Martians: A Story of Civilization (Grzegorz Okliński, Krzysztof Wolicki)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Wincenty Jan »

Coen pisze: Może RedImp by odkupił :lol:
:lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Marx »

No trudno, przy okazji następnej kampanii - a wtedy autorzy są dostępni i tylko wtedy - przypomnimy się o instrukcję do Marsjan. To jak z polityką, okres kampanii wyborczych jest najlepszy na ugranie czegokolwiek;-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1562
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 65 times
Been thanked: 106 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Muad'Dib »

Ok, żeby się czegoś dowiedzieć należało zerknąć na KS. Tam przynajmniej dają znak życia. Angielska instrukcja ma być w maju, reszta (ciekawe czy zaliczają do niej polską, jak chłopaki od This War of Mine) później. link do aktualizacji (po angielsku oczywiście).

https://www.kickstarter.com/projects/17 ... ts/1857743
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
giker
Posty: 11
Rejestracja: 06 lip 2016, 16:16
Lokalizacja: Dublin

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: giker »

W maju, ale nie napisali którego roku! ;)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Gizmoo »

Muad'Dib pisze:link do aktualizacji (po angielsku oczywiście).
Wynika z niego, że w maju to dopiero będzie prototyp nowej instrukcji, a nie jej wersja oficjalna. O druku - nie ma wzmianki. Dopiero jak angielska wersja instrukcji zostanie zatwierdzona - zajmą się przekładem na inne języki. Znając realia rynku - Polska będzie na szarym końcu tej kolejki. :lol: Może pod choinkę się uda, choć chyba potrzeba dofinansowania przez Elona Muska.

Z kolejnych informacji wynika, że Red Imp pracuje nad deckbuildingiem w uniwersum Cthulhu. Ja wiem, że prawa nic nie kosztują, ale na bogów Egiptu - bardziej oryginalnie się nie dało? Nie dość, że jest teraz od ciula gier o Marsie, to będziemy teraz mieli milion gier o Przedwiecznych. I zamiast oryginalnego theme - Red Imp pakuje się ponownie w świat dużej konkurencji.

Na szczęście tym razem łatwiej będzie wytłumaczyć niezborność instrukcji...

Niepoczytalnością. :lol:

Zagrywam "Szaleństwo". Tracisz trzy punkty poczytalności. Za karę wytłumaczysz zasady do M:ASOC i przetłumaczysz instrukcje na język polski. :lol:
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Marx »

Nowa instrukcja, nawet eng, to już jakieś pocieszenie... a może jakaś dobra duszyczka z wolnym czasem zajmie się też przekładem na własną rękę.

Panie Gizmoo, proszę nie narzekać, zawsze mogła to być gra o gospodarstwie i uprawie roli ;-)))
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: playerator »

Marx pisze:Nowa instrukcja, nawet eng, to już jakieś pocieszenie... a może jakaś dobra duszyczka z wolnym czasem zajmie się też przekładem na własną rękę.
Ale nie wspieraliśmy "Małego Majsterkowicza", tylko kolekcjonerskie wydanie gry planszowej. Gry print & play to jednak trochę inna półka cenowa.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Marx »

playerator pisze:
Marx pisze:Nowa instrukcja, nawet eng, to już jakieś pocieszenie... a może jakaś dobra duszyczka z wolnym czasem zajmie się też przekładem na własną rękę.
Ale nie wspieraliśmy "Małego Majsterkowicza", tylko kolekcjonerskie wydanie gry planszowej. Gry print & play to jednak trochę inna półka cenowa.
Zamiast czekać jeszcze nie wiadomo jak długo, po prostu chciałbym zasiąść do lektury instrukcji i zacząć swobodnie grać.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: playerator »

Marx pisze: Zamiast czekać jeszcze nie wiadomo jak długo, po prostu chciałbym zasiąść do lektury instrukcji i zacząć swobodnie grać.
Pełna zgoda, ale nie ma co wprowadzać w błąd panów z RedImp (chyba zacznę to pisać z małej litery). Oczekujemy drukowanej instrukcji, bo się nam należy, jak psu buda. Mam poprawione karty do Blood Rage i Terraformacji, bo były błędy i trzeba było to poprawić. Bo Portal i Rebel to solidne firmy. Bo tak powinno po prostu być.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Szaweł »

