Coup (Światowy konflikt)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Halmaris
Posty: 116
Rejestracja: 30 kwie 2014, 19:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Coup

Post autor: Halmaris »

No ja też nie kupię z całą pewnością polskiej wersji.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Coup

Post autor: mat_eyo »

Ja z całą pewnością kupię, słyszałem, że gra jest bardzo dobra. Zmiana klimatu i grafik mi nie przeszkadza.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Coup

Post autor: TTR_1983 »

mat_eyo pisze:Ja z całą pewnością kupię, słyszałem, że gra jest bardzo dobra. Zmiana klimatu i grafik mi nie przeszkadza.
mi też nie. biorę :D Ciekawy jestem jaka będzie cena.
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Coup

Post autor: pingus »

Też mi się wydaje, że trochę przesada z tym ciśnięciem za zmianę tematu. Temat jak temat, poprzedni nie był wcale wspaniały, dość pasował, ale gra jest przede wszystkim ciekawa mechanicznie, polecam spróbować. Dziwi mnie za to, że Fox to wydaje, bo jak na ich profil to może trochę zbyt gejmerska. Coup to dla mnie gra imprezowa dla gamerów, ale co ja tam mogę wiedzieć.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Coup

Post autor: mig »

Mam wersję anglojęzyczną, ale wersję naszą kupię rownież. Uważam wprawdzie, ze graficznie (i tematycznie) jest totalnie do bani (zwłaszcza w porównaniu z klimatycznym oryginałem) ale wersja pl bedzie mniej odstraszala wspolgraczy. Tym bardziej, ze Coup dla kogoś kto siada do niego po raz pierwszy (zwłaszcza casuala) jest totalnie nieintuicyjny a konieczność spamiętania tylu akcji jest dość trudna. Anglojezyczna ściągawka średnio się sprawdzała - zbyt zamulała grę, która miała byc szybką nawalanką z blefem.
Miałem robic ściągawkę pl, ale skoro nasza wersja bedzie pewnie ze 25-30zl kosztować, to zaryzykuję :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Coup

Post autor: Bardias »

Co to za problem zrobić prostą tabelkę w excelu/wordzie? :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Coup

Post autor: mig »

Prosta tabelka bedzie średnio estetycznie wyglądać. A szkoda mi czasu na robienie czegoś ładniejszego + drukowanie na czymś lepszym od kartki ksero.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Coup

Post autor: piton »

mig pisze:Prosta tabelka bedzie średnio estetycznie wyglądać. A szkoda mi czasu na robienie czegoś ładniejszego + drukowanie na czymś lepszym od kartki ksero.
to wolisz nowych(kazuali) uczyć co robi Putin, policja i co tam jeszcze wymyślili ;) Lepiej ucz na oryginale :)

w kwestii wydania, to totalna porażka...imprezowa gra czy tam filler, a otoczka jak gra wojenna ze stajni GMT. Ciekawe jaki target ma przyjąć tak "wesołą" grę. Nie wyobrażam sobie pokazywania tego nowym graczom nastawionym na rozrywkę i poznanie czegoś fajnego i imprezowego.
- my zostajemy przy pierwotnej wersji, której i tak nie oceniam zbyt wysoko jako gry :P
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2083
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 393 times

Re: Coup

Post autor: walkingdead »

Nie mam w swojej kolekcji za wielu fillerów/ gier imprezowych, nie jestem fanką szybkich rozgrywek.
W Coup nie grałam, ciężko mi zatem ocenić na ile rodzime wydanie wpasowuje się w mechanikę gry, ale za to grafiki znalazłam przypadkiem w "internetach" i jestem zachwycona.
Jeśli gra będzie w rozsądnej cenie, kupię na 100%.

Czytałam również,że autor gry sam podkreśla,że wydając Coup, nie powinno się opierać na istniejących już wydaniach. Gra ma być wydawana z innym tematem i w innej szacie graficznej.
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Coup

Post autor: syfon »

Zwykle nie przepadam że narzekaniem i staram się tego nie robić - Jeżeli komponenty są okej co do jakości, mechanika też, a cena przystaje do zawartości, to tematyka gry jest sprawą drugorzędną. Niestety w tym przypadku rzeczywiście zupełnie nie rozumiem wyboru Foxgames.

Te zagrywanie putinów i onzetów totalnie nie widzi mi się w płaszczyźnie komunikacji między graczami. Dodatkowo branie tak cieżkiego tematu jak polityka globalna i konflikty całkowicie nie ma sensu w świetle lekkiej i przyjemnej mechaniki. "Światowy konflikt" to tytuł na grę pokroju Twilight Struggle a nie "mam na ręce ludzika w czapce daj mi trzy goldy".
Szkoda też w sumie całkiem fajnych grafik z innych wersji tej gry.

