51. Stan / 51st State (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: pawel1454 »

Ja skontaktowałem się z Portalem w sprawie brakujących żetonów, po czym otrzymałem z Rebela list z dodatkową wypraską.
Po czym napisałem o tym w niniejszym wątku, nie dalej jak jedną stronę wstecz.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: BloodyBaron »

pawel1454 pisze:Ja skontaktowałem się z Portalem w sprawie brakujących żetonów, po czym otrzymałem z Rebela list z dodatkową wypraską.
Po czym napisałem o tym w niniejszym wątku, nie dalej jak jedną stronę wstecz.
ja swojego 51. też dostałem z MH i bez problemu dostałem z Portala szancę z żetonikami.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tycjan »

Felieton autora na temat interakcji w Nowej Erze: http://sgp.wydawnictwoportal.pl/2011/10 ... nterakcja/ (pierwotnie ukazał się on w ostatnim numerze Gwiezdnego Pirata)
Recenzję Nowej Ery przeczytacie w październikowym ŚGP.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Protoplasm
Posty: 289
Rejestracja: 17 cze 2010, 23:13
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Protoplasm »

Uprzejmie proszę o premierę Nowej Ery gdyż pudełku 51 stanu z mojej szafki jest smutno.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: BloodyBaron »

Tycjan pisze:Felieton autora na temat interakcji w Nowej Erze: http://sgp.wydawnictwoportal.pl/2011/10 ... nterakcja/ (pierwotnie ukazał się on w ostatnim numerze Gwiezdnego Pirata)
Recenzję Nowej Ery przeczytacie w październikowym ŚGP.
dość mało konkretny ten felieton - ale autor jest znany z podgrzewania atmosfery :) natomiast kupię ŚGP, żeby przeczytać recenzję - mam nadzieję znaleźć w niej również komentarz dot. łączenia NE z podstawką- jak na dodatek przystało.

Nie chcę kupować nowej gry - nad dodatkiem do 51.stanu już prędzej się zastanowię.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: WRS »

Nie ma komentarza nt. łączenia z podstawką. W recenzji była wersja sprzed drukarni (tzn. wszystko w wersji ostatecznej, ale wydruk semiprofesional). To główna przyczyna rezygnacji z tego aspektu. Druga to dość ograniczony czas na recenzję... RedNacz wie jak było... ;)

Natomiast same zasady łączenia są takie, że nie ma specjalnych obaw o to. Porównałbym to do sytuacji, gdy gram w Wysokie napięcie i zmieniam talię kart... Inne elektrownie, inne wyzwania, ale gra nadal dobra.
No wiem, że w WN cech kart jest kilka a w 51. i NE (łącznie) pewnie blisko setkę... Ale idea taka jakaś mi się tu nasuwa.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
trzewik

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: trzewik »

Oczywiscie, jak już wielokrotnie zapewniałem, 51 + NE działa very good.

Od wczoraj prezentujemy nowe karty na BGG, więc zachęcam do zaglądania do galerii i na forum BGG.

Wczorajsz update: http://boardgamegeek.com/thread/706981/1-new-cards
Dzisiejszy update: http://boardgamegeek.com/thread/707356/2-new-cards
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tycjan »

Trzewik się boi więc ja to powiem :) http://sgp.wydawnictwoportal.pl/2011/10 ... zie-burza/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Andy »

No to pora szykować deski i gwoździe! ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Ryu »

Ocena czysto subiektywna: SUPER :mrgreen:

Moje zdanie już Trzewik już znasz ale powtórzę, że ikonografia jest zdecydowanie lepsza - bardziej intuicyjna. Zresztą przy mojej (naszej) jednej grze było to chyba widać... Jak próbowałem naumieć Anię 51 stanu to nie powiem... Sam miałem ciężko z symbolami a w NE jest bardzo fajnie wszystko rozwiązane :)

Domyślam się że mając podstawkę zdania mogą być podzielone ale jak mówiłem - moje zdanie jest czysto subiektywne :|
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Filippos »

Czyli jak ktoś wymiesza sobie karty z podstawki i dodatku będzie miał różne ikony na oznaczanie tego samego na różnych kartach?

Czy w opisie rebelowym wkradł się jakiś solidny chochlik czy też "Zasrane" Stany to jakaś neuroshimowa terminologia? http://www.rebel.pl/product.php/1,1523/ ... a-Era.html Tak dopytuje bo nie znam settingu a brzmi hmm... dość szorstko. :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
zachi
Posty: 173
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:57
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: zachi »

Filippos pisze:Czyli jak ktoś wymiesza sobie karty z podstawki i dodatku będzie miał różne ikony na oznaczanie tego samego na różnych kartach?

Czy w opisie rebelowym wkradł się jakiś solidny chochlik czy też "Zasrane" Stany to jakaś neuroshimowa terminologia? http://www.rebel.pl/product.php/1,1523/ ... a-Era.html Tak dopytuje bo nie znam settingu a brzmi hmm... dość szorstko. :wink:
Zasrane Stany to jak najbardziej terminologia z NS!