Gizmoo pisze:Zagrywam "Szaleństwo". Tracisz trzy punkty poczytalności. Za karę wytłumaczysz zasady do M:ASOC i przetłumaczysz instrukcje na język polski. :lol:
Padłem. Dobre. Brawo!
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 109
Rejestracja: 22 paź 2012, 09:00

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Krzysztof »

Witajcie,
Ktoś w poście wywoływał mnie i Grzegorza do tablicy, więc szybko odpowiadam, bo czuję się też za to odpowiedzialny. Generalnie w większości przypadków odnośnie instrukcji dominuje zdanie „kocham grę, ale nienawidzę instrukcji” i jest w tym sporo racji, ale także wynika z tego, że znaczna większość osób przebrnęła przez nią i zwyczajnie gra.
RedImp informował, że pracuje nad nową instrukcją a zasadniczo nad przebudowaniem układu i uzupełnieniem o dodatkowe przykłady dla większej jej czytelności. W pierwszej kolejności powstaje angielska wersja, bo ma największe grono odbiorców i jak spełni oczekiwania to przetłumaczenie na inne języki będzie tylko formalnością.
Myślę, że podstawowym problemem obecnej sytuacji jest to, że RedImp w trakcie akcji uległ wspierającym tworząc dwie dodatkowe wersje językowe oraz to, że nikt ze wspierających podczas akcji nie komentował instrukcji albo konkretnych problemów z zasadami. Do tego wszystkiego dosypać jeszcze szczyptę napiętego harmonogramu i mamy to, co mamy. Instrukcja na pewno będzie tylko w wersji Online. Dodatkowo w jednej z ostatniej aktualizacji KS był link do nieoficjalnej instrukcji w wersji angielskiej może to coś wam pomoże na tą chwilę:
https://drive.google.com/open?id=0B9A1N ... ThGYUFhYnc

Ze swojej strony mogę wam teraz obiecać, że przez najbliższe kilka dni skupię swoją uwagę na wątku forum z pytaniami i odpowiedziami do gry. Proszę wykorzystajcie to i pytajcie o to, czego nie rozumiecie. Będę odpowiadał pomimo ograniczonego czasu.
Obecnie pracuję nad kilkoma prototypami i jak ktoś wcześniej wspomniał jeden będzie w klimacie Cthulhu ( Walka kultów o dominację a to wszystko po to, aby sprowadzić na mieszkańców terror i szaleństwo. Od strony mechaniki to area control z połączeniem planowania i wykonywania rozkazów oraz budowy własnego „stosu” kultu.). Premiera w tym roku.
Kolejny prototyp tylko dla miłośników znaku „połamanego krzyża”, czyli mowa o Cyklu inkwizytorskim i ostatni to dodatek do PLO. Premiera w przyszłym roku.

Mam nadzieję, że rozładuję trochę atmosferę. :wink:
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Lothrain »

Krzysztofie, nie wiem, czy rozładujesz atmosferę, ale obawiam się, że Twoja interwencja jest nieco spóźniona. Jestem jednym z tych, który sprzedał swój egzemplarz Martians, zanim w ogóle w niego zagrał, bo instrukcja mnie pokonała. Ciesze się, że pracujesz nad nowymi tytułami i mam nadzieję, że znajdziesz na nie odbiorców, choćby za oceanem. Najbliższa akcja RedImpa na wspieram.to pokaże, czy więcej będzie takich jak ja, którzy w ciemno Was już nigdy nie wspomogą, czy jednak uda się Wam odbudować zaufanie. Sam jestem ciekaw.
giker
Posty: 11
Rejestracja: 06 lip 2016, 16:16
Lokalizacja: Dublin

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: giker »

Co to znaczy "Instrukcja na pewno będzie tylko w wersji Online."?
Nie macie zamiaru dosyłać jej? Mnie nie interesuje wersja online, bo chcę mieć całość w oryginale, tak jak zamówiłem i zapłaciłem.