Byłem napalony na Coup ale w tej wersji zwyczajnie odmawiam współpracy. Szkolda, bo Foxgames wydaje coraz ciekawsze tytuły i ich sukces to więcej przyjemności dla nas.
Swoją drogą ciekawy jestem czy nie posłuchali głosu z forów i fb (bo bół dupy się zrodził spory) czy już było po wszystkim bo gra była wydrukowana jak ujawnili grafiki i temat. Wie ktoś?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Coup

Post autor: mig »

syfon pisze: Swoją drogą ciekawy jestem czy nie posłuchali głosu z forów i fb (bo bół dupy się zrodził spory) czy już było po wszystkim bo gra była wydrukowana jak ujawnili grafiki i temat. Wie ktoś?
Premiera chyba zapowiadana jest na pierwszą połowę czerwca, więc sądzę, że jakieś daleko idące zmiany czy to w temat czy grafiki są już średnio możliwe.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Coup

Post autor: Vandal »

W Coupa grałem i zmiana tematu nietrafiona jak głową w mur.
W oryginale bardzo dobrze pasowało "To ja jestem assassinem i cię dźgam!" "Nie bierzesz tej ekstra kasy, ja jestem baronem i hołoto nie masz pozwolenia". Jak już było zmieniać theme to można było np. na bardziej polski jak Wójt/Wiedźma/Kupiec/Rabuś, a tak to cała dusza gry poszła...

Plus co z pieniędzmi? Oryginał miał ładne żetony kredytek które pasowały do Sci-Fi, co zamiast nich?
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Coup

Post autor: RunMan »

Baryłki z ropą :P
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Coup

Post autor: gafik »

Kupiłem Coup (jakiś czas temu) i na drugi dzień czytam, że będzie wersja PL. Więc się zasmuciłem bo wolę PL i taki smutny chodziłem do dziś... Jak zobaczyłem wersję PL to oniemiałem i radość wróciła, że mam wersję ANG...

Fox Games... pfff!!!

Kolejny babol. Od razu przypomniałem sobie tę grę z samolotami od Wallace'a. Ciekawe jak jej sprzedaż wygląda? Myślę że Coup PL się tak czy siak sprzeda.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Coup

Post autor: lacki2000 »

gafik pisze:Kolejny babol. Od razu przypomniałem sobie tę grę z samolotami od Wallace'a. Ciekawe jak jej sprzedaż wygląda? Myślę że Coup PL się tak czy siak sprzeda.
Samoloty Wallace'a są słabe mechanicznie, jako gra. Coup mechanicznie daje radę, tylko musi trafić w gusta z tematyką.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Coup

Post autor: gafik »

Tam babol mechaniczny. Tu babol tematyczny... babol to babol. :P
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Coup

Post autor: mig »

gafik pisze:Tam babol mechaniczny. Tu babol tematyczny... babol to babol. :P
W przypadku Coupa, moim zdaniem, to tylko kwestia przyzwyczajenia. Kilka rozgrywek i nawet nie będzie się pamiętać o Ambasadorach czy Contessach :)

A gra jest na tyle dobra, że z niższą ceną, mimo schrzanionej tematyki, powinna stac się hitem. Zresztą wydawnictwo chyba to czuje, bo jeszcze żadna ich gra nie miała patronatu medialnego dwóch najważniejszych portali planszówkowych (GF i ZnadPlanszy). Chyba jest też najwyżej notowaną grą wg BGG.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Coup

Post autor: Tycjan »

Na stronie opublikowaliśmy instrukcję oraz można również zobaczyć jak będą wyglądały karty w grze: http://info.znadplanszy.pl/2014/06/05/s ... ukcja-gry/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Coup

Post autor: RunMan »

Za taką cenę pewnie i tak się skuszę, choć podobnie jak poprzednikom, re-theme zupełnie mi się nie podoba... :( Gdyby nie szósta postać, to mocno zastanawiałbym się nad kupnem wersji EN.
No i trochę szkoda, że taka forma oznaczania pieniędzy, wystarczyłoby przecież raptem ~30 żetonów (ale to pewnie spowodowałoby, że gra byłaby odpowiednio droższa).

