Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: Veridiana »

wiem, jest wiele recenzji. a może dałoby się je porównawczo podsumować?

- która jest lepsza na 2 osoby? (wiem, że RvC jest tylko na 2 osoby, co jednak nie zawsze oznacza, że w tej konfiguracji jest lepsza od gry przeznaczonej na 2-5)
- która bardziej mózgożerna?
- w której mechanika lepiej dopracowana?
- która mniej skomplikowana jeśli chodzi o zasady?
- która bardziej militarna a która bardziej strategiczna w szerszym kontekście? czy obie typowo taktyczne?
- która ma poważniejsze wady, jeśli w ogóle?
- która może się ewentualnie szybciej znudzić?
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: clown »

- która jest lepsza na 2 osoby? (wiem, że RvC jest tylko na 2 osoby, co jednak nie zawsze oznacza, że w tej konfiguracji jest lepsza od gry przeznaczonej na 2-5)
HRC, bo w Barkasa lepiej grać w większą ilość osób.
- która bardziej mózgożerna?
Trudne pytanie - obie gry są mózgożerne, ale HRC ma krótszy czas rozgrywki. Barkas jest bardziej skomplikowany pod względem mechaniki, więc i czas rozgrywki dłuższy.
- w której mechanika lepiej dopracowana?
Też skłaniałbym się ku HRC, bo wszystko jest bardziej poukładane więc mniej jest wątpliwości.
- która mniej skomplikowana jeśli chodzi o zasady?
HRC jest łatwiejsza do nauczenia/przyswojenia zasad
- która bardziej militarna a która bardziej strategiczna w szerszym kontekście? czy obie typowo taktyczne?
Barkas ma bardziej rozwinięty wątek militarny, natomiast w warstwie strategicznej są porównywalne, aczkolwiek tutaj znowu HB ma mocniej rozszerzony akcent ekonomiczny (w HRC on raczej nie występuje jako taki, jest bardziej powiązany z dyplomacją, rzekłbym nawet, że jest ściśle z nią związany), natomiast wątki dyplomatyczne obie gry maja rozwiązane w sposób ciekawy, aczkolwiek odmienny.
- która ma poważniejsze wady, jeśli w ogóle?
Bardzo trudne pytanie :) W Barkasie średnio podoba mi się granie Syrakuzami i uważam, że ta nacja jest niejako "na doczepkę" (dlatego idealnie gra się w 4 osoby lub w ostateczności w dwie), natomiast w HRC nie do końca przekonuje mnie mechanizm rozgrywania bitew.
- która może się ewentualnie szybciej znudzić?
Pytanie bez odpowiedzi :wink: - na pewno trzeba zagrać w obie gry (niekoniecznie od razu kupować) i wybrać co dla Ciebie najlepsze.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: Veridiana »

dzięki :D właśnie o to mi chodziło!
co do ostatniego pytania, to wiem, że subiektywne, ale czasem się zdarza, że dana gra w tym samym gronie osób ma tendencje do przebiegania zawsze w podobny sposób (bo np. droga do zwycięstwa jest jedna) i przez to grywalność siada.

jeszcze raz dzięki!
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: clown »

co do ostatniego pytania, to wiem, że subiektywne, ale czasem się zdarza, że dana gra w tym samym gronie osób ma tendencje do przebiegania zawsze w podobny sposób (bo np. droga do zwycięstwa jest jedna) i przez to grywalność siada.
W tym przypadku obie gry mają różne koncepcje drogi do zwycięstwa i rozgrywki nie są identyczne, natomiast są podobieństwa wynikające z historycznego układu sił.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: ozy »

- która jest lepsza na 2 osoby? (wiem, że RvC jest tylko na 2 osoby, co jednak nie zawsze oznacza, że w tej konfiguracji jest lepsza od gry przeznaczonej na 2-5)
- która bardziej mózgożerna?
- w której mechanika lepiej dopracowana?
- która mniej skomplikowana jeśli chodzi o zasady?
- która bardziej militarna a która bardziej strategiczna w szerszym kontekście? czy obie typowo taktyczne?
- która ma poważniejsze wady, jeśli w ogóle?
- która może się ewentualnie szybciej znudzić?
- Na 2 osoby jest lepszy HRvC - większe szanse że grę rozstrzygnie się w sensownym terminie. Przy dwóch zaawansowanych graczach HB może się dłuuuugo ciągnąć.

