Le Havre - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre - harvest

Post autor: zephyr »

Generalnie każdy gracz blokuje ciągle jeden budynek.

- Jeśli weźmiesz któryś stosik surowców cały czas siedzisz w tym samym budynku.
- Jeśli chcesz skorzysta z budynku nie możesz aktywować tego w którym jest twój gość, musisz pójść gdzieś indziej i zwolnić poprzedni budynek.

Jest też sztuczka polegająca na tym że przy zakupie i sprzedaży budynku gość na nim siedzący wraca do właściciela, co umożliwia odblokowanie budynku i np wykonanie w nim akcji 2 razy pod rząd. Żeby się ktoś za bardzo nie wycwanił w blokowaniu nie można sprzedać i kupić tego samego budynku w jednej turze.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Zimoch
Posty: 251
Rejestracja: 28 lut 2005, 15:37
Lokalizacja: Kwidzyn\Łódź

Re: Le Havre

Post autor: Zimoch »

Czy jeżeli siedze już w budynku to mogę z niego korzystac do woli?

W zasadach jest napisane że budynek musi być unocuppied (nie zajęty) ale czy to tyczy się tez mojego żetonu?

EDIT:
Znalazłem
Buildings are only used when they are entered. A player may not re-use a building that already contains his Person disc.
Czyli odpowiedź brzmi "nie".
Awatar użytkownika
paweln
Posty: 639
Rejestracja: 21 gru 2009, 10:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: paweln »

Na żetonach gliny i żelaza jest napisane że brick=clay i steel=iron. Czy ta reguła że cegły można użyć jako gliny oraz stali jako żelaza dotyczy się wyłącznie budowania, czy też działa przy innych akcjach np. przetwarzania gliny w cegły etc., bo może to mieć drobne znaczenie?
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Le Havre

Post autor: pabula »

zawsze stal to żelazo a cegła do glina - do wszystkiego, nie tylko do budowania...
Awatar użytkownika
paweln
Posty: 639
Rejestracja: 21 gru 2009, 10:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: paweln »

No właśnie TY mi to kiedyś tłumaczyłeś, a teraz grałem w innym składzie i powoływałem się na Ciebie. Masz może źródło tej informacji?
W instrukcji jest:
"Uwaga: Cegła może zostać zawsze użyta jako glina, stal może zostać użyta jako
żelazo."
ale w sekcji "Stawianie budynków".
I pojawiła się wątpliwość czy aby zawsze czy tylko podczas budowania. 8)
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2268
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1045 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Leviathan »

Gdzieś na BGG było to kiedyś wyjaśniane i faktycznie ten znak równości obowiązuje zawsze. Nie tylko przy budowaniu.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: zephyr »

W szczególności można wypalać cegły z cegieł :) :lol:
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2268
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1045 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Leviathan »

zephyr pisze:W szczególności można wypalać cegły z cegieł :) :lol:
No i wystarczyło poszukać :)
Brick = Clay (Steel = Iron) for building only?
freejoker
Posty: 7
Rejestracja: 24 lut 2010, 10:51

Re: Le Havre

Post autor: freejoker »

Mam rozpakowaną, rozłożona grę i wertuję instrukcję, ale pojawiło się kilka wątpliwości i prosiłbym o ich rozwianie.

1. Jeśli postawię swój dysk w obcym budynku w jednej rundzie, to żeby z niego skorzystać w kolejnej, muszę ponownie zapłacić za wejściówkę, chociaż z niego nie wychodziłem?
2. Skąd dobiera się statki, które chcę zbudować w stoczni? Czy muszą to być statki, które weszły do gry i zostały odkryte na kartach rund czy są to statki spoza planszy?
3. Każdy gracz porusza swoim drewnianym stateczkiem po siedmiu żetonach zaopatrzenia po kolei. Czy zawsze stawia się statek na kolejnym wolnym najbliższym brzegu żetonie, czy jest jakaś dowolność?
Awatar użytkownika
Sir-lothar
Posty: 366
Rejestracja: 25 cze 2008, 01:00
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: Sir-lothar »

