gra o tron online lub inna planszówka

Informacje o planszówkach on-line, offline itp.
krinn
Posty: 3
Rejestracja: 03 paź 2010, 21:31

gra o tron online lub inna planszówka

Post autor: krinn »

Witam,
Jest to mój pierwszy post na tym forum, a właściwie to zarejestrowałem się tutaj tylko po to, aby napisać tego posta :) W planszówki nie grywam zbyt często i nie znam się w tym temacie dlatego piszę tutaj licząć, że znajdą sie fachowcy w tej dziedzinie i mi pomogą.

Grałem ostatnio w "Grę o tron" i bardzo mi się spodobała, a jako, że jestem informatykiem i zawodowo zajmuję się tworzeniem stron WWW pomyślałem, że mógłbym mój wolny czas poświęcić na stworzenie jakiejś planszówki online. Przy czym myślałem bardziej o grze jak na kurniku, tzn zakłada się stół, ludzie wchodzą i odpala się gra (turowa jednak rozgrywana w czasie rzeczywistym). Nie natomiast przez maila czy forum (chociaż dorobienie gry przez maila oczywiście również wchodzi w grę).

Z tego co zauważyłem jest sporo planszówek na necie, w które można pograć. Moje pytanie brzmi czy jest sens sie za coś takiego zabierać. Czy znajdą się ludzie chętni pograć w jakąś planszówkę przez neta no i oczywiście jaką wybrać. Czy w ogóle da się w coś takiego grać, bo może się okazać, że np. tury graczy są tak długie, że nikomu nie chce się czekać, aż przeciwnik zakończy ruch. Tak jak napisałem wyżej, grałem w "Grę o tron" i dlatego o niej pomyślałem, ale jest to jedna z bardzo niewielu planszówek w jakie grałem, o ile nie jedyna :)

Proszę więc o propozycje jakie są fajne gry planszowe, z których w miare łatwy sposób można zrobić grę online, a które nie zostały jeszcze zrobione. Czy istnieje może "Gra o tron" online?

Z góry dziękuje.
Krinn
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: gra o tron online lub inna planszówka

Post autor: Ink »

krinn pisze:Moje pytanie brzmi czy jest sens sie za coś takiego zabierać. Czy znajdą się ludzie chętni pograć w jakąś planszówkę przez neta
Wystarczy zauważyć, jaką popularność uzyskało TTA online i jaki entuzjazm wzbudziło (autor aktualnie usiłuje uzyskać dedykowany serwer, bo współdzielony nie uciągnął), żeby odpowiedzieć na to pytanie twierdząco.

"Gry o tron" w pełni zaimplementowanej nie ma. Kiedyś był taki projekt, ale padł (już nawet domenę agotonline.com zamietli) - nie wiem, czy ze względów technicznych, kadrowych czy licencyjnych.
Ostatnio zmieniony 04 paź 2010, 11:27 przez Ink, łącznie zmieniany 1 raz.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: gra o tron online lub inna planszówka

Post autor: pabula »

Wejdź na BGG wybierz grę z rankingiem wysokim (np pierwsza 20), sprawdź czy nie ma już wersji online, a myślę że będziesz się musiał martwić o szybki serwer :)
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 574
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: gra o tron online lub inna planszówka

Post autor: miras23 »

to ja poprosze Age of Steam...
krinn
Posty: 3
Rejestracja: 03 paź 2010, 21:31

Re: gra o tron online lub inna planszówka

Post autor: krinn »

To i tak nie jest robota na kilka tygodni, tylko troche dłużej. Gra o tron ma ta przewagę, że mam ją w domu, więc zawsze mogę do niej zajrzeć.
Jeżeli chodzi o prawa autorskie to niestety jest tu trochę problem, ale z tego co wiem same zasady gry nie podlegają prawom autorskim, a jedynie poszczególne elementy (przykładem mogą być gry eutobiznes, monopoly itd). Dlatego możliwe, że trzeba będzie po prostu zmienić nazwy kart, terenów i narysować wszystkie obrazki zamiast skanowania (albo z nich zrezygnować).
Pewnie będę musiał się zapytać prawnika. Zajrzę na allegro, bo raczej są firmy oferujące pomoc w zagadanieniach prawnych. Chociaż może ktoś się orientuje jak jest z prawami autorkimi w planszówkach?
Zreszta chyba gra o tron jest w ogóle na podstawie książki.
Liarus
Posty: 396
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: gra o tron online lub inna planszówka

