Aton

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Aton

Post autor: vaski »

Witam serdecznie
Stałem się posiadaczem gry Aton, niestety instrukcja zawiera niedoprecyzowaną pewną kwestię, a mianowicie.
Gdy wykonujemy "zadanie" z kartusza nr 2, (zdejmujemy pionki swoje lub przeciwnika z planszy, które trafiają do Królestwa Umarłych czy jak to tam się nazwa), co się stanie gdy do zapełnienia toru Królestwa Umarłych brakuje 1 pionka, a obydwaj gracze mają ściągnąć z planszy po dwa piony przeciwnika? Instrukcja wyjaśnia z jednej strony iż nadmiarowi kapłani, którzy nie mieszczą się już na torze na planszy trafiają z powrotem do puli graczy, z drugiej zaś, że następuje natychmiastowe podliczanie punktów i gracze tracą resztę swoich akcji. Jak mam to rozumieć - zarówno gracz A jak i B muszą dokończyć swoją akcję, czy tylko w chwili gdy gracz A zapełni tor Królestwa to gracz B traci już możliwość ściągnięcia kapłanów przeciwnika, swoich?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Aton

Post autor: Atamán »

Nie wiem jak to jest wyrażone w polskiej instrukcji, ale wg oficjalnej angielskiej nie ma czegoś takiego jak natychmiastowe podliczanie punktów i tracenie akcji. Jest wręcz wprost powiedziane, że po zapełnieniu Królestwa Umarłych podliczenie punktów nastąpi dopiero po tym, jak każdy z graczy rozegra swoją turę do końca.

Wracając do Twojego pytania:
co się stanie gdy do zapełnienia toru Królestwa Umarłych brakuje 1 pionka, a obydwaj gracze mają ściągnąć z planszy po dwa piony przeciwnika?
W takiej sytuacji pierwszy zdejmowany pionek powinien zostać umieszczony w Królestwie Umarłych, a pozostałe wracają do puli graczy.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Aton

Post autor: vaski »

Atamán pisze:Nie wiem jak to jest wyrażone w polskiej instrukcji, ale wg oficjalnej angielskiej nie ma czegoś takiego jak natychmiastowe podliczanie punktów i tracenie akcji. Jest wręcz wprost powiedziane, że po zapełnieniu Królestwa Umarłych podliczenie punktów nastąpi dopiero po tym, jak każdy z graczy rozegra swoją turę do końca.
Czyli mam rozumieć że wykonuje się jeszcze dołożenie pionków (kartusz nr 4) i dopiero wówczas podlicza punkty?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Aton

Post autor: Atamán »

Tak jest. Zanim przejdziecie do punktacji, to każdy z graczy musi mieć możliwość wykonania obydwu swoich akcji (zdjęcie pionów i dołożenie pionów).

Precyzyjniej, wygląda to tak:
1. Gracz pierwszy (zgodnie z kolejnością ustaloną na podstawie kart) usuwa 2 pionki przeciwnika, jeden trafia do Królestwa Umarłych (które tym sposobem się zapełnia) a drugi już bezpośrednio do zasobu gracza drugiego.
2. Gracz pierwszy umieszcza swoje pionki na planszy.
3. Gracz drugi usuwa 2 pionki przeciwnika z planszy do jego zasobu (bo Królestwo Umarłych jest cały czas zapełnione).
4. Gracz drugi umieszcza swoje piony.
5. Następuje podliczenie punktów za świątynie + za pola czarne i bonusowe.
Po podliczeniu wszystkiego sprawdza się, czy został spełniony warunek zakończenia gry (przynajmniej jeden z graczy ma 40+punktów). Jeśli nie, to gracze zabierają po 4 swoje pionki ze świątyń oraz wszystkie z Królestwa Umarłych do swoich zasobów i gracie dalej.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Aton

Post autor: vaski »

Dziękuję bardzo, tak tylko zacytuję instrukcję polską do gry:
"Żetony kładzione są na pustych polach Królestwa Śmierci. Jeśli Królestwo Śmierci jest całkiem zapełnione, obaj gracze kończą swoje ruchy i następuje podliczanie"
Ps. To nie jest zdanie wyrwane z kontekstu tylko tak wytłumaczone zasady.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Aton

Post autor: zephyr »

Tłumacz zastosował zwrot "kończą swoje ruchy" w sensie dogrywają swoje tury do końca... może nie jest to najtrafniejsze sformułowanie
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Aton

Post autor: xawerka »

Ataman napisał:
"Gracz pierwszy (zgodnie z kolejnością ustaloną na podstawie kart) usuwa 2 pionki przeciwnika, jeden trafia do Królestwa Umarłych (które tym sposobem się zapełnia) a drugi już bezpośrednio do zasobu gracza drugiego".

Według mnie pionek nie powinien trafiać do zasobu drugiego gracza bo ekstremalnym przypadku mogłaby być taka sytuacja, że ten drugi gracz nie ma już żadnego pionka i ten zdjęty wraca do niego i on mógłby go drugi raz wykorzystać podczas swojej tury. A to byłoby lekkim nadużyciem użyć drugi raz ten sam pion.
My gramy w ten sposób, że jeżeli Królestwo jest zapełnione a muszą trafić do niego jeszcze piony (żeby każdy gracz mnógł dokończyć turę) to kładziemy je jeden na drugim na ostatnim polu. Do swoich graczy trafią dopiero po podliczeniu i wten sposób nie będa użyte dwa razy podczas jednej tury.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Aton

Post autor: zephyr »

Czy instrukcja przewiduje w ogóle brak pionów?
Mi się zawsze wydawało że w Atonie fizyczny limit nie obowiązuje a jak jest na tyle nie wyrównane że komuś skończyły się piony to drugi gacz powinien za chwilę przegrać.

