Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
_leigam_
Posty: 954
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 113 times
Been thanked: 197 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: _leigam_ »

bogas pisze: 10 lis 2020, 09:53
No tak, przy czym należy pamiętać, że możesz budować dowolny przemysł, który może być w tym mieście i nie musisz mieć połączenia z siecią.
No chyba że wymaga węgla ;) (ale wtedy z dowolną siecią z dostępem do węgla)

Ale zgadzam się że kart wnie trzeba dodatkowo oznaczać.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: bogas »

_leigam_ pisze: 10 lis 2020, 10:12
bogas pisze: 10 lis 2020, 09:53
No tak, przy czym należy pamiętać, że możesz budować dowolny przemysł, który może być w tym mieście i nie musisz mieć połączenia z siecią.
No chyba że wymaga węgla ;) (ale wtedy z dowolną siecią z dostępem do węgla)
No chyba, że węgiel już jest w tym mieście :P :lol: :mrgreen:
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: kdsz »

Skoro sprawa nie jest oczywista dla osób rozpoczynających przygodę z Brassem, to dodatkowa ikonka na kartach przemysłu, oznaczająca sieć gracza, ma sens. Miejsca jest w cholerę.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 161 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: kozz84 »

Różnica jest ogromna i z mojego doświadczenia, każdy początkujący gracz zapoznając się z zasadami w pierwszej kolejności zapamięta, że "karta lokacji pozwala na budowę w danej lokacji" a "karta przemysłu pozwala na budowę danego przemysłu w dowolnym mieście" co jest ogromnym skrótem. IMO różnica nie jest wyraźnie zaznaczona, nawet w instrukcji ponieważ, ten fragment o twojej sieci i nie twojej sieci nie jest wyszczególniony i łatwo go pominąć. Karty przemysłu wpisują się ładnie w zasady, ponieważ są zbliżone do kanałów/torów (budowa w twoim otoczeniu), karty lokacji zmieniają zasady.

I oczywiście pal licho, że kartę przemysłu jednak można użyć do budowy gdziekolwiek jeśli na mapie nie ma żadnych budowli...

PS. Trochę żałuję, że wersja Birmingham nie upraszcza zasad tylko dodaje parę nowych. Gra byłaby o wiele przyjemniejsza gdyby zasady były ujednolicone np. wszystko wymaga połączenia (zarówno węgiel jak i żelazo); możliwość budowy przemysłu i kanałów gdziekolwiek z pominięciem koncepcji "twojej sieci", albo budowa tylko i wyłącznie w otoczeniu twojej sieci; wywalenie ikonek zakazujących budowę w konkretnych erach itp. Ale wtedy nie byłby to Brass, który wszyscy kochają :)
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: bardopondo »

Popularność tego tytułu zaczyna sprawiać, że ludzie by chcieli aby zasad bylo jak w gateway'ach- ta gra była jednak przez długi czas traktowana jako ciężka pozycja.

Nie zdziwię się jak za niedługo wydadzą "my little brass".
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Atamán »

kozz84 pisze: 10 lis 2020, 10:39PS. Trochę żałuję, że wersja Birmingham nie upraszcza zasad tylko dodaje parę nowych. Gra byłaby o wiele przyjemniejsza gdyby zasady były ujednolicone np. wszystko wymaga połączenia (zarówno węgiel jak i żelazo); możliwość budowy przemysłu i kanałów gdziekolwiek z pominięciem koncepcji "twojej sieci", albo budowa tylko i wyłącznie w otoczeniu twojej sieci; wywalenie ikonek zakazujących budowę w konkretnych erach itp. Ale wtedy nie byłby to Brass, który wszyscy kochają :)
To polecam Age of Industry. Tam właśnie poszli w kierunku upraszczania, grasz tylko 1 erę, wszystko wymaga transportu itp. Ja AoI kupiłem, bo też uważałem Brassa za tytuł zbyt długi, zbyt zagmatwany. Tylko, że po zagraniu w AoI zrozumiałem dlaczego pewne zasady w Brassie mają sens i lepiej działają.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 789
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 157 times
Been thanked: 536 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: VivoBrezo »