Ja Was wsparłem, a Wy się na mnie wyparliście - tak to wychodzi.
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Szaweł »

Czyli wychodzi na to, że prędzej niż w czerwcu nie mamy się co spodziewać instrukcji. Może się mylę, ale wprowadziliscie na rynek produkt niekompletny i zamiast uzupełnić braki pełną parą ruszyliście z trzema nowymi projektami plus instrukcją za ocean... Dobrze wiedzieć, jak (nie)istotnym targetem jesteśmy dla Was. Ja jeszcze poczekam, ale ja chwilę obecną na 85% nie wesprę więcej żadnych Waszych akcji.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: playerator »

Krzysztof pisze: RedImp informował, że pracuje nad nową instrukcją
Bez żartów, tutaj widać jak to było
Krzysztof pisze: Myślę, że podstawowym problemem obecnej sytuacji jest to, że RedImp w trakcie akcji uległ wspierającym tworząc dwie dodatkowe wersje językowe oraz to, że nikt ze wspierających podczas akcji nie komentował instrukcji albo konkretnych problemów z zasadami
No i wszystko jasne - to wina wspierających. No comment.
Krzysztof pisze:Instrukcja na pewno będzie tylko w wersji Online
To oczywiste - skoro winni są wspierający, nie ma żadnego powodu, żeby redimp dokładał do interesu.




Fajnie, że kogoś po tamtej stronie uwiera poczucie przyzwoitości i ma potrzebę odpowiedzieć. Szkoda, że mówi jak adwokat.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 109
Rejestracja: 22 paź 2012, 09:00

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Krzysztof »

giker pisze:Co to znaczy "Instrukcja na pewno będzie tylko w wersji Online."?
Nie macie zamiaru dosyłać jej? Mnie nie interesuje wersja online, bo chcę mieć całość w oryginale, tak jak zamówiłem i zapłaciłem.

Ja Was wsparłem, a Wy się na mnie wyparliście - tak to wychodzi.
RedImp wielokrotnie informował, że nie będzie dodruku całej instrukcji a jedynie wkładka z Erratą i FAQ, którą otrzymaliście razem z grą.
Instrukcja jaka powstaje będzie tylko online.
giker
Posty: 11
Rejestracja: 06 lip 2016, 16:16
Lokalizacja: Dublin

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: giker »

Ale co mi z wkładki skoro to nadal nie spełnia swojej roli?
Teraz do wkładki mam dokleić linka?

Wyście kasę ode mnie też na raty dostawali? I mieli dorysować sobie ostatnie €10?

Nie bądźcie żałośni. Na wkładkę byłem w stanie przymknąć oko, bo no cóż, zdarza się. Ale i to olaliście i wysłaliście byle co i byle jak. Jest prawie Maj, a gra nadal leży.

Mnie nie interesują w tym momencie Wasze nowe projekty, tylko ten za który zapłaciłem.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Marx »

Zasadne jest zatem oczekiwanie, że wydawca RedImp w kolejnych kampaniach crowdfundingowych zawrze wyraźną informację, że w przypadku błędów w instrukcji, poprawiona wersja będzie już tylko online. Wtedy nie będzie zgrzytów i oczekiwań.

Akurat mnie personalnie to nie przeszkadza, im szybszy dostęp do poprawnej instrukcji tym szybciej zagram, ale w zupełności rozumiem głosy osób niezadowolonych. Nie to nam przedstawiano na etapie zbiórki.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: kali »

Krzysztof pisze:
giker pisze:Co to znaczy "Instrukcja na pewno będzie tylko w wersji Online."?
Nie macie zamiaru dosyłać jej? Mnie nie interesuje wersja online, bo chcę mieć całość w oryginale, tak jak zamówiłem i zapłaciłem.

Ja Was wsparłem, a Wy się na mnie wyparliście - tak to wychodzi.
RedImp wielokrotnie informował, że nie będzie dodruku całej instrukcji a jedynie wkładka z Erratą i FAQ, którą otrzymaliście razem z grą.
Instrukcja jaka powstaje będzie tylko online.
Czy chodzi Ci o jakąś wersję online gry? Powstaje taka?
Bo ja wsparłem fizyczną edycję gry w wersji 'kolekcjonerskiej'. I instrukcji spodziewam się również w fizycznej wersji w jakości odpowiedniej do klasy gry. Nie wyobrażam sobie wydruku na zwykłym papierze lub z atramentówki. Chyba, że piszesz o jakiejś edycji online gry, a nie tak jak my o wersji 'kolekcjonerskiej'.
Ustalmy - gra powinna mieć instrukcję. Instrukcja jest wadliwa i należy ją podmienić. Koszt podmiany leży po stronie wydawcy.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 109
Rejestracja: 22 paź 2012, 09:00

