Gosu

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Gosu

Post autor: janekbossko »

Nowość!

Bój się RftG, kryj się MtG bo nadchodzi...Gosu! :twisted:
Ma to być gra karciana coś pomiędzy 2 tytułami powyżej. Gracz od 2 do 4 (polecane 2) wcielają się w Szefów/Generałów/Władców/Bossów/itd i budują swoją armię poprzez wystawianie swoich goblinów. Są 4 klany, każdym inny rodzaj umiejętności oraz 3 poziomy goblinów : I - najslabsze, plebs, II - bohaterowie, silniejsze jednostki, III - generałowie, mega botwory o wielkich umiejetnosiach.

Gracz w swojej turze może wykonać jedna z akcji na zmiane z innymi graczami. Dołożyć nowego goblina, dobrać karty, użyć specjalnej umiejętności, zmutować goblina. Jeśli wszysyc gracze spasują zaczyna się walka. Kto ma więcej sily sumując swoje gobliny wygrywa. Gra toczy się do 3 punktów zwycięstwa.

Tak to wyglada...

Aha wystawia sie gobliny w 3 liniach po 5. Najnizej z I, później z II i na samej górze z III. Pierwszy goblin na początku gry wystawiany jest za darmo, następne o ile nie są w tym samym kolorze co już leżący, trzeba zaplacić kartami zrzucanymi z ręki itd :)

Najlepsze jest to ze w nowej rundzie nie dobieramy kart tylko aby dobrać nowe trzeba wywalic goblina z pola walki, poswiecajac go. To są różne zdolnosci, miedzy innymi dobiernie...

Gre zamówiłem - zobaczymy co to za cudo.

A tu co mysli o tym Bruno
http://www.faidutti.com/index.php?Modul ... que&id=688

Link na bgg
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/66587/gosu
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Gosu

Post autor: konev »

Jako ciekawostkę dodam, że autorem jest 15-letni japończyk :). Gra zapowiada się bardzo ciekawie...
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gosu

Post autor: wicked »

O tej grze czytałem jakiś czas temu i wiele osób twierdzi, że będzie to wielki przebój. Już samo opakowanie zapewne przyciągnie klientelę :)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Gosu

Post autor: janekbossko »

niestey im wiecej graczy tym gorzej i za duzo losowości...najlepiej we 2 we 3 daje rade a we 4 nie :) zobaczymy
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gosu

Post autor: godpuppet »

zasady w wersji angielskiej: http://bit.ly/GosuUS
wygląda smakowicie!
a ile kosztuje?
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Gosu

Post autor: janekbossko »

czytalem :)

80 zł w Rebelu
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Gosu

Post autor: pan_satyros »

Jak to ma być wydawane ? będą jakieś normalne dodatki typu RftG ?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Gosu

Post autor: janekbossko »

tego jak na razie nie wie chyba nikt :) za mloda gra ale na vassalu jest modul mozna sobie sprawdzic jak to chodzi
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Gosu

Post autor: Krwawisz »

Nie wiem jak sama gra bo lektura instrukcji wciąż przede mną, ale przyznać muszę, że grafiki są kozackie. Jeśli mechanika będzie choć w połowie tak dopracowana, biorę w ciemno.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Gosu

Post autor: janekbossko »

instrukcja ma na prawde duzo stron ale mechanika jest banalna, ilustracji sporo, duza czcionka, a humor wylewa sie ze stron :mrgreen:

Podobno liczba kombosów sposobów na wygranie to największy atut...zobaczymy
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gosu

Post autor: MichalStajszczak »

konev pisze:Jako ciekawostkę dodam, że autorem jest 15-letni japończyk
Jako kontrciekawostkę dodam, że jedną z najpopularniejszych w USA gier w domino czyli Texas 42, wymyślili dwunastolatek i czternastolatek.
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gosu

Post autor: godpuppet »

no właśnie, mechanika jest szczątkowa, a cała gra kryje się w kartach. Wygląda ładnie, cena nie zabija (jak w Fires of Midway), potrzeba mi jeszcze kilku pozytywnych recenzji po większej ilości rozgrywek i biorę :)
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Gosu

Post autor: jax »

po lekturze instrukcji - eee tam, takie tam CCGowe przepychanki - 'gdy wchodzi do gry pociągnij 2 karty', 'gdy coś tam coś tam zmutuj goblina', 'stapuj (zagraj żeton aktywacji) żeby goblin coś tam zrobił'. Klasyczna CCGowa nuda :twisted:
Z nowości wolę '7 wonders'.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Gosu

