The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Haniel
Posty: 176
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 155 times
Been thanked: 98 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Haniel »

Hardkor pisze: 27 mar 2022, 14:58 Kolejna partia za nami. Muszę przyznać dwie rzeczy:
1. Gra jest bardzo intuicyjna w kwestii zasad i w instrukcji mimo, że ciężko napisanej to łatwo dość odnaleźć wymagane informacje.
2. Combosy jakie można stworzyć są piękne, a kolejni współgracze zachwycali się oprawą gry.

Jedyne co mnie niepokoi to balans doradców. Niektórzy wydają mi w najlepszym wypadku średni, zaś inni to must-have. Co ciekawe niektórzy w pojedynkę są średni, ale znowu z innym tworzą zabójcze combo. Bardzo fajnie to działa, aczkolwiek no martwię się o balans, a to dopiero ocenię po większej liczbie parti.
A jak wrażenia 5p vs 4p? Bo teraz graliście chyba we czwórkę? Wszyscy już grali czy znowu z tłumaczeniem zasad?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

Haniel pisze: 27 mar 2022, 17:52
Hardkor pisze: 27 mar 2022, 14:58 Kolejna partia za nami. Muszę przyznać dwie rzeczy:
1. Gra jest bardzo intuicyjna w kwestii zasad i w instrukcji mimo, że ciężko napisanej to łatwo dość odnaleźć wymagane informacje.
2. Combosy jakie można stworzyć są piękne, a kolejni współgracze zachwycali się oprawą gry.

Jedyne co mnie niepokoi to balans doradców. Niektórzy wydają mi w najlepszym wypadku średni, zaś inni to must-have. Co ciekawe niektórzy w pojedynkę są średni, ale znowu z innym tworzą zabójcze combo. Bardzo fajnie to działa, aczkolwiek no martwię się o balans, a to dopiero ocenię po większej liczbie parti.
A jak wrażenia 5p vs 4p? Bo teraz graliście chyba we czwórkę? Wszyscy już grali czy znowu z tłumaczeniem zasad?
2 osoby z tłumaczeniem, jedna była z poprzedniej partii i ja. Na pewno graliśmy źle zasady nadzorców w pierwszej partii (bo liczyliśmy bonus per figurka urzędnika, a nie per cały dochód), więc wydawało nam się, że będzie o wiele trudniej w kwestii hordy (bo będzie mniej surowców). Okazało się, że nie i dalej nam się udawało bez problemu bronić. W sumie do końca nie rozumiem żetonów hańby. Sytuacji, że ktoś zajął wszystkie pola nie mieliśmy nigdy, jedynie nie zawsze był ktoś na koszarach, ale i tak w ciągu 2 gier może z 2-3 razy ktoś poszedł tam solo. Z kart hordy może parę razy dostaliśmy jakieś żetony, ale no po 1-2 ? I to per mecz, więc nie było dużego problemu ich odrzucić. Po prostu militarnie opłaca się walczyć o te karty. Nie wyobrażam sobie sytuacji końca gry, że kończą nam się żetony hańby. Chyba byśmy musieli totalnie olać karty hordy i walkę.

Co do różnic to najbardziej odczułem to, że wolniej się zapychają lokacje. W 5 os była walka, by zdążyć i tor herbaty odgrywał ogromną rolę. W 4 już tylko ostatnia osoba czasem nie mogła dołączyć i tor mimo, że wciąż ważny to nie miał aż tak dużego wpływu jak w 5 osób. Tak to różnic chyba nie czułem.

EDIT: A i kolega zrobił test i przez całą grę prawie w ogóle nie szedł w militaria. Chciał sprawdzić jak mocno go gra będzie karała i w sumie ledwo co karała, bo pozostałe 3 osoby broniły go mocno (raptem z 2-3 żetony dobrał hańby chyba). Ostatecznie skończył drugi w punktacji wyprzedzając trzecią osobę o pare punktów.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11170
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3307 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: japanczyk »

A dlaczego gra miałaby karać za nieudzielanie się militarnie?

