Rattus - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
mysza
Posty: 79
Rejestracja: 11 gru 2009, 11:06
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Rattus - pytania o zasady

Post autor: mysza »

Hej,


Mam pytanie co do zasad, ponieważ nie ma tam sprecyzowanego;]...
Przykład: są 3 szczury na terenie i w mojej turze mogę dołożyć 3 ludzików albo 4(jak mam farmera) i każdy np da do tego terenu po 3 ludzików... następuje moja tura i czy mogę dodać kolejnych 3(4) chociaż już na tym terenie jest 3(4) moich... etc...

Bo dochodzi do takiej sytuacji że np 1 gracz jakoś cwanie nie ma żadnej karty postaci i dokłada przez 3 tury tam ludzików, czyli ma np 9 zanim dojdzie śmierć i z reguły zaraza prawie nic mu nie robi, bo nie ma żadnej postaci...

Może zagmatwałem, ale myślę ze osoby które grały w to będą wiedzieć o co chodzi;]
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: RATTUS ;]

Post autor: mst »

Tak, możesz dokładać (nie ma ograniczenia ilości kostek jednego gracza na jednym terenie). :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
mysza
Posty: 79
Rejestracja: 11 gru 2009, 11:06
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: RATTUS ;]

Post autor: mysza »

Dzięki za odpowiedz;]... 2 razy ktoś wygrał robiąc taką taktykę, trochę postaci a końcówka gry wysyp ludzików na teren ze szczurami które mu nic nie robią... ewentualnie z kupcem przenosząc sobie ludzików;]
Awatar użytkownika
Red Baron
Wydawca
Posty: 235
Rejestracja: 03 lip 2004, 09:14

Re: RATTUS ;]

Post autor: Red Baron »

Taktyka ciekawa ale uzależniona od tego czy inni gracze do takiej sytuacji dopuszczą nie przesuwając tam piona zarazy gdy ktoś zaczyna gromadzić kosteczki w jednej prowincji, no i są jeszcze symbole M i A na żetonach które niszczą kostki nawet gdy nie mamy żadnej karty stanu.
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: RATTUS ;]

Post autor: UncleLion »

Czy ma ktoś może polską instrukcje do Rattusa w formie elektronicznej? Na stronie Wydawnictwa Axel linki nie działają....
orqa
Posty: 6
Rejestracja: 04 mar 2012, 15:42

Re: RATTUS ;]

Post autor: orqa »

Również proszę o instrukcję po PL w pdf... szukam już od 20 minut i nic, linki nie działają nigdzie, a może ktoś ją ma na dysku :) także czekam i z góry bardzo dziękuję :)

---edit---

ok, jakoś wykombinowałem :) niedziałający link na stronie AXELa wystarczyło trochę zmienić, tzn dopisać pdf na końcu i załapało instrukcję :)

także proszę: http://www.axel.pl/gry/gry-familijne/rattus.pdf
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: RATTUS ;]

Post autor: kastration »

Mam pytanie, dla upewnienia się, w akcji mogę skorzystać z mocy swoich kart i dodatkowo zabrać kartę rywalowi jedną. Jak rozumiem to się niezależnie dokonuje i mogę zrobić i to i tamto. Ale czy po zabraniu karty rywalowi mogę natychmiast skorzystać z jej mocy jeszcze w swojej akcji czy muszę czekać do kolejnej już, dopiero po działaniach przeciwnika w swojej turze?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: RATTUS ;]

Post autor: Chaaber »

Od razu, mijałoby się to z celem jakbyś musiał czekać, bo zaraz mógłby Ci ten sam zawodnik ją zabrać przed Twoją następną turą.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: RATTUS ;]

Post autor: kastration »

Tak sądziłem, ale musiałem się upewnić. A czy jak mam 2 karty tego samego stanu w regionie zarazy, to trace 2 czy 4 kostki?

Swoją drogą, może jakaś modyfikacja mocy wiedźmy ktoś grał? Bo bez tego jej moc jest mizerna i szkoda da wtasowywac w pulę.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: RATTUS ;]

Post autor: Chaaber »

Powiedziałbym, że tracisz kostkę za każdy symbol który posiadasz tego stanu. Czyli jak wypadła tarcza i masz dwie postaci z tarczą to tracisz 2 kostki. Ale to chyba jakiś już modyfikacyjny scenariusz, bo w podstawce żaden symbol się nie powtarza z tego co wiem. Dopiero z dodatkami można dobierać nowy zestaw postaci a i tak w instrukcji rekomendują po jednej z każdego stanu.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: RATTUS ;]

Post autor: kastration »

Chaaber pisze:Powiedziałbym, że tracisz kostkę za każdy symbol który posiadasz tego stanu. Czyli jak wypadła tarcza i masz dwie postaci z tarczą to tracisz 2 kostki. Ale to chyba jakiś już modyfikacyjny scenariusz, bo w podstawce żaden symbol się nie powtarza z tego co wiem. Dopiero z dodatkami można dobierać nowy zestaw postaci a i tak w instrukcji rekomendują po jednej z każdego stanu.
Tak, tak, od razu ze Szczurołapem liczę, bo chyba nie ma sensu grać bez niego, skoro tyle ciekawych kart dochodzi. Dopuszczają też grę z losowym doborem kart, więc tym się kierowałem.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Mickey80
Posty: 14
Rejestracja: 04 lis 2016, 11:19
Been thanked: 1 time

Rattus.

