Le Havre - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

Dr. Nikczemniuk pisze: 17 gru 2020, 19:14 "W ramach jednej akcji możesz kupić kilka budynków pod rząd, o ile pochodzą z wierzchu tego samego stosu."
Ktoś mi to przetłumaczy bo nie czaję? To ile tych akcji zakupu mogę wykonać w swojej turze? A jak kupię od miasta to już ze stosu nie mogę?
Dziwne. Albo to zmiana w zasadach (głupia wg mnie) albo coś nie pykło w tłumaczeniu. W pierwotnej wersji jest: "Jednorazowo możesz kupić więcej niż jeden budynek z tego samego stosu w miarę, jak kolejno kupowane budynki stają się dostępne." Czyli kupujesz co chcesz pod warunkiem, że jest na wierzchu.
Z tych nowych zasad wynikałoby, że możesz kupować z miasta i odkryte karty na trzech stosach, ale jak już chcesz kupić więcej niż jeden budynek to tylko z jednego stosu. Bez sensu. Przecież to by wykluczało możliwość zakupu kilku budynków z miasta. Po mojemu to jakieś nieprecyzyjne tłumaczenie.
EDIT: No i miałem rację. W instrukcji angielskiej jest: "A player may buy more than one building from the same building pile in sequence." Gdzie tu się tłumacz doszukał "o ile pochodzą z tego samego stosu" to tylko on wie. :lol:
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Faza żywienia.
Jak mnie nie stać to biorę pożyczkę i tu pytanie, bo przy odsetkach jest to doprecyzowane a tu nie:
Dostaję 4 franki i z nich od razu spłacam to czego brakło?
A jak te 4 franki to nadal mało, bo np. potrzeba 5 żywności, to biorę jeszcze jedną pożyczkę?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

Dr. Nikczemniuk pisze: 17 gru 2020, 21:41 Faza żywienia.
Jak mnie nie stać to biorę pożyczkę i tu pytanie, bo przy odsetkach jest to doprecyzowane a tu nie:
Dostaję 4 franki i z nich od razu spłacam to czego brakło?
A jak te 4 franki to nadal mało, bo np. potrzeba 5 żywności, to biorę jeszcze jedną pożyczkę?
Dokładnie tak. Najpierw dajesz co masz i potem od razu uzupełniasz pożyczkami. Nie raz i nie dwa zdarzało mi się zebrać na raz nawet 3 pożyczki (ale lepiej takich sytuacji unikać).
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bardopondo »

Opis tego kto zaczyna kolejną rundę też jest bardzo pokrętny i z tego co rozumiem, błedny. (str.4)
Gra się cała grę "po kółeczku" (jak Concordię) a nie tak jak rozumiem ten opis - nową rundę zaczyna gracz po lewej od gracza rozpoczynającego poprzednią...
Czy coś nie zrozumiałem? .....

W przygotowaniu do gry też jest mowa o 3 planszach głównych - przez chwilę zgłupiałem o co chodzi. Po prostu kopuj wklej z starej edycji, jak mniemam.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

bardopondo pisze: 18 gru 2020, 16:11 Opis tego kto zaczyna kolejną rundę też jest bardzo pokrętny i z tego co rozumiem, błedny. (str.4)
Gra się cała grę "po kółeczku" (jak Concordię) a nie tak jak rozumiem ten opis - nową rundę zaczyna gracz po lewej od gracza rozpoczynającego poprzednią...
Czy coś nie zrozumiałem? .....
Grafika na str. 4 przedstawia że kolejną rundę zaczyna gracz który jest ostatni.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bardopondo »

Dr. Nikczemniuk pisze: 18 gru 2020, 17:06
bardopondo pisze: 18 gru 2020, 16:11 Opis tego kto zaczyna kolejną rundę też jest bardzo pokrętny i z tego co rozumiem, błedny. (str.4)
Gra się cała grę "po kółeczku" (jak Concordię) a nie tak jak rozumiem ten opis - nową rundę zaczyna gracz po lewej od gracza rozpoczynającego poprzednią...
Czy coś nie zrozumiałem? .....
Grafika na str. 4 przedstawia że kolejną rundę zaczyna gracz który jest ostatni.
Przeczytałem sobie już instrukcję angielską. Oboje mamy rację, ale nie ma racji tłumacz tej instrukcji.

