Trylogia Maski: Tikal, Java, Mexica (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
TTR_1983
Posty: 3949
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: TTR_1983 »

Quetzalcoatl pisze:Co do wykonania, to dla mnie nowa edycja raczej na minus. Kafelki terenu znacznie cieńsze, a pionki odkrywców zamiast niezłych graniastosłupów jak wcześniej, zwykłe sześcianiki. Śmiechu warty jest dowódca, długi patyczek, prawie jak płotek z Agricoli :D Na plus jedynie zestandaryzowany rozmiar pudełka. Choć w starym wypraska była za to naprawdę przemyślana.
Za to można grę kupić <100 zł. Stara edycja >150. Jest różnica, prawda? Ja dziś dostałem swój egzemplarz i jestem zadowolony.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: ChlastBatem »

Grę można samemu w domu wydrukować za jakieś 5 zł. Jest różnica prawda?

Ale chyba nie cena jest najważniejsza w tym hobby. Jeśli jakość spadła to jest to minus i tyle. Nie ma co bronić ceną.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 163 times
Been thanked: 169 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Zet »

mulek18 pisze: Za to można grę kupić <100 zł. Stara edycja >150. Jest różnica, prawda?
Taka sama, jak między winem za <10zl i za >100zl.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: ramar »

Przepraszam... A czy z grami planszowymi nie jest tak, że płaci się nie tylko za komponenty ale i za mechanikę i sam pomysł? Wiele rzeczy od samochodów poczynając posiadają różne wersje od standard po exclusive :lol: Nie widzę więc problemu.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2460
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 567 times
Been thanked: 277 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Markus »

Opiszcie wrażenia z rozgrywek bo narazie to mamy czepianie się na siłe.

Egmont perfekcyjnie wycenił grę -129 pln w Empiku. Dawno już nie było tak dobrej ceny za porządny tytuł.
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: pezetto »

Pierwsza rozgrywka w 4-osobowym składzie na Pyrkonie wg standardowych zasad i było bardzo przyjemnie. Wczoraj też w pełnym składzie, ale z zastosowaniem zaawansowanych zasad (licytacja płytek + zmiana kolejności w ostatnim punktowaniu) i było zdecydowanie bardziej móżdżersko :D Generalnie utyskiwanie na jakość wykonania to zwykłe biadolenie. Dla mnie jedynym minusem wydawniczym było to, że żetony było naprawdę bardzo ciężko wypchnąć. Dość powiedzieć, że nigdy wcześniej w żadnej innej grze nie miałem z tym tyle "problemów" co w Tikalu.

Reasumując... za tą cenę to brać póki jeszcze jest co :wink:
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: mig »

Cena, jak za taką grę, jest doskonała.
Gra ma dość proste zasady, ale w trakcie rozgrywki (zwłaszcza jak juz sie pozna możliwości) mozna bardzo solidnie poglowkowac.
Ma jeden minus (dla mnie spory- na tyle istotny, ze przez 3 lata nie pojawiała sie na stole i dopiero po informacji o edycji polskiej wyciagnalem ją z szafy). Mianowicie mechanika jest bardzo podatna na zamulanie. System rozdzielania 10 punktów powoduje, ze mozna ich wykorzystanie naprawde dlugo rozkminiać. To bardzo żyzna gleba dla tych co mają skłonności do zbyt długiego zastanawiania się nad swoim ruchem. Gdyby nie to, to byłby to świetny tytuł o srednio-lekkim ciężarze (tak o oczko, dwa wyżej niż TTR).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Rockas
Posty: 143
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:38

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Rockas »

pezetto pisze:Pierwsza rozgrywka w 4-osobowym składzie na Pyrkonie wg standardowych zasad i było bardzo przyjemnie. Wczoraj też w pełnym składzie, ale z zastosowaniem zaawansowanych zasad (licytacja płytek + zmiana kolejności w ostatnim punktowaniu) i było zdecydowanie bardziej móżdżersko :D Generalnie utyskiwanie na jakość wykonania to zwykłe biadolenie. Dla mnie jedynym minusem wydawniczym było to, że żetony było naprawdę bardzo ciężko wypchnąć. Dość powiedzieć, że nigdy wcześniej w żadnej innej grze nie miałem z tym tyle "problemów" co w Tikalu.

Reasumując... za tą cenę to brać póki jeszcze jest co :wink:
Miałem ten sam problem z żetonami. Na początku nieudolnie wypychając żetony, faktura dwóch świątyń mi się trochę naderwała i musiałem ją podkleić. Dalej już sobie poradziłem. Poza tą drobnostką, jakość wykonania jest bardzo dobra. Nic tylko kupować :)
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Piehoo »

Wczoraj pierwsza rozgrywka w "nowego" Tikala. Powiem tak: wow.
16 lat, a gra nadal masakrycznie elegancka. Jedyne do czego mogę się delikatnie przyczepić to długość rozgrywki. Jednak w rozgrywce dwuosobowej czwarte punktowanie wydaje się wymuszone.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: lhw »

Piehoo pisze:Wczoraj pierwsza rozgrywka w "nowego" Tikala. Powiem tak: wow.
16 lat, a gra nadal masakrycznie elegancka. Jedyne do czego mogę się delikatnie przyczepić to długość rozgrywki. Jednak w rozgrywce dwuosobowej czwarte punktowanie wydaje się wymuszone.
Potwierdzam. Mam tę grę od kilku lat i mimo nabywania nowych pozycji, ciągle co jakiś czas do niej wracam. Banalne zasady a kombinowania mnóstwo.