1. Aby skorzystać ponownie z budynku w którym obecnie leży twój dysk musisz wpierw go opuścić. Opuszcza się budynek poprzez przejście do innego budynku, albo poprzez sprzedanie budynku miastu (wtedy trzeba zapłacić wejściówkę), albo poprzez kupienie budynku od miasta (wejście za darmo). Opcje kupna/sprzedaży usuwają obecne tam dyski, przez co
budynek staje się pusty.
2. Na odwrocie każdej karty rundy znajduje się statek. Owe statki odkłada się w dostępnych polach, skąd można je kupić/zbudować. Tak więc w pierwszej turze nie ma dostępnych żadnych statków, a po pierwszym żywieniu powinien być dostępny 1 drewniany. Pamiętaj, iż aby zbudować statki lepsze niż drewniane, należy stocznie wpierw ulepszyć cegłą.
3. Pierwsze wolne pole, jednak nierówna ilość pól gwarantuje, iż w kolejnych turach zajmiesz inną pozycję i gdy w jednej kolejce jeden z graczy będzie miał więcej/mniej akcji to w kolejnych na kogo innego spadnie ten przywilej.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: surmik »

freejoker pisze:Mam rozpakowaną, rozłożona grę i wertuję instrukcję, ale pojawiło się kilka wątpliwości i prosiłbym o ich rozwianie.

1. Jeśli postawię swój dysk w obcym budynku w jednej rundzie, to żeby z niego skorzystać w kolejnej, muszę ponownie zapłacić za wejściówkę, chociaż z niego nie wychodziłem?
2. Skąd dobiera się statki, które chcę zbudować w stoczni? Czy muszą to być statki, które weszły do gry i zostały odkryte na kartach rund czy są to statki spoza planszy?
3. Każdy gracz porusza swoim drewnianym stateczkiem po siedmiu żetonach zaopatrzenia po kolei. Czy zawsze stawia się statek na kolejnym wolnym najbliższym brzegu żetonie, czy jest jakaś dowolność?
1. Nie można korzystać z ego samego budynku dwa razy podczas tury, czyli jeżeli jesteś w budynku to wpierw musisz z niego wyjść by poźniej wejść jeszcze raz. (Można to obejś sprzedając budynek, w którym się znajdujesz co powoduje, że automatycznie z niego wychodzisz i wtedy wejść do niego jeszcze raz)
2. Zbudować można statki, które pojawiają się po każdej skończonej rundzie. Karta rundy staje się statkiem.
3. Na najbliższym wolnym. Pierwszy gracz stawia na pierwszym, drugi na drugim, trzeci na pierwszym później pierwszy na czwartym itp (to dla 3 osobowej rozgrywki).
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Le Havre

Post autor: oopsiak »

3)

1 2 3 4 5 6 7 1 2 3 4 5 6 7

1 2 3 4 5 6 7 1 2 3 4 5 6 7 1 2 3 4 5 6 7

1 2 3 4 5 6 7 1 2 3 4 5 6 7 1 2 3 4 5 6 7 1 2 3 4 5 6 7

6 2 3 4 5 6 7 1 2 3 4 5 6 7 1 2 3 4 5 6 7 1 2 3 4 5 6 7 1 2 3 4 5 6 7
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: zephyr »

Statek to tylko przypominajka co dołożyć na pola z zasobami i kiedy jest żywienie - ruch statkiem nie zawiera żadnych decyzji.
Rusza sie ten co jest "na końcu", dokłada zasoby i stawia statek na początek szeregu.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2268
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1045 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Leviathan »

zephyr pisze:Statek to tylko przypominajka co dołożyć na pola z zasobami i kiedy jest żywienie - ruch statkiem nie zawiera żadnych decyzji.
Rusza sie ten co jest "na końcu", dokłada zasoby i stawia statek na początek szeregu.
Warto też wspomnieć o płytce z odsetkami od pożyczek.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: mst »

Do wcześniejszych odpowiedzi dodam, że sprzedać do miasta można tylko swój budynek. ;-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: pan_satyros »

Właśnie zaczynam pierwszą rozgrywkę i od razu dopadły mnie wątpliwości co do instrukcji (tak PL jak i ANG). Cytuję:
Note: In the Final stage only, Person discs may be moved to buildings
which are already occupied by one or more other Person discs
. Each
player, therefore, has the chance to visit one building of his choice during
the Final action. The only building that may not be entered is the one that
the Person disc is already on.


