Gry, które przetrwały próbę czasu

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 607
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 70 times
Been thanked: 89 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Bludgeon »

Na pewno Cosmic Encounter (1977) i Talisman (1983). Obie gry do tej pory mają licznych zagorzałych fanów i najnowsze edycje nie są znacząco różne od swoich pierwowzorów.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: kali »

W większości podawane są gry, które przetrwały nie próbę, a próbeczkę czasu.
Myślę, że o wiele bardziej pasują tutaj:
- mancala,
- go,
- tryk-trak,
- szachy,
- chińczyk (po dość brutalnych przejściach, ale zawsze),
- młynek.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 578 times
Been thanked: 933 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Galatolol »

Bo na tym forum się głównie zajmujemy nowoczesnymi grami planszowymi :wink:
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: kali »

Galatolol pisze:Bo na tym forum się głównie zajmujemy nowoczesnymi grami planszowymi :wink:
Ale temat traktuje o takich, które przetrwały próbę czasu. :p
Poza tym wszystkie te gry, które podałem można kupić w nowoczesnych edycjach. :)
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Epoka kamienia
Zamki Burgundii
7 Cudów świata
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: kaszkiet »

Można też napisać na forum o szeroko pojętej muzyce popowej, że przykładowo The Beatles nie przetrwali wcale próby czasu, bo taki Mozart tworzył o wiele wcześniej, tylko że niewiele to wnosi w sumie.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Gizmoo »

kali pisze:W większości podawane są gry, które przetrwały nie próbę, a próbeczkę czasu.
Myślę, że o wiele bardziej pasują tutaj:
- mancala,
- go,
- tryk-trak,
- szachy,
- chińczyk (po dość brutalnych przejściach, ale zawsze),
- młynek.
No to z tego nie przetrwało dla mnie nic. Wymazałem je z pamięci. :lol: Nawet szachy, w które kiedyś grałem dosyć często. Dzisiaj, żeby mnie ktoś do nich zmusił, to musiałby być to Chińczyk, który trzyma moje palce w młynku i słysząc jak młynek robi tryk-trak, mówi "go"! :lol:
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: staszek »

Dla mnie Die Macher - gra z przed 30 lat - swego czasu nr 1 na bgg( pierwsza , wprowadzona na stronie)
Wciąż w moim top 10
Druga gra z tego roku 1830- klasyka gier kolejowych. Uważana przez wielu za najlepszą z serii 18xx. Jest również 1829 jeszcze starsza ( 1974) - nie grałem- ale też nie wydaje mi się,żeby jakoś na minus odstawała od reszty serii
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: kali »

Gizmoo pisze:
kali pisze:W większości podawane są gry, które przetrwały nie próbę, a próbeczkę czasu.
Myślę, że o wiele bardziej pasują tutaj:
- mancala,
- go,
- tryk-trak,
- szachy,
- chińczyk (po dość brutalnych przejściach, ale zawsze),
- młynek.
No to z tego nie przetrwało dla mnie nic. Wymazałem je z pamięci. :lol: Nawet szachy, w które kiedyś grałem dosyć często. Dzisiaj, żeby mnie ktoś do nich zmusił, to musiałby być to Chińczyk, który trzyma moje palce w młynku i słysząc jak młynek robi tryk-trak, mówi "go"! :lol:
Kiedyś słyszałem, że w grach komputerowych o ich popularności świadczy ilość turniejów i jakość nagród, które można w nich wygrać.
Porównałbyś dla mnie Szachy z Terraformacją Marsa? Albo Go z Arcadią Quest? :p
Można też spróbować porównać liczbę rozegranych partii w tym roku albo cokolwiek innego :)
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

kali pisze:
Gizmoo pisze:
kali pisze:W większości podawane są gry, które przetrwały nie próbę, a próbeczkę czasu.
Myślę, że o wiele bardziej pasują tutaj:
- mancala,
- go,
- tryk-trak,
- szachy,
- chińczyk (po dość brutalnych przejściach, ale zawsze),
- młynek.
No to z tego nie przetrwało dla mnie nic. Wymazałem je z pamięci. :lol: Nawet szachy, w które kiedyś grałem dosyć często. Dzisiaj, żeby mnie ktoś do nich zmusił, to musiałby być to Chińczyk, który trzyma moje palce w młynku i słysząc jak młynek robi tryk-trak, mówi "go"! :lol:
Kiedyś słyszałem, że w grach komputerowych o ich popularności świadczy ilość turniejów i jakość nagród, które można w nich wygrać.
Porównałbyś dla mnie Szachy z Terraformacją Marsa? Albo Go z Arcadią Quest? :p
Można też spróbować porównać liczbę rozegranych partii w tym roku albo cokolwiek innego :)
No, i to jest żelazna argumentacja.
Szachy to historia, olimpiady, mistrzostwa świata, arcymistrzowie, żeby być na szczycie trzeba być geniuszem np. taki Magnus Carlsen.
Natomiast nasze gry planszowe przy szachach to zwykłe popierdółki.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
HoLi
Posty: 693
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 77 times
Been thanked: 70 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: HoLi »

