Wasze Top 10 gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

BOLLO pisze: 10 mar 2021, 22:59
Spoiler:
Zastanawiam sie jak robisz Top 100? Do 30 bym jeszcze jakos to sensownie ukladal ale pozniej to jak leci. Czym sie kierujesz i czy np 58 miejsce nie mogloby byc rownie dobrze 72gim?
https://rankingengine.pubmeeple.com/

Używam tego silnika :) Napierw porządkuje (za jego pomocą) wszystkie gry z oceną 8 i więcej na BGG. Potem robie 3 dodatkowe ankiety (mniej więcej miejsca 120-70, potem 90-40, a na końcu finał z 50-1 (specjalnie zachodzą na siebie 10-20 miejscami). Czasem robie jakieś ręczne korekty, jeśli jakaś gra jest ewidentnie out of place. Całośc zajmuje mi ok 2h, a ja dziś mam wolny wieczór :)
Ostatnio zmieniony 10 mar 2021, 23:10 przez PytonZCatanu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: arturmarek »

BOLLO pisze: 10 mar 2021, 22:59
Spoiler:
Zastanawiam sie jak robisz Top 100? Do 30 bym jeszcze jakos to sensownie ukladal ale pozniej to jak leci. Czym sie kierujesz i czy np 58 miejsce nie mogloby byc rownie dobrze 72gim?
Ja ostatnio dla zabawy zrobiłem TOP_ALL, przeleciałem przez wszystkie gry, które mam ocenione na BGG używając tego.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

arturmarek pisze: 10 mar 2021, 23:10
BOLLO pisze: 10 mar 2021, 22:59
Spoiler:
Zastanawiam sie jak robisz Top 100? Do 30 bym jeszcze jakos to sensownie ukladal ale pozniej to jak leci. Czym sie kierujesz i czy np 58 miejsce nie mogloby byc rownie dobrze 72gim?
Ja ostatnio dla zabawy zrobiłem TOP_ALL, przeleciałem przez wszystkie gry, które mam ocenione na BGG używając tego.
Ja jednak ograniczam się do jakiegoś pułapu ocen (od 7 lub 8 w wzwyż). Przelecenie 400+ gier to byłoby kilka grubych godzin. Przy większych próbach łatwo też o jakieś gry "out of place".
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Arkhon »

Ostatnia aktualizacja mej topki miała miejsce w maju 2019, więc nieco juz minęło i wypadałoby zaktualizować listę, tak więc:

1. Caylus (oryginał jak i 1303) - obie wersje się uzupełniają i zasługują na miejsce szczególne. Jedna z pierwszych gier worker placement, która do dziś wywarła ogromny wpływ na powstające gry planszowe. Doskonała zarówno przystępność jak i głębia, negatywna interakcja, wraz z nową edycją i różnorodność przygotowania rozgrywki, jak i "moce" graczy. Świetna zarówno dla początkujących graczy jako "next step" jak i dla wyjadaczy, nie za długa, zazwyczaj emocjonująca i satysfakcjonująca dzięki zarówno planowaniu jak i dostosowywaniu się do zmieniającej sytuacji na planszy. Możliwa też lekka ilość gry nad stołem. Czy będziesz bardziej rozbudowywać miasto? czy zamek? Ryzykownie blisko prowosta brać większą ilość zasobów czy bezpieczniej mniejszą a brać udział w manipulacjach prowostem? Do czego wykorzystasz favor? Zawsze miłe wybory, nie przyprawiające o ból głowy.

2. Dune: Imperium - tu z kolei nie dziadek a noworodek... ale za to jaki. Uwielbiam uniwersum Diuny, po miejscu pierwszym można się domyśleć, że i worker placement i rywalizację. Znajdziemy to i w D:I, plus duuużo klimatu, poczucie knucia, spiskowania, obserwowanie poczynań przeciwników, jakie karty kupują, ile wojska mają zarówno w garnizonie jak i na polu walki, o czyje wpływy zabiegają, jaki stan ich surowców i postępy... te napięcie, zaangażowanie w rozgrywkę, krótkie surowce jak i niewielu agentów, którymi jeszcze rządzą karty w budowanej mini talii naszej, coś pięknego.

