Loyang / At the Gates of Loyang - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Loyang / At the Gates of Loyang - pytania i wątpliwości

Post autor: maciejo »

siemka

właśnie zabrałem sie za lekture instrukcji gry i mam pare pytań na początek :D

1.w grze istnieje wariant dla początkujących,jak to sie ma do FAZY KART :?:
czy omijamy całkowicie faze dystrybucji i korzystamy z tylko z 4 kart uzyskanych ze stosu kart akcji-czyli zagrywamy 2 karty z ręki :?: i w tym wypadku nie ma "dworu" :oops:

2.czy istnieje limit Pomocnikow,Straganów itp-w rzędach :?:

z góry dzięki za pomoc :wink:
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2017, 11:38 przez GrzeL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Loyang-zasady

Post autor: yosz »

Ad1. Nie grałem w wariant uproszczony więc nie wiem ;)
Ad2. Nie ma limitu. Ilość kart w dłuższym z tych rzędów wpływa na cenę dwupaku
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Loyang-zasady

Post autor: maciejo »

jeszcze pytanie do gry solo :D

czy karty które odkryliśmy w czasie zapełnienia puli kart wirtualnego przeciwnika całkowicie odpadają z gry,czy też zastają powtórnie potasowane z innymi po odrzuceniu pierwszej pustej karty pola :?:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Loyang-zasady

Post autor: ja_n »

Wydaje mi się, że faza kart w wariancie uproszczonym jest normalnie rozgrywana. Uproszczenie polega jedynie na tym, że mamy od początku w grze stałego klienta i wiedząc o nim wybieramy co zasadzić na początku na polu domowym, no i nie musimy rozpaczliwie polować na pierwszego klienta żeby rozkręcić biznes.

W wariancie solo karty, które wyciągamy z talii przy poszukiwaniu kart dla wirtualnego przeciwnika idą na stos kart odrzuconych i są wtasowywane normalnie gdy spadnie nam pierwsze pole.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Loyang-zasady

Post autor: maciejo »

ja_n pisze:Wydaje mi się, że faza kart w wariancie uproszczonym jest normalnie rozgrywana.
powiem szczerze ,ze myślałem tak od początku,zbiło mnie tylko z tropu idiotyczne zdanie z instrukcji,które zacytuje:

"SZCZEGÓŁY- „Etap dystrybucji” może zostać opuszczony podczas pierwszego czytania reguł. Poznanie dokładnych metod
dystrybucji kart akcji nie jest konieczne podczas wstępnego obywania się z grą."
:?: :!: :?: :!: :?: :!:

ja po pierwszym przeczytaniu instrukcji zabieram sie zawsze do gry nie musze jej czytac 5 razy zeby zacząć grać. 8)

:wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
meehoow
Posty: 90
Rejestracja: 01 cze 2007, 12:30
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Loyang-zasady

Post autor: meehoow »

maciejo pisze:... zbiło mnie tylko z tropu idiotyczne zdanie z instrukcji ...
Nie do końca zgodzę się, że zapis ten należy rozpatrywać w takich kategoriach. Jest to zapewne przypadek zasygnalizowania części instrukcji, którą lepiej przeczytać w momencie poznania reszty reguł rządzących grą (lepsze zrozumienie, wyeliminowanie bądź chociaż ograniczenie chaosu przy pierwszym kontakcie z instrukcją), a która znalazła się akurat w tym miejscu z chronologicznego punktu prowadzenia rozgrywki.

Inna sprawa, że czasami instrukcje napisane są ciężko, nieintuicyjnie, bo klarowne i oczywiste dla autora gry reguły trzeba jeszcze umiejętnie sprzedać na kilku(nastu) stronach, a nie zawsze się to udaje. Szkoda w takich momentach, że praca tłumacza jest pracą wyłącznie odtwórczą, tym bardziej, że najczęściej nie ma on pod ręką egzemplarza gry, zatem nie może rozłożyć jej elementów i zweryfikować pojawiających się wątpliwości w interpretacji materiału źródłowego.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Loyang-zasady

Post autor: maciejo »

jeszcze jedna niejasność.

mam racje pisząc,że własne stragany ,które już mam wyłożone zapełnia (dopełnia) się także jeśli przeciwnik wyłoży nowy stragan na swoim polu gry :?: :D czy tylko można to osiągnąć wybierając pomocnika Obwoływacz bazarowy (Market crier)

:wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Loyang-zasady

Post autor: ja_n »

Ależ skąd. Stragany zapełnia się tylko przy wyłożeniu, potem już nie dodaje się do nich warzyw, chyba że przy wykorzystaniu pomocnika, który pozwala się zamienić straganami z kimś i potem te stragany wypełnić. Bardzo wredny pomocnik zresztą.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Loyang-zasady

Post autor: ja_n »

Nie ma takiego pomocnika, który pozwala TYLKO wypełnić stragany. Jest za to taki, który pozwala wypełnić SKLEP, nie pamiętam jednak jak się on nazywa. Pomocnik do zamiany straganów (i potem wypełnienia) to Market Woman.

EDIT: Przepraszam, jednak rzeczywiście Market Crier pozwala wypełnić stragany na nowo. Nie używałem go praktycznie wcale podczas gry, więc zapomniałem o nim. Ten do wypełniania sklepu, o którym wspominam powyżej to Book-keeper.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Loyang-zasady

Post autor: maciejo »

ja_n pisze:Ależ skąd. Stragany zapełnia się tylko przy wyłożeniu, potem już nie dodaje się do nich warzyw, chyba że przy wykorzystaniu pomocnika, który pozwala się zamienić straganami z kimś i potem te stragany wypełnić. Bardzo wredny pomocnik zresztą.

no nie wiem tu masz cytat z instrukcji:

"SZCZEGÓŁY: PRZYPISY/SZCZEGÓLNE PRZYPADKI
- Gracz, który zdobędzie lub odkryje stragan natychmiast wyposaża kartę we wskazany towar, biorąc go ze wspólnej
puli. Stragan zostaje uzupełniony również wtedy, kiedy inny z graczy spowoduje odkrycie straganu np:(przez odkrycie
karty akcji – zobacz akcję H).

- Wymiana na straganie identycznych towarów (np.: pszenicy na pszenicę) jest dopuszczalna.
- Dopiero co zamieniony na straganie towar można ponownie zamienić na inny.
- Raz wyłożony stragan nie może zostać odłożony na stos kart odrzuconych zanim nie zostanie całkowicie opróżniony."

co ty na to :?:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Loyang-zasady

Post autor: ja_n »

maciejo pisze:"SZCZEGÓŁY: PRZYPISY/SZCZEGÓLNE PRZYPADKI
- Gracz, który zdobędzie lub odkryje stragan natychmiast wyposaża kartę we wskazany towar, biorąc go ze wspólnej
puli. Stragan zostaje uzupełniony również wtedy, kiedy inny z graczy spowoduje odkrycie straganu np:(przez odkrycie
karty akcji – zobacz akcję H).


co ty na to :?:
To dotyczy przypadku gdy inny gracz powoduje odkrycie nowego straganu U CIEBIE. Może się tak zdarzyć jeśli po zakupie dwupaka podłożysz kartę straganu np. pod inny stragan i inny gracz przy pomocy karty Trader wymieni się na Twoim straganie powodując jego wypadnięcie z gry. Wtedy ten drugi stragan spod spodu jest odkrywany i od razu napełniany - o tym jest to zdanie, które podkreśliłeś.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Loyang-zasady

Post autor: maciejo »

ja_n pisze:
maciejo pisze:"SZCZEGÓŁY: PRZYPISY/SZCZEGÓLNE PRZYPADKI
- Gracz, który zdobędzie lub odkryje stragan natychmiast wyposaża kartę we wskazany towar, biorąc go ze wspólnej
puli. Stragan zostaje uzupełniony również wtedy, kiedy inny z graczy spowoduje odkrycie straganu np:(przez odkrycie
karty akcji – zobacz akcję H).


co ty na to :?:
To dotyczy przypadku gdy inny gracz powoduje odkrycie nowego straganu U CIEBIE. Może się tak zdarzyć jeśli po zakupie dwupaka podłożysz kartę straganu np. pod inny stragan i inny gracz przy pomocy karty Trader wymieni się na Twoim straganie powodując jego wypadnięcie z gry. Wtedy ten drugi stragan spod spodu jest odkrywany i od razu napełniany - o tym jest to zdanie, które podkreśliłeś.

