Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
adr121
Posty: 7
Rejestracja: 11 cze 2013, 14:14
Lokalizacja: Poznań

Re: robinson crusoe: adventure on the cursed island(P)

Post autor: adr121 »

Co do wygranej - standardowo trzeba by chyba zapytać, czy grałeś ze wszystkimi zasadami. W czasie pierwszych partii bardzo łatwo zapomnieć o jakiś zasadach...

1. Jeden z graczy wykonuje akcję jako pierwszy, drugi mu jedynie pomaga - do ustalenia pomiędzy Wami. Rany otrzymuje pierwszy gracz.
2. Tak jak pisał Peter128 - najważniejsze że możesz tego użyć raz na turę.
3. Jeżeli chodzi o palisadę to zależy ona od scenariusza. Najczęściej chce się ją mieć postawioną aby nie stacić życia w skutek nie spełnionych wymagań. Żeton sztormu obniża ją o 1, kostka bestii też może ją obniżyć, w zależności od sceniariusza niektóre z kart wydarzeń powodują że palisada się obniża, itd.
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: robinson crusoe: adventure on the cursed island(P)

Post autor: Jan Madejski »

4. Zielony pionek pozostaje do końca gry. Możesz używać go 1 raz / rundę, jako pionek towarzyszący przy Eksploracji (mapa sama nie pójdzie eksplorować, ale ułatwia tę akcję graczowi, który wysłał swój pionek). Stracisz ten pionek tylko, gdy stracisz przedmiot "Mapa" w wyniku jakiegoś wydarzenia.
Uwaga: nie wszystkie dodatkowe pionki w grze są wielorazowe! Np. brązowy pionek z żetonu odkrycia można użyć tylko raz.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: robinson crusoe: adventure on the cursed island(P)

Post autor: Casiliasplp »

Jeszcze jedno pytanko:

1.Kto ciągnie karte (skrzynia) tak gdzie jest potwór,skrzynia i pułpaka. Np jest tam mój i kolegi pionek kto bierze karte ? Jeśli np będzie hełm kto go bierze ? Albo jak będzie powtór to kto ma obrażenia ?
Hala Madrid
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: robinson crusoe: adventure on the cursed island(P)

Post autor: Jan Madejski »

Zawsze decydujecie przed wykonaniem akcji, który pionek ją wykonuje, a który tylko pomaga (dobrze jest położyć pionek wykonującego akcję na pionku pomocniczym, żeby pamiętać. Pionki psa, mapy, młotka itd. zawsze są tylko pomocnicze - na dole). Gdy akcja jest rozpatrywana, właściciel górnego pionka ciągnie karty, stosuje się do ich efektów, otrzymuje rany itp.

Jeśli wyciągniecie skarb, to jest on ogólnodostępny - każdy z graczy ma do niego dostęp i może go wykorzystać (chociaż wypadałoby to oczywiście omówić, a nie podbierać wbrew reszcie graczy).
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: robinson crusoe: adventure on the cursed island(P)

Post autor: Casiliasplp »

Jak na 4 osoby mieć 4 jedzenia co ture ? W pierwszej turze mamy 2 jedzenia i 1 co nie ginie po turze to tylko 3 a 4 ? i co ture będzie max 2.

To jedzenie pomarańczowe odrzucamy jak jemy ? czy ono zostaje ?
Hala Madrid
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: robinson crusoe: adventure on the cursed island(P)

Post autor: Peter128 »

Przy grze 4os najlepiej pozyskiwać jedzenie dużo eksplorując i polując, można też za pomocą Akcji Zbierania. Pomarańczowe jedzenie działa tak samo jak zwykłe (czyli po zjedzeniu się go odrzuca) poza tym, że w nocy się nie psuje.
swiety_1984
Posty: 156
Rejestracja: 10 sty 2012, 18:44

Re: robinson crusoe: adventure on the cursed island(P)

Post autor: swiety_1984 »

oczywiscie ze pomaranczowe zjadamy i znika - to nie perpetum mobile :)

co do tego skad jedzenie, to rozwiazan jest wiele:
a) polowanie
b) eksporacja
c) budowa wilczego dolu
d) wnyki
e) budowa zagrody
f) skrot
g) zbieranie (najlepiej z pasami lub koszem - wtedy 2x)

oczywiscie posiadanie +4 w drugiej turze moze byc ciezkie, ale nie niemozliwe (osobiscie bym ryzykowal zbieracwo jednego gracza na dwoch rzutach, bo wszak na schronienie tez materialy potrzebne - chyba ze od poczatku mamy mozliwosc zapolowania - np. startowy pistolet i butelka). Potem juz latwiej.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: robinson crusoe: adventure on the cursed island(P)

Post autor: Casiliasplp »

Jak działa "budowa zagrody" mamy np.