3.,Troyes - Stała pozycja od lat. Świetnie współgrające mechanizmy, w ciekawej szacie graficznej. Euras pełną gębą, w którym znajdziemy zarówno worker placement jak i kości ale też ich "podbieranie" które przynosi wielokrotnie wiele emocji przy stole. Sporo możliwości, bywają niełatwe wybory a duża część warunków punktowania ukryta do końca gry. Znów mamy tu obserwowanie przeciwników i tego co robią, bo mogą zdradzić znany im warunek punktacji, trzeba też jednak bronić miasta, jak i czasem własnych wpływów (kości) dodatek daje jeszcze więcej możliwości i łagodzi jeszcze mocniej losowość. Bardzo dobra regrywalność dzięki zróżnicowanej punktacji jak i kartom losowanym na planszę przy początku rozgrywki. Możem na różne sposoby mini silnik/combosy dzięki nim "kręcić".

4.Lorenzo il Magnifico - Kolejne, mniej agresywne może zarządzanie workerami/kostkami jak i kupowanie kart. Euras, jednak tu interakcja jest bardziej pośrednia, mocniejsze podbieranie (wiecej interakcji z dodatkami, gdzie i tez poczatkowa genialna licytacja o "moce" gracza [rodziny]) nizeli bezposredni wplyw na innych graczy, jednak rywalizacja jest w kilku dziedzinach, plansza jest bardzo ciasna, i budowanie silnika jest tu mocne dość często. Bardzo satysfakcjonująca, sprawna rozgrywka, jedynie 6 rund podczas których staramy się wycisnąć jak najwięcej. Spora regrywalność.

5. Brass: Birmingham - z pozoru prosta ale jakże niebanalna gra, piękny design i upgrade z Lancashire moim zdaniem. Jest tu większy niż u poprzednika aspekt setupu, który daje regrywalność, różnorodność otwarć. Piękna interakcja między graczami, zarówno jak i w Caylusie, budują oni plansze i wpływają bezpośrednio na swoje przyszłe ruchy/możliwości, reaguje na ich poczynania rynek. To wszystko przy pomocy nie workerow a kart. Które defacto odmierzają ilość akcji dostępnych graczowi ale i troszke jak w Dune:I ograniczaja ich możliwości (dyktują co i gdzie można zbudować). Szczęście w dociągu kart można kontrolować, nie wyczuliśmy nigdy, że gra nami steruje, narzuca coś. Za to nasze własne poczynania wpływały na poczynania reszty graczy i vice versa.

6. Forbidden Stars - WH40k Area Control. Uwielbiam ten świat, uwielbiam mechanike "stackowania" rozkazów, budowania mini talii do bitwy, upgradowania jednostek jak i rozkazów. Byłaby idealną grą, jakby troszkę krócej w 4os trwała. Pewnie lekko dłuższa walka miedzy dwoma graczami, budująca downtime dla pozostałych, może być potraktowana jako wada, ale mechanizm walki to majstersztyk dla mnie, karty + kostki + ich zagrywanie/manipulacja nimi, a to jeszcze wspołgra z jednostkami jakie mamy w walce, która też możemy wygrać na dwa sposoby, miażdząć przeciwnika, lub mając silniejsze morale, przeżywając bitwę, piekna sprawa. Dodajmy do tego eventy, cele, wszystko bardzo tematyczne, mind games co do rozkazów i "zakrywanie nimi" rozkazów przeciwnika... cudo. Szkoda, że tak rzadko trafia na stół, bo cieższe, bo dłuższe.

