Ghost Stories - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Ghost Stories

Post autor: maciejo »

superheroina69 pisze:mam kolejne pytanie - jeśli stanę na Sklepiku Zielarza i wybiorę pomoc wieśniaka, rzucam kośćmi i wypada mi powiedzmy zielony i czerwony, a jednego, np. czerwonego, znacznika nie ma w banku, to biorę tylko jeden (tu zielony) czy rzucam drugą kością jeszcze raz?
w sumie z karty pomocy wynika, że biorę tylko jeden znacznik, ale wolę się upewnić...
niestety nie rzucasz ponownie kością.Znacznik Tao przepada.

:wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Ghost Stories

Post autor: coldsoul »

Witam wszystkich szczęśliwych posiadaczy Ghost Stories... Grę kupiłem kilka dni temu... Obecnie mam kilka dręczących mnie pytań... Niebawem (w miarę kolejnych rozgrywek) z pewnością zrodzą się nowe... Spodziewam się, że wkrótce kolejny post. :) Tymczasem. Mam następujące pytania.

1) Sytuacja: Na mojej karcie gracza leżą dwie karty, na trzecim polu jest umiejscowiony budda.
Przychodzi faza jin, dociągam ducha w swoim kolorze. Czy w takim wypadku muszę go rzucić na buddę,
czy mam prawo umieścić go na dowolnej planszy innego gracza?

2) Sytuacja: Minęła faza jin, więc przychodzi pora na mnie...
a) ruszam się (przemieszczenie o jedno pole) na pole z buddą
b) zabieram buddę
c) czy mogę teraz użyć znacznika mocy, aby skorzystać z podwójnego egzorcyzmu? - czyli wykonuję 2 egzorcyzmy?
czy znacznik mocy odnosi się teraz do pola, na którym stoję? czy mogę się przemieścić?

3) Wjakich dokładnie sytuacjach plansza neutralna może tracić QI?

4) Kończę swoją fazę na środkowym polu, gdzie w tej samej fazie użyłem znacznika mocy. Czy mogę zabrać od razu swój znacznik mocy?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Ghost Stories

Post autor: sirafin »

1. Duch idzie na Buddę.

2. Moc o której mówisz pozwala dwa razy egzorcyzmować lub dwa razy poprosić o pomoc mieszkańca, tak więc zastępuje normalny egzorcyzm/pomoc mieszkańca, NIE DAJE dwóch dodatkowych egzorcyzmów/pomocy mieszkańca. Dodatkowego ruchu ta moc również nie daje. Tak więc przejmując ją, co najwyżej zabierzesz drugą figurkę buddy.

Generalna zasada, gdy przejmujesz moc to wyobraź sobie, że jest ona po prostu narysowana na planszy twojego mnicha. Moim zdaniem i tak ciekawiej grać 4 mnichami, nawet solo ;)

3. Jak plansza jest pełna i jest jej tura. Jak duch ze zdolnością Dręczenie zabierze jej Qi w skutek rzutu kością klątwy.

4. Możesz.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Ghost Stories

Post autor: coldsoul »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. To dużo wyjaśnia... Przy okazji nasunęło się kolejne pytanie... Neutralna plansza traci 3 x QI... Jej moce są teraz deaktywowane (czyli nie mogę z nich korzystać), czy to jakoś dodatkowo negatywnie działa? Czy w kolejnej kolejce, jeśli plansza neutralna utraciła wszystkie QI i przychodzi jej kolej, a stoją na niej 3 karty duchów, coś się dzieje?


DODATKOWO.
Rozumiem, że jin-jang również nie daje dodatkowego ruchu w momencie, kiedy chcemy skorzystać z dowolnej lokacji?
Awatar użytkownika
to tylko ja
Posty: 179
Rejestracja: 07 gru 2008, 19:51
Lokalizacja: Suwałki

Re: Ghost Stories

Post autor: to tylko ja »

coldsoul pisze:Bardzo dziękuję za odpowiedzi. To dużo wyjaśnia... Przy okazji nasunęło się kolejne pytanie... Neutralna plansza traci 3 x QI... Jej moce są teraz deaktywowane (czyli nie mogę z nich korzystać), czy to jakoś dodatkowo negatywnie działa? Czy w kolejnej kolejce, jeśli plansza neutralna utraciła wszystkie QI i przychodzi jej kolej, a stoją na niej 3 karty duchów, coś się dzieje?


