Le Havre (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
loreciak

Re: Le Havre

Post autor: loreciak »

Wallenstein pisze:Brick Manufacturer - na karcie napisane jest, że otrzymujemy 24 Franki, natomiast w Buldings Overview już tylko 14. Czy ktoś wie jak jest naprawdę?

Czy jest jakiś plik FAQ/Errata?
Poprawnie jest i na karcie i w instrukcji. Różnica polega na tym, że na karcie jest pokazane, że oddajesz 3 cegły i 10 franków w zamian za 24 franki, a w opisie kart specjalnych w instrukcji jest napisane, że oddajesz 3 cegły i POKAZUJESZ 10 franków w zamian za 14 franków (w sumie też masz 24 franki). W opisie innych kart tego typu jest tak samo np. Leather Industry:
Karta - oddajesz 3 garbowane skóry i 14 franków w zamian za 30 franków
Opis - oddajesz 3 garbowane skóry i POKAZUJESZ 14 franków w zamian za 16 franków (nie ma zbędnego oddawania tych 14 franków do banku tylko po to, żeby za chwile wziąć je z powrotem).


Jeżeli chodzi o FAQ i errate, to nigdzie w sieci nie znalazłem.
Awatar użytkownika
Reksio
Posty: 20
Rejestracja: 15 maja 2009, 13:26

Re: Le Havre

Post autor: Reksio »

Tommy pisze:
mst pisze:
Tommy pisze:szef otwiera pokój do grania w gry planszowe [...] i nie wyobraża sobie, żeby nie było go w Essen żeby mógł kupić trochę nowych planszówek do tego pokoju......
Ja tak mam w Polsce. :wink:
Jesteś swoim szefem? :D :D :D
To ja mam jeszcze lepiej - mam tak w Polsce i nie jestem swoim szefem. Dla ułatwienia, dodam, że szef nie jest też moją rodziną/znajomym :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Nataniel »

Pracujesz u mst? :D
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Le Havre

Post autor: Tommy »

Nataniel pisze:Pracujesz u mst? :D
hahahaha, dobre, to Ci się udało :D
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: Le Havre

Post autor: stalker »

Reksio pisze:To ja mam jeszcze lepiej - mam tak w Polsce i nie jestem swoim szefem. Dla ułatwienia, dodam, że szef nie jest też moją rodziną/znajomym :)
To chyba pracujesz w wydawnictwie wydającym planszówki :)

(A jak nie, to zdradź, w jakiej to branży macie tak dobrze ;) )
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Perpetka »

Ktoś może bawił się w LeHavre solowe (być może z użyciem bardzo dobrego programiku z BGG)?
Wychodzą mi jakieś żenująco niskie wyniki i zastanawiam się, co robię źle...
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1198
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 268 times
Been thanked: 296 times

Re: Le Havre

Post autor: siepu »

1. Nie kupujesz statków.
2. Próbujesz zdobywać punkty w inny sposób niż wysyłką statkami :)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Perpetka »

Bardzo możliwe, ale to jakoś dlatego, że brakuje mi surowców na statki... tak wolno ich przybywa...
Awatar użytkownika
puniek
Posty: 182
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:03
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Le Havre

Post autor: puniek »

Dla tych co się jeszcze zastanawiają nad kupnem video recenzja Toma Vasela.

http://www.youtube.com/watch?v=8iJQVMPU ... re=related

Ja się coraz bardziej napalam :)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: yosz »

Le Havre w pierwszej 10 BGG. Zepchnęło R4TG na 11 miejsce :(

Chyba będę musiał jeszcze raz zagrać. Pierwsza partia bardzo mi się podobała. Druga już jakoś nie tak bardzo (czułem się mocno stłamszony rozgrywką)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: Don Simon »

yosz pisze: Druga już jakoś nie tak bardzo (czułem się mocno stłamszony rozgrywką)
A grales z Bazikiem i jego uber kombo wygrywajacym gre? :)
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Le Havre