7. Barrage - Jakże ciekawe, ciasne, euro o wytwarzaniu energii. Jest worker placement, jest koło budowy (surowce nie tyle wydajemy co inwestujemy czasowo, do odzyskania) jest też ciekawa negatywna interakcja z wciskaniem się między wódkę a zakąskę (tamę a elektrownie) przeciwnika. Dość elegancka mechanika, trzeba jedynie przebrnąć przez mapę i dobrze zrozumieć jak płynie woda (nie tylko tory i z góry na dół ale i kanałami odprowadzana do elektrowni) jako, że woda może być wykorzystywana przez dalsze tamy i elektrownie. Sporo różnej punktacji, sporo różnego punktowania, jak np w Lorenzo wymienionym wyżej. Są różnorodne moce graczy, jako, że każdy gra inną nacją i te nacje mają zarówno różnych dyrektorów jak i bonusy z ich budynków się różnią, właściwie rzadko która partia wygląda podobnie. Wypełniamy też różne kontrakty, inaczej się rozbudowujemy... Czy zainwestujemy wiecej surowców w pozyskanie pewnej energii, w wyższych partiach gór? czy może taniej zbudujemy infrastruktóre niżej, czekając "co na nas spłynie" ? Sporo ciekawych wyborów.

8. Fire in the Lake / Cuba Libre (gry serii COIN) - Długo by pisać, gry zbliżone do "wojennych", napędzane kartami, przedstawiającymi eventy historyczne i dające poważne wybory graczom, co więcej pierwszy gracz decydujący, zawęża możliwości ruchu graczy kolejnych. Cały mechanizm COIN (counter insurgency) oparty na kartach i 4eh stronach konfliktu jest wg mnie genialny. Prosty w założeniu, dający bardzo satysfakcjonującą głębie decyzyjną, nawet wspierający i dyskusję nad stołem, zwłaszcza, że widzimy kolejny event jaki będzie rozpatrywany i znamy kolejność graczy którzy będą mieli coś do powiedzenia przy wyborze akcji... Pozatym gry te są bardzo tematyczne, jak na ten gatunek - b dobrze wydane, przejrzyste, posiadają świetne pomoce gracza, taki Root np to jest nauka 4 roznych gier graczom by mogli grac, a tu asymetria jest inaczej, przejrzyściej, sensowniej i przystępniej poprowadzona, tak, nie jest to aż tak drastyczna asymetria, ale każdy w grze ma inne cele jak i lekko rożniące się narzędzia. Fire in the Lake jest ukoronowaniem serii moim zdaniem, a Cuba Libre (jako że ciut lżejsze) bardzo dobrym wstępem do niej.

9. Spirit Island - moim zdaniem najlepszy co-op. Idzie tu pokminić ostro, bardzo ciekawa gra o "dekolonizacji" wyspy. Wcielając się w role duchów odpieramy kolonistów zsyłając na nich plagi, kataklizmy, zarazy, dzikie bestie, żywioły, koszmary itp To wszystko by ich wkońcu wraz z czcącymi nas tubylcami, wypłoszyć z wyspy. Gra oparta na kartach, również asymetryczna, wg mnie dobrze "obchodzi" problem gracza alpha jako że nasze ruchy wykonujemy symultanicznie. Dogadujemy się jednak mocno, uzypelniamy, mając rózne moce i możliwości, pomagając sobie w różnych obszarach, jedna osoba może np lepiej przesuwać / wyganiać kolonistów z terenów na inne, w których już kolejna poradzi sobie z ich całkowita anihilacją itp Bardzo fajna interakcja, budowanie mocy/duchów. Ma ogromną regrywalność (zwłaszcza z dwoma dodatkami) posiadająć nawet i 20 różnych duchów, scenariusze (np obrona środka wyspy) jak i adwesariuszy (jako, że koloniści mogą być różnej narodowości, wyspecjalizowani czy to w budowaniu czy szybszym rozprzestrzenianiu sie itp) jak i możemy sterować poziomem trudności, wszystko to pięknie wydane, wspaniałe ilustracje (szkoda, że tak niewiele miejsca na kartach zajmują), całość tworzy niezapomniane doświadczenie, o ile ktoś chociaż troszkę lubi co-op.

