The Lord of the Rings / Władca Pierścieni LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: donmakaron »

Jeśli dobrze pamiętam, to na efekty swoich kart możesz wybierać postaci czy ogólnie karty współgracza (chyba że karty wyraźnie tego zabraniają), ale koszt opłacasz tylko swoimi. Czyli jeśli karta mówi wyczerp postać aby przygotować postać, to możesz wyczerpać tylko swoją postać, ale przygotować swoją lub współgracza.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1310 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: rastula »

krokodiler pisze:
rastula pisze:(...)
2)
inny przykład akcji: Jak u Theodreda z CS, czy może on położyć żeton surowców na bohaterze innego gracza (oczywiscie uczestnika tej samej wyprawy, jak to wynika z karty)
(...)
Tylko uwaga na timing w grze na 2 osoby/ręce: Theodred może dać zasoby bohaterowi, który był już przydzielony do wyprawy przed nim lub został właśnie przydzielony razem z nim. Czyli jeśli pierwszy gracz go przydzielił, to Theo może wesprzeć tylko bohaterów pierwszego gracza, bohaterowie drugiego jeszcze nie są przydzieleni i zasobu dostać nie mogą.

No właśnie - ale krokach rundy rozdzielenie na "najpierw pierwszy, potem drugi gracz" jest w fazie przygotowań , walki, obrony...


w fazie wyprawy jest napisane - gracze przydzielają... - z tej różnicy wynika że postaci są przydzielane w dowolnej kolejność...

ale mogę się mylić :)


edit:
w tej pomocy jest zachowana ta kolejność...począwszy od pierwszego itd
https://docs.google.com/file/d/0B4kiAbe ... 90MG8/edit

ale w instrukcji jest:

"Gracze przydzielają swoje postacie do wyprawy.” i koniec :)
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2015, 14:04 przez rastula, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1310 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: rastula »

donmakaron pisze:Jeśli dobrze pamiętam, to na efekty swoich kart możesz wybierać postaci czy ogólnie karty współgracza (chyba że karty wyraźnie tego zabraniają), ale koszt opłacasz tylko swoimi. Czyli jeśli karta mówi wyczerp postać aby przygotować postać, to możesz wyczerpać tylko swoją postać, ale przygotować swoją lub współgracza.

z płaceniem jest dla mnie jasne, że płacić można tylko zasobami aktywnego gracza
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1310 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: rastula »

a może jeszcze jedna wątpliwość...


czy nadwyżka punktów wyprawy przechodzi na kolejną kartę wyprawy ?

( wiadomo że nadwyżka z aktywnego obszaru, przechodzi na bieżącą kartę wyprawy)...
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 578 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

@UP
Nadwyżka nie przechodzi na kolejną kartę wyprawy.

Z kolejnością przydzielania do wyprawy jest tak, że najpierw robi to Pierwszy Gracz, a następnie kolejny - tyle teoria. W praktyce często robi się to równocześnie żeby nie tracić czasu (podobnie w fazie planowania), pamiętając o zachodzących czasem wyjątkach w timingu (Theodred).
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

rastula pisze:
krokodiler pisze:
rastula pisze:(...)
2)
inny przykład akcji: Jak u Theodreda z CS, czy może on położyć żeton surowców na bohaterze innego gracza (oczywiscie uczestnika tej samej wyprawy, jak to wynika z karty)
(...)
Tylko uwaga na timing w grze na 2 osoby/ręce: Theodred może dać zasoby bohaterowi, który był już przydzielony do wyprawy przed nim lub został właśnie przydzielony razem z nim. Czyli jeśli pierwszy gracz go przydzielił, to Theo może wesprzeć tylko bohaterów pierwszego gracza, bohaterowie drugiego jeszcze nie są przydzieleni i zasobu dostać nie mogą.

No właśnie - ale krokach rundy rozdzielenie na "najpierw pierwszy, potem drugi gracz" jest w fazie przygotowań , walki, obrony...


w fazie wyprawy jest napisane - gracze przydzielają... - z tej różnicy wynika że postaci są przydzielane w dowolnej kolejność...

ale mogę się mylić :)


edit:
w tej pomocy jest zachowana ta kolejność...począwszy od pierwszego itd
https://docs.google.com/file/d/0B4kiAbe ... 90MG8/edit

ale w instrukcji jest:

"Gracze przydzielają swoje postacie do wyprawy.” i koniec :)
Ale w FAQ str. 9 jest napisane:
FAQ pisze:P: Czy gracz przydziela swoje postaci do wyprawy naraz, czy pojedynczo? Kiedy gracz może aktywować efekty „w odpowiedzi” podczas przydzielania swoich postaci do wyprawy, czy w jakimś innym momencie?
O: Gracz przydziela swoje wybrane postaci do wyprawy równocześnie. Efekty „w odpowiedzi” znajdujące się na postaciach przydzielanych do wyprawy (takich jak Aragorn czy Theodred) mogą być
następnie aktywowane w kolejności wybranej przez gracza. Po tym jak gracz przydzieli swoje postacie do wyprawy (i aktywuje wszystkie efekty „w odpowiedzi” na ich przydzielenie), następny gracz ma możliwość przydzielenia swoich postaci do wyprawy.
- podkreślenie moje, czyli najpierw pierwszy gracz przydziela swoje i aktywuje odpowiedzi , potem drugi itd.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1310 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: rastula »

RUNner pisze:@UP
Nadwyżka nie przechodzi na kolejną kartę wyprawy.

Z kolejnością przydzielania do wyprawy jest tak, że najpierw robi to Pierwszy Gracz, a następnie kolejny - tyle teoria. W praktyce często robi się to równocześnie żeby nie tracić czasu (podobnie w fazie planowania), pamiętając o zachodzących czasem wyjątkach w timingu (Theodred).

Ok - wszystko jasne.

trzeba przyjąć złotą zasadę, jak coś ci ułatwia grę to najprawdopodobniej grasz źle ;)...
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: donmakaron »

Nie miałem na myśli kosztu w zasobach, tylko "wewnetrznego" kosztu karty - jeśli karta mówi zrób a, żeby zrobić b, to właśnie o to "a" mi chodziło ;) to musi być moje "a", nawet jeśli "b" będzie współgracza. Tak jak we wcześniejszym przykładzie. Just to be sure :)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 578 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

rastula pisze:
RUNner pisze:@UP
Nadwyżka nie przechodzi na kolejną kartę wyprawy.

Z kolejnością przydzielania do wyprawy jest tak, że najpierw robi to Pierwszy Gracz, a następnie kolejny - tyle teoria. W praktyce często robi się to równocześnie żeby nie tracić czasu (podobnie w fazie planowania), pamiętając o zachodzących czasem wyjątkach w timingu (Theodred).

Ok - wszystko jasne.

trzeba przyjąć złotą zasadę, jak coś ci ułatwia grę to najprawdopodobniej grasz źle ;)...
I to jest nie złota, a wręcz platynowa reguła WP :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: uday »

magdakarolak18 pisze:Niby tak, chociaż osobiście nie uważam WP za trudną grę. Jest tylko dość długaa 8)
Watch out, we have a badass here!
donmakaron pisze:Nie miałem na myśli kosztu w zasobach, tylko "wewnetrznego" kosztu karty - jeśli karta mówi zrób a, żeby zrobić b, to właśnie o to "a" mi chodziło ;) to musi być moje "a", nawet jeśli "b" będzie współgracza. Tak jak we wcześniejszym przykładzie. Just to be sure :)
To jest ciekawe pytanie. Zawsze tak grałem, ale nigdy się nad tym głębiej nie zastanowiłem. Wydaje mi się, że jedynie dany gracz ma prawo korzystać z kart, które kontroluje, więc to by się zgadzało. Z drugiej strony karty spotkań mają rozróżnienie. Kiedy na karcie jest "pierwszy gracz musi wyczerpać kontrolowaną przez siebie postać" to wiadomo o co chodzi. Ale kiedy jest "pierwszy gracz przydziela 2 żetony obrażeń wybranej postaci" to zawsze uważałem, że może to być dowolna postać. Oczywiście talia spotkań nie jest pod naszą kontrolą,

A jak jest z wykorzystywaniem akcji na kartach kontrolowanych przez innych graczy? Z odpowiedzi Eowiny może skorzystać każdy - to jasne. Ale z Akcji takiej Beravory już nie, prawda?
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: sqb1978 »

Akcję może zrobić tylko gracz, który daną kartę ma w swoim obszarze gry.
robocik
Posty: 33
Rejestracja: 04 wrz 2009, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: robocik »

Ja mam pytanie odnośnie dodatku Hobbit - Na progu. Nie wiem czy można korzystać z kart strefy Bilba Bagginsa z dodatku Górą i Dołem. Chodzi konkretnie o karty wydarzeń, np Włamywacz Baggins, a także skarby jak np Żądło? Czy można dodać do swojej talii zdobyte skarby z pierwszego Hobbita (Górą i Dołem) do pierwszego scenariusza dodatku Na progu?
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: uday »

Tak.
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

władca pierścieni lcg. Zwiadowca z północy.