Kwestia innych graczy, ze wybraniali przed hanba - my na 4 graczy mieliśmy sytuacje gdzie inni wymuszali stagnacje lokacji po to żeby ktoś musiał jeszcze dorzucic, albo dochodziła gra nad stołem zeby ktoś poszedl na jakąś lokacje a nie na inna
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

japanczyk pisze: 28 mar 2022, 00:18 A dlaczego gra miałaby karać za nieudzielanie się militarnie?

Kwestia innych graczy, ze wybraniali przed hanba - my na 4 graczy mieliśmy sytuacje gdzie inni wymuszali stagnacje lokacji po to żeby ktoś musiał jeszcze dorzucic, albo dochodziła gra nad stołem zeby ktoś poszedl na jakąś lokacje a nie na inna
No my gry nad stołem prawie w ogóle nie mieliśmy, każdy sobie dłubał. A co do nieudzielania się to jest to wspólny problem, więc czy jest opcja to olać i tylko dbać o siebie, ale ostatecznie i tak dbam militarnie budując mury
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 570
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 382 times
Been thanked: 219 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Namurenai »

japanczyk pisze: 28 mar 2022, 00:18 A dlaczego gra miałaby karać za nieudzielanie się militarnie?
Ta konkretna miałaby to robić chociażby tematycznie.
Mongołowie najeżdżają, a on sobie piję herbatkę i zbiera drewienka. No niezbyt fajnie.
No i w sumie karze w pewien sposób - poprzez shame tokeny za brak obecności na kartach Hordy.
japanczyk pisze: 28 mar 2022, 00:18 (...) albo dochodziła gra nad stołem (...)
Mieliśmy już kiedyś tę rozmowę - jeśli gra nie wymusza gry nad stołem mechanicznie (np jakąś fazą negocjacji) będąc przy tym grą niededukcyjną, to nie można oczekiwać, że gracze będą nad stołem grać w jakikolwiek sposób.
Już pomijając kwestię tego czy akcje tego typu są fair play w grach euro - wyobrażasz sobie ugadywanie się i grę nad stołem w Electropolis/Terra Mystica? No come on ;)

Jeśli "każdy sobie dłubie" patrząc na sytuację na planszy, a nie pasjansowato (bo jednak gra mocno premiuje oportunistyczne zagrywki), to przecież jest ok.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11170
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3307 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: japanczyk »

Namurenai pisze: 28 mar 2022, 08:56
japanczyk pisze: 28 mar 2022, 00:18 A dlaczego gra miałaby karać za nieudzielanie się militarnie?
Ta konkretna miałaby to robić chociażby tematycznie.
Mongołowie najeżdżają, a on sobie piję herbatkę i zbiera drewienka. No niezbyt fajnie.
No i w sumie karze w pewien sposób - poprzez shame tokeny za brak obecności na kartach Hordy.
No własnie - sama gra ma ten mechanizm - kwestia pozostałych graczy, ze ratuja ostatniego z opresji, bo hej... warto to robic dla punkcików z kart hord
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 570
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 382 times
Been thanked: 219 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Namurenai »

japanczyk pisze: 28 mar 2022, 09:02
Namurenai pisze: 28 mar 2022, 08:56
japanczyk pisze: 28 mar 2022, 00:18 A dlaczego gra miałaby karać za nieudzielanie się militarnie?
Ta konkretna miałaby to robić chociażby tematycznie.
Mongołowie najeżdżają, a on sobie piję herbatkę i zbiera drewienka. No niezbyt fajnie.
No i w sumie karze w pewien sposób - poprzez shame tokeny za brak obecności na kartach Hordy.
No własnie - sama gra ma ten mechanizm - kwestia pozostałych graczy, ze ratuja ostatniego z opresji, bo hej... warto to robic dla punkcików z kart hord
No... Właśnie?
Jeśli "warto" to robić, to zagranie tak, żeby ktoś nie dostał (w scenariuszu, którzy przedstawiłeś) jest nieoptymalne.
A to przecież jest gra w optymalizację i "punkciki" ;)