10. Rising Sun - kolejne area control, w uwielbianym klimacie feudal japan + mistycyzm, czyli można rzec na kształt L5R. Mechanika wyboru akcji niczym z Puerto Rico/Twilight Imperium. Pieknie wydana, dudes on map, z genialna walką, licytacją w ciemno o kilka aspektów jak sepuku/porwanie/ronini i poeci. Jedna z łatwiejszych do wytłumaczenia w mej topce. Mieści się też przeważnie w 2h do góra 2.5h nawet w 5 i 6 osób, z dodatkami bardzo przyjemna też regrywalność, różnorodność klanów, demonów, lekka gra nad stołem, możliwość pertraktacji. Granie w sojuszach i dobór akcji też dobrze działa, popychając graczy ku zawieraniu wymienionych sojuszy ze współgraczami o podobnych celach w danej rundzie. Bardzo przyjemne doświadczenie za praktycznie każdym razem, wymaga jednak pewnej otwartości graczy.

top 11-30:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 867
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Szewa »

Szewa pisze: 08 gru 2020, 11:30
Jak co pół roku weryfikacja top10, aby sprawdzić co w moim top się zmieniło i w co obecnie wolałbym zagrać mając wybór.

1,"The Lord of the Rings: The Card Game"
2,"War of the Ring: Second Edition"
3,"Brass: Birmingham"
4,"Dominant Species"
5,"A Game of Thrones: The Board Game (Second Edition)"
6,"Everdell"
7,"Scythe"
8,"Unmatched: Cobble & Fog"
9,"Inis"
10,"Brass: Lancashire"

TOP 11-20:
Spoiler:
Półroczna weryfikacja topki. TOP 10:
1. A Song of Ice & Fire: Tabletop Miniatures Game / Lord of the Rings LCG
2. War of the Ring: Second Edition
3. Dominant Species
4. Brass: Birmingham
5. A Game of Thrones: The Board Game (Second Edition)
6. Pax Viking
7. Pax Renaissance: 2nd Edition
8. Zombicide: 2nd Edition
9. Chicago Express
10. Empires: Age of Discovery

TOP 11-20:
Spoiler:
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
gogovsky
Posty: 2271
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 473 times
Been thanked: 518 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: gogovsky »

gogovsky pisze: 26 lis 2019, 13:22 Jest:
1. Middara Unintentional Malum
2. Edge Dawnfall
3. Posiadłość Szaleństwa
4. Terraformacja Marsa
5. Starcraft the Board Game
6. Nemesis
7. Bloodborne board game
8. Kroniki Zbrodni
9. Łowcy 2114
10. Cthulhu Death May Die








Było:
1. Starcraft the Board Game
2. Posiadłość Szaleństwa
3.Terraformacja Marsa
4. Batman Chronicles
5. Joan of Arc
6. Nemesis
7. Eldritch Horror
8. T.I.M.E. Stories
9. Chaos w Starym Świecie
10.Gloomhaven
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 885 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: XLR8 »

SS Tier:
Brass B
TTA + exp
GWT + exp
Agricola RE

S Tier:
Rebelia + exp
Projekt Gaja
Eclipse 2nd
Ti 4
Yokohama
Concordia + Sól (bez forum)
Yellow & Yangtze / T&E
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: detrytusek »

XLR8 pisze: 28 cze 2021, 09:44 SS Tier:
Brass B
TTA + exp
GWT + exp
Agricola RE

S Tier:
Rebelia + exp
Projekt Gaja
Eclipse 2nd
Ti 4
Yokohama
Concordia + Sól (bez forum)
Yellow & Yangtze / T&E
A gdzie Kanban ? :P
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 563 times
Been thanked: 1267 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Fojtu »

detrytusek pisze: 28 cze 2021, 10:39
XLR8 pisze: 28 cze 2021, 09:44 SS Tier:
Brass B
TTA + exp
GWT + exp
Agricola RE

