Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Furia »

Casiliasplp pisze:Ja mam pytanie co do wynalazków:

Gdy zrobię cegłe a potem z cegły zrobię piec to cegła przepada i od nowa musze ją robić ?
itp przykłady z innymi np.lina
Jeśli wydarzenie każe Ci odwrócić kartę wynalazku np. cegły na stronę pomysłu to tak. Wtedy musisz ją znów wykonać, aby zbudować z cegły kolejną rzecz. W innych przypadkach raz wykonany przedmiot pozostaje w grze i "nie przepada".
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Casiliasplp »

Dzięki.
Hala Madrid
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: rastula »

czekając na dodatek postanowiłem "na serio" przysiąść do podstawki ;)

mam pytanie dotyczące przedmiotu jednego ze specjalistów - cieśli - czyli wnyków i jak one działają w przypadku przeniesienia obozu na inne pole

wnyki powodują pojawienie się wskaźnika +1jedzenia na polu gdzie mamy w chwili wynalezienia obóz

jak jest gdy przenosimy obóz na inne pole?

a) ten bonus pozostaje na tym polu nawet po przeniesieniu obozu ( wersja średnio optymistyczna)
b) zabieramy wnyki w nowe miejsce ( wersja optymistyczna)
c) wnyki trafia szlag - a zgodnie z FAQ drugi raz wynaleźć ich nie możemy ( wersja pesymistyczna)
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Furia »

jak dla mnie b, bo "jeśli na kafelku gdzie znajdował się obóz znajdowały się żetony +1 surowiec, to można przenieść je razem z obozem, ale należy pamiętać o zasadzie tylko jednego żetonu"...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: rastula »

Furia pisze:jak dla mnie b, bo "jeśli na kafelku gdzie znajdował się obóz znajdowały się żetony +1 surowiec, to można przenieść je razem z obozem, ale należy pamiętać o zasadzie tylko jednego żetonu"...
dzięki - faktycznie teraz widzę zapis w instrukcji :) - naćpane w tej grze jest tyle zasadek i zasadzek , że rozegranie bezbłędnej partii to chyba misja sama w sobie ;)... no ale nikt nie mówił że będzie łatwo
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: jolietjake »

Dokładnie. Wnyki, tak samo jak siekierę, bierzesz po prostu pod pachę i niesiesz do nowego obozu - i tam normalnie działa. Tak jak i z wszystkimi innymi przedmiotami. Wyjątkiem jest skrót - z każdego terenu w końcu trzeba szukać innych dróg na skróty do danego miejsca.
Joliet Jake na BGG
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pixa »

Pytanie odnosnie wydarzen.

Zalozmy ze na planszy mamy dwa odkryte wydarzenia i w rundzie akcji sie nimi nie zajmujemy. Rozumiem, ze efekt skrajnej karty, ktora spada z planszy, dowala w nas w momencie dociagania nowej karty wydarzenia?

Natomiast jezeli mamy wolne miejsce na dolozenie nowej karty wydarzen, to skrajna karta nie "spada" z planszy?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jan Madejski »

Pixa pisze:Pytanie odnosnie wydarzen.

Zalozmy ze na planszy mamy dwa odkryte wydarzenia i w rundzie akcji sie nimi nie zajmujemy. Rozumiem, ze efekt skrajnej karty, ktora spada z planszy, dowala w nas w momencie dociagania nowej karty wydarzenia?

Natomiast jezeli mamy wolne miejsce na dolozenie nowej karty wydarzen, to skrajna karta nie "spada" z planszy?
2x Tak
Gari
Posty: 7
Rejestracja: 23 paź 2013, 22:20
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Gari »

Pytanie żeby się upewnić :
grając solo mam psa i wynalazłem mapę
Czy mogę wysłać psa z "mapą" na eksplorację wyspy
dużo szukałem i nigdzie nie znalazłem zaprzeczenia i zakazu
A w myśl zasady co nie jest zakazane jest dozwolone....
Choć logicznie rzecz biorąc to pies czytający mapę brzmi futurystycznie:) ale może być tak że pies zapuścił się za głęboko w dżungle i coś tam znalazł i przyniósł do obozu jednocześnie odkrywając nowy teren ....(chyba za mocno po bandzie poszedłem- grając oczywiście nie robiłem tak ale cały czas mnie to nurtuje )
A rozpatrywanie przygód odpada bo idą jakby nie było we dwoje...
Co Wy na to ?
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 316
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Sarna »