DODATKOWO.
Rozumiem, że jin-jang również nie daje dodatkowego ruchu w momencie, kiedy chcemy skorzystać z dowolnej lokacji?
Jeśli pisząc "ruch" masz na myśli poruszenie się postacią to nie, nie daje. Jednakk Jin-Jang pozwala skorzystać z pomocy wieśniaka na danym kaflu nie stojąc na nim... Wykorzystanie tego żetonu jest DODATKOWĄ akcją, niezależną od naszego wcześniejszego ruchu-akcji ;)

Co do pierwszego pytania to nich Seraf mnie sporostuje jeśli się mylę. Nic się nie dzieje, poza tym że nie można korzystać z jej mocy. A plansza/gracz traci punkty Qi jak jest 12 pól zapełnionych i jest jej/jego tura.
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Ghost Stories

Post autor: coldsoul »

1) To jest dla mnie najmniej jasny fragment instrukcji, która i tak jest wystarczająco zawiła...
Jeśli gram na dwie osoby, plansza po lewej straci swoje QI, tracąc moc.... Zastanawia mnie np. fakt, co się dzieje gdy stojący tam dręczący duch każe rzucić kością i wypada np -1 QI :). Może to spada na graczy? Do wyboru?

2) Rozumiem, że za plansze neutralne nigdy nie ciągniemy kart w fazie jin?


3) Jeszcze mnie naszło zwątpienie... ;) Czy jeśli na neutralnej planszy są 3 duchy to odejmuje się jej QI... Już się gubię...

4) (nawiązując do moich postów powyżej)
Czy taka sytuacja jest dopuszczalna i prawidłowa? Przedstawiam przykładowe kroki w fazie jang.
- ruch graczem na pole sąsiadujące (krąg modlitewny), przy duchu.
- skorzystanie z pomocy wieśniaka (dostawiam żeton Tao)
- korzystam za pomocą żetonu mocy z planszy neutralnej, która pozwala dodatkowo na egzorcyzm)
- wykonuję egzorcyzm na duchu
- używam jin-jang, aby pobrać buddę z innego pola
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Ghost Stories

Post autor: maciejo »

coldsoul pisze:To jest dla mnie najmniej jasny fragment instrukcji, która i tak jest wystarczająco zawiła...
Jeśli gram na dwie osoby, plansza po lewej straci swoje QI, tracąc moc.... Zastanawia mnie np. fakt, co się dzieje gdy stojący tam dręczący duch każe rzucić kością i wypada np -1 QI :). Może to spada na graczy? Do wyboru?

Rozumiem, że za plansze neutralne nigdy nie ciągniemy kart w fazie jin?


Jeszcze mnie naszło zwątpienie... ;) Czy jeśli na neutralnej planszy są 3 duchy to odejmuje się jej QI... Już się gubię...

1.Musicie usalić który z was straci QI
2.Dobrze rozumiesz.
3.Tak
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Ghost Stories

Post autor: coldsoul »

Prawie wszystkie wątpliwości rozwiane... Proszę jeszcze o sprawdzenie punktu 4 powyżej...
Oraz podpowiedź w następującej sytuacji.

Plansza neutralna (w tym przypadku żółta) posiada 3 duchy... Przychodzi jej faza. -1 QI na wstępie za 3 duchy. Natomiast jeden z duchów na tej samej planszy ma zdolność dręczenia. Rzucam kością i wypada dociagnięcie ducha. Okazuje się, że jest to duch w tym samym kolorze. Po raz kolejny -QI ? ? ?
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2011, 20:44 przez coldsoul, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Ghost Stories

Post autor: maciejo »

coldsoul pisze:Prawie wszystkie wątpliwości rozwiane... Proszę jeszcze o sprawdzenie punktu 4 powyżej...
no to prawie
-najpierw ruch
-następnie odkładasz żeton mocy za skorzystanie z mocy nieb planszy
-potem korzystasz z pomocy wiesniaka a następnie egzorcyzmy
-jak już to zrobisz możesz skorzystać z żetonu aby zabrać Budde
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2011, 20:47 przez maciejo, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Ghost Stories

Post autor: coldsoul »

Korzystam z nieswojej zdolności... Rozumiem, że moją mogę używać co turę i jest niezależna od mocy plansz neutralnych...


Jeszcze takie pytanko...
Plansza neutralna (w tym przypadku żółta) posiada 3 duchy... Przychodzi jej faza. -1 QI na wstępie za 3 duchy. Natomiast jeden z duchów na tej samej planszy ma zdolność dręczenia. Rzucam kością i wypada dociagnięcie ducha. Okazuje się, że jest to duch w tym samym kolorze. Po raz kolejny -QI ? ? ?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Ghost Stories

Post autor: maciejo »

coldsoul pisze:Korzystam z nieswojej zdolności... Rozumiem, że moją mogę używać co turę i jest niezależna od mocy plansz neutralnych...


