Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
piotrsmu
Posty: 441
Rejestracja: 17 cze 2010, 01:27

Re: Dwa następne rozszerzenia Dominion

Post autor: piotrsmu »

bart z samej kasy nie kupisz 8 prowincji w jednej turze, wszystko zależy od dostępnych kart ale często lepiej niż mieć dużo pieniędzy, nie mieć ich wcale, lepiej mieć na przykład armie oprawców i jakieś karty dające wiele akcji którzy sprawią że gracze będą odrzucać wszystkie karty co turę albo brać zestaw klątw Treasure Map na pewno nie jest przegięte jest wiele lepszych i tańszych kart choćby kaplica
Andy pisze:B napisał(a):
O no to faktycznie dziwna sprawa z tą zasadą że można jakoby łączyć kasiorę w stosach z podstawki i ingrygi.

Dlaczego "jakoby"? Przecież dokładnie zacytowałem instrukcję, a reguły przemawiającej za limitem nikomu na razie nie udało się znaleźć.

Wiesz, gdyby miało być inaczej, to autor musiałby podać liczbę kart skarbu używanych przy różnej liczbie graczy, tak jak jest z kartami zwycięstwa. A nigdzie nie podał.

Tu intencje Donalda są jasne: kasy ma być dużo i raczej nie powinna się kończyć, obojętne czy grają dwie osoby, czy sześć. Ale jeśli jednak któryś nominał się skończy, to liczy się to oczywiście do limitu trzech wyczerpanych stosów.
reguła o łączeniu o łączeniu stosów skarbów w grze 2-4 osobowej jest opcjonalna ja nigdy jej nie stosowałem

za to autor dokładnie specyfikuje że w grze 5-6 osobowej należy użyć kart skarbów z obu zestawów gdy ja gram w 5 osób mam wyjęte skarby z jednego pudełka ale wszyscy gracze wiedzą że istnieje druga połowa którą wyjmę jak tylko gdy zacznie brakować kart co zdarza się ekstremalnie rzadko
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dwa następne rozszerzenia Dominion

Post autor: bart8111 »

piotrsmu pisze:Treasure Map na pewno nie jest przegięte jest wiele lepszych i tańszych kart choćby kaplica
To, że jest być może kilka kart bardziej przegiętych od Treasure Map jeszcze nie oznacza, że nie jest on przegięty ;)
Chętnie zagram z Tobą w partię Dominiona w której wylosujemy 9 kart akcji i jako 10-tą dorzucimy Treasure Map i ja będę szedł w Treasure Mapy a Ty będziesz próbował czegoś innego, zobaczymy wtedy czy nie jest przegiety ;)
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Dwa następne rozszerzenia Dominion

Post autor: B »

Treasure Map jest bardzo 'swingy'.
Miałem gry, w których wchodził przy pierwszej lepszej sposobności, lub nigdy przez całą grę. Nie jestem fanem takich kart.
Są takie setupy, że wszyscy idą w TM od pierwszych tur i tylko jednemu graczowi się poszczęści trafić obie szybko i wtedy jest po grze najczęściej.
Są też takie setupy, w których nikt, do końca gry nie trafi dwóch na rękę. Swingy.
piotrsmu
Posty: 441
Rejestracja: 17 cze 2010, 01:27

Re: Dwa następne rozszerzenia Dominion

Post autor: piotrsmu »

podnoszę rzuconą rękawice

Treasure Map: jak ktoś chce go użyć jest dla mnie oczywiste że nie kupi 2 sztuk tylko 4-5 żeby mieć pewność że się spotkają
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dwa następne rozszerzenia Dominion

Post autor: bart8111 »

No dobra, tylko będziesz musiał przynieść na spotkanie bo ja akurat Seaside'a nie mam.
piotrsmu
Posty: 441
Rejestracja: 17 cze 2010, 01:27

Re: Dwa następne rozszerzenia Dominion

Post autor: piotrsmu »

ja też nie mam seside mam tylko 3 pudła co po polsku wyszły możemy zagrać na dominion.isotropic.org albo do zephyra się uśmiechniemy.
zresztą na potrzeby eksperymentu możemy użyć białych kart jako Treasure Map
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Dwa następne rozszerzenia Dominion

