średniej ciężkości, im więcej graczy, tym lepiej

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

średniej ciężkości, im więcej graczy, tym lepiej

Post autor: schizofretka »

Jest mnóstwo dobrych gier dla 4 graczy, z 5+ już dużo gorzej. Interesowałoby mnie coś o relatywnie prostych regułach, niezbyt abstrakcyjnego, w miarę ładnym wykonaniu, o niezabijającym downtime i sensownym czasie gry (~3h). Hitem wśród docelowego towarzystwa byli Osadnicy, Tikal, Wysokie Napięcie też raczej dobrze przyjęte. Kiedyś za namową sprzedawcy kupiłem z takim zamiarem Struggle of Empires i była to porażka...

Mam:
- Senji - świetnie się sprawdziło jako gra 'imprezowa', wysoka interakcja, mam zamiar wypróbować na tych znajomych;
- GoT + CoK - super, ale jak ktoś wylosuje Tyrellów lub Starków i zostanie pojechany w drugiej rundzie, to przez resztę gry będzie mi marudził
- Cytadela - przy 5 graczach gra się robi mało dynamiczna;
- Munchkin + dodatki - jak ktoś zna teksty nie jest już śmieszny, jak nie zna za dużo przestojów na czytanie kart...
Myślę o
- Mare Nostrum + ME - postaram się upolować na MatHandlu
- Imperial 2030 - na liście zakupów.

Co więcej polecacie?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: średniej ciężkości, im więcej graczy, tym lepiej

Post autor: Odi »

Ja mam jeszcze Santiago (w 5 osób wymiata) i Formula D (przy 5 osobach każdy prowadzi po 2 bolidy, przy 6+ po jednym, ale wtedy gra robi się mało dynamiczna - podobnie jak Cytadela).

Ach no i BSG oczywiście :)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4493
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: średniej ciężkości, im więcej graczy, tym lepiej

Post autor: garg »

Mam kilka propozycji :) :

Age of Empires 3 - wspaniałe wykonanie, proste reguły i fajny klimat. Do tego dobrze się skaluje.
Antike (chyba, bo nie grałem)
Chicago Express - najkrótsza gra kolejowa z niezłymi możliwościami kombinowania, ale szybką rozgrywką.
Shogun - najlepszy moim zdaniem miks gry ekonomicznej i wojennej. Zasady proste, ale gra długa.
Starcraft - krzyżówka losowości i strategii podpartej na ekonomii. Długa.
W 80 dni dookoła świata - najlepiej chodzi na 6 osób. Doskonała gra rodzinna, ale jest lekka i trochę losowa.

Ale na pewno jest jeszcze wiele innych gier pasujących do Twoich kryteriów.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: średniej ciężkości, im więcej graczy, tym lepiej

Post autor: skoti »

Na 5 osób świetnie działa EL GRANDE.
Dość proste zasady, każdy je szybko pomnie. Gra rywalizacyjna o dużej interakcji.

SMALL WORLD też fajnie działa na 5 osób i też ma proste zasady, łatwe do szybkiego opanowania i spamiętania. Też masa interakcji, i to negatywnej :twisted: :D

W MARE NOSTRUM grałem dopiero 2 razy, ale bardzo mi się podoba. Proste zasady, dużo interakcji i układania się ze współgraczami. pełno kombinowania, ale głowa nie boli tak jak po porządnej partii w cywilizację. Handel, a dokładnie wymiana surowców jest zrobiony w ciekawy sposób, dający dużo zabawy i frajdy.

Jest jeszcze chyba nieśmiertelne CARCASSONNE we wszelkiego rodzaju odmianach. :P :D


Z innych gier jakie znam na 5 osób to:
Age of Empires 3
Starcraft
Caylus
Cyklades
Le Havre
Ale to są raczej cięższe pozycje, wymagające więcej kombinowania.


Gier w które gra się dobrze w 5 osób jest dużo, jest w czym wybierać.
Gorzej z grami nie imprezowymi na więcej osób.
garg pisze:Starcraft - krzyżówka losowości i strategii podpartej na ekonomii. Długa.
No z tą losowością zbytnio się nie zgodzę.
Brzmi to jakby SC był grą opartą na losowości, a w rzeczywistości jest jej dość niewiele i można nią w miarę możliwości sterować. Ja osobiści nie wyobrażam sobie żadnej dobrej strategii, ani gry wojennej bez elementów losowości.

A faktycznie, na więcej niż 3 osoby, SC robi się długawy, na 5+ już masakrycznie długi, o sporym downtime.
ale i tak jest jedną z najlepszych gier w jakią grałem! :)
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: średniej ciężkości, im więcej graczy, tym lepiej

Post autor: bazik »

age of empires 3 idealnie dziala na 6, ino trzeba skombinowac dodatkowy zestaw pionkow - bo juz chyba te biale od dawna nie sa w sprzedazy.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: średniej ciężkości, im więcej graczy, tym lepiej

Post autor: schizofretka »

No właśnie większość z tych gier jest do 5 graczy, fajnie byłoby gdyby dało się więcej...