No, i to jest żelazna argumentacja.
Szachy to historia, olimpiady, mistrzostwa świata, arcymistrzowie, żeby być na szczycie trzeba być geniuszem np. taki Magnus Carlsen.
Natomiast nasze gry planszowe przy szachach to zwykłe popierdółki.
Zgadzam się w pełni. Szachów nie powinno się nawet wymieniać, bo jest to gra po prostu ponadczasowa. Gdyby tak spojrzeć w przeszłość to już, ludzie którzy zasiadali przy szachach tworzyli (dosłownie) historię jaką znamy, a szachy są jej częścią i choć nie można może szachów porównać do dzisiejszych gier planszowych (bo to całkowicie inna działka) to są one według mnie bezsprzecznym numer 1.

PS: Stworzyć grę z jednej strony tak prostą jak szachy a jednocześnie tak genialną to jest sztuka moim zdaniem :wink:
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2017, 23:25 przez HoLi, łącznie zmieniany 1 raz.
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: detrytusek »

Ciekawe przez ile już wieków szachy są uważane za przeżytek.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: kali »

detrytusek pisze:Ciekawe przez ile już wieków szachy są uważane za przeżytek.
Jakiś argument lub źródło tego twierdzenia?
Moim zdaniem za przeżytek zostaną uznane gdy nikt już nie będzie w nie grał (lub zostanie kilku ostatnich graczy) i nikt nie będzie ich wydawał. A w szachach nawet scena turniejowa jest dużo lepsza niż dowolnej innej planszówki.
I żeby nie było wątpliwości - nie lubię szachów. Ale potrafię docenić, że to jest dobra gra.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: detrytusek »

kali pisze:
detrytusek pisze:Ciekawe przez ile już wieków szachy są uważane za przeżytek.
Jakiś argument lub źródło tego twierdzenia?
Moim zdaniem za przeżytek zostaną uznane gdy nikt już nie będzie w nie grał (lub zostanie kilku ostatnich graczy) i nikt nie będzie ich wydawał. A w szachach nawet scena turniejowa jest dużo lepsza niż dowolnej innej planszówki.
I żeby nie było wątpliwości - nie lubię szachów. Ale potrafię docenić, że to jest dobra gra.
Nie zrozumiałeś. To był hymn pochwalny dla szachów z mojej strony.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Rocy7 »

Moim zdaniem ten temat powinnien dotyczyc raczej gier, ktore posiada się w kolekcji od kilku / kilkunastu lat i wciąż chętnie sie do nich wraca. O tym, że gra przerwała próbę czasu nie świadczy sama data wydania tylko to czy po x lat i xyz parti i pojawiania się nowszej konkurencji na stole wciąż chce się wracać do danej pozycji.

Przykładowo Cyklady u mnie nie przerwały próby czasu m.in. z uwagi na pojawienie się Mare Nostrum Imperia, Halo Fleet Battles przegrał z Dropfleet Commander.

Tutaj warto jednak pamietac, iz istotne są osobiste preferencje np. Wojna o Pierścien przegrała z Rebelią nie dlatego, iż jest gorsza mechanicznie (bo jest pod pewnymi wzgledami lepsza), lecz z uwagi na moją większą słabość do sci-fi i Star Wars.

Chodzi nie tylko, to kiedy gra była wydana, ale czy gra przetrwała próbę czasu i konkurencje nowszych/innych gier o podobnej mechanice.

Dla mnie takimi grami są np.
1) Chaos w Starym Świecie (nawet mimo pojawienia się Blood Rage)
2) Świat Dysku Anth Morpork (tutaj jednak może to kwestia małej konkurencji)
3) Forbidden Stars (jednak Cry Havoc go nie zastąpił)
4) Star Wars Rebelia
5) Lords of Waterdeep (choć tu może zmienie zdanie jak wyjdą Wojownicy Migdardu)
6) Burning Suns
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Paskudnik »

Rocy7 pisze:(...)
Jeszcze zanim zacząłem czytać tę wypowiedź już wiedziałem, że Burning Suns będzie grą, która przetrwała próbę czasu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Szkoda, że w kontekście czasu produkcji, a nie grywalności.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Gizmoo »

