kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie trudno

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie trudno

Post autor: jingowawa »

Cześć,
Przekopałem się przez mnóstwo postów na forum i jakoś nie mogę zdecydować się na kolejny tytuł, a szukam czegoś, co spełniałoby następujące wymagania:

- najczęściej gram w gronie 2-3 osobowym, ale gra musi dobrze chodzić już od 2 osób
- czas gry: 30-90 minut (max)
- jedną z tych 3 osób jest moja 2-ga połówka, a ona nie lubi gier, gdzie trzeba walczyć ze sobą (choć z tą negatywną interakcją to różnie bywa, bo w Hawanie i Dominion jest dla niej jak najbardziej ok, ale w Eufrat i Tygrys już niee)
- raczej bez kostek

Ponieważ jest kilka gier, które z pewnością zaraz tu padną, z różnych powodów nie proponujcie: Caylus, Agricola, Hawana, Dominion, EiT, Race for the galaxy, Notre Dame, Sankt Petersburg, Samuraj, Torress, Blue Moon City, Wsiąść do pociągu, Carcassonne, Tikal, Taluva, Wikingowie, Neuroshima Hex (te już mam) ani Stone Age (nie podeszło mi), Filary Ziemii (czytałem tyle sprzecznych opinii, że muszę najpierw zagrać przed ewent. kupnem), Puerto Rico, Wysokie napięcie, Thurn & Taxis (miałem już), Zostań menadżerem, Alhambra, Runebound, Talisman, Dungeoneer, (nie chcę), Cuba, Hanza, Osadnicy z Catanu.


Ostatnio naszym hitem jest Notre Dame - spełniająca idealnie wszystkie warunki. Zainteresowałbym się W roku smoka tego samego autora, ale to ponoć kiepsko chodzi na 2 osoby. Prawda to?

Myślałem też o: Royal Palace, Mykerinos, Attika, Thebes. To tytuły, które są w moim kręgu zainteresowań, więc pewnie w końcu w nie zagram i zdecyduje czy kupić. Tutaj zależałoby mi na sugestiach jakichś nowych, niewymienionych przeze mnie tytułów oraz opinii o Royal Palace.
Ostatnio zmieniony 19 cze 2010, 15:51 przez jingowawa, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: Nataniel »

Egizia.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: jingowawa »

Nataniel pisze:Egizia.
Z wielką chęcią, jak tylko światło dzienne ujrzy angielska wersja.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: Nataniel »

Naprawdę nie ma to żadnego znaczenia - po 1 grze wszyscy już rozumieją karty, których jest niewiele i mają dosyć oczywiste ikony. Prawdziwi gracze grają po niemiecku :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: Targowo.Istore »

Osobiście muszę powiedzieć,że bardzo podobała mi się Royal Palace,tylko o wiele lepiej grało nam się we 2 osoby,3 to za duży tłok. I nie każdy gracz jest na tyle bystry,aby od razu chwycić karty,poczekałbym na angielską wersję.
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: jingowawa »

Targowo.Istore pisze: I nie każdy gracz jest na tyle bystry,aby od razu chwycić karty,poczekałbym na angielską wersję.
To to już chyba o Egizii, a nie Royal Palace, prawda?? ;)
Nataniel pisze:Naprawdę nie ma to żadnego znaczenia - po 1 grze wszyscy już rozumieją karty, których jest niewiele i mają dosyć oczywiste ikony. Prawdziwi gracze grają po niemiecku :)
Mi to nie przeszkadza, ale ogólnie jak się okazuje to jednak ma znaczenie - w Torresa nie mam chętnych do gry bo jest po niem. i nie pomaga nawet to, że mam kserówki z tłumaczeniami kart dla każdego.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4478
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1433 times
Been thanked: 1102 times

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: garg »

jingowawa pisze:
Nataniel pisze:Naprawdę nie ma to żadnego znaczenia - po 1 grze wszyscy już rozumieją karty, których jest niewiele i mają dosyć oczywiste ikony. Prawdziwi gracze grają po niemiecku :)
Mi to nie przeszkadza, ale ogólnie jak się okazuje to jednak ma znaczenie - w Torresa nie mam chętnych do gry bo jest po niem. i nie pomaga nawet to, że mam kserówki z tłumaczeniami kart dla każdego.
Może spróbuj wziąć ich fortelem - włóż karty w koszulki i do koszulek włóż karteczki z tłumaczeniami (albo nawet naklej je na karty). Nie będą wiedzieli, że to niemiecka gra :wink:

