Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tygrys

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
azzido
Posty: 45
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:46
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 3 times

Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tygrys

Post autor: azzido »

Witam,

Chciałbym się zapytać którą z tych gier polecacie na dwie osoby. Gram przeważnie z dziewczyną oraz z kolegą od czasu do czasu. Chodzi mi przede wszystkim o grywalność żeby gra się nie znudziła szybko oraz interakcja, przeszkadzanie utrudnianie itd.

Obecnie posiadam:
- Osadników z Catanu - gra na 2 osoby jest lekko nudna, a poza tym występuje duża losowość. W 4 osoby gra się całkiem przyjemnie.
- Neuroshime hex - gra na 2 osoby znakomita :)
- 51 stan - ciekawa rozgrywka ale bardziej skupiona na własnym "nosie";)

Dzięki za wszelkie komentarze
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Terk
Posty: 138
Rejestracja: 24 sie 2010, 11:00
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 13 times

Re: Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tyg

Post autor: Terk »

Ticket to Ride nie ma wiele interakcji. Tygrys i Eufrat ją posiada, ale za to jest mocno abstrakcyjny, co niektórym przeszkadza. Warhammer Inwazja to interakcja w czystej postaci, ale także nie każdy lubi tego typu karcianki, więc IMHO nie jest ona mocno uniwersalna, aczkolwiek, gra jest naprawdę dobra.
Awatar użytkownika
azzido
Posty: 45
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:46
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 3 times

Re: Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tyg

Post autor: azzido »

Dzieki Terk za info. To którą grę polecasz z tych co napisałem?
A może warta uwagi jest cytadela? :):)

Dość abstrakcyjna? Co to znaczy?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tyg

Post autor: sirafin »

WH: Inwazja to świetny tytuł jeśli szukasz czegoś na 2 osoby (choć wygląda na to że będzie możliwość rozszerzenia liczby graczy) Dynamiczna, ogromna interakcja, duża regrywalność, możliwość odświeżania i rozbudowy gry poprzez mini dodatki, elastyczność w budowaniu talii pozwalająca dopasować kraty do swojego stylu gry, 6 zróżnicowanych ras (nie licząc kart neutralnych) wymagających stosowania zupełnie odmiennych strategii, podstawowe zasady gry proste do wytłumaczenia.

Minusy? Bez wsparcia Erraty i FAQ, osiwieć można przy interpretacji działania niektórych kart (a najgorzej gdy spór nad kartą pojawi się w trakcie gry). Kupując nowe zestawy, wydłuża się lista poprawek i doprecyzowań, które wypadałoby przeczytać i zapamiętać.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tyg

Post autor: Odi »

Inwazja jest świetna :) Nie przesadzamy z tym FAQ. Dużą część zmian naniesiono już w edycji polskiej. Owszem, trzeba do FAQa zajrzeć, ale wcale nie ejstem przekonany, czy cześciej niż w przypadku np. 51 stanu

Natomiast Inwazja rozwija skrzydłą gdy można montować własne talie z kart zakupionych w dodatkach. Czyli kupując podstawkę prawdopodobnie nabędziesz także dodatek z elfami (Assault on Ulthuan - 90 zł) i pierwszy cykl battlepacków (160 zł). Z takim zestawem można już śmiało sobie grać w domowym zaciszu, budując sobie talie na własny, domowy użytek :)

Ja bym polecał:
- Hawana - świetna w dwie osoby, sporo ciekawej interakcji
- Władca Pierścieni: Konfrontacja - rewelacja
Awatar użytkownika
azzido
Posty: 45
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:46
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 3 times

Re: Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tyg

Post autor: azzido »

Odi pisze: .....................
Ja bym polecał:
- Hawana - świetna w dwie osoby, sporo ciekawej interakcji
- Władca Pierścieni: Konfrontacja - rewelacja
Hawana - Ciekawa propozycja muszę to rozważyć i cena dosyć przystępna :-)
Dzięki za propozycje.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tyg

Post autor: sirafin »

Odi pisze:Inwazja jest świetna :) Nie przesadzamy z tym FAQ. Dużą część zmian naniesiono już w edycji polskiej. Owszem, trzeba do FAQa zajrzeć, ale wcale nie ejstem przekonany, czy cześciej niż w przypadku np. 51 stanu
Mnie by to porównanie wcale nie pocieszyło :lol: Zerkałem czasem z ciekawości do tematu 51 stanu i poziom chaosu, nieporozumień i niejasności był dla mnie przerażający, tak jak i tempo w jakim się wątek rozrastał. Bardzo lubię Inwazję, ale nie zmienia to faktu, że wymaga ona sporej cierpliwości w śledzeniu kruczków i innych nieścisłości prostowanych na bieżąco przez twórców.