Post autor: B »

Po zakupieniu 4-5 trzeba mimo wszystko poczekać, aż się spotkają. A tymczasem inni kupują rzeczy, których mogą użyć praktycznie od razu... swingy.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dwa następne rozszerzenia Dominion

Post autor: Andy »

B pisze:Masz rację jak najbardziej, zasady są zasady, intencje autora są jasne. Ale zgadzasz się pewnie ze stwierdzeniem, że moze to mieć wpływ na grę?
Ależ oczywiście, że się zgadzam! :)
Tak jak już mówiłem, widziałem gry w których kończyły się np. goldy/silvery!
Też widywałem... zanim kupiłem Intrygę. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Dominion Cornucopia

Post autor: Przemek Bard.pl »

Nie chciałem zakładać nowego tematu (jeżeli to błąd to przepraszam :)). Planujemy wydruk nowej karty promo Governor. Poniżej proponowane tłumaczenie. Wszelkie uwagi mile widziane :)

Obrazek

Gubernator

+ 1 Akcja

Wybierz jedną z opcji (otrzymujesz wersję w nawiasie): Każdy z graczy dobiera +1 (+3) kartę; lub każdy z graczy dodaje Srebrnika (Złocisza); lub każdy z graczy może wyrzucić kartę z ręki i dodać kartę wartą o <1> (<2>) więcej.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 606
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion Cornucopia

Post autor: morris »

Przemek Bard.pl pisze:Nie chciałem zakładać nowego tematu (jeżeli to błąd to przepraszam :)). Planujemy wydruk nowej karty promo Governor. Poniżej proponowane tłumaczenie. Wszelkie uwagi mile widziane :)

Gubernator

+ 1 Akcja

Wybierz jedną z opcji (otrzymujesz wersję w nawiasie): Każdy z graczy dobiera +1 (+3) kartę; lub każdy z graczy dodaje Srebrnika (Złocisza); lub każdy z graczy może wyrzucić kartę z ręki i dodać kartę wartą o <1> (<2>) więcej.
To powinno być kontynuowane raczej w wątku Hinterlands (bo ta karta promocyjna ukazała się razem z tym dodatkiem).

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 14#p301914 :)

A tu moja propozycja tłumaczenia zasad gry dla tej karty (oryginał tutaj: http://boardgamegeek.com/article/7693256#7693256):

Zawsze otrzymujesz +1 akcję. Następnie albo ciągniesz trzy karty a pozostali gracze ciągną po jednej karcie, albo dodajesz Złocisza a pozostali gracze dodają po Srebrniku, albo możesz wyrzucić na Śmietnisko kartę z ręki i dodać kartę o koszcie większym dokładnie o $2 a pozostali gracze mogą wyrzucić na Śmietnisko kartę z ręki i dodać kartę koszcie większym dokładnie o $1. Wykonywanie tych czynności powinno odbywać się w kolejności rozgrywki, poczynając od ciebie – może to mieć znaczenie, gdy odpowiednie stosy w Zapasach są na wyczerpaniu. Karty dodaje się z Zapasów i umieszcza na stosie kart odrzuconych; jeśli w Zapasach zabraknie odpowiednich kart, to się ich nie dodaje. Na przykład, jeśli wybierzesz drugą opcję a w Zapasach jest tylko jeden Srebrnik, to doda go tylko gracz po twojej lewej stronie, a pozostali gracze nie. Po wybraniu trzeciej opcji kartę dodajesz tylko wtedy, gdy wyrzucisz kartę na Śmietnisko, i tylko wtedy, gdy w Zapasach znajduje się karta o wymaganym koszcie. Jeśli wyrzucisz kartę na Śmietnisko, to musisz dodać kartę jeśli się da to zrobić. W wyniku zagrania Gubernatora nie możesz wyrzucić jego samego na Śmietnisko, ponieważ po zagraniu nie jest już częścią twojej ręki (lecz możesz wyrzucić z ręki inną kopię Gubernatora).
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion Cornucopia

Post autor: zephyr »

