Le Havre - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Le Havre

Post autor: GrzeL »

Fuser.exe pisze:nigdy nie slyszalem, zeby nie mozna bylo robiac akcji w budynku ktory sie wlasnie kupilo wiec jak dla mnie mozna tak zrobic.
Bo nie ma takiej zasady, jak i również nie ma zakazu sprzedaży budynku kupionego w tej samej turze.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Le Havre

Post autor: Paskudnik »

GrzeL pisze:
Fuser.exe pisze:nigdy nie slyszalem, zeby nie mozna bylo robiac akcji w budynku ktory sie wlasnie kupilo wiec jak dla mnie mozna tak zrobic.
Bo nie ma takiej zasady, jak i również nie ma zakazu sprzedaży budynku kupionego w tej samej turze.
Dzięki za sklarowanie tematu. Mógłbym przysiąc, że gdzieś widziałem tą zasadę zapisaną - jeśli znajdę gdzie, wskażę miejsce, żeby udowodnić. Na szczęście ponowne przeczytanie instrukcji jej nie potwierdziło (o czym zresztą już wspomniałem wyżej).
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Banzey
Posty: 11
Rejestracja: 17 sie 2016, 11:13
Lokalizacja: Oleśnica/Wieruszów/Wrocław

Le Havre edycja PL rozłożenie dla jednego gracza

Post autor: Banzey »

A ja mam pytanie co do rozłożenia gry w wariancie skróconym dla jednego gracza. Chodzi dokładnie o karty statków.

cyt: "W skróconej rozgrywce jednoosobowej zaczynasz posiadając kartę
Drewniany statek o wartości 2. Dodatkową kartę Drewniany statek
o wartości 2 umieść na polu Drewniane statki na planszy.

Ale ja mam tylko jedną kartę drewnianego statku o wartości dwa przeznaczoną dla jednego gracza. Są karty drewnianych statków ale przeznaczone dla graczy w wariancie 2 osobowym i więcej. Czy chodzi o to że mam karte taką z wariantu dwu osobowego położyć na planszy nawet gdy gram jako pojedynczy gracz??
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Le Havre edycja PL rozłożenie dla jednego gracza

Post autor: GrzeL »

Banzey pisze:A ja mam pytanie co do rozłożenia gry w wariancie skróconym dla jednego gracza. Chodzi dokładnie o karty statków.

cyt: "W skróconej rozgrywce jednoosobowej zaczynasz posiadając kartę
Drewniany statek o wartości 2. Dodatkową kartę Drewniany statek
o wartości 2 umieść na polu Drewniane statki na planszy.

Ale ja mam tylko jedną kartę drewnianego statku o wartości dwa przeznaczoną dla jednego gracza. Są karty drewnianych statków ale przeznaczone dla graczy w wariancie 2 osobowym i więcej. Czy chodzi o to że mam karte taką z wariantu dwu osobowego położyć na planszy nawet gdy gram jako pojedynczy gracz??
Tak.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Le Havre

Post autor: dave8 »

Za ile sprzedaje się np. drewniany statek? Za 1 franka czy za połowę pola oznaczonego jako koszt?
To samo dotyczy innych statków i budynków typu bank czy ratusz.
Mam wątpliwości bo w instrukcji napisane jest, że w końcowej fazie gry opłaca się sprzedawać drewniane statki no ale jeśli można go sprzedaż za 1 to nie ma to żadnego sensu...

P.S. Grę kupiłem kilka dni temu i wczoraj zagrałem 2 razy - gra jest fenomenalna!
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Le Havre

Post autor: GrzeL »

dave8 pisze:Za ile sprzedaje się np. drewniany statek? Za 1 franka czy za połowę pola oznaczonego jako koszt?
To samo dotyczy innych statków i budynków typu bank czy ratusz.
Mam wątpliwości bo w instrukcji napisane jest, że w końcowej fazie gry opłaca się sprzedawać drewniane statki no ale jeśli można go sprzedaż za 1 to nie ma to żadnego sensu...
Budynki i statki sprzedaje się za połowę wartości, nie kosztu.