Post autor: bazik »

don simon, moje uber kombo juz jest podstawowym elementem strategii w kazdej dyskusji na bgg, i jak widac wystarczy ze wszyscy wiedza i juz gra nabiera znow kolorytu. wieksza satysfakcje mam ze rosenberg przyznal kilka razy ze strategia na branie ton dlugow jest bardzo silna jesli tylko jeden gracz tak gra
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: yosz »

Don Simon: nie, ale sam zauważyłem że marketplace to fajny budynek :P szkoda, że bałem się tak brać długi ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Le Havre

Post autor: salou »

bazik pisze:don simon, moje uber kombo juz jest podstawowym elementem strategii w kazdej dyskusji na bgg, i jak widac wystarczy ze wszyscy wiedza i juz gra nabiera znow kolorytu. wieksza satysfakcje mam ze rosenberg przyznal kilka razy ze strategia na branie ton dlugow jest bardzo silna jesli tylko jeden gracz tak gra
Przy grze czteroosobowej w stałym gronie taka sytuacja się już nie zdarza aby jeden gracz głodził swoich poddanych, i właściwie od samego początku wiadomo było że braki w wyżywieniu są w owej grze dużo mniej dotkliwe od powiedzmy agricoli
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Le Havre

Post autor: cezner »

Czy może mi ktoś wyjasnić tą wygrywającą strategię w branie długów zamiast martwienie się wyżywieniem? Czyżby branie długów było w sumie tańsze niż marnowanie ruchów na szukanie wyżywienia? No bo teoretycznie za zaoszczędzone ruchy możemy wykonać inne rzeczy, które zaowocują dodatkową kasą z budynków/statków.
Ale z drugiej strony czy nie może się tak stać, że zostaniemy bez pieniędzy i bez jedzenia i w związku z tym nie będziemy mogli skorzystać z budynków innych graczy?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: mst »

IMHO w Le Havre nie ma wygrywającej strategii. Jeśli bardzo nam potrzeba pieniędzy na skorzystanie z budynków innych graczy zawsze możemy sprzedać coś ze swoich ale to kolejny koszt. Można brać pożyczki i można ich nie brać, w Le Havre przede wszystkim trzeba reagować na to co robią przeciwnicy. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Le Havre

Post autor: cezner »

Źle się wyraziłem. Chodziło mi o strategię brania długów oraz jej plusy i minusy.
Bo, że nie musi być ona wygrywająca to zauważyłem przy mojej ostatniej grze, kiedy to Klema nabrał pożyczek i robił tyły. A nabrał tych pożyczek z tego powodu, że wcześniej przyglądał się pewnej grze na Pionku, w której to grze widział właśnie ciebie Mst z mnóstwem pożyczek :-)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: mst »

W tej grze na Pionku zrobiłem parę oczywistych błędów i słabo mi poszło - chociaż 3 pierwsze osoby miały wyniki mieszczące się w 10 punktach. Rekordowo miałem ponad 20 pożyczek i drugie miejsce w grze 4 albo 5-osobowej. Zwykle gram na branie dużej ilości pożyczek (gromadząc surowce i budując trochę szybciej od tych, którzy gromadzą pożywienie) ale bez nich już też wygrywałem. W Le Havre najistotniejszym dobrem są tury gracza ale każde działanie powinno być weryfikowane na podstawie obserwacji poczynań przeciwników. Jeśli wszyscy oleją żywienie to wybór stosu ryb, który powstanie na planszy może być bardzo sensowny. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Le Havre

Post autor: jax »

Ja niewiele wiem na temat strategii pozyczkowej (bo jej nigdy nie stosowałem), wiem tylko,że trzeba je brać z głową a nie na hurra, bo już 2 razy widziałem spektakularne porażki graczy idących mocno na pozyczki. Może kiedyś się odważę ;)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Le Havre

Post autor: cezner »

Cha, może to taka właśnie jest strategia, że albo wygrywamy albo przegrywamy z kretesem... Wóz albo przewóz.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: ragozd »