interpretacja do przyjecia :D chociaz musiales to wyczytac w jakim faq lub jest to lepiej ujete w angielskiej instrukcji bo w polskiej nie jest to na pewno tak oczywiste :|

aha i dzieki za pomoc :D
:wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Loyang-zasady

Post autor: ja_n »

maciejo pisze:interpretacja do przyjecia :D chociaz musiales to wyczytac w jakim faq lub jest to lepiej ujete w angielskiej instrukcji bo w polskiej nie jest to na pewno tak oczywiste :|
Nie, sam zacytowałeś fragment z którego to wynika. W nawiasie jest odniesienie do akcji H, a akcja H to właśnie zakup dwupaka. Stąd wniosek, że to dotyczy sytuacji, którą ja opisałem a nie normalnej sytuacji gdy ktoś wykłada u siebie stragan pozyskany z draftu kart.

Inna sprawa to czy spodnia karta z dwupaka jest uwalniana gdy ktoś np. wymienia się ze mną straganami, albo podkrada mi pomocnika (dając w zamian Con Man'a), albo wymienia klientów jednorazowych. Tego nie wiem, właśnie zadałem odpowiednie pytanie na BGG, zobaczymy co odpiszą. Ja gram tak, że karta którą otrzymuję w ramach tych wymian przykrywa spodnią kartę z dwupaka jakby nigdy nic, ale w instrukcji nie jest to chyba wprost wyjaśnione.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Loyang-zasady

Post autor: maciejo »

ja_n pisze: Inna sprawa to czy spodnia karta z dwupaka jest uwalniana gdy ktoś np. wymienia się ze mną straganami, albo podkrada mi pomocnika (dając w zamian Con Man'a), albo wymienia klientów jednorazowych. Tego nie wiem, właśnie zadałem odpowiednie pytanie na BGG, zobaczymy co odpiszą. Ja gram tak, że karta którą otrzymuję w ramach tych wymian przykrywa spodnią kartę z dwupaka jakby nigdy nic, ale w instrukcji nie jest to chyba wprost wyjaśnione.
logicznym wydaje sie interpretacja,że jednej akcji nie można przerywać inną tak jak to jest np: w RftG.czyli jak ktoś podmienia stragany czy podmienia klientów jednorazowych to najpierw jest wykonywana akcja podmiany. czyli wynika z tego ,że spodnia karta nie może być użyta(brana pod uwage) podczas tej akcji.
tak ja to rozumiem.ale jako raczkujący :D pogrywacz w LOYANG nie moge dać za to głowy :lol:

:wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Loyang-zasady

Post autor: ja_n »

Wygląda na to, że jednak jest inaczej. Chociaż w zasadach jest napisane że spodnia karta z dwupaka aktywuje się gdy wierzchnia idzie na discard, to jednak w szczegółowym opisie kart Market Woman i Tout jest wyraźnie napisane, że jednak się aktywuje przy podmiance. W opisie trzeciej karty tego typu, Con Man, nie ma takiej wzmianki, ale to raczej przeoczenie.

Trochę szkoda, bo miałem takie sprytne zagranie - dostaję z dwupaka stałego klienta który dużo płaci, ale nie mogę go wystawić, bo jeszcze nie mam obsianych odpowiednich pól. Ale z tym klientem dostaję też jakiegoś pomocnika. Więc klienta wystawiam pod pomocnikiem, a gdy już mam pola, to po prostu odrzucam tego pomocnika i klient się aktywuje, nie muszę na niego polować. No a teraz to zagranie robi się ryzykowne, bo ktoś inny może wziąć mi tego pomocnika przy pomocy Con Mana i aktywować mi stałego klienta, którego wcale jeszcze nie chcę. Podobnie można zagrywać z jednorazowymi klientami - żeby sztucznie zmniejszać ich liczbę.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Loyang-zasady

Post autor: maciejo »

tak rzeczywiscie masz racje :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Loyang-zasady

Post autor: maciejo »

pytanko tak dla swietego spokoju :D

w normalnej grze w fazie dystrybucji musze zawsze dolozyc 2 karty jedna z reki druga z dworu.
natomiast w grze solo nie jestem zobowiazany w fazie kart do wykladania dwóch kart,moge dokupic 1,2 lub nie kupowac żadnej karty czy tak :?:

:wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Loyang-zasady

Post autor: ja_n »