Z zagmatwanych zasad to polecam sprawdzic warunek budowy 2 polaczen kolejowych jednoczesnie, w sensie co musi byc podlaczone do wegla a co do piwa.
Wyjasnienia nie ma w instrukcji i trzeba sie posilkowac internetami.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1222
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 402 times
Been thanked: 270 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Deem »

VivoBrezo pisze: 11 lis 2020, 12:08 Z zagmatwanych zasad to polecam sprawdzic warunek budowy 2 polaczen kolejowych jednoczesnie, w sensie co musi byc podlaczone do wegla a co do piwa.
Wyjasnienia nie ma w instrukcji i trzeba sie posilkowac internetami.
Nie rozumiem, przecież wszystko jest w instrukcji - używasz normalnych zasad dla węgla i piwa. Co dodatkowego / wyjątkowego ma w sobie budowa 2 połączeń?
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
poxi
Posty: 241
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 110 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: poxi »

VivoBrezo pisze: 11 lis 2020, 12:08 Z zagmatwanych zasad to polecam sprawdzic warunek budowy 2 polaczen kolejowych jednoczesnie, w sensie co musi byc podlaczone do wegla a co do piwa.
Wyjasnienia nie ma w instrukcji i trzeba sie posilkowac internetami.
?
Każde z połączeń musi mieć dostęp do węgla, drugie połączenie musi mieć dostęp do piwa z browaru. Wszystko zgodnie z regułami transportu. Moim zdaniem jest to jasno wyjaśnione w instrukcji.
Darkstorm
Posty: 872
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 141 times
Been thanked: 218 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Darkstorm »

poxi pisze: 11 lis 2020, 12:52
Każde z połączeń musi mieć dostęp do węgla, drugie połączenie musi mieć dostęp do piwa z browaru. Wszystko zgodnie z regułami transportu. Moim zdaniem jest to jasno wyjaśnione w instrukcji.
Ale dostęp do piwa to chyba tylko w przypadku gdy używasz piwa przeciwnika? Jeśli używasz swoje to nie musi być połączone?
poxi
Posty: 241
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 110 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: poxi »

Darkstorm pisze: 11 lis 2020, 14:27
poxi pisze: 11 lis 2020, 12:52
Każde z połączeń musi mieć dostęp do węgla, drugie połączenie musi mieć dostęp do piwa z browaru. Wszystko zgodnie z regułami transportu. Moim zdaniem jest to jasno wyjaśnione w instrukcji.
Ale dostęp do piwa to chyba tylko w przypadku gdy używasz piwa przeciwnika? Jeśli używasz swoje to nie musi być połączone?
Swoje, z własnego browaru gdziekolwiek na mapie.
Przeciwnika, z połączonego browaru przeciwnika.
Kupieckie - nie można użyć do budowy.
emka
Posty: 312
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: emka »

poxi pisze: 11 lis 2020, 12:52 Każde z połączeń musi mieć dostęp do węgla, drugie połączenie musi mieć dostęp do piwa z browaru. Wszystko zgodnie z regułami transportu. Moim zdaniem jest to jasno wyjaśnione w instrukcji.
Lepsze byłoby określenie jedno (z dwóch) zamiast drugie. Połączenia można przecież umieścić niezależnie, w różnych miejscach mapy.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: WRS »

Tak, byłoby lepsze takie sformułowanie.
Ale, technicznie, nadal jest to czytelne w kontekście dowolnej kolejności budowania niezależnych połączeń.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 789
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 157 times
Been thanked: 536 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: VivoBrezo »

Hej

Podrzucamy nasze 3 grosze w podcastowej pogadance o Brass Birmingham.