Nie wiem jak
"the first turn of the following round begins with the next player's supply action on the first Supply tile"

można było przetłumaczyć
" rozpoczyna gracz siedzący po lewej od uprzednio rozpoczynającego od akcji zaopatrzenia związanej z pierwszym żetonem zaopatrzenia ".

:shock:
piotrekbier
Posty: 208
Rejestracja: 04 lis 2009, 21:47
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 4 times

Re: Le Havre - pytania i wątpliwości

Post autor: piotrekbier »

Mam pytanie odnośnie budynków specjalnych. W trakcie gry są one zakryte. Jak mogę je kupić w takim razie? Czy tylko podglądając wcześniej akcją targowiska, a potem wiedząc jakie są potrzebne surowce robimy zakup?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Le Havre - pytania i wątpliwości

Post autor: bogas »

piotrekbier pisze: 27 gru 2020, 10:28 Mam pytanie odnośnie budynków specjalnych. W trakcie gry są one zakryte. Jak mogę je kupić w takim razie? Czy tylko podglądając wcześniej akcją targowiska, a potem wiedząc jakie są potrzebne surowce robimy zakup?
Budynków specjalnych się nie buduje za surowce, bo buduje je miasto i gracze mogą je kupić tylko za kasę. Na kartach niektórych rund masz oznaczenie kiedy taki budynek wchodzi do gry (na koniec rundy z odpowiednim symbolem) i jest kładziony do puli budynków miasta i dopiero wtedy można taki budynek kupic. Wizyta na targowisku pozwala podejrzeć 2 budynki specjalne z wierzchu i zdecydować, który będzie na wierzchu tym samym zwiększajac szanse , ze to ten właśnie budynek wejdzie do gry.
Awatar użytkownika
Jarzab
Posty: 174
Rejestracja: 19 mar 2011, 21:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre - pytania i wątpliwości

Post autor: Jarzab »

bogas pisze: 27 gru 2020, 11:50
piotrekbier pisze: 27 gru 2020, 10:28 Mam pytanie odnośnie budynków specjalnych. W trakcie gry są one zakryte. Jak mogę je kupić w takim razie? Czy tylko podglądając wcześniej akcją targowiska, a potem wiedząc jakie są potrzebne surowce robimy zakup?
Budynków specjalnych się nie buduje za surowce, bo buduje je miasto i gracze mogą je kupić tylko za kasę. Na kartach niektórych rund masz oznaczenie kiedy taki budynek wchodzi do gry (na koniec rundy z odpowiednim symbolem) i jest kładziony do puli budynków miasta i dopiero wtedy można taki budynek kupic. Wizyta na targowisku pozwala podejrzeć 2 budynki specjalne z wierzchu i zdecydować, który będzie na wierzchu tym samym zwiększajac szanse , ze to ten właśnie budynek wejdzie do gry.
To po co na kartach budynków specjalnych jest koszt w surowcach?
Edit: koszt budowy w surowcach jest tylko na jednej karcie budynku specjalnego - "Stadion".
Moje gry
3trolle.pl - 6%
Mepel.pl - 5%
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Le Havre - pytania i wątpliwości

Post autor: bogas »

Jarzab pisze: 06 sty 2021, 12:11
To po co na kartach budynków specjalnych jest koszt w surowcach?
Edit: koszt budowy w surowcach jest tylko na jednej karcie budynku specjalnego - "Stadion".
Nie ma za co 8)
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Le Havre - pytania i wątpliwości

Post autor: Golin »