Warto, jest przeczytać cały akapit, w którym znajduje się to zdanie, bo w poprzednim jest wyjaśnione, że dzięki sprzedaży taniego budynku lub statku możemy być w stanie dokonać zapłaty za wejście do czyjegoś budynku, w którym wykonanie akcji przyniesie nam duży zysk mimo poniesionej niewielkiej straty przy sprzedaży.
Awatar użytkownika
errorr
Posty: 167
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:03
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Le Havre

Post autor: errorr »

W końcu udało się dopłynąć do Le Havre :) Wątpliwości w większości rozwiał wątek z zasadami, nie doczytałem jednak wszystkiego, a instrukcja jest delikatnie nieprecyzyjna jak dla mnie w jednej kwestii..
Czy mogę kupować/sprzedawać budynki, potem wykonać akcje główne, potem znów sprzedawać/kupować? Wiem, że nie można kupić budynku który się sprzedało w tej samej turze, ale czy poza tym są jakieś ograniczenia do ilości takich akcji?
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Le Havre

Post autor: Fuser.exe »

nie ma.
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Le Havre

Post autor: okon »

Witam mam pytanie do budynku który pozwala pozbywać się pożyczek chyba sąd on się zwie .
Czy pozwala on to robić za każdym razem gdy położymy na nim krążek czy pozbywamy się określonej ich liczby tylko w momencie budowy ???
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Le Havre

Post autor: hutriel »

Tak jak każdy budynek - działa tylko kiedy wyślesz do niego robotnika. Samo zbudowanie nic nie daje.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

hutriel pisze: 20 gru 2018, 07:57 Tak jak każdy budynek - działa tylko kiedy wyślesz do niego robotnika. Samo zbudowanie nic nie daje.
Prawie ;) się zgadza, bo wspomniany sąd tak właśnie działa, ale że każdy budynek to już prawdą nie jest. Są bydynki dające bonus na stałe bez konieczności wchodzenia do nich.
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Le Havre

Post autor: hutriel »

Masz na myśli na przykład symbol wędkarza? Racja. No ale to bonus z którego korzystamy wykonując akcję - właśnie "wchodząc" do budynków. Chyba nie ma budynków których samo zbudowanie wywołałoby jakąś akcję (na ile moje niewielkie doświadczenie w tej grze podpowiada).
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

hutriel pisze: 20 gru 2018, 08:45 Masz na myśli na przykład symbol wędkarza? Racja. No ale to bonus z którego korzystamy wykonując akcję - właśnie "wchodząc" do budynków. Chyba nie ma budynków których samo zbudowanie wywołałoby jakąś akcję (na ile moje niewielkie doświadczenie w tej grze podpowiada).
Z podstawowych na pewno Ratusz i Bank, a w specjalnych też jest kilka.
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Le Havre

Post autor: hutriel »

OK, ale rozumiem że mówisz o budynkach "z plusem" czyli punktujących dodatkowo na koniec gry. Po prostu odniosłem wrażenie, że @okon zrozumiał iż samo zbudowanie budynku wywołuje akcję opisaną na karcie. :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

hutriel pisze: 20 gru 2018, 09:15 OK, ale rozumiem że mówisz o budynkach "z plusem" czyli punktujących dodatkowo na koniec gry. Po prostu odniosłem wrażenie, że @okon zrozumiał iż samo zbudowanie budynku wywołuje akcję opisaną na karcie. :)
Też :) Ale i o budynkach specjalnych jak Tuczarnia, Cech strycharzy i kilka innych budynków z dodatku Le Grand Hameau, w których nie robimy akcji (symbol kłódki zamiast kosztu wejścia), a które dają jakieś profity (nie tylko punkty na koniec).
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Le Havre

Post autor: okon »

wielkie dzięki tak myślałem że on się odpala tylko na wejście
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Le Havre

Post autor: Paskudnik »

okon pisze: 20 gru 2018, 18:25wielkie dzięki tak myślałem że on się odpala tylko na wejście
Jest jeszcze kilka budynków (zwłaszcza specjalnych z LGH), przy których nie jest takie oczywiste, że trzeba do nich pójść - dlatego takie podejście (tzn. wchodzenie do budynku) należy traktować właśnie jako domyślne / właściwe. Jeśli nie ma wejścia, zawsze jest symbol kłódki. Poza tym, w LH nie ma budynków z jednorazowymi bonusami (działającymi w trakcie gry, a nie przy liczeniu końcowym).
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Le Havre

