(Gliwice) Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
trzewik

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: trzewik »

Wczorajsze spotkanie należy określić jednym słowem - "żenua".

Nie wygrałem w "Zaczarowany miecz".
Nie wygrałem w "Witchcrafta".
Potem miałem grać w "Osadników", ale ekipa "Konfucjusza" obiecała, że już kończą i żebym poczekał i zagram z nimi w "Teby". No to poczekałem. 40 minut siedzenia i czekania. Masakra. Okazało się, że już zaraz koniec zajęć, więc po 40 minutach czekania spakowałem "Teby" i usiadłem po prostu do Pitchcara, w którego dramatycznie przegrałem.

żenua.
żenua.
żenua.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: mst »

Oficjalnie zobowiązuję się zagrać z Ignacym w Teby w kolejny poniedziałek. :)


P.S.: jeśli przyniesie grę i wytłumaczy mi reguły
P.S. II: a może szansa na wypełnienie zobowiązania pojawi się już w sobotę :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: Pancho »

A propos Pitchcara, a dokładnie jego zasad to chciałem was przekonać do jednej zmiany w regułach. Piszę w tym wątku zamiast w pionkowym, bo reguły z gliwickiej ligii pewnie przenosicie bezpośrednio do turnieju na Pionku. Zauważyłem trzy różnice w zasadach w stosunku do tego co gramy w Warszawce. Dwie są mało ważne, to drobiazgi, które można uznać spokojnie za lokalne modyfikacje i nie ma problemu żeby każdy się do nich dostosował (choćby to, że u nas zawsze można przesunąć o wielkość bolidu w każdą stronę, również do przodu, u was do przodu tylko w wyjątkowych sytuacjach). Jednak jedna różnica jest znacząca i wydaje mi się, że u nas jest to lepiej rozwiązane.

Mianowicie kwestia dublowania zawodników. Wiadomo, że Pitchcar mniej lub bardziej stara się naśladować zawody F1. W F1 dublowany zawodnik zjeżdża z toru, żeby dać się zdublować czołówce. W Pitchcarze oczywiście tego nie robimy, bo ciężko to zrealizować i nie ma co przesadzać. Jednak w Warszawce jest taka zasada, że jak zawodnik dublujący prześcignie kogoś na końcu to liczy się obecna kolejność na torze. Czyli kolejność jest np. taka: 2 3 4 5 6 7 1 8. Zalety są takie, że jak już ktoś zdubluje (co zawsze jest wyzwaniem, wyprzedzanie to często nie jest bułka z masłem) to może chociaż zacząć uciekać przed zdublowanym zawodnikiem. Wszak nie ściga on się z ostatnim miejscem, ale drugim, trzecim itd. zawodnikiem.

U was kolejność się nie zmienia, zawsze decyduje aktualne miejsca w stawce. Co powoduje, że zdublowany, może za chwilę znowu wyprzedzić prowadzącego. Może się zacząć walka pomiędzy prowadzącym, a ostatnim, raz jeden wyprzedza, raz drugi. Zupełnie bezsensu, bo przecież oni ze sobą nie rywalizują bezpośrednio. Powoduje to, że pierwszy jest po prostu łatwo wstrzymywany przez ostatnich, na korzyść kolejnych zawodników w stawce.

Oczywiście na Pionku nie było takiej sytuacji, bo miałem farta i zdublowani mnie nie wyprzedzili. Ale był to przypadek, mogło się skończyć ostrą walką. Dobra kończę się wymądrzać i apeluję o wypróbowanie tej zasady w lidzie gliwickiej, a potem wprowadzenie do pionkowego turnieju :)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: mst »

Jestem za wprowadzeniem zasady opisanej przez Pancho - ale w gliwickiej lidze nie będzie miał raczej zastosowania bo poziom jest zbyt wyrównany. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Silent
Posty: 512
Rejestracja: 18 wrz 2007, 20:26
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: Silent »

