Zamki Szalonego Króla Ludwika (Ted Alspach)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

Instrukcja jak dla mnie jest mało zrozumiała.

Jak działa punktacja w grze? Czy po położeniu kafelka Pokoju od razu przesuwamy swój znacznik na Wieży Punktów? Wg którego symbolu? Czy zliczamy tylko nagrody? Czy na początku gry gracze poza mistrzem budowy od razy dostają 1, 2 lub 3 punkty?

Który znacznik oznacza rodzaj pokoju, a który odnosi się do dodatkowej punktacji?

Ja wiem, że tego można się domyślić po głębszej analizie, ale instrukcja powinna być jasna bez głębszej analizy.

Ikony powinny być omówione wstępnie jeszcze przed omówieniem rundy i systemu nagród. Krótkim zdaniem:
"Każdy kafel zawiera: nazwę pokoju, powierzchnię, ilość podstawową punktów, modyfikator punktacji w postaci ikon" i rysunkiem poglądowym.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

tokage pisze:
Mi też to nie gra z tymi pokojami, ale po szybkiej dyskusji doszliśmy że - po pierwsze tak jest czytelniej, po drugie - łatwiej się połapać przy czytaniu. Można by jeszcze zastąpić pokoje pomieszczeniem, ale to dłuższe słowo które jakoś tak ciężej przechodzi przez gardło.
Proponuje słowo pokój zastąpić słowem sala, krótsze i bardziej pasuje. Sala kuchenna, sala łaziebna, sala tortur....
Awatar użytkownika
Wookasch
Posty: 131
Rejestracja: 10 sty 2015, 23:37
Lokalizacja: Berlin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Wookasch »

Duzy plus za otwartosc.

Co do okladek - na nowej biale tlo logo Planszoweczki mocno psuje calosc.
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: tokage »

Wookasch pisze:Duzy plus za otwartosc.

Co do okladek - na nowej biale tlo logo Planszoweczki mocno psuje calosc.
Wiem niestety.
Mam ze 3 inne wersje -
np bez tła TAKA
albo "a la foxgames" taka

Raczej zostaniemy z logosem w kwadracie (jak na suburbii inc, albo w narozniku jak na głosowaniu)

PS. Ankieta - na 101 oddanych głosów 14 jest za starą okładką, 87 za nową.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: AkitaInu »

Ta "Ska" to dodatek, bedzie 16 marca ogloszony :)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 364
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 127 times
Been thanked: 79 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: eltadziko »

tokage pisze:
Wookasch pisze:Duzy plus za otwartosc.

Co do okladek - na nowej biale tlo logo Planszoweczki mocno psuje calosc.
Wiem niestety.
Mam ze 3 inne wersje -
np bez tła TAKA
albo "a la foxgames" taka

Raczej zostaniemy z logosem w kwadracie (jak na suburbii inc, albo w narozniku jak na głosowaniu)

PS. Ankieta - na 101 oddanych głosów 14 jest za starą okładką, 87 za nową.
Ta wersja bez tła jest najlepsza. Logo jest widoczne dzięki białej obwódce, a przy okazji wszystko naprawdę estetycznie wygląda! Proszę, wybierzcie tę wersję, a nie tę z paskudnym białym tłem ;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: mat_eyo »

Tak, ta wersja loga bez tła bije na głowę pozostałe.
Skywarden
Posty: 204
Rejestracja: 10 wrz 2013, 11:15
Been thanked: 7 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Skywarden »

Ja też jestem za wersją bez białego paska :).

I mam dodatkowe pytanie - skoro wszyscy przykładamy wagę do składni i spójności instrukcji:

Czy nie można po prostu posługiwać się słowem "Kafelek". I wcześniej zdeklarować, iż kafelek obrazuje różnorodne izby i pomieszczenia jakie władca chciałby mieć zbudowane w swoim zamku lub obok niego?
Ostatnio zmieniony 04 mar 2015, 11:43 przez Skywarden, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Pan_K »

Logo bez białego tła. Koniecznie.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: crsunik »

Wersja bez białego tła jest nie tylko ładniejsza i bardziej estetyczna, ale też powoduje, że wasze logo jest bardziej widoczne, wyróżnia się.
wirusman
Posty: 1981
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 88 times
Been thanked: 28 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: wirusman »