I tak, jak ktoś zmiesza podstawkę z NE to będzie miał różne ikony na to samo.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jax »

zachi pisze: I tak, jak ktoś zmiesza podstawkę z NE to będzie miał różne ikony na to samo.
No comment...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: zephyr »

Artykuł trzewika IMO całkiem sensownie wyjaśnia. (patrz parę postów wcześniej)

Ja gratuluję cohones żeby to jednak zmienić oznaczenia na sensowniejsze mimo nieuniknionej reakcji graczy. O co chodzi z tą dodatkową czerwono-niebieską strzałką?
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jax »

Cohones to by były jakby opóźnili premierę 51 Stanu żeby dopracować ikonki. Zamiast robić popremierowe testy na setkach graczy żeby doszlifować ten element.
Teraz to jest micro-cohones.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: costi »

Postapokaliptyczne cohones, uzyskane chałupniczo z resztek znalezionych na pustyni :P
Wszedłem w dziś w posiadanie nówki sztuki (pudełko jeszcze zafoliowane) 51szego (via MH ).
Prawdopodobnie jest to 1sze wydanie, z brakami żetonowymi...
dodatkowo w pudełku brak jest instrukcji (miałem 2 wypraski żetonów, talię kart + kartonową wytłoczkę)...

... podpowiedzcie, dokąd mogę się zgłosić, celem uzupełnienia braków?
O, to widzę mój egzemplarz krył w sobie niespodzianki... Może to jakaś akcja w stylu "złoty bilet"? :)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: BloodyBaron »

ikonki aż tak się od siebie nie różnią, żeby robić z tego jakieś wielkie halo - tym bardziej, że i tak grając Nową Erą pewnie będzie się używać wygodniejszych drewnianych znaczników - te płaskie żetoniki z 51.stanu są mniej wygodne w użyciu, więc jakiegoś konfliktu nie będzie ;)

ja tam czekam na pierwsze relacje z grania.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: WRS »

BloodyBaron pisze:ja tam czekam na pierwsze relacje z grania.
Jakiego typu relacje?

Rozgrywka w NE jest jak jazda rajdowa wobec przeciskania się w korkach. Adrenalina szaleje!
Lubię 51. Stan, ale to dość spokojne układanie swojego z małym zgrzytaniem, gdy przeciwnik wypatrzy "naszą" kartę lub jakiegoś lidera. W NE wciąż nie masz pewności, czy Cię ktoś nie pojedzie, nie spali Ci ważnej umowy, czy już czas na wjazd do sąsiadów... To gra z innymi graczami, a nie obok nich...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: BloodyBaron »

WRS pisze:
BloodyBaron pisze:ja tam czekam na pierwsze relacje z grania.
Jakiego typu relacje?

Rozgrywka w NE jest jak jazda rajdowa wobec przeciskania się w korkach. Adrenalina szaleje!
Lubię 51. Stan, ale to dość spokojne układanie swojego z małym zgrzytaniem, gdy przeciwnik wypatrzy "naszą" kartę lub jakiegoś lidera. W NE wciąż nie masz pewności, czy Cię ktoś nie pojedzie, nie spali Ci ważnej umowy, czy już czas na wjazd do sąsiadów... To gra z innymi graczami, a nie obok nich...
ano takie, że ktoś conieco konkretniej opowie, jak działają nowe karty, szczególnie w kwestii atakowania się nawzajem - czy według systemu - wysyłam robotnika na działo i to działo rozwala komuś lokację czy jakoś inaczej - rozwala po jednej karcie każdemu graczowi. Interesuje mnie też, czy gra nie robi się nadmiernie sieczkowata - bo np. karty do atakowania nie mają żadnego innego zastosowania i jak tylko takie podchodzą, to nie ma opcji - trzeba łupać innych graczy.

Nie chciałbym, żeby dobra gra na rozwijanie silniczka zamieniła się w sieczkę - w dodatku losową, bo losowo dochodzą karty i ktoś może komuś bardzo zaszkodzić wyłącznie dlatego, że fuksem dostał mocną kartę do np. palenia budynków z paliwem, co szczególnie mogłoby boleć tylko jednego z pozostałych graczy, który takie budynki wystawił jako jedyny.

Podoba mi się to, jak rozwiązano to w RFTG - można grać na przejęcia, ale nie trzeba (to zasady opcjonalne) - a nawet w grze na przejęcia, wiadomo, że da się ich uniknąć nie wystawiając określonych kart, gdyż tylko one są narażone na atak.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
zachi
Posty: 173
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:57
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: zachi »

BloodyBaron pisze: (...)Nie chciałbym, żeby dobra gra na rozwijanie silniczka zamieniła się w sieczkę - w dodatku losową, bo losowo dochodzą karty i ktoś może komuś bardzo zaszkodzić wyłącznie dlatego, że fuksem dostał mocną kartę do np. palenia budynków z paliwem, co szczególnie mogłoby boleć tylko jednego z pozostałych graczy, który takie budynki wystawił jako jedyny.(...)
No to nie zawiedziesz się.

BTW: Rzut okiem na NE na polterze : http://planszowki.polter.pl/Nowa-Era-pi ... nia-c23537
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Banan2 »

Witam!
Z strony Rebela:
"Nowa Era to samodzielna gra, którą można łączyć z jej starszą siostrą - 51. Stanem. Zawiera ponad 80 nowych kart lokacji i kontaktu oraz nową, piątą frakcję – Hegemonię – agresywną, brutalną siłę, która włącza się do wyścigu o władzę w Zasranych Stanach."
Nie przesadziliście przypadkiem trochę ? :shock:
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: gafik »

Chodzi Ci o te "Zasrane"?

IMO spoko :!: :twisted: Ale zdaję sobie sprawę, że ktoś może się obrazić :wink:
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: janekbossko »

taki jest swiat Neuroshimy...brutalny i wulgarny
Mnie zastanawia jak to bedzie po ang przetlumaczone :)
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: surmik »

United Shit of America ;)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: janekbossko »

brzmi naprawde dumnie :twisted:
ODPOWIEDZ