Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
szon
Posty: 125
Rejestracja: 22 sie 2012, 20:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: szon »

Jeszcze taki mały błąd II edycji, żeton Potrzask z jednej strony nie ma numeru karty
Awatar użytkownika
szon
Posty: 125
Rejestracja: 22 sie 2012, 20:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: szon »

Kolejna bolączka nowej edycji, brakuje żetonu dla karty NORAD
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Vandal »

Nie jestem pewien czy NORAD ma swój żeton - w wersji angielskiej chyba nie miał, pytanie czy mieli to naprawić w tym dodruku.
Awatar użytkownika
szon
Posty: 125
Rejestracja: 22 sie 2012, 20:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: szon »

Nie widziałem ANG wydania, ale Norad jest jedyną kartą z 'czerwonym podkreśleniem' która nie ma tego żetonu
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: killy9999 »

Norad nie ma żetonu w wersji angielskiej i moim zdaniem można by to spokojnie naprawić przy okazji polskiej edycji.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: szmajchel »

Jak dla mnie te żetony są bezużyteczne, dużo wygodniej położyć po prostu kartę
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Geko »

Jak dla mnie jedno i drugie się przydaje. Kartę trudno położyć na mapie, w miejscu jej działania. A żeton tak.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Radek »

Akurat działanie karty NORAD trudno przywiązać do konkretnego miejsca na planszy. W mojej edycji deluxe nie ma znacznika. Generalnie aktywne karty kładziemy na granicy planszy z jednej strony i nie mieliśmy jeszcze problemu. Ale my jesteśmy na bakier ze znacznikami ;) Znacznika rund najczęściej nie ruszamy wcale.
Awatar użytkownika
szon
Posty: 125
Rejestracja: 22 sie 2012, 20:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: szon »

Ciężko by mi było ogarnąć ile kart zostaje na ręku nie ruszając znacznika rund
Awatar użytkownika
lastrega
Posty: 15
Rejestracja: 10 sie 2012, 10:26

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: lastrega »

Przemek Bard.pl pisze:Karty miały zostać dodane, niestety konkurs w ŚGP potrwał dłużej niż początkowo zakładaliśmy, karty zostaną dodane jako dodatek do ŚGP i nie zostały dodane do II edycji Zimnej Wojny, także każdy kto zakupi ŚGP będzie mógł je zdobyć :)
A nie byłoby szansy na dodanie oprócz tych 2 kart, jeszcze 2 kart czystych (tylko z zadrukowanym rewersem), tak żeby każdy mógł zrobić swoje własne karty którymi da się grać ?
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Na chwilę obecną plan wydruku kart dodatkowych przenosimy na przyszły rok, być może pojawi się ich więcej niż 2, a do do pustych kart to rozważymy taką możliwość :)
Awatar użytkownika
szon
Posty: 125
Rejestracja: 22 sie 2012, 20:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: szon »

To będą w następnym numerze ŚGP? Czy trzeba czekać dłużej?
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

szon pisze:To będą w następnym numerze ŚGP? Czy trzeba czekać dłużej?
W następnym raczej na pewno nie, spodziewałbym się w I kwartale 2013
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: killy9999 »

Przemek Bard.pl pisze:Na chwilę obecną plan wydruku kart dodatkowych przenosimy na przyszły rok, być może pojawi się ich więcej niż 2, a do do pustych kart to rozważymy taką możliwość :)
Ja bym proponował wydać jeszcze pierwszą wersję karty Aldrich Ames :)
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 955
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 129 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Koshiash »

Przemek Bard.pl pisze:...a do do pustych kart to rozważymy taką możliwość :)
Byłoby to bardzo użyteczne. Byle nie jako dodatek "Ogonek" :twisted:
lysy631
Posty: 6
Rejestracja: 21 lis 2012, 08:17
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: lysy631 »

Poszukuję stron, na których byłyby umieszczone zapisy rozgrywek. Interesuje mnie oś takiego jak http://twilightstrategy.com/category/annotated-games/ . Zapewne czegoś tak dobrego nie znajdę, ale fajnie jkaby kotoś podrzucił coś takiego gdzie gracz wyjaśnia każdy swój ruch.
Żyj i pozwól żyć innym!
GG 2981788
Awatar użytkownika
szon
Posty: 125
Rejestracja: 22 sie 2012, 20:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: szon »