Podpisuje się wszystkimi kończynami, Bez białego tła.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Furia »

Koniecznie bez białego tła. Wygląda bardziej elegancko.
Awatar użytkownika
Wookasch
Posty: 131
Rejestracja: 10 sty 2015, 23:37
Lokalizacja: Berlin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Wookasch »

tokage pisze: np bez tła TAKA.
Nooo i o to wlasnie chodzi! Ta wersja jest miodzio.

tokage pisze: Raczej zostaniemy z logosem w kwadracie (jak na suburbii inc, albo w narozniku jak na głosowaniu)
Jako ze "raczej" nie jest kategorycznym wykluczajacym zmiany stwierdzeniem licze na olsnienie i zmiane na powyzsza wersje.
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: zawias »

To białe tło psuje estetykę całego obrazka. Jeśli ten głos ma znaczenie, również proszę o zastosowanie okładki bez białego tła, tak jak przedmówcy :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Andy »

tokage pisze:Ankieta - na 101 oddanych głosów 14 jest za starą okładką, 87 za nową.
Też bym był za nową, ale prawą, nie lewą.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: aspo »

Wookasch pisze:
tokage pisze: np bez tła TAKA.
Nooo i o to wlasnie chodzi! Ta wersja jest miodzio.
Zgadzam się z powyższym.
Ewentualnie proponowałbym coś w stylu loga Beziera - białe linie odgraniczające napis "Planszóweczka.pl", poprowadzone na wysokości obrazka, a sam napis zostawić tak, jak jest teraz. Wszystko, byle nie biały kwadrat, paskudnie odcinający się od obrazka. Na Suburbię (jedną i drugą) bym się nie powoływał - obie okładki są (moim nieskromnym zdaniem) równie brzydkie (sama gra też do najpiękniejszych nie należy - nie o to w niej zresztą chodzi), tu zaś chyba większości zależy na podziwianiu pracy Graficzki.
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: zawias »

Co do pokoi, to nie lepiej zastąpić to słowem: "Komnata" ? W zamkach są komnaty, a nie pokoje xD
Komnaty Sypialne, Komnaty Podziemne, Komnaty Mieszkalne...itd... :P
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Andy »

zawias pisze:Komnaty Sypialne, Komnaty Podziemne, Komnaty Mieszkalne...
Komnaty Ogrodowe... :mrgreen:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: vojtas »

zawias pisze:Co do pokoi, to nie lepiej zastąpić to słowem: "Komnata" ? W zamkach są komnaty, a nie pokoje xD
Komnaty Sypialne, Komnaty Podziemne, Komnaty Mieszkalne...itd... :P
No niezupełnie. Komnata to pokój mieszkalny lub sala reprezentacyjna na zamku. Myślę, że w nazwach pojedynczych kafelków warto używać następujących rzeczowników (oczywiście adekwatnie do pełnionej funkcji):
- sala,
- komnata,
- pokój,
- pomieszczenie.

Jest tego więcej (izba, komora etc.). Jak widać bogactwo językowe może stać się w pewnych okolicznościach przekleństwem. :) Proponuję sugerować się nazwami występującymi w autentycznych zamkach. Z pokoju bym nie rezygnował, ale nie powinny one przeważać, bo wówczas staną się prostą kalką angielskiego room. I faktycznie, może na określenie całej kategorii miejsc, lepiej używać po prostu słowa "Kafelki"? Kafelki mieszkalne, kafelki sypialne itd. Oczywiście jest to pewien skrót myślowy, ale jakoś brzmi lepiej niż Pokoje Użytkowe. A może to tylko moje odczucie.

Jakieś propozycje dla zastąpienia słowa "outdoor"? Mnie się podoba Podzamcze (albo Przyzamcze). Nie jest to idealne określenie, ale wystarczająco trafne.