S Tier:
Rebelia + exp
Projekt Gaja
Eclipse 2nd
Ti 4
Yokohama
Concordia + Sól (bez forum)
Yellow & Yangtze / T&E
A gdzie Kanban ? :P
Shit Tier:
Kanban
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: BOLLO »

Biedne te moje TOP 10 bo niewiele się zmieniło, ale cóż ten rok mnie nie rozpieszcza co do wolnego czasu a mając lawinę problemów już od marca spowodowało to całkowitą stagnacje u mnie w świecie planszówkowym. Tyle pięknych tytułów jest na regale i ta TOPka po ograniu ich wszystkich spokojnie zmieniła by się w moje TOP 100 tak naprawdę.
Nie mniej jednak zgodnie z założeniem aktualizuje swoje TOP10 2x do roku więc już czas zrobić krótką rewizje. Jest to też dla mnie taka informacja co się zmieniło w tej kwestii i jakie gry dochodzą.
Problemem u mnie jest to że w zależności od dnia/ekipy/czasu lubię tak naprawdę każdą z posiadanych gier i ciężko mi wybrać nawet te 10 ale po głębszym zastanowieniu się jest kilka tytułów do których chętniej wracam i tylko czekam na okazję by znowu z kimś zagram.

A więc nie przedłużając :

TOP z końca 2020r
Spoiler:
TOP z połowy 2021r
Spoiler:
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

Pojawiają się półroczne topki, więc i ja chyba siądę i odświeżę swoją :) Na razie trochę brak czasu, ale wymienię przynajmniej parę gier, które w ostatnich miesiącach zrobiły na mnie wrażenie i mogą zadebiutować wysoko w zestawieniu (lub podwyższyć poprzednią pozycję):

Nowości, które zrobiły wrażenie:
Sea of Legends
Destinies
Kolejowy Szlak (najlepszy r&w dla mnie)
Mercado de Lisboa
Diuna Imperium
Pan Am
Pax Renesans 2ed
Starocie, które odkryłem na nowo:

Wróciłem też do regularnego grania w 7cudówPojedynek i Rój, co na pewno też wpłynie pozytywnie na ich pozycje. Fantastyczne gry, w które warto grać regularnie, aby odkryć głębię.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: warlock »

Dobra, czas na półroczną aktualizację topki ;). Ostatnio ciężko mi wypisywać tylko 10 gier, dlatego tradycyjnie #11-20 zamieszczam w spojlerze (a i coraz bardziej chciałbym wskazywać miejsca #21-30 :D). Tradycyjnie - kolejność nie jest tu aż tak kluczowa (no, może poza #1), bo trochę zależy od pogody ;).

#1: The Lord of the Rings: The Card Game
#2: KeyForge ----- kocham karcianą Grę o Tron, ale KeyForge dał mi tyle radochy w tym roku że na ten moment to właśnie on jest moją ulubioną konfrontacyjną karcianką ;)
#3: War of the Ring: Second Edition
#4: Twilight Struggle
#5: Dominant Species
#6: Innovation (Deluxe)
#7: Pax Renaissance: 2nd Edition ----- znakomity następca pierwszej edycji
#8: Brass: Lancashire ----- w tym półroczu Lancashire zamiast Birmingham (a za rok kto wie - może na to miejsce wpadnie Age of Industry? ;))
#9: Agricola ----- wróciła do topki, za każdym razem gdy siadam do Agricoli myślę sobie "boże, ile tu jest strategicznego móżdżenia"
#10: Seria 18xx ----- w tym miejscu ex aequo są 1830/1882/1846 ;). "Dopiero" na 10 miejscu, bo niestety nie mam możliwości grania w nie tak często, jakbym chciał...
---------------------------------
#11: A Game of Thrones: The Card Game (Second Edition) ----- prawdopodobnie jak uda mi się wrócić do regularnego grania wbije do topu, bo to absolutnie genialna karcianka ;).
#12: Dominion
#13: Empires: Age of Discovery
#14: Ra
#15: Pax Porfiriana
#16: Food Chain Magnate
#17: Labyrinth: The War on Terror, 2001 – ?
#18: A Game of Thrones: The Board Game (Second Edition)
#19: Space Hulk: Death Angel – The Card Game
#20: Warhammer 40,000: Conquest