Rocy7 pisze:5) Lords of Waterdeep (choć tu może zmienie zdanie jak wyjdą Wojownicy Migdardu)
Szczerze wątpię. Nie ta klasa. Lordsi są nie do zdarcia. Championsi są tylko ok. Zamówiłem dodatki i może coś wniosą, ale do Lordsów nie mają startu. :wink:
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: splocki »

HoLi pisze:
PS: Stworzyć grę z jednej strony tak prostą jak szachy a jednocześnie tak genialną to jest sztuka moim zdaniem :wink:
Puerto Rico na dwóch.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Rocy7 »

Paskudnik pisze:Szkoda, że w kontekście czasu produkcji, a nie grywalności.
(jak dobrze wiesz) już parę lat temu zrobiłem sobie print and play mam dostęp również do modułu online Zun Tzu. Gramy w tą grę dość reguralnie i ciagle jest interesująca.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Wincenty Jan »

Miałem ogromną przyjemność zagrać dzisiaj w El Grande na pięć osób. Rewelacja! Nie wiem czy jest sens grać w mniejszym składzie niż cztery osoby. Gra wydestylowana do najprostszych akcji, a daje ogrom frajdy i tyle samo mozliwosci. Nie miałem poczucia , że gram w grę, która spokojnie mogłaby być moim młodszym bratem :) bardzo dobry tytuł , który w moim mniemaniu przetrwał próbę czasu , mogąc z podniesionym czołem konkurować z najnowszymi grami.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: kaszkiet »

Moim zdaniem od 3 osób gra się w El Grande co najmniej dobrze.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Wincenty Jan »

kaszkiet pisze:Moim zdaniem od 3 osób gra się w El Grande co najmniej dobrze.
Grałem tylko na 3 i 5 osób. Na 3 osoby to rowniez dobra gra ale rozgrywka w większym gronie bardziej mi pasuje. Tak czy inaczej gra wytrzymała próbę czasu!
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: hipcio_stg »

HoLi pisze:
No, i to jest żelazna argumentacja.
Szachy to historia, olimpiady, mistrzostwa świata, arcymistrzowie, żeby być na szczycie trzeba być geniuszem np. taki Magnus Carlsen.
Natomiast nasze gry planszowe przy szachach to zwykłe popierdółki.
Zgadzam się w pełni. Szachów nie powinno się nawet wymieniać, bo jest to gra po prostu ponadczasowa. Gdyby tak spojrzeć w przeszłość to już, ludzie którzy zasiadali przy szachach tworzyli (dosłownie) historię jaką znamy, a szachy są jej częścią i choć nie można może szachów porównać do dzisiejszych gier planszowych (bo to całkowicie inna działka) to są one według mnie bezsprzecznym numer 1.

PS: Stworzyć grę z jednej strony tak prostą jak szachy a jednocześnie tak genialną to jest sztuka moim zdaniem :wink:
Dla mnie szachy są skończone i na wymarciu. Jest to gra w której nie ma czynnika losowego. Na każdy ruch jest najbardziej optymalna odpowiedź. Jak się nauczysz wszystkich kombinacji nigdy nie przegrasz (wygrasz, lub zremisujesz jeżeli przeciwnik ma podobny poziom gry). Odnosząc się do powyższej wypowiedzi lubię element losowy nawet na najbardziej mózgożernych grach tylko po to, aby nie tworzyć botów danej gry.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: MichalStajszczak »

Większość wypowiedzi w tym wątku (począwszy zresztą od wypowiedzi jego założyciela) pasuje raczej do tematu "W jakie gry gram od 8 lub więcej lat i jeszcze mi się nie znudziły". Moim zdaniem absolutne minimum, by można było mówić o "przetrwaniu próby czasu" to circa 25 lat. Dlaczego akurat tyle? Bo wtedy można sobie wyobrazić sytuację następującą: ktoś w wieku powiedzmy 20 lat zachwycił się jakąś grą, a po tych 25 latach widzi, że jego dorosłe dzieci też się tą grą zachwycają.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

MichalStajszczak pisze:Większość wypowiedzi w tym wątku (począwszy zresztą od wypowiedzi jego założyciela) pasuje raczej do tematu "W jakie gry gram od 8 lub więcej lat i jeszcze mi się nie znudziły". Moim zdaniem absolutne minimum, by można było mówić o "przetrwaniu próby czasu" to circa 25 lat. Dlaczego akurat tyle? Bo wtedy można sobie wyobrazić sytuację następującą: ktoś w wieku powiedzmy 20 lat zachwycił się jakąś grą, a po tych 25 latach widzi, że jego dorosłe dzieci też się tą grą zachwycają.
No, czyli szachy :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