TOP 5 gier ponadczasowych

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
kowdi
Posty: 106
Rejestracja: 20 lis 2018, 11:36
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: kowdi »

Choć nie mam dużego doświadczenia planszówkowego i w wiele tzw. klasyków nie grałem, to na swojej liście umieściłbym na pewno Agricolę oraz 7 Cudów świata.

W to pierwsze gra mi się wyjątkowo przyjemnie, chociaż mam wrażenie, że zbyt częste granie mogło by spowodować "przejedzenie się" na jakiś czas, jednak regularnie do niej wracamy mimo to. Drugi wybór to gra, która jednocześnie jest dość luźna i szybka, żeby zagrać z mniej planszówkowymi znajomymi, a z drugiej strony daje dużo możliwości, szczególnie z dodatkami i zostawianiem sobie jednej karty na ręce co przekazanie kart. 7 Cudów nie ma zbyt dużej losowości ani możliwości, żeby ktoś zamulał co ruch, co jest ogromnym plusem.

Dodałbym może z sentymentu Osadinków z Catanu. Od nich ze znajomymi zaczęliśmy planszówkową przygodę i wciąż do nich wracamy. Nie jest to tytuł wybitny, ale podejrzewam, że liczba godzin w nim spędzona jest zdecydowanie za duża. 8)

Na pozostałych miejscach nie mam żadnych pewniaków. Dużo wracamy do Carcassone, grywamy w Zamki z Burgundii, Sagradę czy Marco Polo, jednak chyba żadnego z tych tytułów na liście ponadczasowej bym nie umieścił (jeszcze). Ostatnio ogrywamy Altiplano i chociaż zapowiada się dobrze, to jednak możliwości zamulania przy fazie planowania (i o dziwo fazie akcji) jest wystarczająco dużo, żeby część niezamulających graczy mogła grać równocześnie w jakąś inną grę czekając aż zamulający zrobią swój ruch. :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: rastula »

MichalStajszczak pisze: 08 lut 2019, 16:36
Dr. Nikczemniuk pisze: 24 lis 2016, 11:06 1. Szachy
2. Warcaby
3. Chińczyk
4. Domino
5. Rummikub
No i różnej maści gry karciane typu poker, który też jest grą ponadczasową :wink:

Zaznaczam, to nie są moje ulubione gry, ale tak jak w temacie są to na pewno ponadczasowe gry.
Zgodzę się z tym zestawem poza jedną pozycją. Rummikub jest stanowczo zbyt młodą grą, żeby kwalifikował się do tej listy. Zamiast niego umieściłbym Backgammona.

Ja bym może zastąpił jeszcze Chińczyka np. Mankalą albo Go i mamy całkiem spoko zestaw "prawdziwych" gier..
ODPOWIEDZ