*********************
Archiwalny top ze stycznia 2021:
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 14 lip 2021, 15:08 przez warlock, łącznie zmieniany 10 razy.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 502
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 329 times
Been thanked: 161 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: ArnhemHorror »

@warlock: Tyle gier z twojej topki pokrywa sie z moimi ulubionymi (LOTR, Innovation, Keyforge, Labyrinth...), że aż muszę się zapytać. Czy polecasz Pax Ren. na dwoje (ew. solo)?
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: warlock »

wilecki pisze: 07 lip 2021, 10:02 @warlock: Tyle gier z twojej topki pokrywa sie z moimi ulubionymi (LOTR, Innovation, Keyforge, Labyrinth...), że aż muszę się zapytać. Czy polecasz Pax Ren. na dwoje (ew. solo)?
Solo nie grałem nigdy, ale na dwie osoby Pax Ren lubię najbardziej (grałem we wszystkich składach, mam na koncie 22 partie w obie edycje). ;) Bardzo polecam.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: hipcio_stg »

Spoiler:
Dawno tu nie zaglądałem i trochę się pozmieniało, ale nie wszystko ;)

1. Magic the Gathering - ostatnio nawet bardzo mocno wróciłem do grania z rozwojem MTG areny, ale i sporo draftów karcianych zaliczam regluarnie.
2. Brass Birmingham - odkąd wpadł do kolelcji od razu na mocno
3. Terraformacja Marsa - gramy z kompletem oficjalnych dodatków. Każda partia zaciekła.
4. Tzlokin - nadal nic mnie mechanicznie nie zaskoczyło tak jak tzolkin. Z dodatkiem wcale się nie starzeje!
5. Zamki Burgundii - setki jak nie tysiące partii (głównie online), ale na żywo również często na stole. Doskonałe euro.
6. Blood Rage - odkąd pomalowałem gra się bardzo przyjemnie.
7. Posiadłość Szaleństwa 2 ed (nie posiadam swojej kopii), ale zawsze chętnie spróbuję nie zwariować ;)
8. Trajan - kolejny doskonały feld. Rondelek dla mnie świeży mechanicznie. Nie grałem z nim wcześniej, ani później.
9. Concordia - kolejny euro klasyk w którego średnio gram, ale bardzo lubię.
10. Hero Realms - niby mała gra, a jak dużo w niej grania...

Na progu Topki - nowość w mojej kolekcji Listy z Whitechapel. Powiew świeżości 1vs all (granie Kubą znacznie przyjemniejsze niż policjantem).
stripocean
Posty: 91
Rejestracja: 13 lip 2021, 11:55
Lokalizacja: Wetzlar

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: stripocean »

1) Puerto Rico
2) Star/Hero Realms
3) Jednym slowem
4) Splendor Marvel
5) Azul
6) Plague Inc.
7) Maskarada
8) Red 7
9) Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game
10) Wsiasc do Pociagu: Niemcy
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

Oto jest, nowa topka na półrocze 2021 roku. W TOP10 niewiele zmian, za to w TOP30 bardzo dużo nowości :) Czy to zapowiedź zmian pod koniec tego roku? :)

Topka powstała na podstawie ocen 458 gier.

