Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mordajeza
Posty: 368
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 176 times
Been thanked: 257 times

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: mordajeza »

patseb pisze: 28 paź 2019, 09:31 Czy ta mapa działa dobrze na 2 graczy? Czy lepiej zainwestować w te typowo skrojone na dwójkę?
Zagrałem wprawdzie tylko raz, ale właśnie na dwie osoby i było naprawdę dobrze. Na pewno dużo lepiej, niż na Europie we dwie osoby. A w sumie to podobało mi się bardziej, niż Europa w każdym składzie ;)

Było dość ciasno. Mechanika państw ościennych jest ciekawa i zmusza do myślenia nie tyle o swoich biletach, co o tym, jak przy okazji zrealizować bilety, ścigając się do granicy państwa (bo kto pierwszy, ten większy bonus dostaje).

Ale nie jestem jakimś wielkim fanem serii, więc nie mam niestety dużego porównania... Nie wiem, jak wypada np. w porównaniu do Skandynawii czy innej mapy typowo dla dwóch graczy.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: Grzdyll »

Nie chciałem się wypowiadać zanim nie zagram choć kilka razy, mamy praktycznie wszystko z rodziny Ticketa więc jakieś tam porównanie mam, choć moja ocena różnych dodatków czasem się różni od tej "obiegowej".

W mojej ocenie TTR Polska to dodatek "taki sobie".

Plusy:
- wreszcie mapa Polski - to jednak rzeczywiście prawdziwa frajda układać połączenia między naszymi miastami, jest przy okazji walor edukacyjny dla dzieciaków
- format - mapa jest szybka, dobrze uzupełnia kolekcję między pełnymi, dużymi mapami i bardzo szybkimi miastówkami typu TTR New York
- mechanika biletów za połączenia z sąsiadami (jako ogólna idea) - faktycznie, lepiej wymyślona niż w innych mapach (gdzie te połączenia są po prostu na niektórych biletach), dobrze gra też z wizją naszego kraju jako tego położonego "w środku Europy" i łączącego wiele krajów i kultur. Lepsza niż zakładałem na początku - ale:

Minusy:
- mechanika biletów za połączenia z sąsiadami (jako szczegółowe rozwiązanie) - nie bardzo nam pasuje to dobieranie kart z każdego stosu przy połączeniu nowego państwa, w mojej grupie zdecydowanie bardziej intuicyjne wydaje nam się dobieranie tylko kart dla państwa nowo dołączonego do naszej "sieci". Oczywiście to powoduje inne decyzje strategiczne, bo nie bardzo się już opłaca iść "w państwa" zamiast "w bilety" ale po zagraniu kilka razy to rozwiązanie nam się bardziej spodobało i chyba z nim zostaniemy (choć to de facto home rule)
- niepełne wykorzystanie potencjału kraju w połączeniu z mechaniką państw sąsiednich i brak konsekwencji - czemu na Litwę jest tylko jedno połączenie gdy do reszty państw więcej? Aż by się prosiło, żeby było też promowe połączenie z Danią i Szwecją.
- "ściśnięta" mapa - za każdym razem czuję prawdziwy niesmak, widząc jak niewiele wystarczyłoby zmienić w kadrowaniu mapy aby zachować charakterystyczne kształty naszego kraju i wyraźnie wyodrębniony Półwysep Helski oraz Bieszczady, zapewne grafikowi nie-polakowi nie robiło to różnicy ale mi bardzo szkoda, że tak to finalnie wygląda :(

Gra ogólnie zła nie jest, emocje są, bo jest ciasno i dość intesywnie. Kupna w sumie nie żałuję i jako np. uzupełnienie podstawki Europy lub USA nie jest to zły pomysł choć cena jest nieco za wysoka - niewiele drożej można kupić obiektywnie lepsze dodatki (np. Indie + Szwajcarię, Holandię czy Afrykę). Szkoda mi nie do końca wykorzystanego potencjału.
szczudel
Posty: 1447
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 103 times
Been thanked: 142 times

Re: Wsiąść do Pociągu - Polska (Alan R. Moon)

Post autor: szczudel »

Pierwsza rozgrywka za mną. Poza walorem edukacyjnym w grze z dziećmi to jednak mam dwie powazne watpliwości co do samej produkcji.
-Nie czuć w grze powera dużych biletów. Tych praktycznie brak. Wylosowanie na otwarcie w wersji USa 2 biletów 2x punktowych to jest ciśnienie, ekscytacja, satysfakcja ze zrealizowania. Tutaj ten nastki nie powodują szybszego bicia serca.
-Kolorystyka mapy. Wygląda tandetnie, jak jakieś fanowskie mapy z BGG. Mapa USA to faktycznie mapa. Az prosiło sie użyć podobnej szaty graficznej co w starych mapach PKP widocznych w pociągach i na dworcach: Blade tło, widoczne dodatkowe nitki, czy nawet drogi krajowe (przesiadki 😝). Niby poszli w klimat Polski powojennej, a jednak mapa cały ten klimat psuje i sprawia, że dodatek ma nieprzyjemny posmak.
ODPOWIEDZ