Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Szaweł »

Oj, TOP20? Nie zdziwię się, jeśli to będzie TOP10 a nawet TOP5.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Szaweł pisze:Oj, TOP20? Nie zdziwię się, jeśli to będzie TOP10 a nawet TOP5.
Chciałbym, nawet miałem napisać TOP10, ale ugryzłem się w klawiaturę. Pierwsza dwudziestka wydaje się być bardziej realna - pamiętaj jeszcze, że gdzieś w topie musi się znaleźć miejsce dla tych wszystkich średnich gier ze świetnymi figurkami... :(
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

mat_eyo pisze:
Szaweł pisze:Oj, TOP20? Nie zdziwię się, jeśli to będzie TOP10 a nawet TOP5.
Chciałbym, nawet miałem napisać TOP10, ale ugryzłem się w klawiaturę. Pierwsza dwudziestka wydaje się być bardziej realna - pamiętaj jeszcze, że gdzieś w topie musi się znaleźć miejsce dla tych wszystkich średnich gier ze świetnymi figurkami... :(
+100
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Veridiana pisze: A że nikt inny nie lubił mikrobków, to wszystkie te karty zawsze do mnie w drafcie szły :)
O, proszę. Co na to ultrasi draftu w TM?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Jak kogoś kłują w oczy planszetki, to ja je zalaminowałem i muszę przyznać że efekt jest wporzo :D
Koszulki na karty, laminacja i segregatorek, wszystkie te zabiegi upiększające kosztowały jakieś 50zł. Czy to aby nie próżność :wink:
A może to... miłość :?:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: ko2a »

Karty jakosciowo pikowane jak w 6 bierze / dolina kupcow czy gladkie jak 51 stan?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Gładkie.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Dr. Nikczemniuk pisze:Jak kogoś kłują w oczy planszetki, to ja je zalaminowałem i muszę przyznać że efekt jest wporzo :D
Koszulki na karty, laminacja i segregatorek, wszystkie te zabiegi upiększające kosztowały jakieś 50zł. Czy to aby nie próżność :wink:
A może to... miłość :?:
Koszulki na karty to nie próżność czy miłość, a oznaka zdrowego rozsądku ;) do laminowania planszetek graczy sam się przymierzam, choć nie wiem, czy nie będą wtedy jeszcze podatniejsze na przesunięcia, jak to wygląda u Ciebie?
Co do segregatora to nie mam pomysłu do czego i po co ;)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

mat_eyo pisze:
Dr. Nikczemniuk pisze:Jak kogoś kłują w oczy planszetki, to ja je zalaminowałem i muszę przyznać że efekt jest wporzo :D
Koszulki na karty, laminacja i segregatorek, wszystkie te zabiegi upiększające kosztowały jakieś 50zł. Czy to aby nie próżność :wink:
A może to... miłość :?:
Koszulki na karty to nie próżność czy miłość, a oznaka zdrowego rozsądku ;) do laminowania planszetek graczy sam się przymierzam, choć nie wiem, czy nie będą wtedy jeszcze podatniejsze na przesunięcia, jak to wygląda u Ciebie?
Co do segregatora to nie mam pomysłu do czego i po co ;)
Jeśli chodzi o laminację to jest w porządku, znaczniki mają taką samą podatność na przesuwanie jak i bez zalaminowania.
Organizer przyśpiesza mi setup, w oddzielnych przegrudkach są znaczniki graczy, mega kredyty i trzy białe. Jedno pyk i każdy bierze co chce, wcześniej musiałem bawić się z tym całym boxem woreczkowym. Jak dla mnie na plus.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Ok, kiedy zobaczyłem "segregator" to automatycznie pomyślałem o segregatorze na karty, jak do LCGów, a tego mój mózg już nie był w stanie sobie wytłumaczyć ;)
Jak dla mnie liczba woreczków jest jeszcze alceptowalna, nie sięgnąłem po organizer. Ba, nawet wszystko w woreczkach zmieściło się do pudełka bez wywalania wypraski.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4676
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Naszła mnie jedna myśl, która nie daje mi spokoju. Chodzi za mną, żeby przez kilkanaście pokoleń po prostu pasować i ograniczać się do zakupu jedynie najbardziej wartościowych kart podczas Fazy Badań (ewentualnie co jakiś czas zagrywać jakąś hiper-potężną kartę wzmacniającą naszą produkcję albo kumulującą zasoby/punkty zwycięstwa lub też włączać się do rozgrywki w strategicznych momentach) i pozwalać surowcom gromadzić się tylko po to, by w momencie, gdy koniec gry jest coraz bliżej przeprowadzić MEGA turę i wydać całą kasę na kluczowe karty i projekty standardowe. Wszyscy spasują, a ja będę cisnął akcje do oporu.