Post autor: marcindlubacz »

Przydzielam zwiadowce do wyprawy co daje mi po jednym żetonie postępu na lokacjach w przeciwnościach, przydzielam go dwie tury pod rząd mam 2 punkty postępu na lokacji która wymaga dokładnie 2 punktów postępu co się dzieje lokacja ta spada z przeciwności na stos kart odrzuconych czy muszę zrobić na nią wyprawę i dopiero wtedy spada?
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: władca pierścieni lcg. Zwiadowca z północy.

Post autor: uday »

1. Jest już wątek poświęcony Władcy Pierścieni LCG. Dobrze by było nie mnożyć niepotrzebnych bytów.

2. Gdy tylko na karcie obszaru położysz odpowiednią liczbę żetonów postępu, uznaje się ją za zbadaną i możesz odrzucić tę kartę (oczywiście pod warunkiem, że jakieś efekty tego nie blokują). Nie ma znaczenia, czy te żetony położyłeś w wyniku zagrania Zwiadowcy z Północy, Zwiadowcy ze Śnieżnego Potoku, Asfalota, czy rozpatrzenia wyprawy.
robocik
Posty: 33
Rejestracja: 04 wrz 2009, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: robocik »

Nastepne pytanie odnośnie scenariusza ze Smaugiem (Hobbit Na progu). Na karcie smaug wspaniały jest informacja , że nie może opuścić strefy przeciwnosci, ale uważa się, że znajduje się w zwarciu z pierwszym graczem. Czy to znaczy, ze podczas fazy wyprawy poziom zagrożenia smauga należy wziąć pod uwage, czy skoro jest w zwarciu to nie bierzemy?
Dodatkowo jest karta podstęp u Zniknięcie ogniem, która "mówi", że każdy wróg z cechą smok w strefie przeciwności wykonuje natychmiastowy atak. I pytanie, czy smaug wspaniały wykonuje ten atak czy nie skoro " uwaza si, że jest w zwarciu z graczem pierwszym"?
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: uday »

Za bardzo kombinujesz. Większość kwestii należy brać dosłownie. Zasady na kartach mają pierwszeństwo przed zasadami ogólnymi.
Smaug nie może opuścić strefy przeciwności, czyli zawsze jest w strefie przeciwności. Podczas fazy wyprawy porównujesz swoją siłę woli z siłą zagrożenia wszystkich kart w strefie przeciwności. Jest tam Smaug? No to trzeba go doliczyć.

Karta mówi że smok wykonuje natychmiastowy atak? No to wykonuje. Dostaje kartę cienia, broniący się gracz może zadeklarować obrońcę, itd. (Tu akurat jest niejasność, bo dopiero FAQ wprowadziło zasadę, że atakujący w ten sposób wróg dostaje kartę cienia.)
Oczywiście, ponieważ Smauga uważa się za będącego w zwarciu z pierwszym graczem, zaatakuje jeszcze raz podczas fazy walki.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: raiden25 »

magdakarolak18 pisze:Niby tak, chociaż osobiście nie uważam WP za trudną grę. Jest tylko dość długaa 8)
Pogratulować! Mi solo niestety nie idzie. Grałem ostatnio ze dwa scenariusze, jeden z podstawki z górskim trolem, drugi jakiś inny chyba z 3 artefaktami i nie mogłem przejść. Kart juz troche mam i jest z czego robic talie ale mi nie idzie...
Druga rzecz to te zasady i ciagle watpliwości co do tego jak grac, zniechęca mnie to bardzo :/


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: marcindlubacz »

Witam. Niedawno zakupiłem tą karciankę (podstawę tylko na razie) i nasuwa mi się kilka pytań:
1) Postać to bohater i sprzymierzeniec czy tylko bohater?
2) Czy efekt cienia rozpatruje co turę jeśli nie zabiję przeciwnika czy tylko raz?
3) Przykład przydzielam wszystkich bohaterów do wyprawy i nie mam zagranych żadnych sprzymierzeńców. Kogo atakuje przeciwnik w fazie ataku bo chyba już nie mogę przydzielić do obrony nikogo bo postacie są wyczerpane, jaki jest sposób przydzielania wrogów do moich bohaterów?
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: zioombel »