Generalnie wygląda ok
!! poza "wyrzucić kartę z ręki" które powinno brzmieć "wyrzucić na śmietnisko kartę z ręki" czy jak tam brzmi polska wersja trash
teraz tłumaczenie sugeruje "discard" co zmienia zupełnie działanie karty... (chyba że odrzuć = discard, wyrzuć = trash, ale dla mnie to zbyt podobne słowa, mam nadzieję że wersja polska nie trzyma się takiej konwencji bo to bardzo łatwo pomylić)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1349
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Dominion Cornucopia

Post autor: Atamán »

Zephyr ma rację - w polskiej wersji jest rozróżnienie "wyrzuć na śmietnisko" oraz "odrzuć" i te słownictwo koniecznie należy zachować. Ponadto dodałbym słowo "dokładnie" i dla zachowania konsekwencji językowej z innymi kartami w wersji PL napisałbym o koszcie karty a nie o wartości (ale to już mało istotne).

Proponuję zatem:


Gubernator

+ 1 Akcja

Wybierz jedną z opcji (otrzymujesz wersję w nawiasie): Każdy z graczy dobiera +1 (+3) kartę; lub każdy z graczy dodaje Srebrnika (Złocisza); lub każdy z graczy może wyrzucić na śmietnisko kartę z ręki i dodać kartę o koszcie wyższym dokładnie o <1> (<2>).
piotrsmu
Posty: 441
Rejestracja: 17 cze 2010, 01:27

Re: Dominion Cornucopia

Post autor: piotrsmu »

Wybierz jedną z opcji (otrzymujesz wersję w nawiasie): Każdy z graczy dobiera +1 (+3) karty; lub każdy z graczy dodaje Srebrnika (Złocisza); lub każdy z graczy może wyrzucić na śmietnisko kartę z ręki i dodać kartę o koszcie wyższym dokładnie o <1> (<2>).


lub


Wybierz jedną z opcji (otrzymujesz wersję w nawiasie): Każdy z graczy dobiera +1 kartę (+3 karty); lub każdy z graczy dodaje Srebrnika (Złocisza); lub każdy z graczy może wyrzucić na śmietnisko kartę z ręki i dodać kartę o koszcie wyższym dokładnie o <1> (<2>).
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Dominion Cornucopia

Post autor: Arkadiusz »

Nie miałem kontaktu z angielską wersją ale przykład discard/ trash daje mi do myślenia, że instrukcje na kartach w tym języku brzmią bardziej elegancko i są łatwiejsze do zrozumienia. W wersji pl to momentami takie połamanie z poplątaniem, czasami aż ręce opadają.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Dominion Cornucopia

Post autor: Przemek Bard.pl »

Dziękuję wszystkim za propozycje, postaramy się wziąć pod uwagę wszelkie zamieszczone uwagi :)
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dominion Cornucopia

Post autor: bartek_mi »

Przemek Bard.pl pisze:Dziękuję wszystkim za propozycje, postaramy się wziąć pod uwagę wszelkie zamieszczone uwagi :)
Tylko sie zdecydujcie czy skladacie tytul karty tak jak podstawke i intryge czy jak rog obfitosci.
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Dominion

Post autor: Arkadiusz »

Zastosowałem ostatnio metodę, którą zaproponowano mi kiedyś na forum - wyjąłem wkładkę z pudełka i zapakowałem poszczególne zestawy kart do woreczków strunowych. Dzięki temu mogłem zmieścić karty z Intrygi w pudełku z podstawką. Ergonomia nie powinna raczej znacząco ucierpieć, do tego łatwiej będzie transportować grę. Najważniejsze jednak, że pozbyłem się jednego brzydkiego pudła z półki (a pudła Dominion są naprawdę brzydkie) i (przede wszystkim) zrobiłem miejsce na nową grę. :]

Potrzeba około 70 woreczków (podstawka + Intryga), jeśli ktoś pomyślał, że drogo wyjdzie bo Rebel ma dwa woreczki za złotówkę ;) , to już uspokajam, że 100szt. woreczków strunowych kosztuje około 2-3zł, w zależności od rozmiaru. Zapłaciłem więcej za transoprt niż za te woreczki.