Samego psa z mapą wysłać nie możesz. W instrukcji jest napisane, że pionek psa może być używany jedynie jako pionek dodatkowy w akcji eksploracji/polowania.
Gari
Posty: 7
Rejestracja: 23 paź 2013, 22:20
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Gari »

No tak - jest dodatkowym do brązowego pionka mapy :)
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 316
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Sarna »

No tak - jest dodatkowym do brązowego pionka mapy :)
Zielonego pionka mapy ;), problem w tym, że właśnie ten pionek traktuje się również jako dodatkowy, a dodatkowy oznacza, że może zostać wykorzystany do danej akcji tylko w towarzystwie pionka postaci, ewentualnie Piętaszka.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: jolietjake »

Gari pisze:No tak - jest dodatkowym do brązowego pionka mapy :)
1. Mapa ma zielony pionek
2. Wg zasad Pies nie może iść z Mapą. Oba są pionkami dodatkowymi i mogą jedynie wspierać akcję wykonywaną przez normalny pionek. Ani sam Pies, ani sama Mapa, ani czytający mapę pies się na eksploracje wybrac nie może.
Joliet Jake na BGG
Gari
Posty: 7
Rejestracja: 23 paź 2013, 22:20
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Gari »

Tak, tak, zielony mój błąd, no więc sprawa jasna , pies mapy nie czyta, mapa psa nie bierze na eksploracje, dziękuję za rozwianie wątpliwości - wracam do walki z wyspą :mrgreen: a propo ktoś ma jakieś interesujące podpowiedzi jak solo wygrać 1 scenariusz mając na uwadze oczywiście losowość wydarzeń. Chodzi mi bardziej o ogólne rady. W 3 udało się wygrać , solo juz 5 razy porażka zaliczona.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pixa »

Pytanie - czy możliwe jest zbieranie surowcow z tego samego kafelka przez np. 4 graczy? Np. wszyscy 4 ida po jedzenie? I czy mozna tak robic na kafelku z obozem?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Ruben$
Posty: 107
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:26
Has thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Ruben$ »

Odpowiedź w obu przypadkach brzmi NIE
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pixa »

Ruben$ pisze:Odpowiedź w obu przypadkach brzmi NIE
Na pewno? Czyli musze miec odkryte 4 kafelki zeby nakarmic 4 osoby?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Nie można zbierać więcej niż raz z tego samego źródła.
W ogóle nie można podejmować Akcji Zbierania na kafelku z Obozem.

Aby nakarmić 4 osoby,można poza zbieraniem wzmacniać produkcję, polować, Kucharz wytwarza jedzenie, itp...
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pixa »

Peter128 pisze:Nie można zbierać więcej niż raz z tego samego źródła.
W ogóle nie można podejmować Akcji Zbierania na kafelku z Obozem.

Aby nakarmić 4 osoby,można poza zbieraniem wzmacniać produkcję, polować, Kucharz wytwarza jedzenie, itp...

Faktycznie masz racje - doczytalem w instrukcji.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Elisek »

Ja mam takie 3 pytanka.

1. Jeśli odkryte zostały wszystkie kafelki (poza 1, bo nie ma miejsca na mapie dla niego jesli dobrze rozumiem, że mogę wyłożyć na mapie 10 kafelków) to czy można w jakiś sposób nadal iść eksplorować ? np. pozostałe żetony odkryć, albo może w jakiś inny sposób używa sie eksploracji wtedy.

2. W instrukcji jest mowa, iż NORMALNY poziom trudności to kolejno 1 os. + piętaszek, 2os. , 3os. + pies , 4 os. czy dobrze to rozumiem czy jakieś inny setup ma być dla poziomu normalnego ? I jak to się ma jeszcze do losowania przedmiotów an starcie w każdym wariancie 2 ?