Co do Royal Palace - gra jest piękna, ma łatwe reguły i gra się dość szybko. Nie jest bardzo wymagająca, ale jednak trochę kombinowania wymaga. Nie jest to pozycja pozostawiająca niezatarte wrażenia, ale mimo to wspominam ją miło. Jeśli chcesz, mogę przynieść w któryś piątek na Politechnikę i zagramy :)

A co do innych gier - poczytaj sobie opisy następujących gier: Arkadia, Blokus, Ingenious, Finca, Kingdoms, Rummikub, Titania, Tutenchamon. Może któraś z nich Cię zainteresuje? Też je wszystkie mam, więc też mogę je przynieść do zagrania :D No i wszystkie spełniają Twoje wymagania.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: jingowawa »

garg pisze: Może spróbuj wziąć ich fortelem - włóż karty w koszulki i do koszulek włóż karteczki z tłumaczeniami (albo nawet naklej je na karty). Nie będą wiedzieli, że to niemiecka gra :wink:
Chyba tak będę musiał zrobić, fajnie by było gdyby to pomogło, bo Torres to naprawdę fajna gra;)

garg pisze: A co do innych gier - poczytaj sobie opisy następujących gier: Arkadia, Blokus, Ingenious, Finca, Kingdoms, Rummikub, Titania, Tutenchamon. Może któraś z nich Cię zainteresuje? Też je wszystkie mam, więc też mogę je przynieść do zagrania :D No i wszystkie spełniają Twoje wymagania.
Liczyłem na twoje typy garg i widzę, że się nie przeliczyłem ;) Co do Blokus, Ingenious, Rummikub, to mam/znam - rzeczywiście świetne typy, no może z wyjątkiem Blokusa, który na 3 osoby chodzi koszmarnie. Nie wiem jak ta wersja trigon, ale w classic sens ma grać tylko w 2 lub 4 osoby.

A Finca i Kingdoms wyglądają obiecująco, bardzo chętnie w nie zagram jak powrócisz na polibude ;)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: Perpetka »

Fincę odradzam. Niby zachęcająca, a w praktyce zbyt losowa.
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: jingowawa »

Perpetka pisze:Fincę odradzam. Niby zachęcająca, a w praktyce zbyt losowa.
No to pewien minus, im mniejsza losowość tym lepiej.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: staszek »

polecam w roku smoka-losowość praktycznie żadna,w dwie osoby chodzi dobrze choć w trzy lepiej
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: asiok »

staszek pisze:polecam w roku smoka-losowość praktycznie żadna,w dwie osoby chodzi dobrze choć w trzy lepiej

Nie zgadzam się. Niestety w 2 osoby nie działa dobrze - praktycznie nie ma znaczenia "krąg aktywności" w środku. Zawsze zostaje tyle akcji do wyboru że można wybrać coś ciekawego.
A bez niego - gra ogromnie traci na miodności i staje się taka-sobie.

P.S. Nie pamiętam jak się ten "krąg" nazywa - chodzi mi o to coś w środku co determinuje kolejność wyboru akcji ;)
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: vaski »

Brakuje mi tutaj jednej gry - Age of empires III, moim zdaniem jest to wybitny worker placement.
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: kobra »

vaski pisze:Brakuje mi tutaj jednej gry - Age of empires III, moim zdaniem jest to wybitny worker placement.
Ja szczerze odradzam Age of Emires! Mi i osobom z którymi w to grałam, pozycja ta nie przypadła do gustu. Chyba, że lubi się gry łatwe i przyjemne.
DJCrovley
Posty: 147
Rejestracja: 26 maja 2009, 00:26
Lokalizacja: Poland, Poznań

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: DJCrovley »

kobra pisze: Ja szczerze odradzam Age of Emires! Mi i osobom z którymi w to grałam, pozycja ta nie przypadła do gustu. Chyba, że lubi się gry łatwe i przyjemne.
No coz ja sie z tym zdaniem nie zgodze, AoE w zaden sposob nie jest z gatunku latwych i przyjemych. Jest tu sporo do myslenia i kombinowania.
Ale nie wiem jak sie skaluje w dol, zazwyczaj gralem w 3-4 osoby, wiec nie wiem jak chodzi na 2.
'..You the mothers who sent their sons from far away countries, wipe away your tears. Your sons are now lying in our bosom and are in peace. Having lost their lives on this land they have become our sons as well.'
—Atatürk 1934
Kolekcja
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: kobra »

