Le Havre (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Instrukcja nowej edycji do pobrania :D

https://www.lacerta.pl/nasze-gry/le-hav ... o-pobrania
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 871
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 203 times
Been thanked: 305 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: konradstpn »

Są jakieś zmiany ?
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

konradstpn pisze: 13 gru 2020, 13:32 Są jakieś zmiany ?
Co do zasad to nie, a reszta to kosmetyka.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 300 times
Been thanked: 98 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: MataDor »

Dr. Nikczemniuk pisze: 14 gru 2020, 15:52
konradstpn pisze: 13 gru 2020, 13:32 Są jakieś zmiany ?
Co do zasad to nie, a reszta to kosmetyka.
A mógł byś powiedzieć co to za kosmetyka? :)
Nigdzie nie mogę znaleźć zmian i nie wiem czy warto wymienić moją starszą PL wersję. Gra wyśmienita i chciał bym mieć w kolekcji że tak to ujmę "najlepszą wersję" ;)
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: WRS »

Dobre pytanie!
W szczególności czy w najnowszym pudle jest ta karta?
https://boardgamegeek.com/image/871434/ ... onderkarte
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

WRS pisze: 16 gru 2020, 16:23 Dobre pytanie!
W szczególności czy w najnowszym pudle jest ta karta?
https://boardgamegeek.com/image/871434/ ... onderkarte
Jest! A może nawet i więcej :D

Obrazek
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Wszystkie żetony na swoich miejscach :D

Obrazek
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1482
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: arturmarek »

Dr. Nikczemniuk pisze: 16 gru 2020, 17:20 Wszystkie żetony na swoich miejscach :D
Spoiler:
Ja używam pudełeczek Stonemaier Games z Na Skrzydłach. Tam się niespecjalnie przydają.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 356 times
Been thanked: 638 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

MataDor pisze: 16 gru 2020, 16:18
Dr. Nikczemniuk pisze: 14 gru 2020, 15:52
konradstpn pisze: 13 gru 2020, 13:32 Są jakieś zmiany ?
Co do zasad to nie, a reszta to kosmetyka.
A mógł byś powiedzieć co to za kosmetyka? :)
Nigdzie nie mogę znaleźć zmian i nie wiem czy warto wymienić moją starszą PL wersję. Gra wyśmienita i chciał bym mieć w kolekcji że tak to ujmę "najlepszą wersję" ;)
Nie mam nowej wersji, ale z tego co wywnioskowałem to nowa edycja PL od starej PL różni się: ceną, dodatkowymi kartami specjalnymi (12 albo 13), które niewiele wnoszą (w zasadzie to nic) oraz wariantami rozgrywki opisanymi w instrukcji, które to warianty można zastosować w starej wersji, chociaż wg mnie nie są tego warte. Nie wiem czy poprawili błąd w opisie kart liniowców/luksusowców, że w ostatniej rundzie nie wolno kupować budynków (w starej wersji było że nie wolno sprzedawać). Ja uważam się za wielkiego fana LH i jest to mój TOP3 ever, ale nie widzę sensu wymiany mojej starej wersji na nową. Jedna, jedyna fajna rzecz to ta dodatkowa karta specjalna z „okrętem wojennym” (i nie chodzi o jego działanie czy fajności mechaniczną, ale o nazwę ;) ).
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

LUKSUSOWY LINIOWIEC- ''Podczas akcji końcowej nie wolno już niczego kupować.''
Tak teraz stoi :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 356 times
Been thanked: 638 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

Dr. Nikczemniuk pisze: 16 gru 2020, 20:38 LUKSUSOWY LINIOWIEC- ''Podczas akcji końcowej nie wolno już niczego kupować.''
Tak teraz stoi :D
Czyli poprawili. No i gitara. A co do przechowywania żetonów to już nie wyobrażam sobie trzymania czegokolwiek na planszy (dla mnie lepiej jest przesunąć kolumny budynków maksymalnie w dół i bardziej je rozsunąć żeby było widać nie tylko nazwę i koszt, ale też „co robi”). No i to co zrobił Dr. Nikczemniuk bardzo fajnie wygląda, ale na zdjęciu. Na samą myśl o wkładaniu w te przegródki żetonów podczas gry (czasem w sporej liczbie) robi mi się słabo :wink: Mało estetyczny, ale cholernie praktyczny, to pojemnik na śrubki czy inne małe duperele z marketu budowlanego.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: WRS »

