Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Atamán »

_leigam_ pisze: 30 lis 2020, 11:03
Szewa pisze: 30 lis 2020, 10:23
bajbaj pisze: 30 lis 2020, 10:06 tylko walka na planszy i próbowanie odmiennych strategii, z których jedna okazała się ewidentnie lepsza.
Nie wiem jak u innych, ale podczas swoich partii zauważam, że wygrywają osoby, które idą full w ceramikę. Manufaktura (skrzyneczki) praktycznie jest olewana.
Ja próbowałem pójść w skrzynki ale jak dotąd bez powodzenia, najłatwiej wydaje się pójść w przędzalnie. Jak się pozwoli swobodnie pójść jednemu graczowi w tym kierunku, a reszta wybierze inną ścieżkę to pozamiatane.
Jeśli jako jedyny pójdziesz w skrzynki, a pozostali gracze będą rywalizować o pozostałe przemysły, to też jest duża szansa na wygraną. Bo łatwiej jest budować, łatwiej sprzedawać.

W jednej partii rozpocząłem grę od tego, że powstawiałem na planszy masę piwa licząc na to, że inni gracze będą je zużywać, a mi samoczynnie urośnie dochód i punkty, do tego dostawiłem też huty żelaza (by obracały się przy okazji wystawiania browarów), ale jakoś inni gracze niechętnie zużywali moje piwo w erze kanałów, a tu już koniec ery się zbliża, zostały 4 rundy. Przy okazji zobaczyłem też, że nikt nie buduje skrzynek. Zrobiłem 2xdevelop (skrzynkę lvl1 już wcześniej wywaliłem), 1x kredyt, 2xbudowa skrzynki lvl 5 i sprzedaż obu skrzynek w jednej akcji obracając 3 swoje browary i 1 piwo od kupca. W drugiej erze kontynuowałem ścieżkę skrzynek - zbudowałem wszystkie z lvl 6 - 8 (łącznie 4 skrzynki) i wszystkie udało się sprzedać jedną akcją. Skończyło się wygraną z wynikiem ok. 150 pkt. Co ciekawe w tej grze sumarycznie 6 razy brałem kredyt, co jest raczej rzadkie.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 867
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Szewa »

Hardkor pisze: 30 lis 2020, 11:10 Kurde jak wy takie wyniki robicie? Mam 8 partii za sobą, w dwuosobowych robię najwięcej punktów, ale dalej jest mniej niż wy. Jak patrze na bgg stats to mam średnią 118p, kolega 126, a nasze rekordy to 152 i 144 punkty xD
Dużo punktów można nabić na połączeniach (kolega zrobił chyba około 80).
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: warlock »

Dużo punktów można nabić na połączeniach (kolega zrobił chyba około 80).
Szczerze mówiąc możliwość klepania tak wielu punktów na połączeniach trochę mnie boli w Brassie ;). Chyba wolałbym, żeby proporcje punktowe przesunięte były bardziej w stronę odwróconych przemysłów, a nie pakowania torów we wszystkie możliwe miejsca ;). Biznesy rozrastają się organicznie, tylko tory budowane są na zasadzie "to gdzie tu jeszcze mogę wyciągnąć 5 zamiast 4 pkt". Trochę to takie gamerskie się potrafi robić ;).
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 867
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Szewa »

Niby tak, z drugiej strony są przemysły, które nie dają żadnych punktów i można pomyśleć nad wrzuceniem ich w miejsce, gdzie przeciwnik ma wiele połączeń :D
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: warlock »

Ja wszystko rozumiem - mnie po prostu bardziej w tej grze najbardziej kręci rozkminianie łamigłówki odwracania przemysłów, a tory to takie zło konieczne i często "łatwe punkty", które mnie nie jarają :D.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 885 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: XLR8 »

Ktoś ładnie podsumował Brassa "jeśli kończysz grę z kilkoma niewybudowanymi torami to źle zagrałeś".
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Atamán »

Ja raz próbowałem zagrać całą grę nie budując żadnego połączenia. Ostatecznie postawiłem 1 w erze kanałów i ze 2-3 w erze kolejowej (bo brakowało mi gdzieś do kluczowej wysyłki, a inni gracze jakoś mi nie dostawili). Ta partia skończyła się dla mnie rekordowym wynikiem w erze kanałowej (60pkt w grze 4-osobowej) i prowadzeniem, ale całość ostatecznie mocno przegrałem (z wynikiem ok. 110pkt) spadając z miejsca pierwszego na czwarte. Nie polecam.

Zgadzam się, że punktów za to jest dużo, zwłaszcza w drugiej erze.
buhaj
Posty: 1049
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 870 times
Been thanked: 524 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: buhaj »

Dwa razy wygrałem nie stawiając żadnego połączenia w drugiej erze. Raz mi się to udało w Lancashire i raz w Birmingham. Zawsze na 4 osoby. Zazwyczaj mam dużo więcej punktów za budynki niż połączenia.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Atamán »

Nieźle, gratuluję.