Byłby wyrównany jakby mi multi uznał mój przepiękny skok nad przepaścią :D
Pozdrawiam :)
Marcin aka Silent (czyt. Sajlent) :)
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: mst »

Silent, dla wymazania przykrych wspomnień z Pitchcara napisz może parę słów o (nowych*) przemyśleniach po Konfucjuszu. :)


*Jakoś dziwnie jestem pewien, że i tym razem podczas drogi do domu o Konfucjuszu rozmyślałeś. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
wajwa
Posty: 2239
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 270 times
Been thanked: 422 times
Kontakt:

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: wajwa »

Jako , że dzisiejsza ligowa konfrontacja pomiędzy naszymi sąsiednimi miastami :D ujawniła mi zupełnie nowy wymiar wzajemnych kontaktów :evil: z pewną taką nieśmiałością wybieram się jutro oznakowany zabrzańskimi numerami rejestracyjnymi do jakże przyjaznych :twisted: pobliskich Gliwic.
A tak poważnie , mam do zagrania Mystery of the Abbey , miałby ktoś ochotę czy mam się nie wygłupiać i tego nie brać ?
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: mst »

Ja dzisiaj wezmę - surprise, surprise - Konfucjusza :wink: i może coś nowego (Kreta, New England) jeśli znajdę czas żeby przeczytać reguły. Ale priorytetem jest zagranie w Teby z Trzewikiem. :)

P.S. miałem tez przynieść Inkognito dla Tiju ale w sobotę jej nie znalazłem i nie wiem czy dzisiaj zdążę przeszukać resztę kartonów :roll:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Silent
Posty: 512
Rejestracja: 18 wrz 2007, 20:26
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: Silent »

Ja zabrałem ze sobą do pracy Wysokie Napięcie :), ostatnio się zastanawiałem czemu nie gram w taką zajebistą grę :). Mechanika jest super pomyślana, no i tło gry związane z moim zawodem :D.

Ale Teby to podstawa do zagrania, i może Doom :)
Pozdrawiam :)
Marcin aka Silent (czyt. Sajlent) :)
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: mst »

No to chyba na Konfucjusza dzisiaj nie będzie miejsca ponieważ wypadałoby pierwszy raz w życiu :oops: zagrać w WN.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: bogas »

Silent pisze:Ja zabrałem ze sobą do pracy Wysokie Napięcie :), ostatnio się zastanawiałem czemu nie gram w taką zajebistą grę :). Mechanika jest super pomyślana, no i tło gry związane z moim zawodem :D.
Może dlatego, że to "bardzo nudna gra jest". :twisted:
Awatar użytkownika
Silent
Posty: 512
Rejestracja: 18 wrz 2007, 20:26
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: Silent »

Jak gra się tak, żeby tylko zablokować innych to jest emocjonująco, każdy wykupuje na zapas surowce, żeby inni mieli drożej. Wiadomo jak każdy gra nie patrząc na przeciwnika to może być nudno, ale ja jestem przeciwnikiem takiej rozgrywki.
Pozdrawiam :)
Marcin aka Silent (czyt. Sajlent) :)
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: mst »

No to widzę, że dzisiaj trzeba nastawić się na walkę. Nie to co podczas sobotniego Hamburgum, w którym wymyśliłem sobie raczej dziwną strategię i w połowie gry byłem przekonany, że zakończy się to piękną katastrofą (jak w Zorbie :)) tymczasem przeciwnicy tak bardzo zajęli się sobą, że nikt nie pofatygował się żeby chociaż trochę mnie przyblokować dzięki czemu w ostatnich turach zbierałem punkty dziesiątkami. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: bogas »