Dr. Nikczemniuk pisze: 16 gru 2020, 17:18Jest! A może nawet i więcej :D
Dzięki za szybki odpis :D
Czyli teraz jest w pudełku kompletny komplet!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2808
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 311 times
Been thanked: 526 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: kaszkiet »

bogas pisze: 16 gru 2020, 19:44 Nie mam nowej wersji, ale z tego co wywnioskowałem to nowa edycja PL od starej PL różni się: ceną, dodatkowymi kartami specjalnymi (12 albo 13), które niewiele wnoszą (w zasadzie to nic) oraz wariantami rozgrywki opisanymi w instrukcji, które to warianty można zastosować w starej wersji, chociaż wg mnie nie są tego warte. Nie wiem czy poprawili błąd w opisie kart liniowców/luksusowców, że w ostatniej rundzie nie wolno kupować budynków (w starej wersji było że nie wolno sprzedawać). Ja uważam się za wielkiego fana LH i jest to mój TOP3 ever, ale nie widzę sensu wymiany mojej starej wersji na nową. Jedna, jedyna fajna rzecz to ta dodatkowa karta specjalna z „okrętem wojennym” (i nie chodzi o jego działanie czy fajności mechaniczną, ale o nazwę ;) ).
Oczywiście nie mam najmniejszych podstaw do takiej opinii, ale wygląda mi to na przekonywanie siebie samego, żeby nie wymieniać, mimo że kusi :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 356 times
Been thanked: 638 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

kaszkiet pisze: 16 gru 2020, 22:47
bogas pisze: 16 gru 2020, 19:44 Nie mam nowej wersji, ale z tego co wywnioskowałem to nowa edycja PL od starej PL różni się: ceną, dodatkowymi kartami specjalnymi (12 albo 13), które niewiele wnoszą (w zasadzie to nic) oraz wariantami rozgrywki opisanymi w instrukcji, które to warianty można zastosować w starej wersji, chociaż wg mnie nie są tego warte. Nie wiem czy poprawili błąd w opisie kart liniowców/luksusowców, że w ostatniej rundzie nie wolno kupować budynków (w starej wersji było że nie wolno sprzedawać). Ja uważam się za wielkiego fana LH i jest to mój TOP3 ever, ale nie widzę sensu wymiany mojej starej wersji na nową. Jedna, jedyna fajna rzecz to ta dodatkowa karta specjalna z „okrętem wojennym” (i nie chodzi o jego działanie czy fajności mechaniczną, ale o nazwę ;) ).
Oczywiście nie mam najmniejszych podstaw do takiej opinii, ale wygląda mi to na przekonywanie siebie samego, żeby nie wymieniać, mimo że kusi :)
:lol: Akurat w tym przypadku naprawdę nie czuję takiej potrzeby 8) Te kilkanaście kart z budynkami specjalnymi nie ma żadnego znaczenia, a działanie większości z nich (wg mnie tylko 3, góra 4 są sensowne z czego 2 przepakowane) jest delikatnie mówiąc... dyskusyjne.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 356 times
Been thanked: 638 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

Właśnie dostałem informację z Lacerty, że dostali zgodę od oryginalnego wydawcy na druk tych dodatkowych kart (których nie ma w 1 ed.) i w nowym roku będą do kupienia. Także jeśli nie krzykną jakichś chorych pieniędzy za nie, to choćby dla tej jednej karty okrętu się skuszę 8)
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1362
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 162 times
Been thanked: 162 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Zet »

bogas pisze: 17 gru 2020, 16:58 Właśnie dostałem informację z Lacerty, że dostali zgodę od oryginalnego wydawcy na druk tych dodatkowych kart (których nie ma w 1 ed.) i w nowym roku będą do kupienia. Także jeśli nie krzykną jakichś chorych pieniędzy za nie, to choćby dla tej jednej karty okrętu się skuszę 8)
W sensie taki upgrade pack do pierwszej edycji pl? Zawierający 12 kart bonusowych i Targi gier (bo tablet był wcześniej)?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 356 times
Been thanked: 638 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