W pozyczkach tylko jedno jest pewne - jak juz je wziales, trzeba byc konsekwetnym (brac ich duzo, i tak by zostawala reszta w gotowce), no i miec dobra opcje (a najlepiej dwie) robienia potem kasy. I spaci troche wczesniej, niz na koncu :)
Wydaje mi sie, ze sila tej strategii mocno zalezy od liczby graczy, ale to tylko moje przeczucie. Ja w tej grze optymalizowalem tylko na 1 ruch do przodu, a wystarczylo do dobrego wyniku (moze dlatego, ze salou i mst patrzyli tylko sobie na rece).
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: mst »

cezner pisze:Cha, może to taka właśnie jest strategia, że albo wygrywamy albo przegrywamy z kretesem... Wóz albo przewóz.
IMHO nie jest tak - to czy wygramy czy przegramy stosując tę strategię zależy od sposobu jej realizacji. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Le Havre

Post autor: salou »

ragozd pisze:W pozyczkach tylko jedno jest pewne - jak juz je wziales, trzeba byc konsekwetnym (brac ich duzo, i tak by zostawala reszta w gotowce), no i miec dobra opcje (a najlepiej dwie) robienia potem kasy. I spaci troche wczesniej, niz na koncu :)
Wydaje mi sie, ze sila tej strategii mocno zalezy od liczby graczy, ale to tylko moje przeczucie. Ja w tej grze optymalizowalem tylko na 1 ruch do przodu, a wystarczylo do dobrego wyniku (moze dlatego, ze salou i mst patrzyli tylko sobie na rece).
Z reguły jest tak że jak przy stole pojawia się ktoś kto po raz pierwszy gra w daną grę to od razu nie martwimy się tym co tenże gracz robi i planuje :mrgreen: nawet jeżeli jest to Ragozd :mrgreen: W tej partii było naprawdę ciasno po podliczeniu wyników.

Padło pytanie o strategie wygrywająca, ja również uważam tak jak Mst że takiej strategii nie ma a dodam od siebie że właśnie odwrotnie w le havre tych drug do zwycięstwa jest wiele i wiele zależy od tego z kim gramy.
Biorąc pożyczki właściwie od razu wpadamy w taki ciąg brania pożyczek z którego najprawdopodobniej do końca gry już nie wyjdziemy :D i słusznie zauważył Ragozd że wtedy trzeba mieć pomysł na dobre wykorzystanie zaoszczędzonych akcji.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: mst »

salou pisze:Biorąc pożyczki właściwie od razu wpadamy w taki ciąg brania pożyczek z którego najprawdopodobniej do końca gry już nie wyjdziemy :D
Wcale tak nie musi być - ostatnio z Bogasem w 4-osobowej partii z dwójką debiutantów braliśmy ostro pożyczki - ja trochę wcześniej, ok.ósmej przestałem, a Mariusz dociągnął do kilkunastu. Partia niezwykle wyrównana - wygrałem 2 albo 3 punktami, Bogas na II miejscu. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: zephyr »

Może się nie znam, bo grałem tylko kilka partii, ale z tymi pożyczkami chyba chodzi nie tyle o zapożyczanie się ile wlezie, a raczej o fakt że:
- żywienie nie jest aż tak istotne
- odsetki z pożyczki się nie kumulują, więc dużo pożyczek nie boli bardziej niż jedna
- wczesne inwestycje mogą długo procentować
spłata nie jest aż tak trudna
na każdej pożyczce traci się 1 pkt +1 pkt za każdą turę odsetek, ale jeśli można więcej zyskać robiąc coś innego to czemu nie
nawet przerażająca niespłacona pożyczka to tylko 2 pkt w plecy...
a jeszcze jest budynek który pozwala się ich pozbyć taniej

To nie agrykola gdzie brak każdego posiłku to -3 pkt i to w "trochę" innej skali.
Tak jak w SA nie żywienie i liczenie się z jego konsekwencjami jest normalną decyzją strategiczną
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
ODPOWIEDZ