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Krzysztof »

giker pisze:Ale co mi z wkładki skoro to nadal nie spełnia swojej roli?
Teraz do wkładki mam dokleić linka?
Wyście kasę ode mnie też na raty dostawali? I mieli dorysować sobie ostatnie €10?
Nie bądźcie żałośni. Na wkładkę byłem w stanie przymknąć oko, bo no cóż, zdarza się. Ale i to olaliście i wysłaliście byle co i byle jak. Jest prawie Maj, a gra nadal leży.
Mnie nie interesują w tym momencie Wasze nowe projekty, tylko ten za który zapłaciłem.
Niepotrzebne złośliwości.
Proszę powiedz mi na czym konkretnym utknąłeś w instrukcji co uniemożliwia ci rozegranie gry? Nie pytam z tak zwanej "riposty" tylko chciałbym Ci faktycznie pomóc.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Tomzaq »

Fakt jest taki że instrukcja do jakiś tam cudów nie należy, ale bez przesady.
Trzeba ze dwa razy przeczytać + faq, przejrzeć forum, gdzie właściwie wszystkie wątpliwości zostały powyjaśniane i można grać. Należy grać bo to bardzo dobra gra jest.
Przecież to nie jest po chińsku.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 436 times
Been thanked: 126 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Coen »

Krzysztof pisze:
giker pisze:Ale co mi z wkładki skoro to nadal nie spełnia swojej roli?
Teraz do wkładki mam dokleić linka?
Wyście kasę ode mnie też na raty dostawali? I mieli dorysować sobie ostatnie €10?
Nie bądźcie żałośni. Na wkładkę byłem w stanie przymknąć oko, bo no cóż, zdarza się. Ale i to olaliście i wysłaliście byle co i byle jak. Jest prawie Maj, a gra nadal leży.
Mnie nie interesują w tym momencie Wasze nowe projekty, tylko ten za który zapłaciłem.
Niepotrzebne złośliwości.
Proszę powiedz mi na czym konkretnym utknąłeś w instrukcji co uniemożliwia ci rozegranie gry? Nie pytam z tak zwanej "riposty" tylko chciałbym Ci faktycznie pomóc.
Wiele pytań w wątku z zasadami pozostało bez odpowiedzi. Proponuję zajrzeć tam.
Mam grę, zagrałem w nią chyba trzy razy, za każdym razem z nosem w instrukcji i z dodatkowymi pytaniami, które pojawiały się podczas rozgrywek.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 109
Rejestracja: 22 paź 2012, 09:00

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Krzysztof »

kali pisze: Ustalmy - gra powinna mieć instrukcję. Instrukcja jest wadliwa i należy ją podmienić. Koszt podmiany leży po stronie wydawcy.
Gra którą otrzymałeś posiada instrukcję a wady zostały usunięte przez erratę oraz FAQ. Czy masz konkretne wady na myśli?
Idąc tym tokiem myślenia powinniśmy usunąć z forum wątek z pytaniami i odpowiedziami a dać po prostu pozew zbiorowy w formie listy gier i ich wydawców, w których zasady nie do końca są jasne lub można zinterpretować je w różny sposób. W zasadzie do tych wszystkich tytułów powinni wydawcy dosłać poprawione instrukcje. Wybacz i nie tratuj tego jako atak po prostu chciałem pokazać logikę tego stwierdzenia.
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1562
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 65 times
Been thanked: 106 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Muad'Dib »

Być może rozwiązaniem by było nagranie porządnego gameplaya? Wiele osób w ten sposób uczy się gry w tej chwili, łatwiej coś zrozumieć widząc to a nie czytając o tym. I nieważne w jakim języku, zawsze można dołożyć napisy w drugim, żeby film był bardziej uniwersalny.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 109
Rejestracja: 22 paź 2012, 09:00

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Krzysztof »

Coen pisze: Wiele pytań w wątku z zasadami pozostało bez odpowiedzi. Proponuję zajrzeć tam.
Mam grę, zagrałem w nią chyba trzy razy, za każdym razem z nosem w instrukcji i z dodatkowymi pytaniami, które pojawiały się podczas rozgrywek.
To właśnie teraz robię jak obiecałem. Postaram się odpowiedzieć na nie i na nowe, które dopiszecie. Naprawdę nie chciałbym tracić waszego i swojego czasu na jakieś przepychanki słowne w tym wątku, który lepiej razem spożytkujemy odpowiadając na pytania odnośnie zasad.
ODPOWIEDZ