Z wymienionych mam już Santiago, Szoguna, Age of Empires III (próbuję 6 komplet pionków skombinować), Starcrafta też, ale tematyka nie podpasuje - nie dość, że czysta bijatyka, to jeszcze SF. Small World miałem i pozbyłem się (za lekka), więc tym bardziej 'W 80 dni...' będzie za lekka - oscyluję wokół 3 na BGG, może nawet więcej.

To Chicago Express ma szanse być ciekawe - poczytam. Tylko na BGG nie jest rekomendowana dla 6 graczy - jakie masz z nią doświadczenia?

Imperial 2030 jest na liście zakupów, jest na BGG wyżej od Antike; na prawdę warto mieć obydwie?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: średniej ciężkości, im więcej graczy, tym lepiej

Post autor: cezaras »

dla 5ciu graczy dealnie chodzi Amun Re. - a to mojemu świetna gra.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: średniej ciężkości, im więcej graczy, tym lepiej

Post autor: schizofretka »

Soulless pisze:Battlestar Galactica - doskonale chodzi na 6 osob, z dodatkiem Pegasus na 7.
Nie jestem przekonany do gier kooperacyjnych - pandemic wydał mi się fajnym pasjansem. Niemniej mam zamiar zagrać w najbliższej przyszłości.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: średniej ciężkości, im więcej graczy, tym lepiej

Post autor: Soulless »

schizofretka pisze:
Soulless pisze:Battlestar Galactica - doskonale chodzi na 6 osob, z dodatkiem Pegasus na 7.
Nie jestem przekonany do gier kooperacyjnych - pandemic wydał mi się fajnym pasjansem. Niemniej mam zamiar zagrać w najbliższej przyszłości.
A od kiedy BSG to gra kooperacyjna?
To jest gra team jawny vs team tajny, wygrywa/przegrywa sie druzynowo
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: średniej ciężkości, im więcej graczy, tym lepiej

Post autor: magole »

Ja bym pomyślał o Agricoli, przy pięciu graczach i wersji familijnej gra zamknie się w 2 godzinach, jest trochę kombinowania i nikt się nie nudzi bo warto obserwować poczynania innych. A co ważne podoba się początkującym :)
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: średniej ciężkości, im więcej graczy, tym lepiej

Post autor: Muttah »

Hehe, no przecież Starcaft jest bardzo losowy ale to w Shogunie wrzuca się kolorowe kosteczki do wieży :wink:

Natomiast co do gier na 5 osób, to może Fury of Dracula?
Awatar użytkownika
vder
Posty: 731
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 306 times
Been thanked: 124 times

Re: średniej ciężkości, im więcej graczy, tym lepiej

Post autor: vder »

schizofretka pisze: To Chicago Express ma szanse być ciekawe - poczytam. Tylko na BGG nie jest rekomendowana dla 6 graczy - jakie masz z nią doświadczenia?
Grałem w prawie każdym składzie 3,4,5,6 graczy (w 2 chyba nie ma prawa działać :)) i specjalnie żadnych problemów nie było. W 3 osoby zdarzało się, ze jak ktoś przelicytuje na początku, to później nie ma kasy by podjąć jakąś walkę o akcje. Gra jest tak skonstruowana że maksymalna ilość ruchów jest stała niezależnie od ilości graczy, więc jak gra więcej osób, to ma się mniejszy wpływ na to co się dzieje na planszy.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: średniej ciężkości, im więcej graczy, tym lepiej

Post autor: FormatC »

W wiekszym gronie dobrze sprawdza sie tez Railroad Tycoon (do 6 osob) i Cosmic Encounter (podstawka obsluguje do 5, z dodatkiem - do 6). CE, jak dotad, podobalo sie WSZYSTKIM (graczom poczatkujacym, zaawansowanym i prawdziwym geekom) ze wzgledu na:
- nieustanna interakcje
- brak przestojow
- wzglednie krotki czas rozgrywki (max. 2 h, zwykle okolo 45 min - 1h)
- ze wzgledu na ogromna liczbe dostepnych ras problem powtarzalnosci w zasadzie nie istnieje

No i tez polece BSG. :) Naprawde doskonala gra.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: średniej ciężkości, im więcej graczy, tym lepiej

Post autor: schizofretka »

Dzięki za odpowiedzi. Z gier kolejowych, co byście polecali dla 5+ graczy: Railways of the World (Railroad Tycoon) czy Chicago Express? Ktoś by się pokusił o szybkie porównanie tych gier, zanim znajdę czas by coś więcej niż po jednej recenzji o nich przeczytać. Cosmic Encounter może niewypalić przez tematykę SF i wydaje się trochę za lekki.

W BSG na pewno zagram i wyrobię sobie zdanie.

Jeszcze jakieś gry (najchętniej nie wojenne) ?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
ODPOWIEDZ