Polecam np. ten sklep:

http://www.net-opakowania.pl/pl/index

Kupiłem woreczki o rozmiarze 70x100 - idealnie pasują, niektórych kart (np. Skarbu) jest dużo i się nie mieszczą, w tym wypadku trzeba użyć nieco większych woreczków, ja wziąłem 100x150.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: B »

Ja mogę potwierdzić, że zapakowane w woreczki karty królestwa mieszczą się do pudełka po podstawce, WSZYSTKIE. Tak, ze wszystkich dodatków. I jeszcze jest miejsce.

Reszta kart + blachy, maty spoczywa w drugim pudełku, tym mniejszym po alchemy.
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Dominion

Post autor: ppski »

Jeśli po testowych rozgrywkach dominion/intryga gra się podoba, to kupować najlepiej od razu Intrygę ? Chodzi o to żeby było jak najwięcej interakcji, kombinowania itd, ale też bez przesadyzmu ? :)
Jaki zestaw podstawka (lub dodatek-podstawka) + dodatek (lub dodatek-podstawka) pozostaje najdłużej 'swieży' ?
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: bart8111 »

Z tych dodatków, które grałem to mi się chyba najbardziej Intryga podobała i osobiście mam właśnie podstawkę z Intrygą, myślę, że taki zestaw starczy na jakiś czas. Jeśli natomiast miałbyś kupować tylko jedno pudło to już bym się zastanawiał czy jednak nie lepiej podstawkę kupić (choć Twoje kryteria bardziej chyba Intryga spełnia).
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: MattCarnall »

Posiada ktoś z Was może tłumaczenia kart do Dominion Alchemy? Piałem już w dziale dotyczącym zasad, ale tam rzadko kto pewnie zagląda, więc wklejam tutaj. Może ktoś takie zrobił na własny użytek, to prosiłbym na pw.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 606
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Zrobiłem sobie tłumaczenia Seaside, Alchemy, Prosperity i Hinterlands - karty i reguły. Zainteresowany?
W sumie nie chciałem tego publikować w nadziei, że może jednak Bard wyda polskie wersje, ale ponieważ żadna z części Dominion kolejny raz nie weszła do planu wydawniczego na ten rok, chyba przestanę mieć skrupuły ;)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Hextor
Posty: 6
Rejestracja: 07 maja 2012, 12:45

Re: Dominion

Post autor: Hextor »

Jak myślicie jest szansa na jakiś nowy dodatek do Dominiona wydany po polsku? Ewentualnie na reedycję Posłą i Czarnego rynku? No i czy będzie można kupić gdzieś kasztel, bez dodatku. Zakupiłem dodatek w innym sklepie i nie dostałęm kart "Kasztel".
Awatar użytkownika
morris
Posty: 606
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

http://wydawnictwo.bard.pl/plan-wydawni ... rtal-2012/ - i tyle w temacie polskich wersji Dominion (w sensie, że w tym roku nie będzie, ciekawe czy w przyszłym).

Podobno w maju ma być polska wersja karty Governor (Gubernator).

Co do samego Kasztelu to zapytaj na ruszglowa.pl - wprawdzie w ofercie mają tylko w zestawie z Rogiem Obfitości, ale może da się kupić osobno.

Jeśli Posła i Czarny Rynek chciałbyś kupić w wersji oryginalnej (pewnie nie, skoro pytałeś o polskie, no ale na wszelki wypadek gdybyś zmienił zdanie), to na http://store.boardgamegeek.com są po $2.50 (to już jest z kosztem przesyłki!). Jak kupowałem tam kartę Governor (jest po $5), to przyszło chyba po tygodniu, czyli całkiem szybko.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Hextor
Posty: 6
Rejestracja: 07 maja 2012, 12:45

Re: Dominion

Post autor: Hextor »

Szkoda, że nie będzie nic w tym roku, przydał by się SeaSide po Polsku. Niestety zacząłem zbierać kolekcję w naszym języku, dlatego chce mieć wszystkie karty po Polsku. Może jeszcze kiedyś dodrukują czarny rynek.
ODPOWIEDZ