-Mamy +1 jedzenia na polu z chatką
-a tą zagrodę kładziemy na innym kafelku ze skrótem ? i wtedy mogę zbierać z tego kafelka 2 sur?
Hala Madrid
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: robinson crusoe: adventure on the cursed island(P)

Post autor: Peter128 »

Za instrukcją: Zakrywasz źródło jedzenia na sąsiednim kafelku, kładziesz żeton +1 jedzenia na kafelku , na którym masz Obóz. I wtedy nie możesz już zbierać z kafelka sasiedniego, bo zakryłeś źródło, ale w Fazie Produkcji otrzymujesz 1 jedzenie więcej. Pamiętaj, że na jednym polu nie może leżeć więcej niż jeden żeton tego samego typu, czyli np. nie można mieć 2x +1jedzenia
Picek
Posty: 182
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Picek »

To jeszcze jedno pytanie - grając w scenariusz "Ratowania Jenny", "księga" oznacza sztorm (-1 palisady). Czy dobrze rozumiem, że karta "Wyspa się buntuje" na "dzień dobry", przy jej wyciągnięciu mam -2 palisady (bo jest to karta z księgą i w górnej części jako "wydarzenie" jest po prostu ikona księgi)?

Drugie pytanie: jak nie mam dachu to jak jest chmurka śniegowa to tracę tylko drewno? To troszkę dziwne, skoro deszczowa chmurka wymaga jedzenia+drewna... (tak wnioskuję z pomocy z boardgamegeek - z tej kartki z opisem faz). Nie miałem czasu sprawdzić instrukcji na teraz.
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Ad. 2 Jedna chmura śniegowa przy zerowym poziomie Dachu to strata tak jak za chmurę czyli 1jedzenie i 1 drewno + za to, że jest sniegowa jeszcze 1drewno, w sumie 2 drewna i 1 jedzenie.

Ad. 1 Niby tak, powinny być 2 sztormy, ale z drugiej strony chyba nawet w grze nie ma dwóch żetonów Sztormu no i ta zasada, że nie ma podwajania żetonów... Tu pewien nie jestem.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: jolietjake »

Picek pisze:To jeszcze jedno pytanie - grając w scenariusz "Ratowania Jenny", "księga" oznacza sztorm (-1 palisady). Czy dobrze rozumiem, że karta "Wyspa się buntuje" na "dzień dobry", przy jej wyciągnięciu mam -2 palisady (bo jest to karta z księgą i w górnej części jako "wydarzenie" jest po prostu ikona księgi)?
Peter128 pisze: Ad. 1 Niby tak, powinny być 2 sztormy, ale z drugiej strony chyba nawet w grze nie ma dwóch żetonów Sztormu no i ta zasada, że nie ma podwajania żetonów... Tu pewien nie jestem.
"-1 palisady", a "połóż żeton sztormu" to dość istotna różnica. Tu nie ma mowy nic o żetonie sztormu, więc nie ma co się usprawiedliwiać ilością żetonów w grze. Karta przecież specjalnie została zaprojektowana z myślą o podwojeniu efektu księgi, więc właśnie o to chodzi - masz -2 palisady. Potem w fazie pogody może być jeszcze czerwona kość i żeton sztormu, które kolejne -2 palisady zabiorą :mrgreen:
Peter128 pisze:Ad. 2 Jedna chmura śniegowa przy zerowym poziomie Dachu to strata tak jak za chmurę czyli 1jedzenie i 1 drewno + za to, że jest sniegowa jeszcze 1drewno, w sumie 2 drewna i 1 jedzenie.
Musisz rozdzielić pojęcie "chmura" i "śnieg" :wink: Najpierw patrzysz ile masz chmur (jakiekolwiek rodzaju) i za każdą "ponad" poziom dachu tracisz 1 drewno i 1 jedzienie. Potem patrzysz jak zmarzliście i patrzycie ile było śniegu. Za każdy nieogrzany (piecem, kocami, samogonem kucharza, etc) śnieg musicie się ogrzać drewnem i tracicie dodatkowo 1 drewno.