Zet pisze: 17 gru 2020, 17:12
bogas pisze: 17 gru 2020, 16:58 Właśnie dostałem informację z Lacerty, że dostali zgodę od oryginalnego wydawcy na druk tych dodatkowych kart (których nie ma w 1 ed.) i w nowym roku będą do kupienia. Także jeśli nie krzykną jakichś chorych pieniędzy za nie, to choćby dla tej jednej karty okrętu się skuszę 8)
W sensie taki upgrade pack do pierwszej edycji pl? Zawierający 12 kart bonusowych i Targi gier (bo tablet był wcześniej)?
No chyba więcej jest tych kart, bo ze spisu zawartości wychodzi 16. I tak, będzie to taki zestaw uzupełniający.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1362
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 162 times
Been thanked: 162 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Zet »

bogas pisze: 17 gru 2020, 18:00 No chyba więcej jest tych kart, bo ze spisu zawartości wychodzi 16. I tak, będzie to taki zestaw uzupełniający.
Szukałem na BGG informacji skąd te 16, znalazłem tylko: https://boardgamegeek.com/thread/206204 ... d-2018-com
Tyle, że w edycji angielskiej rzeczywiście dostali 12 bonusowych z Essen 2008 i 4 pomarańczowe, ale trzy promki (Rattletrap car, Wholesale Bakery, Tablet with App) były już we wcześniejszej polskiej edycji, więc albo wydrukują je jeszcze raz, albo nie wiem co dadzą.

A zresztą nieważne...shut up and take my money!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 356 times
Been thanked: 638 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

Zet pisze: 17 gru 2020, 18:43
bogas pisze: 17 gru 2020, 18:00 No chyba więcej jest tych kart, bo ze spisu zawartości wychodzi 16. I tak, będzie to taki zestaw uzupełniający.
Szukałem na BGG informacji skąd te 16, znalazłem tylko: https://boardgamegeek.com/thread/206204 ... d-2018-com
Tyle, że w edycji angielskiej rzeczywiście dostali 12 bonusowych z Essen 2008 i 4 pomarańczowe, ale trzy promki (Rattletrap car, Wholesale Bakery, Tablet with App) były już we wcześniejszej polskiej edycji, więc albo wydrukują je jeszcze raz, albo nie wiem co dadzą.

A zresztą nieważne...shut up and take my money!
To może 13? Te 12 bonusowych z Essen 2008 i ta jedna pomarańczowa „Targi gier”? No jakoś tak w każdym razie :)
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 281 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: kisiel365 »

Ja bym się o pakiet uzupełniający skusił, ale jakby nie był dostępny to sprzedawać pierwszej edycji chyba nie warto (IMO).
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

W nowej edycji w instr. jest błąd.
Na str.5 ostatnie zdanie brzmi: "W ramach jednej akcji możesz kupić kilka budynków po rząd, o ile pochodzą z wierzchu tego samego stosu".

W starej instrukcji pisze tak: "Jednorazowo możesz kupić więcej niż jeden budynek z tego samego stosu
w miarę, jak kolejno kupowane budynki stają się dostępne."

Chciałem się odnieść do jakości wydania. Standardowa grubość kartonu. Generalnie pudełko mogłoby być tak cienkie jak w Brassie, w standardowym hula wiatr. I to pomimo tego że gra zawiera 420 żetonów :wink:
Sercem gry są oczywiście karty, miałem ich nie koszulkować ale... Karty są cienkie, gładkie i jakościowo lichutkie :roll:
Czy żałuję że kupiłem tę grę? Nie! Co nie zmienia faktu że cena/jakość i to co dostajemy w pudełku nie powala.
Odniosę się jeszcze do planszetek graczy których w pudle nie ma a można sobie je wydrukować z BGG, oczywiście jest to wersja fanowska.
Czemu takich nie uświadczymy w pudle z grą?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3078
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: cezner »

Planszetki graczy? A co to takiego i po co???
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

cezner pisze: 18 gru 2020, 13:24 Planszetki graczy? A co to takiego i po co???
Ano jest na niej miejsce na kartę podsumowania tury, na franki i na żetony podstawowe i ulepszone. Generalnie fajna sprawa, nie trzeba każdy żeton brać do łapy i go oglądać.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ENDryu
Posty: 817
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 139 times
Been thanked: 29 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: ENDryu »

bogas pisze: 17 gru 2020, 16:58 Właśnie dostałem informację z Lacerty, że dostali zgodę od oryginalnego wydawcy na druk tych dodatkowych kart (których nie ma w 1 ed.) i w nowym roku będą do kupienia. Także jeśli nie krzykną jakichś chorych pieniędzy za nie, to choćby dla tej jednej karty okrętu się skuszę 8)
Swietna informacja, dzieki, ze sie podzieliles :) Na pewno sobie dokupie ten upgrade pack :D
dave8
Posty: 747
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: dave8 »

Poprawili błąd na planszy z 1ed?
ODPOWIEDZ