Do usłyszenia!
⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️
https://youtu.be/wZP6mCgqzck
https://open.spotify.com/episode/7kcpoXfzkMsNWIPqOjuaRA
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: hipcio_stg »

Pytanie do ogranych: jakie wyniki są słabe/średnie/bardzo dobre w grze dwuosobowej? Dziś z żoną pierwsza partia i moja porażka 152/150. Lekkie zdziwienie, że taki mały rozjazd przy takim wyniku.
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 254
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 60 times
Been thanked: 122 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: upadly_bankowiec »

U mnie statystyki na dwóch graczy wyglądają tak:

Average score - 135.13
Average winning - 142.25
Top score - 183

To średnia z czterech gier. Tylko tyle udało nam się zagrać we dwoje.
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: hipcio_stg »

Z tego wynika, że jednak graliśmy poprawnie.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Hardkor »

Mam podobne wyniki na dwóch graczy jak koledzy wyzej, czyli okolice 130/140p
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 867
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Szewa »

Gry na 3 osoby:
Najwyższy wynik - 170
Najniższy - 128
Średni wynik - 136
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1128
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 885 times
Been thanked: 644 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: bajbaj »

W pierwszej partii na dwóch graczy mieliśmy, co też nas zaskoczyło i ujęło, remis ze wskazaniem 153:153, ale to był prawie pasjans, w czym pomogły też karty... W kolejnej był rozjazd 20 pkt (155:135). Tu pasjansu już nie było, tylko walka na planszy i próbowanie odmiennych strategii, z których jedna okazała się ewidentnie lepsza.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: hipcio_stg »

Dziś będzie grane na pewno. Tego typu gry siadają jak paczki w tłusty czwartek ;-)
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 867
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Szewa »

bajbaj pisze: 30 lis 2020, 10:06 tylko walka na planszy i próbowanie odmiennych strategii, z których jedna okazała się ewidentnie lepsza.
Nie wiem jak u innych, ale podczas swoich partii zauważam, że wygrywają osoby, które idą full w ceramikę. Manufaktura (skrzyneczki) praktycznie jest olewana.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: kastration »

Cztery ostatnie gry 2-osobowe to wyniki:
158:158
140:138
138:136
198:157

Nie licząc ostatniej, byłem w sumie zdziwiony, jak na grę o tak wielu możliwościach wyniki potrafią być na styku na 2 osoby. Nieprzewidywalność kto wygra, różne odczucia na temat tego, jak mi w danej partii idzie, plus brak odczuwania, że gra się zbyt luźno (miałem taką obawę przed zakupem), czynią ten tytuł niezwykle satysfakcjonującym na 2 osoby.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
_leigam_
Posty: 954
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 113 times
Been thanked: 197 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: _leigam_ »

Szewa pisze: 30 lis 2020, 10:23
bajbaj pisze: 30 lis 2020, 10:06 tylko walka na planszy i próbowanie odmiennych strategii, z których jedna okazała się ewidentnie lepsza.
Nie wiem jak u innych, ale podczas swoich partii zauważam, że wygrywają osoby, które idą full w ceramikę. Manufaktura (skrzyneczki) praktycznie jest olewana.
Ja próbowałem pójść w skrzynki ale jak dotąd bez powodzenia, najłatwiej wydaje się pójść w przędzalnie. Jak się pozwoli swobodnie pójść jednemu graczowi w tym kierunku, a reszta wybierze inną ścieżkę to pozamiatane.

Odnośnie wyników.
Gra z wczoraj na 3 osoby :
134, 125, 120.
120 zrobił mój ojciec, pierwsza gra, nie jest jakość ograny, raz na jakiś czas jakiś suchar odpalimy. No jestem pod wrażeniem.
On robił tak wszystkiego po trochę ale punktów ugrał dużo. Ja robiłem sporo przędzalni, ale nie doszedłem do najwyższego poziomu, nie zrobiłem ani jednej wytwórni ceramiki i ani jednego piwa. Gdyby mojej połówce z kolei nie zabrakło monety jednej to prawdopodobnie byłby remis w głównych punktach.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Hardkor »

Kurde jak wy takie wyniki robicie? Mam 8 partii za sobą, w dwuosobowych robię najwięcej punktów, ale dalej jest mniej niż wy. Jak patrze na bgg stats to mam średnią 118p, kolega 126, a nasze rekordy to 152 i 144 punkty xD
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
ODPOWIEDZ