Przykładowo. Rzucasz pomarańczową i białą kością. Na jednej 2 chmury deszczowe, na drugiej 2 śniegowe. Macie dach na poziomie 1. Musicie więc zapłacić "karę" za 3 chmury ponad poziom dachu, tj. 3 drewna i 3 jedzenia. Potem patrzycie, że jeszcze 2 śniegi, więc tracicie jeszcze 2 drewna. W sumie 5 drewna i 3 jedzenia.
Joliet Jake na BGG
Picek
Posty: 182
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Picek »

jolietjake pisze:
Picek pisze:To jeszcze jedno pytanie - grając w scenariusz "Ratowania Jenny", "księga" oznacza sztorm (-1 palisady). Czy dobrze rozumiem, że karta "Wyspa się buntuje" na "dzień dobry", przy jej wyciągnięciu mam -2 palisady (bo jest to karta z księgą i w górnej części jako "wydarzenie" jest po prostu ikona księgi)?
Peter128 pisze: Ad. 1 Niby tak, powinny być 2 sztormy, ale z drugiej strony chyba nawet w grze nie ma dwóch żetonów Sztormu no i ta zasada, że nie ma podwajania żetonów... Tu pewien nie jestem.
"-1 palisady", a "połóż żeton sztormu" to dość istotna różnica. Tu nie ma mowy nic o żetonie sztormu, więc nie ma co się usprawiedliwiać ilością żetonów w grze. Karta przecież specjalnie została zaprojektowana z myślą o podwojeniu efektu księgi, więc właśnie o to chodzi - masz -2 palisady. Potem w fazie pogody może być jeszcze czerwona kość i żeton sztormu, które kolejne -2 palisady zabiorą :mrgreen:
Peter128 pisze:Ad. 2 Jedna chmura śniegowa przy zerowym poziomie Dachu to strata tak jak za chmurę czyli 1jedzenie i 1 drewno + za to, że jest sniegowa jeszcze 1drewno, w sumie 2 drewna i 1 jedzenie.
Musisz rozdzielić pojęcie "chmura" i "śnieg" :wink: Najpierw patrzysz ile masz chmur (jakiekolwiek rodzaju) i za każdą "ponad" poziom dachu tracisz 1 drewno i 1 jedzienie. Potem patrzysz jak zmarzliście i patrzycie ile było śniegu. Za każdy nieogrzany (piecem, kocami, samogonem kucharza, etc) śnieg musicie się ogrzać drewnem i tracicie dodatkowo 1 drewno.

Przykładowo. Rzucasz pomarańczową i białą kością. Na jednej 2 chmury deszczowe, na drugiej 2 śniegowe. Macie dach na poziomie 1. Musicie więc zapłacić "karę" za 3 chmury ponad poziom dachu, tj. 3 drewna i 3 jedzenia. Potem patrzycie, że jeszcze 2 śniegi, więc tracicie jeszcze 2 drewna. W sumie 5 drewna i 3 jedzenia.
Dzięki. Czyli grałem w porządku - a tu chciałem się tylko upewnić :)
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: robinson crusoe: adventure on the cursed island(P)

Post autor: Casiliasplp »

Pytanko :P

Jak coś buduje kosztuje to np. 1 drewna to jak nie uda mi się tego zbudować to drewno odrzucam ?
Hala Madrid
Picek
Posty: 182
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: robinson crusoe: adventure on the cursed island(P)

Post autor: Picek »

Casiliasplp pisze:Jak coś buduje kosztuje to np. 1 drewna to jak nie uda mi się tego zbudować to drewno odrzucam ?
Nie, wg instrukcji to, co próbowałeś wykorzystać do zbudowania się nie psuje :)

Wydaje mi się, że to trochę po to, żeby kolejnych wyjątków w mechanice nie wprowadzać (bo co, jeśli np. przy wykonywaniu wnyk musisz mieć linę - wtedy logicznie też by się psuła)

W każdym razie jest to trochę dziwne, że mając np. skórę i próbując zrobić dach - jak Ci się nie uda to skóra Ci zostaje. To o tyle dziwne, że robiąc dach, tniesz skórę itd, więc logicznie by się zniszczyła. :)
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
Picek
Posty: 182
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Picek »

W końcu udało się uratować Jenny :D
Grałem sam chyba 3 razy w ten scenariusz, ze 2 razy z Żoną i raz w większej ekipie (4 osobowej) i za każdym razem porażka. Dziś się w końcu udało, chociaż parę razy spojrzeliśmy "śmierci w oczy".
Dziś graliśmy z Żoną + Piętaszek.