mst pisze:No to widzę, że dzisiaj trzeba nastawić się na walkę. Nie to co podczas sobotniego Hamburgum, w którym wymyśliłem sobie raczej dziwną strategię i w połowie gry byłem przekonany, że zakończy się to piękną katastrofą (jak w Zorbie :)) tymczasem przeciwnicy tak bardzo zajęli się sobą, że nikt nie pofatygował się żeby chociaż trochę mnie przyblokować dzięki czemu w ostatnich turach zbierałem punkty dziesiątkami. :twisted:
To rzeczywiście była "specyficzna" rozgrywka. Dwójka debiutantów nas niemiłosiernie ograła na co wpływ m.in. miała zbytnia pewność siebie (no bo przecież taka gra jak Hamburgum premiuje doświadczenie 8) ). No i klops :roll: Co do blokowania to rzeczywiście w pewnym momencie popadłem w spore tarapaty i całą uwagę poświęcałem żeby jakoś z tego wybrnąć, co i tak się nie udało :? Ale rozgrywka bardzo ciekawa i gra obroniła tą moją 9 na BGG.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: mst »

Na początku wczorajszego, planszówkowego popołudnia musiałem stoczyć heroiczną walkę z moją pracą, która postanowiła pobyć ze mną dłużej niż zwykle :evil: Gdy wreszcie dotarłem do MDK'u Bors, Silent, Trzewik i wajwa przekopywali już intensywnie ziemie wokół Morza Śródziemnego w pogoni za sławą najwybitniejszego archeologa. Pocieszające jest jedynie to, że Ignacy był chyba nareszcie usatysfakcjonowany ponieważ zagrał w Teby aż dwa razy (z drugiej strony ciekawe czy w jakiejś, dającej się przewidzieć, przyszłości znajdę jeszcze kogoś chętnego na kolejną partyjkę :twisted: ).
W międzyczasie zaprezentowałem naszemu nowemu koledze Dvonn i Hive.
Głównym daniem wieczoru było 5-osobowe Wysokie Napięcie na mapie Europy Środkowej. Ciekawa, chociaż jak dla mnie chyba jednak zbyt matematyczna, gra. Z drugiej strony gdyby nie gigantyczna presja czasu i czekającego na zamknięcie budynku Pana Portiera grałoby się pewnie znacznie przyjemniej. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
trzewik

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: trzewik »

1. Do Theb z chęcią będę jeszcze siadał, w najbliższy pon też je przyniosę.
2. Pan Portier i Pan Ignacy są już na granicy wytrzymałości - trzy tygodnie pod rząd przeciągacie grę do granic - od przyszłego poniedziałku już tak być nie może.
3. WN sucks :twisted:
wajwa
Posty: 2239
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 270 times
Been thanked: 422 times
Kontakt:

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: wajwa »

Po dłuższej refleksji stwierdzam , że te Teby to nawet fajna gra jest , a byłaby jeszcze lepsza gdyby podczas wykopalisk każdy los :D wygrywał , przynajmniej , żeby było full 1punktowych skarbów i nikły procent bardziej wypasionych. Wtedy zawsze na coś trafisz , a nie siedem razy piach :mrgreen: No , ale w życiu też raz wykopiesz skarb , a raz starego buta.
W Wysokim Napięciu jak tylko położyłem pierwszą stację wiedziałem , że będę miał przerąbane. I rzeczywiście rozgrywka była niezwykle zażarta i wyrównana , a gracze spiesząc się , mając przed oczami widmo zbliżającego się portiera , w swym zapamiętaniu rozegrali jedną turę więcej , nie zdając sobie sprawy , że to już koniec :mrgreen:
Brak czasu spowodował ( chyba ? ) , że nie graliśmy w Pitchcara , a szkoda , bo wiele sobie obiecywałem po tym wyscigu , pod nieobecność Multiego , "odkrycia ostatnich tygodni" Salou i przy stale chimerycznej formie Trzewika można było pokusić sie o historyczne zwycięstwo :evil:

Howgh !
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: mst »