Post autor: Liarus »

W czym zamierzasz to pisać?
krinn
Posty: 3
Rejestracja: 03 paź 2010, 21:31

Re: gra o tron online lub inna planszówka

Post autor: krinn »

Dzięki za linka do praw autorkich, dokładnie tak zakładałem, że jest. Czyli jeżeli podjąłbym się robienia gry, to trzebaby zrobić obrazki, pozmieniać teksty itd...
Gra byłaby na przeglądarkę więc albo ajax albo sockety (muszę doczytać które przeglądarki już to obsługują, bo w jave albo flashe się bawić nie będę), a po stronie serwera PHP (w oparciu o Symfony)
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: gra o tron online lub inna planszówka

Post autor: Harun »

1. Chociaż pewnie gdzieś wypowiadałem się w wątku o prawach autorskich sugeruję niekorzystanie z forum i usług allegro, jako podstawy do wyciągania ostatecznych wniosków prawnych.

2. Nie rozumiem wyjściowego założenia, ze musisz obchodzić kwestie praw autorskich. Jest wiele wydawnictw, które wyraża zgodę na przeniesienie ich gier do wersji online.

3. Aktualnie bardzo prężnie działa najlepszy w mojej ocenie serwer yucata.de Nie tak dawno administrator ogłaszał tam, że ma zgodę na przeniesienie wielu gier, ale brakuje informatyków do tej pracy. Być może będzie najlepszym pomysłem, jeżeli dołączysz się do zespołu yucaty.
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: gra o tron online lub inna planszówka

Post autor: Al_Dente »

Moduł gry o tron jest dostępny na vassalu (gdzie jest też bardzo wiele innych gier do grania online)

http://www.vassalengine.org/wiki/Module ... Edition%29

Chętnych raczej nie będzie wielu, ale za to suma wdzięczności tych niewielu jest tego warta :) Natomiast to, czego brakuje to gry o tron, w którą możnaby zagrać przeciwko komputerowi. Oj bardzo bym chciał... ;)
guzu
Posty: 27
Rejestracja: 11 wrz 2013, 21:06

Re: gra o tron online lub inna planszówka

Post autor: guzu »

jeśli chcecie pograć online to zapraszam na forum galakty, trochę gier na bieżąco się toczy
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: gra o tron online lub inna planszówka

Post autor: Borek224 »

GoT może być na tyle kiepskim pomysłem że to jest gra w której większość dzieje się ponad planszą a nie na niej. Podobnie jak nie wyobrażam sobie Battlestara online. Jasne da się, tylko czy jest sens (ci którzy by w to grali już mają narzędzia do tego)
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: gra o tron online lub inna planszówka

Post autor: Al_Dente »

Ja myślę, że może być dobrym pomysłem. Po pierwsze catan (gdzie praktycznie cała gra opiera się na handlu z innymi graczami) jest zrobiony w wersji cyfrowej, a po drugie w GoTa masa ludzi gra bez dyplomacji i sojuszów, i z mojego doświadczenia wynika, że im więcej ktoś ma partii za pasem tym mniej gada a więcej rusza wojskiem.
Geralt
Posty: 17
Rejestracja: 29 wrz 2013, 14:32

Re: gra o tron online lub inna planszówka

Post autor: Geralt »

W niedziele gralismy sobie 3x w Gre o Tron na ZunTzu. Co prawda zajelo nam to czas od 13 do 21 ale bylo fajnie;)... Dodam, ze gralismy z polaczeniem glosowym, wiec bylo tak jak na zywo :).
ODPOWIEDZ