Zakładam, że Hardkorowi chodziło właśnie o silniejsze karanie kogoś tylko dlatego, że postanowił siedzieć bezpiecznie za murami, niezależnie od tego co robią inni gracze.
Bo niezależnie od tego co oni robią, to jest niehonorowe - powinno być więc piętnowane.
Aczkolwiek wiadomo, flavour flavourem, a mechanika mechaniką :)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

Namurenai pisze: 28 mar 2022, 09:10
japanczyk pisze: 28 mar 2022, 09:02
Namurenai pisze: 28 mar 2022, 08:56 Ta konkretna miałaby to robić chociażby tematycznie.
Mongołowie najeżdżają, a on sobie piję herbatkę i zbiera drewienka. No niezbyt fajnie.
No i w sumie karze w pewien sposób - poprzez shame tokeny za brak obecności na kartach Hordy.
No własnie - sama gra ma ten mechanizm - kwestia pozostałych graczy, ze ratuja ostatniego z opresji, bo hej... warto to robic dla punkcików z kart hord
No... Właśnie?
Jeśli "warto" to robić, to zagranie tak, żeby ktoś nie dostał (w scenariuszu, którzy przedstawiłeś) jest nieoptymalne.
A to przecież jest gra w optymalizację i "punkciki" ;)

Zakładam, że Hardkorowi chodziło właśnie o silniejsze karanie kogoś tylko dlatego, że postanowił siedzieć bezpiecznie za murami, niezależnie od tego co robią inni gracze.
Bo niezależnie od tego co oni robią, to jest niehonorowe - powinno być więc piętnowane.
Aczkolwiek wiadomo, flavour flavourem, a mechanika mechaniką :)
Dokładnie o to mi chodziło. Przynajmniej jeśli dobrze zrozumiałem kolegę. Pytanie tylko czy budowanie murów jest uznawane, za walkę z hordą xD Bo jednak postawił z połowę ich samemu.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Haniel
Posty: 176
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 155 times
Been thanked: 98 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Haniel »

Jak chcielibyście mocniejsze Hordy to polecam wymienić część lub całość nawet na jakieś Hordy z Coopa/GK/BP albo przynajmniej zacząć grać ze znaczkiem czasu +1 i dokładać więcej kart :)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

Haniel pisze: 28 mar 2022, 11:30 Jak chcielibyście mocniejsze Hordy to polecam wymienić część lub całość nawet na jakieś Hordy z Coopa/GK/BP albo przynajmniej zacząć grać ze znaczkiem czasu +1 i dokładać więcej kart :)
Ogramy trochę grę i może to wprowadzimy. Póki co planuję dodać karty z SG do podstawki, by mieć większą pulę. Przy okazji skoro już pan Autor czyta... proszę zróbcie przy reprincie jakieś pudełko stylowe na mury, nawet drukowane w polsce, bo nie potrzeba tam insertu. Żeby to się fajnie prezentowało na półce, a nie, że muszę wozić SG by pod nimi trzymać mury.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Haniel
Posty: 176
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 155 times
Been thanked: 98 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Haniel »

Hardkor pisze: 28 mar 2022, 12:42
Haniel pisze: 28 mar 2022, 11:30 Jak chcielibyście mocniejsze Hordy to polecam wymienić część lub całość nawet na jakieś Hordy z Coopa/GK/BP albo przynajmniej zacząć grać ze znaczkiem czasu +1 i dokładać więcej kart :)
Ogramy trochę grę i może to wprowadzimy. Póki co planuję dodać karty z SG do podstawki, by mieć większą pulę. Przy okazji skoro już pan Autor czyta... proszę zróbcie przy reprincie jakieś pudełko stylowe na mury, nawet drukowane w polsce, bo nie potrzeba tam insertu. Żeby to się fajnie prezentowało na półce, a nie, że muszę wozić SG by pod nimi trzymać mury.
Wiesz, to trochę nie ode mnie zależy, tylko od wydawcy. Widzimy, jakie komentarze się powtarzają etc, więc może coś z tego będzie, ale ja obiecać niczego nie mogę :p
Awatar użytkownika
ekwilibrystyczny
Posty: 125
Rejestracja: 19 cze 2020, 17:04
Has thanked: 27 times
Been thanked: 35 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: ekwilibrystyczny »