Co do gier na 2 osoby to całkiem przyjemną, szybką, lekką ale jednocześnie interesującą rozrywką jest dedukcyjno-taktyczny Mr. Jack. Jednak ten tytuł potraktowałbym raczej jako dobry przerywnik między "większymi" grami.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Terk
Posty: 138
Rejestracja: 24 sie 2010, 11:00
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 13 times

Re: Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tyg

Post autor: Terk »

Osobiście odradzałbym Ci Ticket to Ride. Masz chyba podobny gust do mojego (sądząc po tym jak oceniłeś 3 gry, które posiadasz i jakie masz wymagania). Z tych czterech gier najbardziej polecałbym Inwazję, w którą grałem całkiem sporo, albo Caylus'a o którym wiele dobrego słyszałem, ale nie miałem okazji zagrać, więc musiałbyś się mu sam dokładniej przyjrzeć. Jeśli interesują Cię też inne propozycje, to warto pomyśleć o Small World, super gra, jakoś nigdy mnie nie zachęcała, ale raz kumple zaproponowali mi wspólną rozgrywkę i od tamtej pory gram w to naprawdę często. Sądząc po opiniach innych użytkowników dobre byłyby także Cyklady, choć jest to nowy tytuł w mojej kolekcji i nie mam jeszcze wyrobionego zdania. No i jeszcze zależy, jak bardzo skomplikowane mają być zasady, bo np. w Inwazji przez to, że jest sporo kart czasem faktycznie trzeba szukać po necie co się dzieje jak to i to jest na stole, bo interpretacje wcale nie są jednoznaczne, ale to już jak chyba we wszystkich TCG/LCG. A jak byś szukał w przyszłości coś na 3-4 graczy, to polecam Chaos in the Old World (chyba wszystkim to polecam, ale dla mnie to jest jedna z najlepszych gier z jakimi miałem styczność).
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tyg

Post autor: RasTafari »

Podsumuję dla ciebie Inwazję:

1. Jakoś mnie to nie wciągnęło, kupiłem podstawkę i zagrałem może ze 4 razy, swego czasu byłem ostro wkręcony w MtG ale chyba czasy kolekcjonowania i budowania swoich talii mi już przeszły (subiektywna ocena)

2. Podstawka, jak dobrze poszukasz będzie cię kosztowało trochę ponad setkę złotóweczek, da się przeżyć szczególnie, iż jest to LCG czyli teoretycznie można grać core setem i mieć z tego frajdę. Szczerze powiedziawszy frajda z takiego grania po 4 rozgrywkach była taka (to już obiektywne, gdyż mój przeciwnik stwierdził to samo) jak lizanie loda przez szybę, można, ale po co się tak męczyć?

3. Dochodzimy więc do clue całej sprawy, za 100+ PLN dostajesz tak naprawdę trailera, demo gry, jeżeli chcesz się naprawdę dobrze bawić musisz wydać więcej pieniążków, czyli jak odi był uprzejmy zauważyć kolejne 250 PLN. Powstaje pytanie, czy chcesz być chudszy o 350 PLN?

4. Jeżeli jesteś zdecydowany na wydanie 350 PLN na planszówkę kup Claustrophobia http://www.rebel.pl/product.php/1,371/1 ... olska.html a pozostałe 150 złociszy przyślij na mój rachunek :wink:

5. Nie twierdzę, iż Inwazja to zła gra, po prostu mnie nie bawi (znów subiektywnie).
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tyg

Post autor: Odi »

Inwazja obiektywnie jest naprawdę dobrą grą, natomiast faktycznie - lepiej się nastawić na zakup dodatków. Rzecz w tym, że na dobre gry (a takową jest Inwazja) nie szkoda pieniędzy 8)

Mr Jack jest fajny, ale chyba potrzebujecie czegoś o większej interakcji, czegoś dłuższego.

Claustrophobia to bardzo dobry pomysł. Jeśli tylko dziewczynie nie przeszkadzają klimaty fantasy, to również będzie świetny zakup. Gra relatywnie prosta, szybka, bardzo emocjonująca. W pudełku 6 scenariuszy, w sieci kolejnych 10 (nie wiem czy już w języku polskim...) i czteroscenariuszowa kampania (także PL). Naprawdę fajna rzecz.