3. Rozumiem, że ilość kart zdarzeń jest równa zawsze ilości dni scenariusza, bo w instrukcji jest tylko mowa o przygotowaniu ich 12, ale nie ma nic więcej..

Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: tomuch »

Elisek pisze:Ja mam takie 3 pytanka.

1. Jeśli odkryte zostały wszystkie kafelki (poza 1, bo nie ma miejsca na mapie dla niego jesli dobrze rozumiem, że mogę wyłożyć na mapie 10 kafelków) to czy można w jakiś sposób nadal iść eksplorować ? np. pozostałe żetony odkryć, albo może w jakiś inny sposób używa sie eksploracji wtedy.

2. W instrukcji jest mowa, iż NORMALNY poziom trudności to kolejno 1 os. + piętaszek, 2os. , 3os. + pies , 4 os. czy dobrze to rozumiem czy jakieś inny setup ma być dla poziomu normalnego ? I jak to się ma jeszcze do losowania przedmiotów an starcie w każdym wariancie 2 ?

3. Rozumiem, że ilość kart zdarzeń jest równa zawsze ilości dni scenariusza, bo w instrukcji jest tylko mowa o przygotowaniu ich 12, ale nie ma nic więcej..

Pozdrawiam !
Bez zaglądania do instrukcji, ale chyba wszystko będzie poprawnie...

ad 1. Więcej kafelków użyć nie możesz. W niektórych scenariuszach akcja eksploracji nie ogranicza się tylko do położenia nowego kafelka, ale np. do eksploracji świątyni.

ad 2. Tu nie jestem pewien. Na pewno 2 osoby i Piętaszek. Dla jednej Piętaszek i pies?

ad 3. Tak. Pół talii to księgi, pół pytajniki.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: jolietjake »

Potwierdzam odpowiedzi Tomucha ;)

ad.1 Zetony odkryc wtedy masz szanse jeszcze zdobyc za pomoca zdolnosci odkrywcy
ad.2 Nie wiem dokladnie, o co Ci chodzi z tymi przedmiotami?
ad.3 Przykladowo jesli masz scenariusz trwajacy 10 rund to bierzesz 5 kart z ksiega i 5 kart ze znakiem zapytania. Pamietaj, ze w pierwszej turze masz jeszcze karte wraku, wiec jest jedno wydarzenie wiecej niz jest rund.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: espresso »

ad 2) Pamiętam taki zapis w instrukcji, że standardowo są dwa przedmioty startowe (bez względu na liczbę graczy). Jeśli chcesz ułatwić grę to możesz grać z większą liczba przedmiotów startowych (3-4), a jeżeli chcesz utrudnić, to bierzesz jeden lub wcale.
Awatar użytkownika
Vortavor
Posty: 44
Rejestracja: 04 sty 2013, 22:59
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Vortavor »

Poziom trudności możesz zwiększyć, lub zmniejszyć zmieniając skład talii wydarzeń.
Większa ilość kart z księgą, lub pytajnikiem, zależnie od scenariusza zwiększają/zmniejszają trudność ( w instrukcji jest to dobrze opisane ).

Co do przedmiotów startowych to także jedna z kart wraków pozwala zdobyć dodatkowy przedmiot ( kufer kapitana, czy jakoś tak się nazywa ).
For as long as single one of Us stands,
We are Legion.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MarcinG »

Mam kilka pytań, które nie dają mi spokoju po wczorajszej parti:

1. W scenariuszu 2 dociągam kartę wydarzenia z ikoną księgi która każe mi położyć 2 znaczniki mgły na kafelkach wyspy, czy mogę je także położyć na pustych, nieodkrytych obszarach wyspy ?

2. Na karcie wydarzenia widnieje napis że w tej fazie produkcji otrzymujemy połowę surowców (zaokrąglając w dół). Jeśli produkuje 1 żywność i 1 drewno, muszę wybrać co otrzymam, czyli albo drewno albo jedzenie?

3. Czy jeśli zbudujemy piąty krzyż w scenariuszu 2, wygrywamy natychmiast nierozpatrując pozostałych akcji, czy gramy do końca fazy akcji ?

Dziękuję za odpowiedzi :)
ODPOWIEDZ