Post autor: Mickey80 »

Witam.

Mam 2 pytania:

1. Jeśli wykorzystuję kartę rycerza, pionek zarazy znajduje się w Anglii to czy mogę dojść do Hiszpanii (która jest w bezpośrednim sąsiedztwie Anglii) na około przez Galię, aby móc wykorzystać drugą cechę tejże karty, czyli liczenie dwóch neutralnych kostek populacji? (domyślnie druga cecha katy działa do wykonaniu dwóch właśnie ruchów pionkiem zarazy).

2. Czy korzystając z karty kupca mogę ewakuować do trzech ludzi nawet po jednym z różnych krajów do sąsiednich, czy wyłącznie tych znajdujących się w jednym wybranym kraju?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
Współtworzę PIONKI z KIESZONKI - niezależny blog recenzencki gier planszowych : http://pionkizkieszonki.blogspot.com/
Tworzę Ulepszamy gry planszowe: https://www.facebook.com/Ulepszamy-gry- ... 436330646/
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Rattus.

Post autor: dicer »

Mickey80 pisze:1. Jeśli wykorzystuję kartę rycerza, pionek zarazy znajduje się w Anglii to czy mogę dojść do Hiszpanii (która jest w bezpośrednim sąsiedztwie Anglii) na około przez Galię, aby móc wykorzystać drugą cechę tejże karty, czyli liczenie dwóch neutralnych kostek populacji? (domyślnie druga cecha katy działa do wykonaniu dwóch właśnie ruchów pionkiem zarazy).
Po pierwsze - nie ma obowiązku chodzenia po planszy najkrótszą drogą. :)
Po drugie - karta Rycerz daje Ci możliwość poruszenia się do dwóch pól, co oznacza, że równie dobrze możesz poruszyć się o jedno pole. W polskiej instrukcji jest tu pewna nieścisłość, gdyż w opisie karty napisano, że można przesunąć pionek zarazy "o dwa regiony", podczas gdy w wersji angielskiej jest napisane, że możesz to zrobić "up to two steps".
Natomiast w polskiej wersji instrukcji w opisie działania Rycerza w ostatniej rundzie użyto już prawidłowego sformułowania "do dwóch pól", co powinno być napisane także w opisie głównym działania tej karty.
Mickey80 pisze:2. Czy korzystając z karty kupca mogę ewakuować do trzech ludzi nawet po jednym z różnych krajów do sąsiednich, czy wyłącznie tych znajdujących się w jednym wybranym kraju?
Tu niestety ponownie wychodzi mizeria polskiego tłumaczenia. Możesz przemieścić do 3 swoich kostek populacji, ale tylko z jednego regionu.
W angielskiej wersji ten przepis brzmi:
"A player holding this card may, at any time on his turn, move up to 3 cubes of his own colour from one region to one of its neighbouring regions."
krecony1
Posty: 370
Rejestracja: 29 sie 2014, 00:05
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 48 times
Been thanked: 49 times

Re: Rattus.

Post autor: krecony1 »

Może ktoś jeszcze pamięta.

Mam taką wątpliwość. W polskiej wersji językowej podstawki jest następujący zapis:
"Każdy gracz poza tym, który spowodował zakończenie rozgrywki, może raz użyć jednej ze
swoich kart."
Natomiast w dodatku:
"W podstawowej wersji gry, gdy rozgrywka dobiega końca, wszyscy gracze (poza tym, który rozegrał ostatnią regularną turę) (...), mogą ostatni raz użyć zdolności kart, które posiadają."

Jak to zatem jest - używa się zdolności jednej, wybranej karty, czy wszystkich posiadanych kart.
Angielska wersja instrukcji sugerowałaby drugą opcję:
"Thereafter a final round follows, in which all players, except the player having the last regular
turn, may use the abilities of their class cards one last time."
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Rattus.

Post autor: Acownik »

Myślę, że to potknięcie tłumacza i można zagrać wszystkie karty, a nie tylko jedną. Zagranie tylko jednej byłoby niezgodne z resztą rozgrywki, bo o ile dobrze pamiętam, w każdej turze możesz użyć wszystkich kart, które masz przed sobą. Zawsze trzeba się sugerować angielskim pierwowzorem, tym bardziej że ktoś powyżej wyłapał już inne błędy w instrukcji.
krecony1
Posty: 370
Rejestracja: 29 sie 2014, 00:05
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 48 times
Been thanked: 49 times

Re: Rattus.

Post autor: krecony1 »

Dzięki. Też się ku temu skłaniam. Zacząłem się tylko zastanawiać, czy może wyszło jakieś faq i tłumaczenie pl je uwzględniło.
Quadrat
Posty: 3
Rejestracja: 09 kwie 2020, 12:08

Re: RATTUS ;]

Post autor: Quadrat »

Dzień dobry, czy ma ktoś może instrukcję w języku polskim do tej gry ? Na stronie producenta niedostępna, napisałem do nich i stwierdzili, że tą grę produkowali prawie 10 lat temu i plików juz żadnych z tym projektem związanych nie mają. Forma dowolna czy to pdf czy skany czy nawet zdjęcia mnie ratują :)
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2832
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 848 times
Been thanked: 364 times

Re: Rattus - pytania o zasady

Post autor: Gromb »

Napisz na priv, może coś znajdę
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
ODPOWIEDZ