Wiadmo co się zmienia w III edycji? :) http://wydawnictwo.bard.pl/nowosci-wyda ... rtal-2013/
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: godpuppet »

lysy631 pisze:Poszukuję stron, na których byłyby umieszczone zapisy rozgrywek. Interesuje mnie oś takiego jak http://twilightstrategy.com/category/annotated-games/ . Zapewne czegoś tak dobrego nie znajdę, ale fajnie jkaby kotoś podrzucił coś takiego gdzie gracz wyjaśnia każdy swój ruch.
Spróbuj na Boardgamegeek poprzeglądać relacje z gier, czasem są bardzo szczegółowe.
All work and no play makes Jack a dull boy!
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

szon pisze:Wiadmo co się zmienia w III edycji? :) http://wydawnictwo.bard.pl/nowosci-wyda ... rtal-2013/
Rozważamy sporą część pomysłów, które padły przy okazji II edycji, a było już za późno. Niektóre z nich to:

- Dodanie żetonu Norad
- Dodanie pola na żetony wydarzeń
- Zwiększenie liczby żetonów z numerami 5,6,7,8

Rozważamy również ponowne podniesienie jakości komponentów, jednak na chwilę obecną nie jestem w stanie powiedzieć co z wyżej wymienionych znajdzie się w ostatecznej wersji. Oczywiście jak zawsze wszystkie pomysły/sugestie mile widziane :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: KubaP »

Przemek Bard.pl pisze:
szon pisze:Wiadmo co się zmienia w III edycji? :) http://wydawnictwo.bard.pl/nowosci-wyda ... rtal-2013/
Rozważamy sporą część pomysłów, które padły przy okazji II edycji, a było już za późno. Niektóre z nich to:

- Dodanie żetonu Norad
- Dodanie pola na żetony wydarzeń
- Zwiększenie liczby żetonów z numerami 5,6,7,8

Rozważamy również ponowne podniesienie jakości komponentów, jednak na chwilę obecną nie jestem w stanie powiedzieć co z wyżej wymienionych znajdzie się w ostatecznej wersji. Oczywiście jak zawsze wszystkie pomysły/sugestie mile widziane :)

Powiedzcie, kiedy przestaniecie wznawiać, bo znowu będę musiał czekać kilka miesięcy bez swojego egzemplarza (swój pierwszy puściłem w maju, jak się dowiedziałem o drugiej edycji, no i pół roku czekałem).
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: prezestomek »

Pytanie do BARDa: czy zamierzacie w nowej edycji ustalić stosunek karty 'norad' do 'bagna' (jedno drugie anuluje/zapobiega czy jak) oraz poprawić treść karty 'nasz człowiek w Teheranie'?
pulkownik
Posty: 75
Rejestracja: 09 lip 2010, 22:11

Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: pulkownik »

sytuacja z Norad i Bagnem wyglada tak:

Norad zagrany przed Bagnem zostaje anulowany po zagraniu Bagna, natomiast zagrany po Bagnie trwa do końca gry. Zagranie Bagna nie chroni przed Norad.

zapis z pierwszej edycji "zapobiega" został umieszczony niepotrzebnie wprowadza zamieszanie ale dokladnie go interpretujac jest prawidlowy, poniewaz efekt "zapobiega" dziala poki nie zostanie anulowany czyli nie zostanie rzucone 1-4, choc i tak przeciwnik w tym czasie nic nie moze zrobic bo tylko odrzuca karty, aby anulowac efekt.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Kolejarz »

A jakie są konkretnie zapisy w różnych wersjach?
pulkownik
Posty: 75
Rejestracja: 09 lip 2010, 22:11

Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: pulkownik »

w pierwszej wersji jest "anuluje/zapobiega" w kolejnych jet juz tylko "anuluje" i tak juz zostanie.
gracjan
Posty: 20
Rejestracja: 12 wrz 2012, 11:17
Lokalizacja: Wwa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: gracjan »

Przemek Bard.pl pisze:
szon pisze:Wiadmo co się zmienia w III edycji? :) http://wydawnictwo.bard.pl/nowosci-wyda ... rtal-2013/
Rozważamy sporą część pomysłów, które padły przy okazji II edycji, a było już za późno. Niektóre z nich to:

- Dodanie żetonu Norad
- Dodanie pola na żetony wydarzeń
- Zwiększenie liczby żetonów z numerami 5,6,7,8

Rozważamy również ponowne podniesienie jakości komponentów, jednak na chwilę obecną nie jestem w stanie powiedzieć co z wyżej wymienionych znajdzie się w ostatecznej wersji. Oczywiście jak zawsze wszystkie pomysły/sugestie mile widziane :)
Dlaczego w wydaniu PL jest zmieniony układ na kartach? Numery w ENG są na górze - dzięki temu można pokazać zakrytą dłonia przeciwnikowi, że nie zatrzymało się Kart Kulminacji.
Czy będą poprawki w tłumaczeniach PL? np. Marine Barracks Bombing - wystarczyło sprawdzić w Wikipedii, że to nie było żadne bombardowanie.
Vassal 3.1.20 + Twilight-Struggle-Deluxe-3.0.10a.vmod
ODPOWIEDZ