(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 53 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

W UN na 4-ech pewnie jeszcze bardziej by mi podeszło rozwiązanie:

Grają razem Niemcy, a potem Jankesi (i odwrotnie). Partnerzy dowolnie przeplatają swoje zagrania czy to grając na przemian czy to seriami. Zalety jaką widzę: większe znaczenie ma wtedy licytacja o inicjatywę, można wykonać bardzo silny przełom (big push, breakthrough). Takie rozwiązanie może być bardziej widowiskowe, dynamiczne i emocjonujące. Chyba byłby mniejszy downtime (?) i większa współpraca miedzy partnerami. Ja to zawsze lubię dynamikę i emocje jak przy pokerze o dużą stawkę 😉 Ale Twoje rozwiązanie też jest bardzo dobre, może być i tak. To mniej istotne szczegóły.

Trzeba wybrać scenariusz który dobrze pójdzie na 4 graczy. Fajnie aby cele strategiczne były skoncentrowane w miejscach centralnych do których każdy gracz ma dostęp czyli pośrodku połączonej planszy.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6492
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 972 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

hancza123 pisze: 04 cze 2020, 10:42 W UN na 4-ech pewnie jeszcze bardziej by mi podeszło rozwiązanie:

Grają razem Niemcy, a potem Jankesi (i odwrotnie). Partnerzy dowolnie przeplatają swoje zagrania czy to grając na przemian czy to seriami.
No właśnie w tym wariancie efekt "big push" mógłby być za silny. Przy dwóch graczach i skoncentrowanym ostrzale jest zagrożenie, że jeden z graczy przeciwnika (np ten, który się wysunie do przodu) będzie miał kilka kart wybitych z ręki i praktycznie traci swoją turę.
Do przetestowania :)
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 53 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Nie wiem, trzeba potestować. Ja generalnie lubię gdy faza inicjatywy jest dłuższa i można dużo osiągnąć w jednej sekwencji ruchów zanim odda się inicjatywę. Tak jest w Battle for Stalingrad i stąd dramatyczne i ciekawe zwroty akcji. Ale nie upieram się, nie wiem jak tutaj będzie lepiej?

Tak patrzę na scenariusz 5 aby zrobić lustrzane odbicie po prawej stronie na osi kafelka 17A ( ten kafel jako tylko jeden i jako wspólny dla obu plansz).
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2470
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 578 times
Been thanked: 279 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Wy nie kombinujcie z home rulsami!
Rozegrajcie najpierw wszystkie scenariusze w U:N a potem ewentualnie "ulepszajcie grę".
Wg mnie to jest typowa 2 osobówka i robienie z niej gry na 4 osoby to kiepski pomysł. Co właściwie ma wnieść ten tryb?
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 53 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Markus jest w formie :D

Chodzi o to Markus że mało mamy dobrych i grywalnych (tym słowem wykluczyłem coiny) gier wojennych wieloosobowych, to raczej są takie perełki i gry dwuosobowe dominują jak cholera. Z grania we 4-ech jest jakby nieco lepsza zabawa i interakcja między naszą kompanią braci niż grając sobie w parach, co stwierdził między innymi Antek. Stąd taki interesujący pomysł który zrodził się w głowie Odiego, a że mi nie trzeba drugi raz powtarzać to od razu zacząłem kombinować w tym kierunku.

Wpadnij lepiej we wtorek i zagraj z nami na czwartego!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6492
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 972 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Markus, zobaczysz, że - być może w następnej części - będzie w serii opcja gry wieloosobowej.
Ta gra świetnie się do tego nadaje i dziwi mnie, że nie zauważasz tej "oczywistej oczywistości" :)
Więcej żołnierzy, to więcej zamieszania, większa skala starcia, więcej manewrów, możliwość gry zespołowej (to zawsze fajna rzecz), no i - tak jak Hancza pisał - wszyscy lubimy grać w większej grupie, stąd popularność Pamira, QG, Roota, ToC, T&T, COINów, Churchilla itp.

Masz szansę wskoczyć do tego zestawu z Die Macherem ;)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Wolf »

Operacja Tundra

Cele:
- wyeliminowanie pozostałych punktów oporu odciętych od reszty kraju
- oczyszczenie drogi na Warszawę
- oblężenie: Elbląga, Olsztyna i Warszawy

Rozpoczęcie operacji zwiastowało przybycie 58 armii. Wzmocnione siły rosyjskie miały ostatecznie uporać się ze wszystkimi niedobitkami obrońców spowalniających natarcie oraz przejść do osiągnięcia celów strategicznych. Celem 58 armii był Elbląg. Natomiast dotychczasowe siły po uporaniu się z ostatnimi punktami oporu stojącymi na ich drodze miały dokonać reorganizacji i przeprowadzić uderzenia na Olsztyn oraz Warszawę.

