"Ryzykowna" gra

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Meechauek
Posty: 114
Rejestracja: 20 kwie 2010, 14:50
Lokalizacja: Poznań

"Ryzykowna" gra

Post autor: Meechauek »

witam,

poszukuję ciekawej planszówki z założenia podobnej do ryzyka (tego klasycznego), ale z mniejszym elementem losowym, większą ilością opcji i regrywalnością.

Preferowana liczba osób: 4-6
Czas gry: do 2h

Figurki mile widziane ale nie konieczne. Odpadają karcianki. Cena nie gra roli.


Patrzyłem na Cyclades, ale do grona do którego potrzebuje gry jest zbyt skomplikowana =)

HELP !
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: "Ryzykowna" gra

Post autor: Atamán »

nie wypadałoby nie polecić w tym miejscu Age of Empires 3

gra polega zupełnie na czymś innym niż ryzyko, ale pewne wizualne podobieństwo jest: jest mapa podzielona na regiony, do których wstawia się figurki, choć jest to tylko jeden z elementów gry (ale bodaj najważniejszy) - wojen jest nie za dużo, ale rywalizacja jest non-stop

regrywalność zapewniają budynki - na każdą turę losuje się 5, które będą możliwe do wykupienia - a strategię w grze trzeba dostosować do budynków na jakie uda się załapać (ew. polować na budynki pasujące do strategii - ale tej opcji nie polecam)

gra jest od 2-5 osób, w 6 też się dobrze gra, ale potrzeba do tego dodatkowego zestawu figurek niestety (albo czekać na dodatek, który miał się ukazać)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: "Ryzykowna" gra

Post autor: WRS »

Moim odkryciem z sierpniowych rozgrywek jest Imperial.
Gra ma wiele podobieństw - pozornych - do Ryzyka:
- mapa Europy z początku XX w. (granice państw, a nie jakieś sztuczne prowincje...)
- proste jednostki (lądowe i morskie)
- łatwe rozstrzyganie bitew (1:1)

oraz mnóstwo opcji i możliwości zapewniających regrywalność!
Jedynym mankamentem jest pierwsza rozgrywka. Trzeba ją spokojnie w pełni rozegrać, aby poczuć pełnię możliwości tej gry. Później już tylko ucztowanie z tą wspaniałą grą!

Co oferuje ponad to co Ryzyko?
Brak losowości! Żadnych kostek, gracze sami kreują rozgrywkę poprzez zakup udziałów i preferowane kierunki ekspansji!
Niesamowitą interakcję między graczami - potrafi być ostro! ;)
Możliwość kontrolowania - poprzez udziały/akcje/przekupionych polityków (jak zwał, tak zwał) - któregoś z sześciu mocarstw. Ale to wcale nie oznacza, że gra jest ograniczona do 6 osób! (są rozgrywane także partie 7 osobowe - oficjalny raport Autora gry). Gracz może także kontrolować równocześnie więcej krajów.
Ekonomia - należy umiejętnie zarządzać przemysłem i produkcją.

A co najważniejsze - to wszystko jest tylko pożywką dla wyrafinowanego wysysania pieniędzy zainwestowanych w kraje.

We dwie osoby gra staje się bardziej militarna, agresywna. W większym gronie - zwłaszcza, gry opanuje się ideę gry i rozgrywa bez karty inwestora (oraz z poprawką Autora, że gracz bez rządu może albo kupić dowolny udział albo dostać 1mln z banku) - jest to niezwykle emocjonująca walka finansowych strategów.

Jeśli P.T. Kolega zna angolski, to polecam poczytać o tej grze na BGG. Jest tam całkiem sporo recenzji, opisów i porad do Imperiala. Kilka wprost stawiających tezę, że jest to "gra ostateczna".

Podkreślam, pierwsza rozgrywka jest konieczna na zapoznanie się z zasadami. Zasady są proste, ale wielopoziomowe. Na początku na inne aspekty należy zwracać uwagę, w środku gry na inne, na końcu zaś na zupełnie co innego. Stąd pewna trudność z wprowadzeniem.
Ale skoro grę opanować mogą 10 latkowie, to chyba nie jest za skomplikowana...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
kromka
Posty: 246
Rejestracja: 27 paź 2008, 17:16
Lokalizacja: Wawa

Re: "Ryzykowna" gra

Post autor: kromka »

krótko i na temat: AXIS & ALLIES
tylko 2 godzinki to mało będzie ;]
Papież ?? A ile on ma dywizjii ??!! (J. Stalin)

Sushi? To jedzenie dla psów. My jemy ziemniaki (Alaksandr Łukaszenka)
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: "Ryzykowna" gra

Post autor: Dabi »

Jeśli Cyklady są zbyt złożone dla środowiska które ma to w to grać to polecanie Imperiala jest chyba nie najlepszym pomysłem.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: "Ryzykowna" gra

Post autor: WRS »

Wyłożyłem dość szczegółowo moją opinię nt. Imperiala, którego znam.
Zasady są - wg mnie - pozornie skomplikowane.

Cyclady (Geko rządzi! :) ) to gra, której nie znam. Czytałem jeno opis, a z niego wyszła mi nieco większa złożoność zasad. Ale może gdybym zagrał opinia byłaby inna.

Imperial jest bardzo dobrą grą - stąd moje polecanki.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: "Ryzykowna" gra

Post autor: Muttah »

Dla mnie najfajniejszą grą "Riskopodobną" okazał się Dust. Niespecjalnie skomplikowany, ale pełen ciekawych smaczków (specjalne ataki łodzi podwodnych i bombowców, jednostki które wzajemnie się osłaniają, fajne akcje wynikające z kart, szybka - po przyswojeniu zasad - rozgrywka).

Jedyne co bym zarzucił tej grze to brak tekstu na kartach (kogoś chyba pogięło), przez co od razu najlepiej zrobić dla każdego gracza przypominajkę (tłumaczącą specjalne zdolności kart), bo bez tego to właściwie ciężko byłoby grać :lol:

Ale poza tym szczegółem jest naprawdę miodzio 8)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: "Ryzykowna" gra

Post autor: garg »

Zgadzam się, że Imperial (albo jego odmiana Imperial 2030) to bardzo dobre gry i pasują do twoich założeń. Z jednym wyjątkiem - nie ma szans, żebyś się zmieścił w rozgrywce w dwie godziny.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: "Ryzykowna" gra

Post autor: WRS »

garg pisze:nie ma szans, żebyś się zmieścił w rozgrywce w dwie godziny.
No ale tego się nie odczuje po tak pasjonującej partii! :)

(dzięki za poparcie!)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
ODPOWIEDZ