Jeżeli gracz zajmuje jakieś pole budynku w ostatniej turze bieżącej rundy to przed rozpoczęciem nowej rundy i tury zbieramy dyski z planszy czy zostają?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Le Havre - pytania i wątpliwości

Post autor: bogas »

Golin pisze: 09 lut 2021, 21:58 Jeżeli gracz zajmuje jakieś pole budynku w ostatniej turze bieżącej rundy to przed rozpoczęciem nowej rundy i tury zbieramy dyski z planszy czy zostają?
Wszystko zostaje. Raz postawiony dysk gracza przeskakuje z budynku na budynek do końca gry i może wrócić do gracza tylko w dówch przypadkach: sprzedaży budynku, w którym stoi do miasta, albo zakup budynku z miasta jeśli akurat na tym kupowanym budynku stał.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Le Havre

Post autor: kastration »

bogas pisze: 17 gru 2020, 20:59
Dr. Nikczemniuk pisze: 17 gru 2020, 19:14 "W ramach jednej akcji możesz kupić kilka budynków pod rząd, o ile pochodzą z wierzchu tego samego stosu."
Ktoś mi to przetłumaczy bo nie czaję? To ile tych akcji zakupu mogę wykonać w swojej turze? A jak kupię od miasta to już ze stosu nie mogę?
Dziwne. Albo to zmiana w zasadach (głupia wg mnie) albo coś nie pykło w tłumaczeniu. W pierwotnej wersji jest: "Jednorazowo możesz kupić więcej niż jeden budynek z tego samego stosu w miarę, jak kolejno kupowane budynki stają się dostępne." Czyli kupujesz co chcesz pod warunkiem, że jest na wierzchu.
Z tych nowych zasad wynikałoby, że możesz kupować z miasta i odkryte karty na trzech stosach, ale jak już chcesz kupić więcej niż jeden budynek to tylko z jednego stosu. Bez sensu. Przecież to by wykluczało możliwość zakupu kilku budynków z miasta. Po mojemu to jakieś nieprecyzyjne tłumaczenie.
EDIT: No i miałem rację. W instrukcji angielskiej jest: "A player may buy more than one building from the same building pile in sequence." Gdzie tu się tłumacz doszukał "o ile pochodzą z tego samego stosu" to tylko on wie. :lol:
Celem ostatecznego potwierdzenia. Można kupić dwa budynki z przestrzeni miasta, tak? (zamiast kupować cokolwiek z tych trzech stosów).

Swoją drogą, pewna kwestia dodatkowa. Kończymy ostatnią rundę i kto jako pierwszy ma jedną akcję końcową? Osoba, która zaczynała tę ostatnią rundę, czy może osoba po jej lewej? Ma to znaczenie, bo np. dwa luksusowe liniowce mają różną wartość punktową. Kto buduje pierwszy w ostatniej (bonusowej) akcji w grze?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

kastration pisze: 01 mar 2021, 23:51 Celem ostatecznego potwierdzenia. Można kupić dwa budynki z przestrzeni miasta, tak? (zamiast kupować cokolwiek z tych trzech stosów).
Nie dwa i nie tylko z miasta albo ze stosów, ale skąd chcesz i ile chcesz (oczywiście na ile cię stać). Chodziło o to, że ze stosów możesz kupić tylko odkryty budynek, czyli jak np. chcesz drugi od góry to najpierw musisz kupić tego, który leży na nim. Wyjątek to ostatnia runda kiedy nie wolno już kupować.
Swoją drogą, pewna kwestia dodatkowa. Kończymy ostatnią rundę i kto jako pierwszy ma jedną akcję końcową? Osoba, która zaczynała tę ostatnią rundę, czy może osoba po jej lewej? Ma to znaczenie, bo np. dwa luksusowe liniowce mają różną wartość punktową. Kto buduje pierwszy w ostatniej (bonusowej) akcji w grze?
Dalej w kolejności, a więc ten którego statek jest najbardziej z tyłu a na końcu gracz, który kończył ostatnią normalną rundę.
eleader
Posty: 44
Rejestracja: 01 kwie 2020, 11:43
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre - pytania i wątpliwości