Ten ambitny plan szybko jednak napotkał szereg problemów. 58 armia odniosła początkowe sukcesy i rozlokowała się wokół Elbląga, ale najbardziej wysunięta na zachód brygada zmechanizowana została zaatakowana przez niemiecko-hiszpańskie posiłki, które wraz z wojskami amerykańsko-polskimi doprowadziły do jej rozbicia. To zmusiło Rosjan do opóźnienia szturmu na miasto i skoncentrowaniu się na uporaniu się z wojskami, które przybyły w pobliże Elbląga. Rosyjski atak doprowadził do rozbicia niemieckiej brygady pancernej oraz batalionu kanadyjskiej piechoty lekkiej, ale siły NATO były w stanie ponownie przeprowadzić kontratak, który całkowicie zaskoczył Rosjan swoją skutecznością - tym razem łupem sił NATO padły broniące się na płaskim terenie 2 brygady zmechanizowane.

To ewidentnie nauczka dla atakującego, cięższe oddziały NATO były w stanie przeprowadzić bardzo skuteczny atak na płaskim terenie (wsparcie sztabów, śmigłowców oraz oddział prowadzący natarcie o wysokim wyszkoleniu), co za tym idzie 58 armia zbyt nonszalancko zajęła teren wokół Elbląga bez wyeliminowania tego potencjalnego zagrożenia ze swojego przedpola - to się zemściło. Ten spory cios postawił pod znakiem zapytania plany zdobycia Elbląga i sprawił, że rosyjskie dowództwo postanowiło zmienić plan i przyspieszyć atak na Olsztyn, gdzie miały zostać przerzucone pozostałe siły 58 armii.

Ofensywa w kierunku Warszawy również się opóźniła. Wojsko rosyjskie nie było w stanie zrealizować dostatecznie szybko wyznaczonych przez dowództwo celów związanych ze złamaniem ostatnich punktów oporu. Co sprawiało, że postępy rosyjskich i białoruskich spadochroniarzy, którzy zajęli Pułtusk i Wyszków mogły zostać zaprzepaszczone, bo ich pozycje były narażone na kontratak. Ci pierwsi już toczyli ciężkie boje z siłami amerykańsko-polskimi w celu utrzymania miasta, wsparcie było potrzebne natychmiast, ale przybyło zbyt późno i oba miasta zostały odbite przez siły NATO. W międzyczasie w okolice Warszawy przybył drugi pułk niemieckich spadochroniarzy - obrona wzmacniała się, a agresor się wykrwawiał.

Droga na Warszawę:
Spoiler:
Spoiler:
Elbląg - Olsztyn:
Spoiler:
Widok całościowy:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Wolf »

Porażka pod Elblągiem oraz utrata wysuniętych pozycji na drodze do Warszawy zmusiły rosyjskie dowództwo do zawężenia celów. Priorytetem stało się: oblężenie Olsztyna oraz prowadzenie natarcia na Warszawę

Pomimo usilnych starań oba cele nie zostały zrealizowane. Ciężkie walki w drodze na Warszawę wyczerpały już i tak osłabione długimi i krwawymi bojami rosyjskie wojska. Poniesione straty zaczęły boleśnie o sobie dawać znać, podczas gdy świeże posiłki NATO chociaż nie powalały liczebnością umożliwiały reorganizację i wsparcie obrońców

Kontrofensywa NATO

Kiedy ofensywa rosyjska wyhamowała wojska NATO przeszły do lokalnych kontrataków rozbijając najbardziej wysunięte jednostki rosyjskie i białoruskie. W ten sposób rosyjski marsz na Warszawę ugrzązł w miejscu i stało się jasne, że dalsza ofensywa po prostu nie jest możliwa. Armia rosyjska w tym regionie poniosła zbyt duże straty i jest niezdolna do skutecznych działań ofensywnych, podczas gdy siły NATO zaczęły przechodzić do coraz śmielszych kontrataków.

Zajęcie Olsztyna przez Rosjan wydawało się natomiast nieuniknione, jednak dzięki heroicznemu wysiłkowi, obrońcy ostatnim tchem byli w stanie utrzymać się aż do przybycia posiłków NATO, które po drodze rozbiły jeszcze kolejne 2 brygady 58 armii w Pasłęku i przystąpiły do przerwania oblężenia. Chociaż siły rosyjskie w tym regionie były w lepszym stanie niż armia tocząca walki w pobliżu Warszawy, to mimo wszystko stało się jasne, że Olsztyn najprawdopodobniej nie zostanie zdobyty. Trzymająca się na ostatnim włosku obrona miasta zostanie wzmocniona, a brygady zmechanizowane i pancerne obu stron zetrą się w pobliżu miasta i chociaż siły rosyjskie nie zostaną przełamane to poniosą kolejne straty, których nie będą w stanie uzupełnić, co pogrzebie dalsze plany natarcia wgłąb kraju.