[edit]
o faktycznie,
nie wiedziałem... jakoś nigdy mi się nie wydarzyło
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Aton

Post autor: berem »

Grałem już kilkadziesiąt razy i nie zabrakło pionów a były ciekawe przypadki że myślałem że tak się stanie. Ale gra jest chyba idealnie zaprojektowana.
Wspaniała gra by zabrać na wakacje.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Aton

Post autor: Atamán »

xawerka: 100% racji, niemniej jest to sprzeczne z instrukcją :)
Awatar użytkownika
Lupusek
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2011, 13:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aton

Post autor: Lupusek »

Pytanko: do Królestwa Umarłych kładzie się tylko jeden pion, czy wszystkie zabrane?

np. ściągam przeciwnika 2 piony z planszy i kładę jeden na jednym, drugi na drugim wolnym polu Królestwa Umarłych (zapełniam 2 z 8 tych pól), czy tylko jeden kładę na polu Umarłych (zapełniam 1 z 8) a resztę oddaję do puli przeciwnika?
Przeciętny Polak uważa gry planszowe jako zabawę dla dzieci,
bądź zna tylko Chińczyka, Grzybobranie...

Zmieńmy to razem!
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Aton

Post autor: Edwardo »

@Lupusek- dopóki jest miejsce w Królestwie Umarłych to kładzie się wszystkie zabrane przeciwnikowi piony. Jeżeli byłoby ostatnie wolne pole w Królestwie Umarłych a do ściągnięcia np. dwa piony, to wtedy jeden z nich wraca do puli.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Aton

Post autor: palladinus »

Ja gram zawsze tak, że wszystkie lądują w Królestwie Umarłych nawet jak nie ma miejsca i na koniec tury wracają dopiero do puli, żeby nie było za łatwo ;)
Awatar użytkownika
Lupusek
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2011, 13:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aton

Post autor: Lupusek »

Jeszcze jedno pytanko, Czy pola premiowe "przykrywają" tylko pola świątyni (3 żółte pola + 1 premiowe= 4 żółte pola), czy są oddzielnymi polami?

Pozdrawiam!
Przeciętny Polak uważa gry planszowe jako zabawę dla dzieci,
bądź zna tylko Chińczyka, Grzybobranie...

Zmieńmy to razem!
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Aton

Post autor: Edwardo »

to są oddzielne pola. żadne pole nie przykrywa innego. czyli jest 16 żółtych pól, 16 zielonych, 4 niebieskie itd.itp.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Lupusek
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2011, 13:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aton

Post autor: Lupusek »

Hmm..Jakby były oddzielne to żółtych i zielonych byłoby 14 (Pewnie kolegi Edwardo pomyłka w liczeniu ;)), 10 czarnych, 4 niebieskie, 6 premiowych ?;) Proszę potwierdzić :]
Przeciętny Polak uważa gry planszowe jako zabawę dla dzieci,
bądź zna tylko Chińczyka, Grzybobranie...

Zmieńmy to razem!
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Aton

Post autor: zephyr »

jak pole nie jest zielone to nie jest zielone, pole +1 czy +2 nie jest zielone
(dlaczego miałoby być? czy jest jakikolwiek fragment instrukcji który to sugeruje)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Aton

Post autor: Edwardo »

oczywiście pomyliłem się w liczeniu... sorry za zamieszanie...
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Lupusek
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2011, 13:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aton

Post autor: Lupusek »

Zephyr, takie było moje pierwsze skojarzenie, że wszystkiego jest po 4 pola ;] Teraz już wszystko jasne, dziękuję za odpowiedz :)
Przeciętny Polak uważa gry planszowe jako zabawę dla dzieci,
bądź zna tylko Chińczyka, Grzybobranie...

Zmieńmy to razem!
wesolykowal
Posty: 115
Rejestracja: 22 kwie 2011, 11:56
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Aton

Post autor: wesolykowal »

Czy znaczniki po zapełnieniu Królestwa Śmierci i wracają do puli do wykorzystania czy nie ?
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Aton

Post autor: zephyr »

tak (jak miałaby wyglądać alternatywa? gra się klinuje i remis?)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
wesolykowal
Posty: 115
Rejestracja: 22 kwie 2011, 11:56
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Aton

Post autor: wesolykowal »

No to trochę bez sensu to jest, bo znaczników w takim razie nigdy nie braknie...
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Aton

Post autor: Edwardo »

A dlaczego musi zabraknąć znaczników? Ja nie widzę tu nic bezsensownego :)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Aton

Post autor: zephyr »

Jeśli jeden z graczy będzie miał naprawdę dużą przewagę we wszystkich świątyniach mogą mu się skończyć - ale wtedy zwykle i tak jest już po grze.
[nie mogę znaleźć zasady która odnosi się do tej sytuacji w instrukcji, ale pewnie coś jest... choć mi sie nigdy nie zdarzyło]
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Aton

Post autor: kdsz »

Co się dzieje jeżeli na kartusze 2 i 3 zagram karty o wartości 1, a nie mam swojego dysku w świątyni nr 1? Zgodnie z zasadami powinienem wywalić 1 swój dysk ze świątyni nr 1, ale skoro nie mam tam dysku, to rozumiem, że pomijam fazę usuwania, tak?
ODPOWIEDZ