marcindlubacz pisze:Witam. Niedawno zakupiłem tą karciankę (podstawę tylko na razie) i nasuwa mi się kilka pytań:
1) Postać to bohater i sprzymierzeniec czy tylko bohater?
2) Czy efekt cienia rozpatruje co turę jeśli nie zabiję przeciwnika czy tylko raz?
3) Przykład przydzielam wszystkich bohaterów do wyprawy i nie mam zagranych żadnych sprzymierzeńców. Kogo atakuje przeciwnik w fazie ataku bo chyba już nie mogę przydzielić do obrony nikogo bo postacie są wyczerpane, jaki jest sposób przydzielania wrogów do moich bohaterów?
Polecam jeszcze raz przeczytać instrukcje. Tam wszystko jest wyjaśnione.
1) tak , postać to i bohater i sprzymierzeniec
2) karta cienia rozdawana jest co turę do przeciwników , których nie zabiłeś a z którymi jesteś w zwarciu
3) jeśli nie masz czym się bronić to atak idzie prosto w bohatera, czyli musisz któremuś z nich zadać tyle obrażeń jaka była siła ataku przeciwnika.
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: marcindlubacz »

Czyli jeśli wszystkich bohaterów mam wyczerpanych to i tak mogę przydzielić sobie jednego wroga do bohatera i wtedy rozpatruje wynik ataku? Czy jest jakiś schemat przydzielania wrogów do bohaterów?
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: uday »

zioombel pisze:
marcindlubacz pisze:2) Czy efekt cienia rozpatruje co turę jeśli nie zabiję przeciwnika czy tylko raz?
2) karta cienia rozdawana jest co turę do przeciwników , których nie zabiłeś a z którymi jesteś w zwarciu
Dodam tylko, że na koniec fazy walki wszystkie karty cienia są odrzucane. Co rundę każdy wróg dostaje nową kartę cienia (chyba, że akurat zabrakło talii przeciwności, wtedy część, albo i wszyscy, wrogowie nie dostaną karty cienia).
zioombel pisze:
marcindlubacz pisze:3) Przykład przydzielam wszystkich bohaterów do wyprawy i nie mam zagranych żadnych sprzymierzeńców. Kogo atakuje przeciwnik w fazie ataku bo chyba już nie mogę przydzielić do obrony nikogo bo postacie są wyczerpane, jaki jest sposób przydzielania wrogów do moich bohaterów?
3) jeśli nie masz czym się bronić to atak idzie prosto w bohatera, czyli musisz któremuś z nich zadać tyle obrażeń jaka była siła ataku przeciwnika.
To co opisałeś to typowy przykład ataku niebronionego. Jest dokładnie wyjaśniony w instrukcji. Bardzo ważne jest też, żebyś zrozumiał, że wrogowie nie są w zwarciu z konkretnymi postaciami, tylko z konkretnymi graczami. To nie jest tak, że ten pająk zawsze atakuje Aragorna i tylko Aragorn może się przed nim bronić i tylko Aragorn może go atakować, a wszystkie inne postaci mogą tylko się przyglądać. Wręcz przeciwnie, w jednej rundzie możesz się obronić Aragornem i zaatakować Gloinem, a w następnej obronić się Gloinem, a Theodred i Strażnik Cytadeli razem zaatakują tego pająka.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: uday »

marcindlubacz pisze:Czyli jeśli wszystkich bohaterów mam wyczerpanych to i tak mogę przydzielić sobie jednego wroga do bohatera i wtedy rozpatruje wynik ataku? Czy jest jakiś schemat przydzielania wrogów do bohaterów?
No mogę Ci sparafrazować dokładnie to, co jest w instrukcji, tylko po co?
Nie myśl, że to złośliwość, ale szczerze proponuję Ci przeczytać instrukcję jeszcze co najmniej raz. A najlepiej rozłożyć sobie do tego karty i krok po kroku robić wszystko tak, jak tam stoi.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Bary »

marcindlubacz pisze:Czyli jeśli wszystkich bohaterów mam wyczerpanych to i tak mogę przydzielić sobie jednego wroga do bohatera i wtedy rozpatruje wynik ataku? Czy jest jakiś schemat przydzielania wrogów do bohaterów?
To może ja podpowiem. ;) Jeśli bohaterowie są wyczerpani to atak jest niebroniony i obrażenia idą w jednego z bohaterów z pominięciem jego obrony. Ale faktycznie powinieneś jeszcze trochę instrukcję poczytać, bo ciężko będzie się grało.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: marcindlubacz »

Właśnie tak się łatwiej grało teraz będzie ciężko.
ODPOWIEDZ