@edit:
Wiadomo w jakim rozmiarze będą karty?
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Coup

Post autor: Rocy7 »

Przyznam ze tez waham sie nad wersjami zwlaszcza, iz z opisu gra jest w duzej mierze niezalezna jezykowo chyba?
W kwestii mechaniki na, ile upierdliwe jest odpadanie z gry? Lektura zasad polskiej instrukcjk Swiata bez konca sklania mnie ku wnioskowi, iz odpada sie niezwykle latwo, skoro mozna odpasc po juz jednym zlym ruchu.
Dodatkowo skoro w tej grze jest akcja, ktora pozwala Ci odebrac karte wplywu przed ktora sie ma jak sie bronic prawdopobnie jest niezwykle podatna na kingmaking?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2710 times
Been thanked: 2396 times

Re: Coup

Post autor: Curiosity »

Jeśli dwóch graczy się na Ciebie uweźmie, to niewiele poradzisz. Wyeliminują Cię szybko.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Coup

Post autor: Kolejarz »

Akcja, która usuwa kartę i nie da się przed nią obronić kosztuje 7 złota. Jeśli ktoś się zbliża do tej kwoty, to można mu zabrać 2 złota inną akcją, żeby odsunąć to w czasie. Nawet jak ktoś ma już wystarczające środki, to niekoniecznie będzie od razu je używał i się odsłaniał na pozostałych.
Gra jest szybka i nie trzeba długo czekać po odpadnięciu. Są dwie karty i rzadko się zdarza, żeby obie stracić naraz. Bez silnego podejrzenia blefu nikt nie będzie sprawdzał akcji, która nie jest wymierzona w niego bezpośrednio. W pierwszych rundach gromadzi się złoto, wymienia karty i sprawdza, co jest w talii. Sama gra jest bardzo dobra i mimo prostych reguł oraz niewielkiej liczby elementów rozgrywka ma pewną głębię. Widać, że autor poświęcił dużo czasu, żeby ją dopracować, wszystko jest naprawdę przemyślane.

Zaprezentowane pozostałe elementy polskiej wersji dalej mi się nie podobają. Mogę naprzemiennie brać pieniądze od USA albo Rosji, a potem wydać je na organizację protestu (marne 3 miliony) albo afery (tu już koszt 7 milionów). Afera jest tą ostateczną bronią, której nie można się powstrzymać, a na jej przygotowanie należy poświęcić kilka tur? Jest to akcja droższa i skuteczniejsza od protestów? Rosja zapobiega łapówkom, a Unia tłumi protesty? W odróżnieniu od oryginalnego pomysłu tu wszystko wydaje się wymyślone na siłę, żeby jako tako pasowało do tematu. Całość jest przekombinowana i trudno to odnieść do rzeczywistości. Janukowycz nie uciekał z kraju ze względu na afery. Gdyby w Polsce zaczęły się masowe protesty, to też politycy nie aferami by się przejmowali. Zupełnie tego nie widzę.
Zaznaczanie złota na karcie też jest trochę nietrafione, kartę będzie trzeba jeszcze obracać w trakcie gry. To półśrodek, na pewno jest taniej, ale nie bez powodu rzadko widać takie rozwiązania w grach. Żetony są znacznie praktyczniejsze. Dodatkowo, można zaznaczyć maksymalnie 11 milionów, podczas kiedy możliwe jest uzyskanie 12. To nie problem, sytuacja rzadko się zdarza i można na szybko wymyślić rozwiązanie (można znacznik położyć poza kartą, reguły i tak nie pozwalają długo utrzymać takiej sytuacji, więc wszyscy zapamiętają), ale to też można było zrobić lepiej. Bez pola z zerem zmieściłoby się i 12, a to 0 intuicyjnie oznaczyć można zdjęciem pionka.
Cena ok, chociaż liczyłem na bliższą polskim wersjom Resistance i Love Letter (szczególnie, że nie ma żetonów). Ciekawe, jaki będzie format kart, może z tego względu cena jest trochę wyższa. Fajnie, że Foxgames bierze się za całkiem nowe i głośne gry, bo mimo dużej ilości wydawanych tytułów ich oferta do mnie na razie nie trafiała. Może polski Coup trochę zawodzi, ale daje nadzieję na kolejne ciekawe gry od zaangażowanego wydawnictwa. Powodzenia!
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Coup

Post autor: NTomasz »

nie no to co zrobili z tej gry to jest światowa kpina :D i tematycznie i wizualnie i wokalno instrumentalnie... smutno że tak dobra gra zostala tak bardzo przerobiona
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Coup

Post autor: schizofretka »

Ochłonąłem trochę i stwierdziłem, że temat jest w sumie mniej abstrakcyjny niż w oryginale. Ja nie kupię, bo nie pasuje mimdo imprezówki i nie mam ochoty patrzyć na mordę Wielkiego Prezydenta, ale reakcje są chyba jednak trochę przesadzone.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Coup

Post autor: kwiatosz »

Recenzja Coupa w "konfliktowym" wydaniu, zapraszam :) http://kwiatosz.znadplanszy.pl/2014/06/ ... -zdarzaja/
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ODPOWIEDZ