Post autor: janekbossko »

Pudełeczko rozdziewiczone...ale pierwsze wrażenie - strasznie duże w porównaniu do zawartości. Malo żetonów, raptem kilka. Kart tylko 100 wiec za duzo powietrza trzeba płacić ;) Widać że dodatki będą mieściły się bez problemu...
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Gosu

Post autor: janekbossko »

jestem po 4 rozgrywkach :)

Klimatyczna, taktyczna gra karciana...mnóstwo opcji i dylematów co często jest ograniczanych przez małą liczbę kart na ręku a dobieranie wcale łatwe nie jest. Każdy klan (5) ma swoją osobną taktykę ale właśnie kombinacja tych klanów sprawia największa frajdę - kiedy mechanizm działa jest bossko ;)

Niestety albo stety jest to karcianka więc kiepska reka może zepsuć sporo, na szczęście nie wszysko bo gra się do 3 zwycięstw.

Polecam i w razie pytań chętnie odpowiem.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Gosu

Post autor: pan_satyros »

janekbossko pisze: Klimatyczna, taktyczna gra karciana...mnóstwo opcji i dylematów .
hmm zachęcające ;D muszę dokładniej luknąć zasady, czy dam rade z ang w tej grze hehe
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Gosu

Post autor: yosz »

jakby ktoś chciał to Filippos sprzedaje ;) http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 10&t=12147
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Gosu

Post autor: yosz »

jax pisze:po lekturze instrukcji - eee tam, takie tam CCGowe przepychanki - 'gdy wchodzi do gry pociągnij 2 karty', 'gdy coś tam coś tam zmutuj goblina', 'stapuj (zagraj żeton aktywacji) żeby goblin coś tam zrobił'. Klasyczna CCGowa nuda :twisted:
Jax trafil w sedno ;) Jak ktoś lubi CCG to pewnie mu się GOSU spodoba. Ja jestem rozpieszczony przez Race i jak muszę czytac każdą kartę, albo czekać aż przeciwnik to zrobi to mi się odechciewa.
Mechanicznie jest kilka fajnych pomysłów - proste a sprawdzają się fajnie (np mutacja). Ale jest mało hand managementu bo po prostu tych kart na ręku ma się bardzo mało. Jak nie dostanę kart które pozwalają mi dociągać karty to będę upieczony, a przeciwnik w międzyczasie będzie grał i grał i grał.... i w ten sposób mamy downtime w grze na dwie osoby. Strach pomyśleć co będzie na więcej osób.
Ale tak jak mówię - jestem skrzywiony przez Race'a z mega intuicyjnymi ikonami (chociaż też wiem że nie przy pierwszych kilku grach), jednoczesnym graniu (żadnego downtime'u ani AP).
No i jeszcze jeden problem - trudno jednak nastawiać się na jakąś konkretną strategię (np przygotowywać się na wystawienie goblina III poziomu który automatycznie wygra grę jeżeli będzie jakiś tam spełniony warunek) bo jest wspólna talia i naprawdę nie wiadomo czy te karty które bym chciał dostać są w decku czy u przeciwnika)

GOSU ma za to bardzo fajne grafiki ;)

Zagram jeszcze kiedyś ale jakoś mnie nie ciągnie. Na BGG 5/10
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Gosu

Post autor: pan_satyros »

po lekturze instrukcji stwierdziłem, że wracam jednak do mojego ukochanego RFtG i Inwazji ;)
z nowości poczekam na 51st State.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Gosu

Post autor: Filippos »

No ja się podpisuję pod tym co Yosz powiedział. Fajne pomysły ale downtime zabija fun. Wolę usiąść do Inwazji na dwie osoby jak już mam czytać dużo tekstu na kartach :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Gosu

Post autor: yosz »

Aha - i nazywanie tej karcianki mariażem R4TG i Magica to chwyt marketingowy. Nie wystarczy mieć mechanikę "zagraj kartę jako kartę albo jako zapłatę za inną kartę" żeby gra mogła uchodzić za coś podobnego do R4TG. To jest po prostu CCG bez elementu kolekcjonerskiego i ze wspólną talią.