Post autor: eleader »

Witam.pytanie o żniwa
Czy posiadając 4 sztuki bydla dostaje 2 sztuki bydka czy 1 sztuke ?
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 351 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Le Havre - pytania i wątpliwości

Post autor: Apos »

eleader pisze: 03 maja 2021, 18:42 Witam.pytanie o żniwa
Czy posiadając 4 sztuki bydla dostaje 2 sztuki bydka czy 1 sztuke ?
W grach Rosenberga zawsze jest tak, że przynajmniej dwa zwierzęta tworzą "stado" i to stado wytwarza jedno nowe zwierzątko. W tym przypadku musisz mieć przynajmniej 2 sztuki bydła aby otrzymać 1 sztukę podczas żniw.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Le Havre - pytania i wątpliwości

Post autor: bogas »

eleader pisze: 03 maja 2021, 18:42 Witam.pytanie o żniwa
Czy posiadając 4 sztuki bydla dostaje 2 sztuki bydka czy 1 sztuke ?
1
eleader
Posty: 44
Rejestracja: 01 kwie 2020, 11:43
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre - pytania i wątpliwości

Post autor: eleader »

Witam jeszcze spytam o karty statkow.
Widnieje na nich napis : Sprzedaj X dobra u armatora.
Z tej akcji mogę korzystać tylko przy zakupie statku.czy kiedy chce. Czy też inni gracze moga wejsc na mój statek i skorzystać z tej akcji
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Le Havre - pytania i wątpliwości

Post autor: lotheg »

eleader pisze: 08 maja 2021, 07:31 Witam jeszcze spytam o karty statkow.
Widnieje na nich napis : Sprzedaj X dobra u armatora.
Z tej akcji mogę korzystać tylko przy zakupie statku.czy kiedy chce. Czy też inni gracze moga wejsc na mój statek i skorzystać z tej akcji
Musisz mieć wybudowaną albo kupioną kartę armatora, żeby sprzedawać poprzez statki. Na statki nie wchodzisz ;)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: lotheg »

Tylko ja dobrze rozumiem, że pożyczki nie można sobie wziąć od tak tylko można wtedy jak musimy zapłacić, a nie mamy pieniędzy, tak? Z taką zasadą nie rozumiem właśnie strategii na pożyczki, a też słyszałem, że prosi tak grają :D
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
grubass
Posty: 19
Rejestracja: 19 sie 2012, 19:32
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: grubass »

lotheg pisze: 30 cze 2021, 20:12 pożyczki nie można sobie wziąć od tak tylko można wtedy jak musimy zapłacić, a nie mamy pieniędzy, tak?
Zgadza się.
samszef
Posty: 57
Rejestracja: 28 lut 2016, 20:55
Has thanked: 101 times
Been thanked: 15 times

Re: Le Havre - pytania i wątpliwości

Post autor: samszef »

Czy zawartość stosu budynków specjalnych jest znana przed rozpoczęciem gry?
rogal
Posty: 245
Rejestracja: 14 maja 2020, 19:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 45 times

Re: Le Havre - pytania i wątpliwości

Post autor: rogal »

nie
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Le Havre - pytania i wątpliwości

Post autor: bogas »

samszef pisze: 03 lip 2021, 15:32 Czy zawartość stosu budynków specjalnych jest znana przed rozpoczęciem gry?
Nie i dlatego wizyta na targowisku (chyba tak ta karta się zwie) ma jeszcze większy sens.
Copercore
Posty: 39
Rejestracja: 15 mar 2020, 10:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 28 times

Re: Le Havre - pytania i wątpliwości

Post autor: Copercore »

Pytanie.
Czy w pełnym wariancie dwuosobowym do zakupienia będzie dostępny tylko jeden luksusowy liniowiec?
ODPOWIEDZ