Podsumowując moje porady:
- WP: Konfrontacja jest genialna
- WH Inwazja jest świetna
- Claustro jest świetna
- Hawana jest naprawdę dobra

:)
Awatar użytkownika
siemian
Posty: 114
Rejestracja: 07 wrz 2010, 22:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tyg

Post autor: siemian »

Potwierdzam wypowiedzi co do Inwazji, że jest kasożerna i najwięcej zabawy sprawia składanie talii i późniejsze testy. Wynika z tego fakt, że najlepiej grać z kimś kto ma już swój komplet i też będzie tworzył swoją talię. Nie trzeba będzie tracić czasu na wybór i dzielenie kart. Z doświadczenia wiem, że kobietom nie pasuje do końca klimat gry ale widziałem już grające osobniki płci ładniejszej więc masz szansę na grę z dziewczyną.
Awatar użytkownika
azzido
Posty: 45
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:46
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 3 times

Re: Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tyg

Post autor: azzido »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Wnioski z tego co napisaliście mam takie:
- Warhammer Inwazja - gra wciagająca ale wymaga dużego skupienia i weryfikowania błedów czy niedomówień. Obawiam się że te klimaty warhammer mogą nie za barzdo podejść mojej lusesicie :) Słyszałem również że gra jest bardzo uzależnjająca :):)
- Caylusa jak najbardziej polecacie więc mnie to cieszy :)
- Ticket to ride - mała interakcja więc może to nie to :)
- Claustrophobia - gierka się prezentuje pięknie ale jest troche droga :)Ale to może być strzła w dzisiątke.
- Władca pierścieni: Konfrontacja - kurcze jakoś nie podchodzą mi te klimaty:)Jeżeli jest naprawde dobra to może warto nie przejmować tym, jkaby nie było rozgrywka jest najważniejsza i świetna zabawa.

Martwi mnie jedno że nic nie piszecie o Tygrys i Eufrat oprócz słów że jest dosyć abstrakcyjna. Jeżeli przewyższa abstrakcją szachy to może być dosyć trudne:) Słyszałem bardzo dobre opinie o tej grze. Może to jest właśnie ta gierka :) ?

Odczuwam taka tendecję że karcianki w większości są dobre na dwie osoby ale mogę się mylić :)
POzdrawiam
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tyg

Post autor: magole »

To ja tylko dopowiem, w wymienionych miałem okazję grać w te trzy : Caylus, Ticket to ride Europe i Tygrys. Wydaje mi się ża najbardziej spodoba się wam Caylus, fajna tematyka i możliwość interakcji (korzystania z budynkow innych graczy), Ticket to ride Europe jest zbyt prosty i szybko moze się znudzić, natomiast Tygrys nie sposobał się mojej lepszej połowie z powodu zbyt abstrakcyjnego tematu.
Awatar użytkownika
Terk
Posty: 138
Rejestracja: 24 sie 2010, 11:00
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 13 times

Re: Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tyg

Post autor: Terk »

Z karciankami to nie reguła, np. Sabotażysta, Fasolki, ogólnie gry G3 w ogóle nie działają we 2 osoby, Dominion dla wielu osób działa najlepiej w 3 osoby, działa na 2-4, 51. Stan dobrze działa na więcej niż 2 osoby, ale większość karcianek, gdzie bijesz się bezpośrednio z przeciwnikiem ogranicza się do 2 osób (plus ewentualne warianty na więcej, zazwyczaj znacznie słabsze).
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tyg

Post autor: Lucf »

Ja na 2 polecał TICKET ale USA - nie ma stacji, więc jest o wiele więcej negatywnej interakcji i blokowania tras.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tyg

Post autor: garg »

Prawdziwa negatywna interakcja jest tak naprawdę w jednym tylko Tickecie - Nordic Countries. Jak na grę rodzinną, to naprawdę jatka :lol:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 958
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tyg

Post autor: Koshiash »

azzido pisze:Martwi mnie jedno że nic nie piszecie o Tygrys i Eufrat oprócz słów że jest dosyć abstrakcyjna. Jeżeli przewyższa abstrakcją szachy to może być dosyć trudne:) Słyszałem bardzo dobre opinie o tej grze. Może to jest właśnie ta gierka :) ?
Porównanie z szachami jest zasadne. TiE to bardzo dobra gra, jednak kompletnie pozbawiona "klimatu" (żetony są żetonami - trudno dojrzeć w nich "królestwa"). Zasady są proste, jednak sama rozgrywka wymaga sporej dozy skupienia: chwila nieuwagi skutkuje utratą kontroli nad rozwijanym obszarem mapy. Interakcja między graczami ogranicza się do wzajemnego psucia planów i przejmowania/niszczenia pól - powinieneś mieć to na uwadze, planując gry z dziewczyną^^
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 401
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tyg