Kurczę, są karty, które zwiększają produkcję kasy np. o 2, a kosztują 20-30 megakredytów. Jeśli gra trwa 12 pokoleń, to albo wyjdziemy na 0 albo skończymy na lekkim plusie (i to zakładając, że kupimy ją na samym początku, bo potem to już tylko potencjalna strata), zamiast więc wydawać kasę na taką kartę lepiej jej nie kupować wcale... Bo w pewnych sytuacjach możemy na tym stracić. Lepiej te pieniądze ulokować gdzie indziej.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

warlock pisze:Kurczę, są karty, które zwiększają produkcję kasy np. o 2, a kosztują 20-30 megakredytów. Jeśli gra trwa 12 pokoleń, to albo wyjdziemy na 0 albo skończymy na lekkim plusie, zamiast więc wydawać kasę na taką kartę lepiej jej nie kupować wcale...
Takie karty albo dają coś jeszcze, albo są wyraźnie tańsze. Oczywiście grane w późnej grze są nieopłacalne, ale na początku jednak tak.
Pomysł mimo wszystko ciekawy, spróbuj - choć moim zdaniem będzie trudno "trzymać rękę na pulsie".
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Ciekawy pomysł, choć jak dla mnie niebezpiecznie bliski granicy fun>wygrana ;)
Wydaje mi się, że sposób możliwy do wprowadzenia w życie jednie w przypadku gry dwuosobowej. W grze z większą liczbą graczy rzadko będzie okazja zagrać wszystkie te "zachomikowane" akcje tak, żeby nikt nie zdążył przeszkodzić.
Namiastkę czegoś takiego miałem w ostatniej dwuosobowej partii. Temperatura stanęła 3 przesunięcia przed polem z darmowym oceanem. Żaden z nas dwóch nie chciał podnieść jej pierwszy, żeby nie wystawiać temu drugiemu darmowego oceanu. Tak graliśmy kilka pokoleń zbierając ogromne zasoby ciepła. W końcu udało mi się przeciwnika przeczekać i grając do końca samemu podniosłem temperaturę 7 razy (do końca toru) dostając przy okazji ocean :D
W grze z większą liczbą graczy takie zagranie byłoby dużo trudniejsze.

Trzeba też pamiętać, że lwia część dochodu pochodzi z Współczynnika Terraformacji. Grając tylko karty produkcyjne nie terraformujesz, więc przychód też masz mniejszy. Po kilku takich pokoleniach pasywnej gry mógłbyś mieć mniej kasy, niż byś się spodziewał ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4676
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Spróbuję zrobić "rush" na lasy zatem (przy okazji zgarnę tytuł ogrodnika). To pomoże podnieść nieco dochód :) . I będę za całą kasę kupować lasy, dopóki będzie mi to dawać plusy do WT. Może to i głupie, ale mam ochotę zagrać w totalnie dziwny/niestandardowy sposób.

Fun z gry będzie zerowy, pewnie na boku jakąś partię solo w Agricolę sobie rozegram :mrgreen: Ale zastanawiam się, czy w tej strategii jest chociaż minimalna szansa na wygraną. No i nie zamierzam oczywiście być ślepym na to, co się dzieje na planszy i reagować na pewne zagrania rywali ;).
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

warlock pisze:Spróbuję zrobić "rush" na lasy zatem (przy okazji zgarnę tytuł ogrodnika). To pomoże podnieść nieco dochód :) .
Ale lasy nie są za darmo. No, nie wiem, czy ta wariacja na temat Twojego planu jest najlepsza...
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

warlock pisze:Spróbuję zrobić "rush" na lasy zatem (przy okazji zgarnę tytuł ogrodnika).
Jak dla mnie to nie jest dziwna strategia typu pas i gromadzenie surowców, tylko pełnoprawny, przemyślany sposób gry. Sam grałem tak raz czy dwa (wszystko w produkcję zielonego i stawiam lasy jak najęty) i raz nawet udało się wygrać. Ta strategia ma jeden główny problem - trzeba uważać na sytuację, w której Ty stawiasz lasy, a przeciwnicy dostawiają do nich miasta ;)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4676
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Przerzucaj się na recenzje "gadane" bo masz nowego subskrybenta :mrgreen:
Awatar użytkownika
Robuzz
Posty: 138
Rejestracja: 09 lis 2007, 12:07
Lokalizacja: Czeladź/Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Robuzz »

Potwierdzam, bardzo przyjemnie się słucha.
I will learn to breathe water.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ile macie rozegranych pokoleń na koniec gry, bo ja cisnę na razie solo i zastanawiam się jak to wygląda w więcej osób?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Trolliszcze »

@Veridiana
Mnie też się całkiem miło słuchało, ale następnym razem nie bój się pokazać twarzy. Wiadomo, że przy tłumaczeniu zasad zbliżenie jest zwykle na planszę i elementy gry, ale już przy podsumowaniu fajnie jest popatrzeć recenzentowi w oczy - łatwiej poczuć kontakt.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Dr. Nikczemniuk pisze:Ile macie rozegranych pokoleń na koniec gry, bo ja cisnę na razie solo i zastanawiam się jak to wygląda w więcej osób?
14-16, na ogół kończymy w okolicach znacznika do gry solo ;)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

U nas dwa razy skończyło się na 19 pokoleniu.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Dla równowagi, wczoraj we czwórkę skończyliśmy w 9 pokoleniu.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4676
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

http://www.rebel.pl/repository/files/in ... PL_web.pdf

Jest już errata do Terraformacji Marsa! (wraz z poprawionymi kartami) :)
ODPOWIEDZ