Jeszcze takie pytanko...
Plansza neutralna (w tym przypadku żółta) posiada 3 duchy... Przychodzi jej faza. -1 QI na wstępie za 3 duchy. Natomiast jeden z duchów na tej samej planszy ma zdolność dręczenia. Rzucam kością i wypada dociagnięcie ducha. Okazuje się, że jest to duch w tym samym kolorze. Po raz kolejny -QI ? ? ?
1.w swojej kolejce jeśli masz wystarczająco żetonów mocy możesz skorzystać z mocy wszystkich plansz neutralnych a swojej mocy za darmo.
ale tylko po razie w cięgu swojej tury :!:
2.jeśli wszystkie inne pola na planszy są zajęte to oczywicie tracisz QI jeśli nie to kładziesz żółtego ducha na jakimkolwiek wolnym polu.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Ghost Stories

Post autor: coldsoul »

2.jeśli wszystkie inne pola na planszy są zajęte to oczywicie tracisz QI jeśli nie to kładziesz żółtego ducha na jakimkolwiek wolnym polu.
Czyli utrata 2 QI w tym kroku? Nie do końca wyjaśniłeś ;)
no to prawie
-najpierw ruch
-następnie odkładasz żeton mocy za skorzystanie z mocy nieb planszy
-potem korzystasz z pomocy wiesniaka a następnie egzorcyzmy
-jak już to zrobisz możesz skorzystać z żetonu aby zabrać Budde
A czy ostatnia strona instrukcji nie informuje o tym, że moje kroki również nie są błędne?

Przy okazji... Gratuluję zbiorów... Robi wrażenie
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Ghost Stories

Post autor: maciejo »

coldsoul pisze:
2.jeśli wszystkie inne pola na planszy są zajęte to oczywicie tracisz QI jeśli nie to kładziesz żółtego ducha na jakimkolwiek wolnym polu.
Czyli utrata 2 QI w tym kroku? Nie do końca wyjaśniłeś ;)
no to prawie
-najpierw ruch
-następnie odkładasz żeton mocy za skorzystanie z mocy nieb planszy
-potem korzystasz z pomocy wiesniaka a następnie egzorcyzmy
-jak już to zrobisz możesz skorzystać z żetonu aby zabrać Budde
A czy ostatnia strona instrukcji nie informuje o tym, że moje kroki również nie są błędne?

Przy okazji... Gratuluję zbiorów... Robi wrażenie
1.wyjaśniłem,przeczytaj dokładnie :D
2.twoje kroki nie były zgodne z zasadami 8)
popatrz na diagram.żetonu mocy możesz użyć tylko przed lub po a nie w trakcie akcji,czyli o wykorzystaniu żetonu mocy decydujesz przed próbą egzorcyzmu lub
poproszeniu o pomoc wieśniaka :!: tak łatwo nie ma :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Ghost Stories

Post autor: coldsoul »

1) Rozumiem, że neutralna plansza traci 2 QI. Za brak miejsca i ducha z dręczeniem, który w efekcie działania sprowadza kolejnego ducha lub -1 QI. Jeśli nie, to mnie wyprostuj proszę ;) ???

2) RACJA... Głupie niedopatrzenie...


(wszystko skrzętnie notuję w notesiku) ;)
Bardzo dziękuję za pomoc...
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Ghost Stories

Post autor: maciejo »

coldsoul pisze:1) Rozumiem, że neutralna plansza traci 2 QI. Za brak miejsca i ducha z dręczeniem, który w efekcie działania sprowadza kolejnego ducha lub -1 QI. Jeśli nie, to mnie wyprostuj proszę ;) ???

2) RACJA... Głupie niedopatrzenie...


(wszystko skrzętnie notuję w notesiku) ;)
Bardzo dziękuję za pomoc...
w przypadku,który opisujesz neutralna plansza traci drugie QI wszystkie inne pola na pozostałych planszach są zajęte :!:
w tym przykładzie podałeś tylko że wszystkie pola na żółtej planszy są zajęte.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Ghost Stories

Post autor: donmakaron »

Jeśli na neutralną planszę wchodzi nowy duch, a nie ma na niego tam miejsca, szukasz (tak jak zawsze w takiej sytuacji) dla tego ducha jakiegoś innego wolnego pola na planszy innego taoisty. Dopiero gdy w grze jest 12 duchów (wszystkie miejsca zapełnione) duch nie wchodzi, a taoista traci 1 qi.
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Ghost Stories

Post autor: coldsoul »

Nie zrozumieliśmy się ;)

Tura planszy neutralnej... Plansza ta ma wszystkie pola zajęte.
Skutek -1QI .... Na tej planszy stoi duch z dręczeniem, więc teraz wykonuję również akcję rzutu kością klątwy...
Pech sprawia, że należy przyzwać nowego ducha - wypada ten sam kolor... Na innych planszach graczy są miejsca...
Czy neutralna traci kolejne QI?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Ghost Stories