Czy 2 podkreślone zdania nie są sprzeczne? Nie rozumiem, można w ostatniej rundzie użyć budynku, gdzie jest już dysk czy nie?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: melee »

Możesz wyjątkowo użyć budynku zajętego przez innych graczy, ale nie ponownie zajętego przez siebie.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: pan_satyros »

melee pisze:Możesz wyjątkowo użyć budynku zajętego przez innych graczy, ale nie ponownie zajętego przez siebie.
Teraz ma to sens, dzięki ;)

Mam jeszcze pytania:
1. jestem 1 graczem dopłynąłem do 7 pola i na karcie rundy jest napisane, że kolejną rundę zaczyna 1 gracz. To tak ma być? Ja przeję teraz znów na pole nr 1, a przeciwnik po mnie na pole nr 7 czy jak?
Zgodnie z wykresem u góry strony na tej karcie rundy powinno raczej pisać, że kolejną zaczyna gracz nr 2.
Czy też może jest tak, że zanim spojrzę na tą kolejność ta karta (czyli 1 karta rundy) jest odwracana jako statek i dopiero zapis kolejności z następnej karty (karty 2 rundy) obowiązuje?

2. Czy jesi Fishery jest budynkiem miejskim i się tam udam mając jeden własny budynek z symbolem rybaka to dostaję 1 czy 2 dodatkowe ryby ? (fishery też ma symbol rybaka, ale nie jest moja)
Ostatnio zmieniony 06 maja 2011, 22:47 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Le Havre

Post autor: Edwardo »

Niemożliwe to jest. Musiałeś źle przygotować karty rund. Jeżeli jesteś pierwszy na siódmym polu a gracie np. w dwie osoby, to następny będzie gracz drugi i zajmie pierwsze pole, a następnie Ty drugie itd.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: pan_satyros »

Edwardo pisze:Niemożliwe to jest. Musiałeś źle przygotować karty rund. Jeżeli jesteś pierwszy na siódmym polu a gracie np. w dwie osoby, to następny będzie gracz drugi i zajmie pierwsze pole, a następnie Ty drugie itd.
Edytowałem posta, spójrz teraz.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Le Havre

Post autor: Edwardo »

Aaaa, teraz wszystko jasne :) Rzeczywiście najpierw odwracasz kartę rundy (zamieniając ją w statek), pojawia się karta rundy drugiej i to na niej widać kto rundę rozpoczyna. Jednym słowem na karcie rundy pierwszej łopatologicznie widnieje, że grę musi rozpocząć gracz pierwszy :)
Co do drugiego pytania dostajesz jedną rybę dodatkowo. Tylko za symbole na swoich własnych kartach dostajesz gratisy.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Le Havre

Post autor: 77rpm »

Przed rozpoczęciem - po przeczytaniu instrukcji.

Przygotowanie gry - pkt 12. Potasuj wszystkie karty zwykłych budynków i podziel je na trzy stosy jednakowego rozmiaru. W każdym stosie osobno ułóż karty w kolejności numerów umieszczonych w prawym górnym rogu tak, aby karta o najniższym numerze znajdowała się na wierzchu stosu.

Pytanie:
Czy mam ułożyć każdy stos numerami, tak by na górze była karta z najniższym numerem czy stosy są losowe i na górę dajemy tylko JEDNĄ wybraną kartę z najniższym numerem ?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Le Havre

Post autor: adikom5777 »

stosy układasz po numerkach od najniższego (na wierzchu) do najwyższego (spód)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: mst »

Warto też dodać, że "stos" w tym przypadku powinien być rozsunięty tak, aby od początku widoczne było ułożenie (kolejność) wszystkich kart w każdym stosie. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Le Havre

Post autor: Tolis »

no i powinno byc widac koszt budowy takiego budynku po rozstawieniu kart
ODPOWIEDZ