Czwarte punktowanie, czyli to na końcu?
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: orzeh »

Piehoo pisze:Wczoraj pierwsza rozgrywka w "nowego" Tikala. Powiem tak: wow.
16 lat, a gra nadal masakrycznie elegancka. Jedyne do czego mogę się delikatnie przyczepić to długość rozgrywki. Jednak w rozgrywce dwuosobowej czwarte punktowanie wydaje się wymuszone.
Tak jest - Tikal działa dalej fantastycznie:)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Bea »

pezetto pisze:Pierwsza rozgrywka w 4-osobowym składzie na Pyrkonie wg standardowych zasad i było bardzo przyjemnie. Wczoraj też w pełnym składzie, ale z zastosowaniem zaawansowanych zasad (licytacja płytek + zmiana kolejności w ostatnim punktowaniu) i było zdecydowanie bardziej móżdżersko :D
Od jakiegoś czasu grywam w Tikal, ale jeszcze nie próbowałam licytacji. Zastanawiam się czy dodawać ten element, czy ta dodatkowa akcja w grze jest warta poświecenia jej czasu, bo przypuszczam, że to bardzo wydłuża i tak już długa rozgrywkę. Warto?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: misioooo »

Wydłuża nie aż tak bardzo, ale na pewno dodaje kolejny element do główkowania ;P
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Bea »

misioooo pisze:Wydłuża nie aż tak bardzo, ale na pewno dodaje kolejny element do główkowania ;P
Grałeś z licytacją? Ile przeciętnie taka faza licytacji trwa?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: misioooo »

Sama licytacja to minuta czy dwie... Jak wszyscy wiedzą co i jak ;) Jak trafi się myśliciel na poziomie filozofa jakiegoś - będzie dłużej. Powiedziałbym, że przy 4 graczach może 30min dłużej max. Tikal to gra podatna na paraliż analityczny, a aukcja dodaje kolejny element tego paraliżu (dla niektórych graczy). Z tego co widziałem przy stole, to gracze ograni w Tikala szybko podejmowali decyzje (2 osoby), który kafel i za ile. Ja i drugi nowicjusz już dłużej.
Zatem na start kilka partii bez aukcji i potem spróbować z licytacją kafli :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: JimmyPL »

Szybkie pytanie - jaki jest czas gry? Da rade zmieścić się w pudełkowychy 60 minutach?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: misioooo »

Gra podatna na paraliż analityczny - zatem może być 60min, może być 180min ;)
Jak grałem to z tego co pamiętam zeszło nam trochę ponad półtorej godziny, bliżej 2h.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: lhw »

JimmyPL pisze:Szybkie pytanie - jaki jest czas gry? Da rade zmieścić się w pudełkowychy 60 minutach?
W 60 minut będzie ciężko. Moje doświadczenia wskazują, iż rozgrywka trwa w okolicach od 1,5 do 2 godzin (wersja bez licytacji), niezależnie od ilości graczy.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: orzeh »

Tak, u nas 1,5h bez licytacji
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: 8janek8 »

W edycji od Egmontu w Tikalu mialem wypchniete i zafoliowane kafelki terenu. Czy każdy tak ma, czy moge czuć sie, hm... wywyróżniony?
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
TTR_1983
Posty: 3949
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: TTR_1983 »

8janek8 pisze:W edycji od Egmontu w Tikalu mialem wypchniete i zafoliowane kafelki terenu. Czy każdy tak ma, czy moge czuć sie, hm... wywyróżniony?
każdy tak ma :)
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: 8janek8 »

Dzieki.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
Rockas
Posty: 143
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:38

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Rockas »

mulek18 pisze:
8janek8 pisze:W edycji od Egmontu w Tikalu mialem wypchniete i zafoliowane kafelki terenu. Czy każdy tak ma, czy moge czuć sie, hm... wywyróżniony?
każdy tak ma :)
Lepiej brzmi: Każdy jest wyróżniony :)
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: 8janek8 »

Zależy, czy ma komplet:)
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Piehoo »

Ja jakoś nie do końca czuję potrzebę grania z licytacjami. Gra sama w sobie już jest dosyć długa, i osobiście świetnie bawię się z tą lekką losowością. Nie zabijajcie klimatu! To ma być eksploracja dżungli! :)
Dla zainteresowanych:
Rozgrywka
Recenzja
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
ODPOWIEDZ