Post autor: maciejo »

coldsoul pisze:Nie zrozumieliśmy się ;)

Tura planszy neutralnej... Plansza ta ma wszystkie pola zajęte.
Skutek -1QI .... Na tej planszy stoi duch z dręczeniem, więc teraz wykonuję również akcję rzutu kością klątwy...
Pech sprawia, że należy przyzwać nowego ducha... Na innych planszach graczy są miejsca...
Czy neutralna traci kolejne QI?
Ależ ja ciebie rozumiem 8) jak są miejsca to umieszczasz żółtego ducha na innej planszy i nie tracisz QI-proste prawda :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Ghost Stories

Post autor: coldsoul »

ok ;) dzięki za cierpliwość ;)
dobrego wieczoru
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Ghost Stories

Post autor: maciejo »

coldsoul pisze:ok ;) dzięki za cierpliwość ;)
dobrego wieczoru
cytat z instrukcjji powinien rozwiać wszystkie wątpliwości :D

"Zasady umieszczania duchów
Czerwonego (górski), Zielonego (leśny), Niebieskiego (rzeczny) lub Żółtego
(bagienny) ducha należy położyć na dowolnym, niezajętym polu planszy
odpowiadającej mu kolorem. Jeżeli wszystkie 3 miejsca na tej planszy są już
zajęte, aktywny graczy wybiera dowolne inne niezajęte miejsce na pozostałych
planszach. Czarnego ducha, jeżeli to możliwe, należy położyć na planszy
aktywnego gracza. Analogicznie, jeżeli wszystkie 3 pola są zajęte, może
wybrać dowolne inne niezajęte miejsca na pozostałych planszach graczy.
Może się zdarzyć, że gdy nadejdzie kolej danego gracza, by położyć ducha,
wszystkie 12 miejsc na planszach graczy będzie już zajętych. W tej sytuacji
zamiast ciągnąć kartę aktywny Taoista traci 1 Qi."

:wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Ghost Stories

Post autor: coldsoul »

Wszystko jest jasne... Trochę pokręcili w tej instrukcji...
Po prostu traci się QI i nie dociąga ducha, kiedy przychodzi kolej gracza (jego pola są zajęte)...
W kolejnych sytuacjach w tej samej fazie jang, gdy trzeba położyć go do siebie, a nie ma tego miejsca, kładziemy dowolnie -na wolne pole... Jeśli nie ma wolnego, tracimy znów QI. AMEN. To się ma tak samo do pól neutralnych...
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Ghost Stories

Post autor: maciejo »

coldsoul pisze:Wszystko jest jasne... Trochę pokręcili w tej instrukcji...
Po prostu traci się QI i nie dociąga ducha, kiedy przychodzi kolej gracza (jego pola są zajęte)...
W kolejnych sytuacjach w tej samej fazie jang, gdy trzeba położyć go do siebie, a nie ma tego miejsca, kładziemy dowolnie -na wolne pole... Jeśli nie ma wolnego, tracimy znów QI. AMEN. To się ma tak samo do pól neutralnych...
Dokładnie :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Ghost Stories

Post autor: coldsoul »

Jeśli chodzi o moce specjalne na planszach neutralnych chyba również wszystko pojąłem.... Trawię i trawię ;)
W sumie wszystko trzeba widzieć tak, jak kolega napisał... Jakby ta moc była moją (podczas wydawania żetonu mocy) ...

czyli np mantrę wydajemy przed ruchem. Strzelisty taniec podczas ruchu... Drugi wiatr przed egzorcyzmowaniem / prośbą o pomoc... tylko i wyłącznie w tych miejscach!
A np. jing-jang po ruchu gracza lub po egzorcyźmie lub po pomocy wieśniaka, czy wzięciu buddy... Nie zaleźnie od kroków - dają dodatkowy bonus pomocy z dowolnego pola (nawet z tego, którego już korzystaliśmy w naszej kolejce 2 raz), czy przywrócenia pola.

ODNOŚNIE ŻETONU MOCY...
Jak to się ma do siły góry podczas egzorcyzmu?
Przed egzorcyzmowaniem używam tej mocy....
I teraz... czy moc ta działa również po udanym egzorcyźmie, w trakcie narody-dręczenia? Chodzi o czarną kość - powtórkę rzutu w nagrodzie.
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Ghost Stories

Post autor: coldsoul »

odpowiedzcie... Bo nie wiem, czy kolejna rozgrywka była zgodna z zasadami ;)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Ghost Stories

Post autor: sirafin »

Moc działa do końca tury.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
ODPOWIEDZ