Post autor: piechotak »

Z trójki Caylus, Ticket to Ride i Eufrat i Tygrys na dwie osoby IMO najlepiej działa Caylus: jest interakcja (zajmowanie budynków, poruszanie burmistrzem), zasady - mimo że na początku dosyć skomplikowane - są spójne i powiązane z tematem gry. Co do pozostałych gier:
- Ticket to Ride - każdy sobie rzepkę skrobie, buduje swoje połączenia i raczej nikt nie wchodzi sobie w drogę,
- Eufrat i Tygrys - gra jest świetna, ale na 3, a jeszcze lepiej 4 graczy. Zasady są faktycznie proste, ale najmniej intuicyjne z trzech tu omawianych.
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tyg

Post autor: RasTafari »

- Eufrat i Tygrys - gra jest świetna, ale na 3, a jeszcze lepiej 4 graczy. Zasady są faktycznie proste, ale najmniej intuicyjne z trzech tu omawianych.
muszę się zgodzić, osobiście grałem na 4 osoby ale gra tak mi się spodobała, iż zdecydowałem się na jej zakup z myślą o graniu w 3 lub 4 osoby. Ja ogólnie jestem zdania, że gry planszowe słabo się sprawdzają na 2 osoby i unikam takich partii, a wracając do EiT gra się wyśmienicie, kupa negatywnej interakcji i jeszcze więcej móżdżenia ograniczonego poprzez losowość ciągniętych z wora kafli za pomocą których budujesz swoje królestwo lub też tłuczesz innych. Jeśli chodzi o tą często podkreślaną "abstrakcyjność" polega ona na ty, iż to są faktycznie szachy na innej planszy a gra z powodzeniem mogła by się nazywać "Walka o drewno w lesie" lub "Kto wypije więcej piwa" gdyż warstwa fabularna ma się tak do mechaniki jak pięść do oka. W sumie po tym co tu napisałem to wyszło, iż EiT to gra logiczna :lol: Jeszcze jedno, najlepsze w tej grze jest zliczanie punktów zwycięstwa, no po prostu turbo :D .

Podsumowując gra jest dla mnie mistrzem i już się nie mogę doczekać kolejnej partii :mrgreen:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
azzido
Posty: 45
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:46
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 3 times

Re: Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tyg

Post autor: azzido »

Witam,

Jestem od krok od podjęcia decyzji zakupu :) Wiem że na pewno walne sobie Warhammera Inwazje.
Odnośnie kolejnych gier to mam dylemat:
- Caylus - 35%
- Cytadela 45%
- Ticket to Ride 20%

Tygrys i Eufrat rzeczywiście bardzo abstrakcyjna, nie dziwota skoro autor gry ma doktorat z matematyki :)

Rozłożyłem to na prawdopodobieństwo zakupu :)Szukam gry na 2 osoby ja+moja lusesita. Wydaje mi się ze Cytadela będzie dobra:)

POzdrawiam
Ostatnio zmieniony 29 lis 2010, 14:42 przez azzido, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Caylus, Warhammer Inwazja, Ticket to ride Europe czy Tyg

Post autor: surmik »

Od Cytadeli na 2 osoby chyba lepiej chodzi Hawana, czasem z żoną sobie zagramy i gra się całkiem przyjemnie. Mechanizm jest podobny wybierasz role i budujesz budynki. TTR bym sobie darował, to przyjemna gra ale najlepiej działa na 4-5 osóby gdy robi się tłok na planszy i zachodzi jakakolwiek interakcja, na dwie osoby szybko Wam się znudzi. My zagraliśmy w takim składzie raz i więcej do dwuosobowego TTR nie wrócimy. Naszym dwuosobowym małżeńskim hitem jest zdecydowanie Agricola. Okazało się , że żona uwielbia optymalizować no i bardzo przemawia do niej setting (zwierzątka, pola, zagrody itp. itd. ) Dodatkowo Agricola ma jden z najlepszych stosunków koszt/ilość elementów ;)
ODPOWIEDZ