Podsumowanie

Rosyjska ofensywa dobiegła końca. Wojska NATO po 7 rundzie (co symbolizuje  ponad 3 tygodnie walk) przejęły inicjatywę i chociaż Rosjanie wciąż mają siły, z którymi trzeba się liczyć to wynik końcowy pozostaje nieunikniony. W związku z tym na tym etapie zakończyliśmy rozgrywkę.

Śmiała operacja rosyjskich wojsk zakończyła się porażką, strategiczne cele chociaż w pewnym momencie operacji wydawały się, że są na wyciągnięcie ręki, to ostatecznie nie zostały osiągnięte. To z kolei przekreśla ewentualny zysk z podjęcia politycznej kalkulacji i możliwość rewizji dotychczasowego ładu w regionie.

Gra była pierwszym tak dużym sprawdzianem dla Agaty jeżeli chodzi o prowadzenie operacji militarnej w takiej skali, co za tym idzie szereg błędów po prostu musiał się pojawić. Nie wszystkiego można się nauczyć z małych scenariuszy i dopiero realizując w praktyce tego typu natarcie zaczynamy brać pod uwagę szereg dodatkowych elementów oraz ich długofalowych konsekwencji.

Co do samego wyniku należy także uwzględnić, że w zmodyfikowanym scenariuszu kampanii podstawowej całkowicie pominąłem lotnictwo (nie licząc śmigłowców). Następnym razem będziemy grać z zaawansowanym lotnictwem, a to w pierwszej fazie operacji umożliwi Rosjanom osiągnięcie większych postępów ponieważ będą dysponować przewagą powietrzną. Z drugiej strony długofalowo to będzie dla nich problem, kiedy NATO przejmie kontrolę w przestworzach, a amerykańskie bombowce będą np. bombardować sztaby w połączeniu z namierzaniem sił specjalnych.

Dojdą także kwestie logistyczne, te będą również problemem dla atakującego, kiedy linie zaopatrzeniowe zostaną rozciągnięte, a lotnictwo NATO zacznie operować swobodniej. Rosjanie zyskają natomiast dodatkowy atut jeżeli chodzi o wykorzystanie artylerii. W zasadach zaawansowanych będą mogli wykorzystać ją również do prowadzenia ostrzału, a nie tylko wspierania ataku, co w połączeniu z faktem, że mają jej sporo oraz dodatkowym bonusem dla rosyjskiej artylerii rakietowej, może skutkować istotnym osłabieniem trudnych do zdobycia punktów obrony.

Trzeba także brać pod uwagę wykorzystanie rakiet balistycznych i manewrujących, które na początkowym etapie operacji zniszczą lotniska i osłabią systemy przeciwlotnicze, a jak o systemach przeciwlotniczych mowa to Rosjanie będą jeszcze dysponować S-400. Kwestię wykorzystania taktycznej broni jądrowej, chyba póki co pominiemy, ale taką opcję również warto któregoś razu przetestować.

Kolejna inwazja na Polskę, tym razem w wersji zaawansowanej będzie musiała prawdopodobnie trochę poczekać, w tej chwili stół zajęły puzzle, a po uporaniu się z nimi w planach heksówkowych jest Stalingrad 42 i chyba w następnej kolejności NW: Taiwan (+ w międzyczasie finisz NW: India-Pakistan z Muadem).

Warszawa:
Spoiler:
Olsztyn:
Spoiler:
Elbląg:
Spoiler:
Widok całościowy:
Spoiler:
Kontratak NATO:
Spoiler:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6492
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 972 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Jak jutro frekwencja się zapowiada?

Ja planuję być.
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 53 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Ja raczej będę. Chyba że nie ogarnę przygotowań do spływu kajakowego na który jadę w środę.
Awatar użytkownika
brutusss
Posty: 235
Rejestracja: 06 lis 2019, 12:19
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 224 times
Been thanked: 57 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: brutusss »

Też z chęcią wpadnę.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6492
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 972 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Wziąłem ze sobą tylko dwuosobówki, Watergate i Wir Sind das Volk. ToC ma Maciej.
Jeśli będą tylko 3 osoby, to szkoda, że Marii nie wziąłem... :/