Przyjmuję to jako wyzwanie w takim razie :)
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 507 times
Been thanked: 123 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: NestorZolo »

To z kolei w naszych rozgrywkach, zażarta walka o piwo, szczególnie przeciwnika, przez co wcale nie łatwo budować dwa połączenia kolejowe w jednej akcji. Także balans wydaje się być ok.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1198
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 270 times
Been thanked: 296 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: siepu »

Ja odpowiem z drugiej strony: tak, wiadomo że najbardziej opłacalnym źródłem punktów są połączenia, browary i natychmiast odwracane stalownie + węgiel po pieniądze. Ale kiedy wszyscy to wiedzą, to o piwo i miejsce na browary jest potężna wojna a za połączenia wszyscy punktują podobnie. Chodzi o wymyślenie jak grać poza tymi rzeczami :) Przędzalnie mają jedną zaletę w postaci fantastycznych połączeń na południowym zachodzie, skrzynki są dla mnie za trudne a garnki to tylko sytuacyjne dodatkowe punkty, ale przy doświadczonych graczach właściwie każdy będzie musiał coś z tego budować.
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 166
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 177 times
Been thanked: 53 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Siersciu »

siepu pisze: 30 lis 2020, 22:41 Ja odpowiem z drugiej strony: tak, wiadomo że najbardziej opłacalnym źródłem punktów są połączenia, browary i natychmiast odwracane stalownie + węgiel po pieniądze. Ale kiedy wszyscy to wiedzą, to o piwo i miejsce na browary jest potężna wojna a za połączenia wszyscy punktują podobnie. Chodzi o wymyślenie jak grać poza tymi rzeczami :) Przędzalnie mają jedną zaletę w postaci fantastycznych połączeń na południowym zachodzie, skrzynki są dla mnie za trudne a garnki to tylko sytuacyjne dodatkowe punkty, ale przy doświadczonych graczach właściwie każdy będzie musiał coś z tego budować.
Dawno nie grałem w Birmingham'a, ale z tego co pamiętam to w jednej z ostatnich partii uparłem się, że rozpracuję jak grać ze skrzynkami. To była partia dwuosobowa - wygrałem. Pamiętam tylko, że to jest tor, który trzeba często ulepszać i bardzo dobrze działa w połączeniu z browarami. Ciekaw jestem jakby to wyglądało w partii na 4 osoby. Ale muszę przyznać, że ciężko jest ten tor rozpracować. JJest za bardzo zróżnicowany.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: hipcio_stg »

Drukowaliście to brassa jakieś elementy 3D? Oglądałem kilka projektów i człowiek napalony jak dzieciak na playstation. Nigdzie jednak nie widzę możliwości zakupu gotowych elementów.

Przykłady
https://www.thingiverse.com/thing:3669992

https://www.etsy.com/pl/listing/6837180 ... op-3&pro=1

https://www.etsy.com/pl/listing/6987130 ... lancashire

Te ostatnie to mnie kręcą najbardziej!
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 166
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 177 times
Been thanked: 53 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Siersciu »

hipcio_stg pisze: 01 gru 2020, 13:58 Drukowaliście to brassa jakieś elementy 3D? Oglądałem kilka projektów i człowiek napalony jak dzieciak na playstation. Nigdzie jednak nie widzę możliwości zakupu gotowych elementów.

Przykłady
https://www.thingiverse.com/thing:3669992

https://www.etsy.com/pl/listing/6837180 ... op-3&pro=1

https://www.etsy.com/pl/listing/6987130 ... lancashire

Te ostatnie to mnie kręcą najbardziej!
Łooooooo!!! Te ostatnie wymiatają. I pomyśleć, że jakiś czas temu jarałem się komponentami do Brassa, które ma mepel.pl w ofercie...
Właśnie zmieniłem swój cel. Dzięki
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: hipcio_stg »

Siersciu pisze: 01 gru 2020, 14:26
hipcio_stg pisze: 01 gru 2020, 13:58 Drukowaliście to brassa jakieś elementy 3D? Oglądałem kilka projektów i człowiek napalony jak dzieciak na playstation. Nigdzie jednak nie widzę możliwości zakupu gotowych elementów.

Przykłady
https://www.thingiverse.com/thing:3669992

https://www.etsy.com/pl/listing/6837180 ... op-3&pro=1

https://www.etsy.com/pl/listing/6987130 ... lancashire

Te ostatnie to mnie kręcą najbardziej!
Łooooooo!!! Te ostatnie wymiatają. I pomyśleć, że jakiś czas temu jarałem się komponentami do Brassa, które ma mepel.pl w ofercie...
Właśnie zmieniłem swój cel. Dzięki
Gdybyś znalazł gdzieś możliwość zakupu daj znać koniecznie.
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 621
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 167 times
Been thanked: 163 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Muleq »

Panowie, ale przecież ta gra to tylko suche euro :) . Nie wymaga ton plastiku :wink:
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: hipcio_stg »

Zdecydowanie nie potrzebuje. Nawet pudełko nie za duże.
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 254
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 60 times
Been thanked: 122 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: upadly_bankowiec »