Pytanie na temat jednej z kart wydarzeń:
Silny wiatr
Porywy silnego wiatru raz za razem uderzają w obóz. Praca tu dziś będzie wyjątkowo ciężka.
----(książka)---
Połóżcie (-ludzik) na polu Akcji Budowy.
Jak długo ten (-ludzik) obowiązuje?
1. Do końca gry?
2. Przy najbliższej budowie?
3. W tym dniu przy każdej budowie?
Jakoś patrząc na to, co jest na karcie, to kursywą - to bym stawiał na odpowiedź numer 3 - jak jest naprawdę? (tak zagraliśmy, chociaż i tak tylko jedną rzecz budowaliśmy)
:)
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Furia »

Picek pisze:W końcu udało się uratować Jenny :D
Grałem sam chyba 3 razy w ten scenariusz, ze 2 razy z Żoną i raz w większej ekipie (4 osobowej) i za każdym razem porażka. Dziś się w końcu udało, chociaż parę razy spojrzeliśmy "śmierci w oczy".
Dziś graliśmy z Żoną + Piętaszek.

Pytanie na temat jednej z kart wydarzeń:
Silny wiatr
Porywy silnego wiatru raz za razem uderzają w obóz. Praca tu dziś będzie wyjątkowo ciężka.
----(książka)---
Połóżcie (-ludzik) na polu Akcji Budowy.
Jak długo ten (-ludzik) obowiązuje?
1. Do końca gry?
2. Przy najbliższej budowie?
3. W tym dniu przy każdej budowie?
Jakoś patrząc na to, co jest na karcie, to kursywą - to bym stawiał na odpowiedź numer 3 - jak jest naprawdę? (tak zagraliśmy, chociaż i tak tylko jedną rzecz budowaliśmy)
:)
Z tego co pamiętam to przy najbliższej budowie, a potem jest odrzucany.
trzewik

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: trzewik »

Gratuluję uratowania Jenny :)
Ludek jest tam do czasu najbliższej akcji Budowa.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Casiliasplp »

Mam pytanie:

Jeśli ide na budowe dachu (2 osoby) czyli 2 drewna i się nie uda to drewno odpada czy zostaje ?
Hala Madrid
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jan Madejski »

Drewno zostaje
Kiler
Posty: 122
Rejestracja: 07 sie 2010, 18:26
Lokalizacja: Starachowice/Warszawa/Wałcz/Piła
Has thanked: 4 times
Been thanked: 24 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Kiler »

Mam takie szybkie pytanko:
1. Sytuacja:
na stole jedyny zbudowany wcześniej przedmiot - lina, umożliwiająca wymyślenie wnyków
2. Planowanie akcji
a) pierwsza akcja budowa dachu - 1 pion
b) druga akcja budowa wnyków - 1 pion
3. Realizacja planów
a) rzucam kośćmi wypada przygoda - losuję kartę przygody, która każe mi odwrócić kartę przedmiotu na stronę pomysłu i anulować dodatkowe efekty - jedyna dostępna jest lina odwracam ją i już nie spełniam wymagań na budowę wnyków.
b) co teraz?
:)
Spoiler:
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jan Madejski »

Akcje budowy wykonywane są równocześnie, więc utrata liny nie wpływa na budowę wnyków.
Istnieje co prawda reguła, że w przypadku utraty przedmiotu należy w miarę możliwości usuwać jego efekty, ale spełnianie wymagań do akcji sprawdzane jest podczas planowania działań, a wtedy je spełniałeś.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: jolietjake »

Jeśli przygoda zabierająca przedmiot stałą się w trakcie akcji z nim związanej to nie ma co się martwić, bo wg instrukcji najpierw rozpatrujemy kość ran, potem sukcesów i dopiero na końcu przygód.

Jeśli chodzi o przypadek dwóch akcji budowania to również wydaje mi się, że przygoda jednego nie wpłynie na równoległą akcję. Rano wszyscy wyszli z obozu mając swoje zadania i potrzebne materiały przy sobie, wracają wieczorem i dopiero wtedy widzą się pierwszy raz - żadnej interakcji między nimi nie było przez cały dzień.

Inny jest jednak przypadek, gdyby była akcja budowania, przy której przygoda ma zabrać jakiś przedmiot, a po niej jest akcja eksploracji/zbierania, które wykorzystują dany przedmiot. Skoro wg instrukcji mamy rozpatrywać te akcje w danej kolejności to wynikałoby, że jednak akcja jednak może na drugą wpłynąć. Jednak tu pewien nie jestem, bo zaprzeczałoby to akapitowi powyżej...
Joliet Jake na BGG
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Casiliasplp »

Ja mam pytanie co do wynalazków:

Gdy zrobię cegłe a potem z cegły zrobię piec to cegła przepada i od nowa musze ją robić ?
itp przykłady z innymi np.lina
Hala Madrid
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 316
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Sarna »

Ani cegła, ani lina, ani żaden inny przedmiot nie przepada po tym jak skorzystasz z niego aby otrzymać inny przedmiot.
ODPOWIEDZ