. Nic to, JA mam nadzieję, że gra się obroni sama i kiedy wypowiedzą się ludzie, którzy zagrali kilka partii, a nie jedno demo w zapchanej sali, to dyskusja stanie się nieco wiarygodniejsza.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Amerigo

Post autor: Olgierdd »

KubaP pisze:Wiesz, wchodząc na Essen wpadało się wprost na wielkie, kolorowo-pastelowe stanowisko Queen Games - myślę, że to mogło mieć znaczenie.
Jeżeli ktoś na targach kierował się takimi kryteriami (ładnie i kolorowo), to tym bardziej nie usiadłby do Amerigo :twisted:
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Amerigo

Post autor: KubaP »

Olgierdd pisze:
KubaP pisze:Wiesz, wchodząc na Essen wpadało się wprost na wielkie, kolorowo-pastelowe stanowisko Queen Games - myślę, że to mogło mieć znaczenie.
Jeżeli ktoś na targach kierował się takimi kryteriami (ładnie i kolorowo), to tym bardziej nie usiadłby do Amerigo :twisted:
Olgierd, na Essen ludzie siadali do czegokolwiek, byleby zagrać, takie były tłumy ;) Wiem, bo z Palmerem i Adikiem grałem w Mayday! Mayday! :D
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Amerigo

Post autor: palladinus »

KubaP pisze: Olgierd, na Essen ludzie siadali do czegokolwiek, byleby zagrać, takie były tłumy ;) Wiem, bo z Palmerem i Adikiem grałem w Mayday! Mayday! :D
Cholera, tak małe stoisko, a chyba wszyscy w to grali :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Amerigo

Post autor: jax »

O żadnym Top10 dla Amerigo nie ma mowy skoro juz teraz ma raw rating=7.76 a dla top 10 wynosi on ponad 8. A w Amerigo grali dotąd najwięksi zapaleńcy, ci którym na tym naprawdę zależało i oni podbili przeciętną.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Odp: Amerigo

Post autor: przemoo99 »

jax pisze:O żadnym Top10 dla Amerigo nie ma mowy skoro juz teraz ma raw rating=7.76 a dla top 10 wynosi on ponad 8. A w Amerigo grali dotąd najwięksi zapaleńcy, ci którym na tym naprawdę zależało i oni podbili przeciętną.
Może nie top10, ale jest jeszcze sterta zapaleńców takich, jak ja, którzy kupią bo Feld albo bo wieża bitewna...
A jak będzie później z oceną? Feldozapaleńcy i tak trochę podbiją, ale przy takiej tendencji raczej 2 setka na bgg.
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1311 times

Re: Amerigo

Post autor: rastula »

ta gra jest po prostu paskudna...ZB - przy niej to artystyczny szczyt :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Amerigo

Post autor: Trolliszcze »

Rastula, wiemy, pisałeś to już jakiś pierdylion razy.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1311 times

Re: Amerigo

Post autor: rastula »

Trolliszcze pisze:Rastula, wiemy, pisałeś to już jakiś pierdylion razy.
ty masz jakąś osobowość wieloraką że piszesz o sobie w liczbie mnogiej?

napisałem to chyba drugi raz :) - to tak samo dobre jak większość tutaj rozpisująca się o tym czy gra dobra czy zła na podstawie rankingu w BGG...- ja przynajmniej widziałem obrazki i zastanawiam się o co tyle krzyku ... Feld ( którego zresztą lubię) wydał ostatnio "pierdylion" gier i dlaczego akurat ta ma być taka naj naj ( bo ma gadżet w postaci wieży?)...na pewno jest najbrzydsza (trzeci raz :))
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Amerigo

Post autor: KubaP »

Wczoraj kolejna partia, tym razem dwuosobowa. Tu się już robi serio ciasno i trzeba bardzo uważać na to, co się robi, żeby nie dać przeciwnikowi przewagi. Ech, miodzio, panie Feld, miodzio!
ODPOWIEDZ