Post autor: grabol »

Pytanie o piec odlewniczy (smelting furnace), budynek specjalny z dodatki Le Grande Hameau. Czy 2 energii kosztuje zamiana 1 gliny, na 1 żelazo, czy może dowolnej dowolnej ilości?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

grabol pisze: 08 sie 2019, 09:02 Pytanie o piec odlewniczy (smelting furnace), budynek specjalny z dodatki Le Grande Hameau. Czy 2 energii kosztuje zamiana 1 gliny, na 1 żelazo, czy może dowolnej dowolnej ilości?
Tak i tak ;) Możesz zamienić dowolną liczbę razy 1 glinę w 1 żelazo, płacąc za każdym razem 2 energii.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Le Havre

Post autor: grabol »

Dzięki, mieliśmy ostatnio wątpliwość czy aby nie 10 na 10 za 2 w sumie. 🙂
Awatar użytkownika
ziaro
Posty: 14
Rejestracja: 03 sie 2012, 15:47
Lokalizacja: Bytom

Re: Le Havre

Post autor: ziaro »

Witam

Odświeżę lekko temat bowiem też podczas świąt odkurzyłem ten tytuł.

Chodzi mi mianowicie o zakończenie tury i żywienia swoich poddanych.
Czy żywić mogę tylko żywnością plus statkiem plus sprzedażą dóbr by pozyskać pieniądze?

Podsumowanie całej gry
Podsumowuje się pieniądze, które się posiada oraz wartość nieruchomości swoich. Czy można też wymienić dobra na monety by mieć jeszcze ich więcej?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Le Havre

Post autor: GrzeL »

ziaro pisze: 14 kwie 2020, 09:49 Chodzi mi mianowicie o zakończenie tury i żywienia swoich poddanych.
Czy żywić mogę tylko żywnością plus statkiem plus sprzedażą dóbr by pozyskać pieniądze?
Instrukcja s. 7-8 pisze:Każdy gracz musi przekazać do zasobów ogólnych żywność w wysokości wskazanej na symbolu garnka na karcie rundy. Statki pomagają spełnić to wymaganie: każdy twój statek pomniejsza ilość żywności, którą musisz zapłacić, o liczbę wskazaną w tabeli na karcie statku. Jeśli nie posiadasz wystarczająco dużo żywności musisz: albo sprzedać budynki, albo wziąć kartę pożyczki (lub kilka kart) – (patrz „karty pożyczek“, strona 10).
Uwaga: każdy frank liczy się jako 1 żywność. Możesz opłacić całość albo część wymaganej żywności we frankach.
ziaro pisze: 14 kwie 2020, 09:49 Podsumowanie całej gry
Podsumowuje się pieniądze, które się posiada oraz wartość nieruchomości swoich. Czy można też wymienić dobra na monety by mieć jeszcze ich więcej?
Instrukcja s. 9 pisze:Dobra w twoich zasobach nie mają żadnej wartości (wyjątek: Narzędziownia).
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

ziaro pisze: 14 kwie 2020, 09:49 Witam

Odświeżę lekko temat bowiem też podczas świąt odkurzyłem ten tytuł.

Chodzi mi mianowicie o zakończenie tury i żywienia swoich poddanych.
Czy żywić mogę tylko żywnością plus statkiem plus sprzedażą dóbr by pozyskać pieniądze?
Nie można od tak wymienić dóbr na pieniądze. To zawsze jest akcja w jakimś budynku (zwykle wysyłka na statkach w biurze spedytora? Zgaduje trochę bo nie pamietam jak się ten budynek nazywa :P )
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

"Spłacając odsetki, zapłać o 1 frank więcej, jeśli w grze w 2/3/4/5 osób masz 2/3/4/5 lub więcej pożyczek."
To jest reguła dla zaawansowanych graczy z instrukcji (2013r.) ze str. Lacerty.

Czy coś się w tej sprawie pozmieniało? To jak w końcu grać?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

"W ramach jednej akcji możesz kupić kilka budynków pod rząd, o ile pochodzą z wierzchu tego samego stosu."
Ktoś mi to przetłumaczy bo nie czaję? To ile tych akcji zakupu mogę wykonać w swojej turze? A jak kupię od miasta to już ze stosu nie mogę?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