1 Gaia Project
2 Cosmic Encounter
3 Underwater Cities
4 Tigris & Euphrates
5 Ra
6 Praga Caput Regni
7 The Castles of Burgundy
8 The Quest for El Dorado
9 Dominant Species
10 Hive




11 Libertalia
12 Yellow & Yangtze
13 Glory: A Game of Knights
14 Pulsar 2849
15 The Godfather: Corleone's Empire
16 Clank! In! Space!: A Deck-Building Adventure
17 Railroad Ink: Deep Blue Edition
18 Carcassonne: The Castle
19 Mercado de Lisboa
20 7 Wonders Duel
21 Lisboa
22 Chinatown
23 Die Macher
24 Kanban EV
25 Destinies
26 1944: Race to the Rhine
27 Pax Renaissance: 2nd Edition
28 Europe Divided
29 Automania
30 Imperial 2030


Miejsca 31-100:
Spoiler:
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 877
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 206 times
Been thanked: 307 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: konradstpn »

PytonZCatanu pisze: 13 lip 2021, 16:15
Spoiler:
Niektóre gry lubisz nawet dwa razy: 54, 56 😊
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

konradstpn pisze: 13 lip 2021, 20:17
PytonZCatanu pisze: 13 lip 2021, 16:15
Spoiler:
Niektóre gry lubisz nawet dwa razy: 54, 56 😊
O masz. Babol. Muszę sprawdzić w takim razie której gry brakuje 😉
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1049
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 619 times
Been thanked: 766 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Abizaas »

Moja pierwsza topka, ogólnie to najbardziej lubie ekonomiczne eurasy. Tytuły są po angielsku bo ściągane z bgg.

#1: On Mars
#2: Lisboa
#3: Gaia Project
#4: A Feast for Odin
#5: War of the Ring: Second Edition
#6: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy
#7: Lost Ruins of Arnak
#8: Dominant Species: Marine
#9: Mercado de Lisboa
#10: Spirit Island

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Asurmar
Posty: 325
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 118 times
Been thanked: 175 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Asurmar »

Nie wiem czy kogoś to interesuje, ale oto moje top 10 gier:
#1 Zaginione Miasta (Lost Cities)
#2 Tajniacy: Duet
#3 Urbanista
#4 Wyprawa do El Dorado
#5 Eufrat i Tygrys
#6 Lords of Waterdeep
#7 Ciężarówką przez Galaktykę (Galaxy Trucker)
#8 Wyspa Skye
#9 FUSE
#10 Ucieczka: Świątynia zagłady
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: michalldz90 »

01. Eclipse: Second Dawn for the Galaxy
02. Endeavor: Age of Sails
03. Teotihuacan
04. Tzolkin
05. Five Tribes
06. Keyflower
07. Tapestry
08. Scythe
09. Hyperborea
10. Vanuatu 2nd edition
Awatar użytkownika
Tachion
Posty: 424
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:16
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 169 times
Been thanked: 210 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Tachion »

Poprzednia topka sprzed ponad roku. Zaszły w niej wyraźne zmiany, ale dopiero 3 rok w hobby.
Spoiler:
1. Tyrants of the Underdark
2. Eclipse: Drugi świt galaktyki
3. Everdell
4. Diuna: Imperium
5. Lords of Waterdeep
6. Beyond the Sun
7. Heroes of Land, Air & Sea
8. Brass: Birmingham
9. Nemesis
10. Twilight Imperium: Świt Nowej Ery

Miejsca 11-20:
Spoiler:
Awatar użytkownika
szafaaaa
Posty: 248
Rejestracja: 07 paź 2011, 17:42
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 21 times
Been thanked: 32 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: szafaaaa »

1. The Lord of the Rings: The Card Game
2. Marvel Champions LCG
3. Scythe
4. Mage Knight/Star Trek Frontiers
5. Arkham Horror LCG
6. Unlock!
7. Keyforge
8. Too Many Bones
9. Gejsze
10. Star Wars: Destiny
karol4265
Posty: 22
Rejestracja: 04 lut 2020, 19:37
Has thanked: 39 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: karol4265 »

1. Got 2 edycja
2. Zimna Wojna
3. Cywilizacja 3 edycja
4. Pola Arle
5. Brass Birmingham
6. Star Wars Rebelia
7. Jaipur
8. Terraformacja Maraa
9. Le Havre
10. Secret Hitler
ODPOWIEDZ