Hardkor pisze: 30 lis 2020, 11:10 Kurde jak wy takie wyniki robicie? Mam 8 partii za sobą, w dwuosobowych robię najwięcej punktów, ale dalej jest mniej niż wy. Jak patrze na bgg stats to mam średnią 118p, kolega 126, a nasze rekordy to 152 i 144 punkty xD
Mi osobiście przypadła gra pod pottery (garnki?). Jeśli inni gracze się zagapią, to staram się je wybudować do przedostatniego poziomu w erze kanałów (oczywiście pomijając te słabo punktujące). Potem jest już z górki ;)
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 166
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 177 times
Been thanked: 53 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Siersciu »

hipcio_stg pisze: 01 gru 2020, 15:24
Gdybyś znalazł gdzieś możliwość zakupu daj znać koniecznie.
Są do kupienia na etsy, ale wolałbyś nie znać ceny do tego z kosztem wysyłki 😁. Podaję linka:

https://www.etsy.com/pl/listing/7209191 ... 1537941414

Do wyboru jest kilka opcji zależy jaki wariant Cię interesuje. Najdroższy umożliwia wykorzystywanie znaczników 3D w birmingham i lancashire.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: hipcio_stg »

Faktycznie ceny zaporowe (dla mnie). Szukamy kompromisów :D
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Siersciu pisze: 02 gru 2020, 00:10
hipcio_stg pisze: 01 gru 2020, 15:24
Gdybyś znalazł gdzieś możliwość zakupu daj znać koniecznie.
Są do kupienia na etsy, ale wolałbyś nie znać ceny do tego z kosztem wysyłki 😁. Podaję linka:

https://www.etsy.com/pl/listing/7209191 ... 1537941414

Do wyboru jest kilka opcji zależy jaki wariant Cię interesuje. Najdroższy umożliwia wykorzystywanie znaczników 3D w birmingham i lancashire.
Ale do tego wszystkiego musiałbym mieć pudło od Rebelii :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: hipcio_stg »

Wcale nie ma tego tak duzo
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 166
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 177 times
Been thanked: 53 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Siersciu »

Dr. Nikczemniuk pisze: 02 gru 2020, 08:08
Siersciu pisze: 02 gru 2020, 00:10
hipcio_stg pisze: 01 gru 2020, 15:24
Gdybyś znalazł gdzieś możliwość zakupu daj znać koniecznie.
Są do kupienia na etsy, ale wolałbyś nie znać ceny do tego z kosztem wysyłki 😁. Podaję linka:

https://www.etsy.com/pl/listing/7209191 ... 1537941414

Do wyboru jest kilka opcji zależy jaki wariant Cię interesuje. Najdroższy umożliwia wykorzystywanie znaczników 3D w birmingham i lancashire.
Ale do tego wszystkiego musiałbym mieć pudło od Rebelii :wink:
Lancashire mam wersję KS i tam myślę, że dałbym rade wszystko upchnąć po wyrzuceniu starego insertu. Birmingham mam już od Phalanx'a i tam jest mega ciasno. Zrobienie Big Box'a na obie gry mogłoby się okazać strzałem w dziesiątkę.
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 400
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 343 times
Been thanked: 309 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Chudej »

Siersciu pisze: 02 gru 2020, 00:10
hipcio_stg pisze: 01 gru 2020, 15:24
Gdybyś znalazł gdzieś możliwość zakupu daj znać koniecznie.
Są do kupienia na etsy, ale wolałbyś nie znać ceny do tego z kosztem wysyłki 😁. Podaję linka:

https://www.etsy.com/pl/listing/7209191 ... 1537941414

Do wyboru jest kilka opcji zależy jaki wariant Cię interesuje. Najdroższy umożliwia wykorzystywanie znaczników 3D w birmingham i lancashire.
Gra z upierdliwym setupem ma mieć jeszcze BARDZIEJ upierdliwy setup i to za taką cenę? Kto to kupuje? :lol:
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 166
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 177 times
Been thanked: 53 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Siersciu »

Chudej pisze: 02 gru 2020, 09:21
Siersciu pisze: 02 gru 2020, 00:10
hipcio_stg pisze: 01 gru 2020, 15:24
Gdybyś znalazł gdzieś możliwość zakupu daj znać koniecznie.
Są do kupienia na etsy, ale wolałbyś nie znać ceny do tego z kosztem wysyłki 😁. Podaję linka:

https://www.etsy.com/pl/listing/7209191 ... 1537941414

Do wyboru jest kilka opcji zależy jaki wariant Cię interesuje. Najdroższy umożliwia wykorzystywanie znaczników 3D w birmingham i lancashire.
Gra z upierdliwym setupem ma mieć jeszcze BARDZIEJ upierdliwy setup i to za taką cenę? Kto to kupuje? :lol:
A co takiego jest tam upierdliwego w setupie, bo nie zauważyłem? Talia kart do opanowania w zależności od liczby graczy (mam je porozdzielane żeby setup przyspieszyć do tego każdy gracz sam sobie rozkłada żetony na planszy i tyle. 5min i gramy!
ODPOWIEDZ