DJCrovley pisze: Ale nie wiem jak sie skaluje w dol, zazwyczaj gralem w 3-4 osoby, wiec nie wiem jak chodzi na 2.
Na dwie osoby to wielka nuda! Każdy gra sobie.
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: jingowawa »

vaski pisze:Brakuje mi tutaj jednej gry - Age of empires III, moim zdaniem jest to wybitny worker placement.
Niestety nie było mi dane zagrać w to jeszcze, choć gra zbiera wyłącznie same pozytywne opinie. A jaki jest średni czas rozgrywki?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4478
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1433 times
Been thanked: 1102 times

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: garg »

jingowawa pisze:
vaski pisze:Brakuje mi tutaj jednej gry - Age of empires III, moim zdaniem jest to wybitny worker placement.
Niestety nie było mi dane zagrać w to jeszcze, choć gra zbiera wyłącznie same pozytywne opinie. A jaki jest średni czas rozgrywki?
Pół godziny na osobę trzeba liczyć, ale dużo więcej już raczej nie. Przy doświadczonych graczach jest nieco krócej.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: jingowawa »

kobra pisze:
DJCrovley pisze: Ale nie wiem jak sie skaluje w dol, zazwyczaj gralem w 3-4 osoby, wiec nie wiem jak chodzi na 2.
Na dwie osoby to wielka nuda! Każdy gra sobie.
Ktoś jeszcze może się podzielić opiniami jak AoE chodzi na 2 osoby?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4478
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1433 times
Been thanked: 1102 times

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: garg »

Age of Empires 3 w dwie osoby, to zupełnie inna gra, niż w pięć czy sześć. Przy dwóch graczach głównym problemem jest to, że zawsze jest za mało figurek do obsadzenia wolnych pól, więc istotniejsze jest zdobywanie dodatkowych osadników. Przy pięciu - masz wystarczająco dużo osadników, ale ciągle ktoś Ci zajmuje upatrzone pole. Dlatego istotniejsza jest wtedy kolejność graczy. W obydwu przypadkach gra jest bardzo dobra, chociaż rozumiem opinie, że AoE3 to kiepska dwuosobówka.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: tokage »

Mi za to nie przypadł do gustu royal palace. Pod koniec gry dostajesz jakieś gigantyczne ilości workerów i musisz wykombinować co z tym wszystkim zrobić, a możliwości i liczenia jest co nie miara. Wszyscy długo myśleli i ostatnie kolejki miały gigantyczne opóźnienia między kolejkami graczy.

My ostatnio grywamy w Świat bez końca i Hansa Teutonica. U znajomych na stole szaleje egizia która ponoć jest świetna.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: mst »

tokage pisze:Mi za to nie przypadł do gustu royal palace. Pod koniec gry dostajesz jakieś gigantyczne ilości workerów i musisz wykombinować co z tym wszystkim zrobić, a możliwości i liczenia jest co nie miara. Wszyscy długo myśleli i ostatnie kolejki miały gigantyczne opóźnienia między kolejkami graczy.
Zgoda co do możliwości i liczenia. Natomiast to ilu pracowników dostajesz pod koniec gry zależy od twoich wczesniejszych poczynań - może ich nawet bardzo brakować (co tez nie zawsze jest złe). :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: jingowawa »

Spróbuje jakoś niedługo w Royal Palace zagrać i się przekonać;)
tokage pisze: My ostatnio grywamy w Świat bez końca i Hansa Teutonica. U znajomych na stole szaleje egizia która ponoć jest świetna.
W świat bez końca podobnie jak w Filary ziemii, chciałbym najpierw zagrać, żeby zobaczyć jak to wygląda w praktyce i czy mi pasuje. A od Egizii zaczął się wątek ;)
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: MsbS »

Niby w tytule wątku jest worker placement, ale potem już o tym nie wspominałeś. Więc może Smallworld? Szybka i na 2-5 osób. Tak, jest interakcja bardzo negatywna, ale taka jakby "na wesoło". Przynajmniej u nas nikt sobie Smallworldowych podbojów nie brał do serca.
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: kolejn gra dla 2-3: eurogra, worker placement? Będzie tr

Post autor: jingowawa »

MsbS pisze: Może Smallworld? Szybka i na 2-5 osób. Tak, jest interakcja bardzo negatywna, ale taka jakby "na wesoło".
Mimo to wątpię, żeby dziewczyna chciała w to grać, choć kto wie...Może przy jakiejś okazji uda się nam gdzieś zagrać to się zobaczy, na razie Small World musi poczekać.
ODPOWIEDZ