Jak będę chciał zagrać w coś a'la CCG to zagram w Inwazję. (własnie poprawiłem ocenę na 4 ;) )
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Gosu

Post autor: Krwawisz »

Hmm... po przeczytaniu instrukcji i paru powyższych komentarzy mój początkowy entuzjazm nieco podupadł. Ale mimo wszystko, chciałbym jednak spróbować na własnej skórze - dlatego jeśli ktoś byłby skłonny sprzedać ów nietrafiony zakup to ja bardzo chętnie się nim zaopiekuje :)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Gosu

Post autor: janekbossko »

yosz filipos...ile wy macie partii za soba? ja wczoraj grałem 4 razy i fakt, za pierwszym ilosc tekstu troche może przytłaczać. Jednak z każdą partią już wiadomo czego się po karcie spodziewać. Każdy klan ma inne zdolności - mentalisci, dobieranie kart - czarne gobliny, mutacja zombii - zielone, odzyskiwanie tokenów i parcie na mase itd itp

Ostatnie 2 gry zajęły nam łącznie 45-50 min. Każda była wyrównana i nie było sytuacji gdzie ktoś wygrywałby 3 do 0. Tutaj zarządzanie ręką jest świetnie ukazane a opcji szdkodzenia bardzo dużo. To właśnie mi się podoba - interakcja, proste zasady i wiele opcji zagrywania kart, mutacji....możemy na przykład zniszczyć przeciwnikowi jakiegos goblina, obrócić go na druka stronę co sprawai ze zajmuje mu miejsce ale nie liczy sie do siły i ni można używać jego specjlanych zdolności.

Po pierwszej grze wydawal mi się że gramy ciągle tym co mamy na ręku, że w zasadzie taktyki to tu nie ma. Jednak im wiecej grałem tym lepiej znałe mkarty i potrafiłem wykorzystac te co mam na łapie ale również te które są juz w discardzie np

Z jednym się zgodze, niewyobrażam sobie gry we 4 :) wtedy wlasnie odczuwalny będzie na pewno downtime, jednak przy grze we 2 nie ma go właściwe w ogóle.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Gosu

Post autor: yosz »

Dwie - tak faktycznie druga już poszła sprawniej i żadna nasza partia nie skończyła się 3:0 (w obu przypadkach 3:2) ale jak tydzień czy dwa nie pogram to będę musiał się znowu wczytywać w tekst. Jak nie grałem kilka miesięcy w Race, wyszedł dodatek od razu mogłem do niego usiąść i grałem tak samo szybko jak kilka miesięcy wcześniej.

Taktyka jest, ale strategii prawie zero. Bo kart jest za mało. Nie mogę się nastawić że dostanę kartę potwora III poziomu - Warlor który da mi automatyczne zwycięzstwo za wystawieni Garsha, Ideo i kogoś tam jeszcze bo nie wiem czy ją dostanę (1 karta na 100). Raczej jak ją dostanę to będę próbował jakoś wyciągnąć te karty których potrzebuję, ale zniszczyć je u przeciwnika - ale też nie mam pewności że dostanę kartę która pozwala na niszczenie dowolnej karty drugiego poziomu.

Ja wiem że jest dużo opcji szkodzenia, ale nie mogę jakoś sensownie sobie zaplanować. Każda tura wygląda mniej więcej tak: "ciągnę kartę... o mogę zniszczyć dwie Level 1 or Level 2 cardsy. Super zagram to na niego w nasępnej turze i będę miał przewagę. Tura przeciwnika: Jak to mam odrzucić połowę kart? Nie będę miał za co zmutować tej karty. Oooo ranyyyy." I tak co turę ;)

No i trzeba znać karty żeby wykorzystać zombie mutation (wyciągnięcie karty z discarda i wyłożenie jako swojej) bo ciągle przeglądanie discarda i czytanie jest męczące :P A nie będę znał kart jezeli nie będę grał w miarę często i regularnie. Wystarczy miesiąc albo dwa przerwy i zaczynamy naukę kart od nowa.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Gosu

Post autor: janekbossko »

dlatego gra opiera sie na kartach goblinow I i II poziomu :) III jest w zasadzie do mocnego podbicia siły i tyle...ale za malo gralem by sprawdzic czy da sie wygrać własnie przez spełnienie jakiegoś warunku z III.

Mnie Gosu bardziej przypadło do gustu niz RftG ale i w jednym i w drugim widac ze dodatki są lub będą ;)
ODPOWIEDZ