No to ja w przyszły poniedziałek zagram w Teby chociaż z drugiej strony wygląda na to, że podczas jednego spotkania mieści się tylko jedna dłuższa gra :(
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
wajwa
Posty: 2239
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 270 times
Been thanked: 422 times
Kontakt:

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: wajwa »

Po wielotygodniowej przerwie zawitał w me skromne progi w wiadomym celu Salou wraz z wybranką swego serca i ta wizyta i związana z nią rozgrywka w Colosseum skłoniła mnie do refleksji jak wielką skarbnicą mądrości są przysłowia i "złote myśli" zwłaszcza takie jak :

"Nie dziel skóry na niedzwiedziu"

"Już był w ogródku i witał się z gąską"

"Nie mów hop , zanim nie przeskoczysz"

etc.etc. :mrgreen:

Pozdrawiam Salou , mistrzu chyba nie walisz teraz głową w ścianę ? :D ?
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: mst »

Zwłaszcza w przypadku Colosseum, w którym cała rozgrywka podporządkowana jest najważniejszemu, ostatniemu przedstawieniu te przysłowia rzeczywiście znakomicie się sprawdzają. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: salou »

Witam

Po pierwsze chciałem przedstawić swoją wersję wydarzeń (o których mowa we wcześniejszej wypowiedzi wajwy), które miały miejsce podczas ostatniego środowego wieczoru i rozszerzyć nieco wątek partii a mianowicie w początkowej fazie gry w Coloseum uznałem że partia będzie raczej łatwa i przyjemna ale gdzieś między trzecią a piątą turą straciłem koncentrację i to mnie zgubiło a tym samym dałem się przegonić w piątej turzy wszystkim siusiakom :) bez obrazy :)

Nadrabiając nieco stracony czas udało nam się zagrać kolejny dzień z rzędu w Mystery of the Abbey, i z coraz większym zachwytem i ciekawością oczekuję kolejnych partii, niecodzienna mechanika i rzadko spotykana, okazała się dla mnie bardzo wciągająca - polecam. Myślę że jest to dla mnie spore odkrycie wśród ostatnich poznanych tytułów jedynie Confucjusz mógłby tej grze dorównać, ale spokojnie moja wiedza jest na razie bardzo skromna i pewnie niejedna gra mnie jeszcze zaskoczy.

Pozdrawiam
Salou
trzewik

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: trzewik »

Ferti, wydawca Pitch Car zapowiedział na essen nowy dodatek do Pitch Cara. Można go obejrzeć tu: http://www.boardgamenews.com/gameprevie ... rcuit2.jpg

Jako że Ferti oprócz tego, że wydaje proste, ale fajne gry słynie też z tego, że wydaje gry pieruńsko drogie, nie należy być zdziwionym, że za ten dodatek liczy sobie 40 euro!

Czy uczestnicy ligi pitchcar w gliwicach chcą zrobić ściepę na to, bym kupił te elementy w essen?
trzewik

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: trzewik »

W zeszłym roku w Essen kupiłem sporo gier. I choć dzielnie starałem się poznawać je i grać w nie, wciąż na półkach kryją się tytuły, w które nie zdążyłem zagrać, mimo że minęło już 11 miesięcy...

W ramach udowadniania sobie, że w tym roku też wolno mi przywieźć dużo gier, bo w te co przywiozłem ostatnio już grałem, w poniedziałek przynoszę coś co nazywa się...

"Abenteuer Menschheit" :P
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: Pancho »

trzewik pisze:Ferti, wydawca Pitch Car zapowiedział na essen nowy dodatek do Pitch Cara. Można go obejrzeć tu: http://www.boardgamenews.com/gameprevie ... rcuit2.jpg
Dodatek wydaje się świetny, ale póki co nie jest planowana wersja mini, w którą gramy. Niestety :cry:
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: [Gliwice] Spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury

Post autor: mst »

Jak w przypadku wszystkich pozostałych dodatków na ten, w wersji Mini też pewnie przyjdzie czas. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
ODPOWIEDZ