Co do logotypu - zdecydowanie opcja z białą poświatą. Dodatkowe prostokąty i inne figury geometryczne są inwazyjne - po prostu psują odbiór okładki. Tego problemu w ogóle by nie było, gdyby logotyp Planszóweczki posiadał dwie wersje kolorystyczne - tzn. dla jasnego i ciemnego tła (tak jak ma to Bezier Games). Przykładowo:

Obrazek


Co to jest właściwie ten dirt room? Zsyp jakiś? Kojarzy mi się z kotłownią czy rupieciarnią, gdzie się znosi syf z góry. :lol:
Nap room = wypoczywalnia, odpoczywalnia, pokój rekreacyjny/regeneracyjny/wypoczykowy/relaksacyjny. Długie nazwy. :| A może trochę słowotwórstwa - drzemalnia? ;)
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Grzech »

Dirt room, można rozumieć także jako pomieszczenie gdzie przechowuje sie warzywa w ziemi. Taki odpowiednik lodówki. Zazwyczaj nie ma w takim pomieszczeniu podłogi itp. i to mniej wiecej można zrozumieć dlaczego takie pomieszczenie mozna mieć w zamku.

Bo jakoś nie mogę pojąć po co komuś pomieszczenie na popiół lub po prostu śmieci...
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: tokage »

vojtas pisze: A może trochę słowotwórstwa - drzemalnia? ;)
To miejsce gdzie robi się dżemy, tylko napisane z błędem ortograficznym? :lol:
vojtas pisze:Jest tego więcej (izba, komora etc.). Jak widać bogactwo językowe może stać się w pewnych okolicznościach przekleństwem. Proponuję sugerować się nazwami występującymi w autentycznych zamkach. Z pokoju bym nie rezygnował, ale nie powinny one przeważać, bo wówczas staną się prostą kalką angielskiego room. I faktycznie, może na określenie całej kategorii miejsc, lepiej używać po prostu słowa "Kafelki"? Kafelki mieszkalne, kafelki sypialne itd. Oczywiście jest to pewien skrót myślowy, ale jakoś brzmi lepiej niż Pokoje Użytkowe. A może to tylko moje odczucie.
Trzymałbym się pokoju. Robi trochę kalkę językową ale jest w miarę jednolicie i nie zaburza rozumienia instrukcji. Jestem raczej fanem pragmatycznych rozwiązań, a to wydaje się wystarczająco dobre. Jasne, nie osiągamy stylistycznego mistrzostwa świata. Ale też nie startujemy w tej kategorii.
vojtas pisze:Co to jest właściwie ten dirt room? Zsyp jakiś? Kojarzy mi się z kotłownią czy rupieciarnią, gdzie się znosi syf z góry.
Nap room = wypoczywalnia, odpoczywalnia, pokój rekreacyjny/regeneracyjny/wypoczykowy/relaksacyjny. Długie nazwy. A może trochę słowotwórstwa - drzemalnia?
My mamy na razie - Dirt room - popielnik, albo składzik odpadków
nap room - Pokój relaksu albo pokój drzemki.
Kudtacz
Posty: 125
Rejestracja: 24 kwie 2014, 01:06

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Kudtacz »

A może próbujemy wymyślić proch na nowo?
Jeśli dobrze rozumiem, to te pomieszczenia/ogrody są wzorowane na rzeczywistych. Na dodatek te rzeczywiste są w w obiektach turystycznych. Skoro tak to może już są ich polskie nazwy na potrzeby wycieczek z Polski?
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: tokage »

Kudtacz pisze:A może próbujemy wymyślić proch na nowo?
Jeśli dobrze rozumiem, to te pomieszczenia/ogrody są wzorowane na rzeczywistych. Na dodatek te rzeczywiste są w w obiektach turystycznych. Skoro tak to może już są ich polskie nazwy na potrzeby wycieczek z Polski?
Meh, niestety nie wszystkie. Zamki ludwika mają po kilka - kilkanaście pomieszczeń w najlepszym razie (W Neushwanstein ukończonych pokoi było 15...) Reszta to domysły i wyobraźnia Teda :)
Ale jak ktoś dotrze tam gdzie my dotrzeć nie zdołaliśmy to BA! Pewnie że weźmiemy to do gry!
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: crsunik »

A z logiem da się coś zrobić?
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: zawias »

@vojtas, idealna okładka! :)
ODPOWIEDZ