Tak, tak właśnie to działa. W grze solo nie ma obowiązku dobierania kart, ale te z drugiego rzędu zawsze odpadają z gry jeśli ich nie kupisz, w dodatku zanim poprzesuwasz karty w górę żeby uzupełnić puste miejsca.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Loyang-zasady

Post autor: maciejo »

ja_n pisze:Tak, tak właśnie to działa. W grze solo nie ma obowiązku dobierania kart, ale te z drugiego rzędu zawsze odpadają z gry jeśli ich nie kupisz, w dodatku zanim poprzesuwasz karty w górę żeby uzupełnić puste miejsca.
ok dzieki :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

At the Gates of Loyang

Post autor: FortArt »

Czy pomocnicy podmieniający innym graczom karty (Tout, Market women, Con man) działają też na zakryte karty 2-packu?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: M&T »

Z pamięci - gdy podmieniasz kartę z wierzchu, to musisz wyłożyć na właściwe miejsce kartę, która była pod spodem.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: FortArt »

Ale ja nie o to pytam. Czy można tymi pomocnikami podmienić komuś kartę, która jest pod spodem?

↓ Dziękuję.
Ostatnio zmieniony 17 sie 2012, 22:29 przez FortArt, łącznie zmieniany 2 razy.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: M&T »

Jak dobrze pamiętam, to nie. Ci pomocnicy działają tylko na karty z wierzchu.
siefczyk
Posty: 371
Rejestracja: 11 gru 2012, 09:36

Re: Loyang-zasady

Post autor: siefczyk »

maciejo pisze:pytanko tak dla swietego spokoju :D

w normalnej grze w fazie dystrybucji musze zawsze dolozyc 2 karty jedna z reki druga z dworu.
natomiast w grze solo nie jestem zobowiazany w fazie kart do wykladania dwóch kart,moge dokupic 1,2 lub nie kupowac żadnej karty czy tak :?:

:wink:
Hej,

mam jednak wątpliwości co do fazy kart w grze solo. W instrukcji przy opisie solo jest napisane:

GRA 1-osobowa
Ten wariant trwa ok. godziny. Przebiega dokładnie tak samo jak rozgrywka w gronie 2-4 os. z następującymi uzupełnieniami:
...
Zanim
gracz rzeczywisty będzie zasiewał swoje pole, odkrywa się 12 kart akcji i wykłada w 4 rzędach (po 3 karty w każdym). Te karty tworzą pulę i będą nabywane w fazie kart.
Faza kart

Gracz może zakupić co najwyżej 2 karty z puli. Karty z najwyższego rzędu są darmowe, te z drugiego rzędu kosztują 1 kesz, a karty z 3 i 4 (najniższego) rzędu są warte 2 kesz.

Po dokonaniu wyboru przez gracza musi on następnie odłożyć pozostałe karty z drugiego (!) rzędu na stos kart odrzuconych. Karty z górnego rzędu pozostają bez zmian, pozostałe w puli karty należy przesunąć pionowo z dołu ku górze, a wolne miejsca w puli – uzupełnić kartami z talii (do 12).

Stos odrzuconych kart akcji zostaje potasowany wraz z nierozdysponowanymi kartami akcji tylko jeden raz w ciągu całej gry. Następuje to w momencie fazy żniw, gdy pierwszy raz zrzucana jest (całkowicie opróżniona) karta pola.
Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to pole prywatne czy zwykłe.


W związku z powyższym jeśli jest to uzupełnienie zasad do rozgrywki 2-4 os. (a nie ich modyfikacja czy zastąpienie) to w fazie kart:
1/ dobieram 4 karty na rękę i jedną z nich zagrywam i dodatkowo mogę dobrać/dokupić karty z puli wystawionej przed daną rundą?
czy
2/ nie dobiera się żadnych kart na rękę tylko w zamian dobieram/dokupuję karty z puli w ilości max 2 (chyba że jeden pomocnik pozwalający na nabycie 4 kart)?

Sorki że pytanie może być oczywiste ale dla mnie ta instrukcja jest mocno niejasna a ta wątpliwość dość mocno wpływa na rozgrywkę solo.

Z góry dzięki za info.
hamster
Posty: 5
Rejestracja: 10 lut 2012, 02:06

Re: Loyang-zasady

Post autor: hamster »

Opcja 2 jest poprawna.

Nie dobiera się żadnych kart, można je wykupić ze stołu w ilości max 2 na turę.
ODPOWIEDZ