- Zdecydowanie HRvC - mechanika była przez lata dopracowywana, jest mało nieścisłości w regułach. HB od razu wymagał erraty, która jest do ściągnięcia, więc nie ma z tym problemu. Obie gry mają instrukcje w wersji polskiej.

- Mniej skomplikowany jest HB - bo jest mniej abstrakcyjny. W HRvC silnik gry jest trudniejszy do załapania, ale jak się to już zrobi, to docenia się jego rozwiązania.

- W HB mamy strategię na planszy, w bitwach już raczej proste rzucanie kostkami. W HRvC mamy także sporo do myślenia w bitwie - jest tam blef, wojna nerwów itp. Bardzo emocjonująca sprawa. Tak jak Clown pisał - w HB jest nieco więcej ekonomii, zarządzania zasobami.

- HB ma więcej dodatkowych scenariuszy, HRvC tylko jeden (I Wojna Punicka, do ściągnięcia z BGG).

- HB mógłby być lepiej wydany, szczególnie w porównaniu do HRvC, który jest jedną z najpiękniejszych gier wojennych. HB ma kilka niedociągnięć mechaniki i chorób 'młodego wieku', ale piszą o tym w recenzjach. Obie gry są na prawdę warte polecenia, tyle że HRvC troszkę bardziej.

- HB lepiej się sprawdzi w większym gronie. HRvC jest lepszy dla dwóch graczy. Przy dwóch graczach szybciej znudzi się HB.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: Veridiana »

oooooooooooo, super :!:
teraz jest się na czym oprzeć :D
jeszcze raz dzięki wielkie!
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: Filip z Lublina »

czy są dostępne koszulki na karty, które będą pasowały do Hannibala i zmieszczą się w wyprasce?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: adikom5777 »

Odkopię wątek. Chcę niedługo zagrać i po przeczytaniu instrukcji mam kilka pytań do osób, które już grały i pamiętają.

1. Czy zagrywając kartę na punkty OP z wydarzeniem przeciwnika, to to wydarzenie zachodzi jak w TS czy nie? Bo z instrukcji wynika, że nie zachodzi, więc czemu miałaby służyć opcja odrzucenia karty?
2. Czy port to jest każde miejsce na mapie z modyfikatorem i rysunkiem statku, czy kwadratowe miasto?
3. Skoro prowincje na górze mapy nie są liczone na końcu tury do przewagi w kontroli, to jaki jest sens ich zajmowania
kris1982
Posty: 96
Rejestracja: 18 maja 2010, 02:54

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: kris1982 »

Mam w planach zakup tej gry i tu mam pytanie czy polska instrukcja jest jeszcze gdzieś dostepna bo bez niej mogę zapomnieć o zakupie?
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: Filip z Lublina »

adikom5777 pisze:Odkopię wątek. Chcę niedługo zagrać i po przeczytaniu instrukcji mam kilka pytań do osób, które już grały i pamiętają.

1. Czy zagrywając kartę na punkty OP z wydarzeniem przeciwnika, to to wydarzenie zachodzi jak w TS czy nie? Bo z instrukcji wynika, że nie zachodzi, więc czemu miałaby służyć opcja odrzucenia karty?
2. Czy port to jest każde miejsce na mapie z modyfikatorem i rysunkiem statku, czy kwadratowe miasto?
3. Skoro prowincje na górze mapy nie są liczone na końcu tury do przewagi w kontroli, to jaki jest sens ich zajmowania
1. Nie zachodzi. Odrzucasz kartę jeśli już naprawdę nie masz co z nią zrobić;)
2. Porty są tylko z rysunkiem statku i modyfikatorem.
3. One faktycznie są rzadko zajmowane. Ale kontrola w prowincji daje Ci bonus podczas walki na jej terenie. Ponadto jak się Rzymianin uprze i rozprzestrzeni kontrolę Massilię i Galię Transalpejską to Hannibalowi może być ciężej sie przez to przebić na północ Italii(ataki tam mogą być ryzykowne bo nie ma się gdzie bezpiecznie wycofać).
kris1982 pisze:Mam w planach zakup tej gry i tu mam pytanie czy polska instrukcja jest jeszcze gdzieś dostepna bo bez niej mogę zapomnieć o zakupie?
Do gry chyba już nikt nie dodaje tej instrukcji. Niektórzy pewnie jeszcze mają w zasobach prywatnych.
ODPOWIEDZ