Wiadomo coś czy będzie jeszcze dostępne w retailu pudełko ze stretch goalami w wersji z figurkami?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11170
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3307 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: japanczyk »

Z trgo co się orientowałem raczej nie
Majzownik
Posty: 162
Rejestracja: 06 sty 2020, 15:06
Has thanked: 29 times
Been thanked: 64 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Majzownik »

ekwilibrystyczny pisze: 28 mar 2022, 23:18 Wiadomo coś czy będzie jeszcze dostępne w retailu pudełko ze stretch goalami w wersji z figurkami?
W retailu raczej nie. Za to na wspieraczce na pewno tak:
https://gamefound.com/projects/draft/l2 ... featured_4
Golin
Posty: 329
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Golin »

ciekawe ile drożej będzie
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 83
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 112 times
Been thanked: 53 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Lukashi »

Tak tylko dodam w kwestii shame, że w grze VS jest prawie niemożliwe żeby się skończyły (prawie, bo może się zdarzyć zwłaszcza jeśli się przesadzi z siłą hord ;) ), i zazwyczaj ledwo ruszycie tę pulę. Natomiast w coop to jest podstawowy sposób na skończenie gry ;)

Ja też polecam wziąć część hord z coop/BP/GK i tak grać, albo od razu całego GK na przykład, trochę mniej polecam granie na "+1" ale też można.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

Czy mógłby ktoś podesłac zdjęcia figurek Great Walla, ale bez sundropu? Kompletnie nie mogę znaleźć żadnych fotek, a jestem ciekawy różnic.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Haniel
Posty: 176
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 155 times
Been thanked: 98 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Haniel »

Tutaj są bez sundropa, a przynajmniej tak mi się wydaje (Owen wrzucił kilka zdjęć, więc możesz przejrzeć)

Klik
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

ehh czyli tak jak sądziłem. Te figurki nawet bez sundropa wyglądają obłędnie...
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2598 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Gizmoo »

Tutaj masz porównanie z i bez:

https://boardgamegeek.com/image/6451969/great-wall

Z sundropem wygląda to moim zdaniem dużo lepiej. 😉
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

Gizmoo pisze: 04 kwie 2022, 10:34 Tutaj masz porównanie z i bez:

https://boardgamegeek.com/image/6451969/great-wall

Z sundropem wygląda to moim zdaniem dużo lepiej. 😉
Lepiej? Tak, dużo? No nie wiem. Swoją wersję mam i jestem zadowolony, aczkolwiek byłem pewny, że jak w innych grach AR będzie czysty plastik w podstawce.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2598 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Gizmoo »

Zły link. Coś nie mogę skopiować właściwego na telefonie, więc wrzucam z postimage:

Obrazek
Haniel
Posty: 176
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 155 times
Been thanked: 98 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Haniel »

Gizmoo pisze: 04 kwie 2022, 10:41 Zły link. Coś nie mogę skopiować właściwego na telefonie, więc wrzucam z postimage:

Obrazek
Tyle że to jest sundrop, który ten ktoś sam robił, to nie jest sundrop od ar, ten od ar jest bardziej delikatny
antonio3333
Posty: 726
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 43 times
Been thanked: 72 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: antonio3333 »

Jeśli ktoś jest niecierpliwy z tą grą, to obserwujcie czy to dzisiaj czy jutro stronę Aleplanszówki, bo ja postanowiłem zrezygnować z podstawki i SG w wersji figurkowej i poczekam sobie na dodruk :)
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1390
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 172 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Emil_1 »

Dlaczego czekasz na dodruk?:D Bo jest droższy czy dlatego, że będzie później?:D
Miłego dnia! :)
ODPOWIEDZ