W razie czego chętnie zagram w Cywilizację :)
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 53 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Odi graj z Brutusem we dwóch. Ja jeżeli wpadnę to na 2-2,5 godziny aby zagrać z kimś czwartym jedną partyjkę w UN. Trochę zabiegany dzisiaj jestem.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Ja dzisiaj raczej się nie pojawię. Jeśli byłby bardzo potrzebny ToC to myślę że dam radę dowieźć tylko Odi daj znać telefonicznie.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6492
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 972 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

ToC raczej nie będzie potrzebne.
Kurczę, szkoda, bo wziąłbym coś prawdziwie wojennego na 2 os (Hannibala), a tak zostaje nam polityka ;)
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 704
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 114 times
Been thanked: 66 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Muad »

Odi, tutaj coś dla ciebie:

Imperial Struggle:
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6492
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 972 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Widziałem.
No nie powiem, zagrałbym. Bardziej ze względu na mechanikę, niż temat.
Kupic na pewno teraz nie kupię, choć 250 zł w planszostrefie to nie jest jeszcze najgorzej...\

Dzisiaj brutusss miał dzień gier politycznych z najwyższej półki :)

Najpierw partia Wir Sinda. Dałem mu NRD, bo ciekawsze. Trzymał się dzielnie, ale jednak w IV epoce gospodarka RFN przeważyła.

Po Wir Sindzie, czyli jednej z najlepszych (najlepszej?) politycznych grze dwuosobowych, przyszła kolej na najlepszą (jedną z najlepszych?) polityczną grę dwuosobową, czyli Twilight Struggle.
Dałem mu ZSRR, bo ciekawsze :) Partia zapoznawcza, więc wynik nie jest miarodajny, grunt że się podobało i jest chęć, żeby grać w to częściej.

Tyle z relacji :)

PS
Krótka obecnością zaszczycil nas Janek, który zapowiedział się na kolejny wtorek, na godz. 19-20. Prawda? :)
Awatar użytkownika
brutusss
Posty: 235
Rejestracja: 06 lis 2019, 12:19
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 224 times
Been thanked: 57 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: brutusss »

Niestety intensywna produkcja trabantów nie wystarczyła do utrzymania zadowolenia ludu :D

Czekam na kolejne partie :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6492
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 972 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

No i spodni. Ostro poszedłeś w dżinsy.

Niestety, ubrani w te dżinsy młodzi ludzie pojechali trabantami na koncert dysydenta i... NRD runęło jak domek z kart.
Trzeba było jednak inwestować w muzykę ;)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2470
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 578 times
Been thanked: 279 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Odi pisze: 09 cze 2020, 23:54 Widziałem.
No nie powiem, zagrałbym. Bardziej ze względu na mechanikę, niż temat.
Kupic na pewno teraz nie kupię, choć 250 zł w planszostrefie to nie jest jeszcze najgorzej...\
Z zniżką Wolfa to nawet wychodzi 217,15 pln :D :D :D
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6492
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 972 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Hańcza lubi TS i ma "szybki portfel", to może on? ;)
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 53 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Nie martwcie się ja to wszystko kupię 8)

No ale wy musicie grać, a nie ciągle że a to kolano boli, a to ciocia przyjechała. To mnie powstrzymuje przed zakupem Imperial Struggle. Nie lubię półkowników leżących na półce.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6492
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 972 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

hancza123 pisze: 10 cze 2020, 13:17 Nie martwcie się ja to wszystko kupię 8)
Hahahah, you made my day, Hańcza :D
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 53 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Cena gry jest bez znaczenia. Sprzedam Kghm albo Orlen i kupię Imperial Struggle. Nurtuje mnie jednak: czy będzie z kim w to grać? Czy zagram w to więcej niż 1-2 razy? Czy gra jest grywalna? (niepokoi mnie czas gry i jej ciężkość czyli aż 4.0). Mam już trochę półkowników stąd ostrożność w napalaniu się na nowy tytuł.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2470
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 578 times
Been thanked: 279 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

hancza123 pisze: 10 cze 2020, 16:18 Cena gry jest bez znaczenia. Sprzedam Kghm albo Orlen i kupię Imperial Struggle. Nurtuje mnie jednak: czy będzie z kim w to grać? Czy zagram w to więcej niż 1-2 razy? Czy gra jest grywalna? (niepokoi mnie czas gry i jej ciężkość czyli aż 4.0). Mam już trochę półkowników stąd ostrożność w napalaniu się na nowy tytuł.
I dlatego lepiej jest mieć na półce takie U:N.
Szybka rozgrywka, łatwo wprowadzić nowych, zasady do przypomnienia w 7 min. Szansa że w nią zagrasz jest 100x większa niż to że zagrasz w te Imperial Struggle
Kup lepiej tę U:Afrykę
ODPOWIEDZ