Pret-a-Porter - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
siemian
Posty: 114
Rejestracja: 07 wrz 2010, 22:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Pret-a-Porter - pytania o zasady

Post autor: siemian »

Cześć, nie znalazłem tematu z pytaniami o zasady do tej gry więc taki zakładam. Moje pytanie jest następujące:
Niektóre karty budynków (może pracowników lub kontraktów też, ale nie pamiętam) dają korzyści z posiadania gwiazdek podczas opłacania kosztów utrzymania (lub żywienia jak je nazywamy). Czy akcja ta działa tylko w miesiącach pokazów, czy też gwiazdki zostają z nami do następnego pokazu, przed którym są odrzucane? W instrukcji nie znalazłem rozwiązania. Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: asiok »

Działają aż do najbliższego pokazu. Bezpośrednio przed pokazem gwiazdki z nich znikają, a po pokazie wracają na nie we właściwej - nowej - ilości.

Tak więc do utrzymania w miesiącu pokazu są już brane pod uwagę gwiazdki z pokazu w tym miesiącu.
Awatar użytkownika
siemian
Posty: 114
Rejestracja: 07 wrz 2010, 22:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: siemian »

Dziękuję. To wyjaśnia wątpliwości i zachęci do korzystania z tych budynków.
stopek
Posty: 2
Rejestracja: 28 gru 2010, 00:22
Lokalizacja: Poznań

Re: Pret-a-Porter

Post autor: stopek »

Mam pytanie odnośnie następujących kart pracowników:
Rzecznik Prasowy:
Po wyszkoleniu posiada 2 właściwości:
-dodaje gwiazdkę w wypadku remisu, czy z tej właściwości możemy korzystać za każdym razem w przypadku remisu? (w jednym mieście remisujemy w jakości i trendach, w tym samym miesiącu w innym mieście tak samo)
-w jednym przypadku pozwala wygrać w danej cesze gdy był remis, czy dotyczy to wyłącznie 1 miasta i 1 cechy (nawet jeśli jest ona rozpatrywana także w innych miastach w tym miesiącu)

Modelka - Twarz firmy
Po wyszkoleniu dzięki niej dostajemy 2 gwiazdki miesiącu wystawowym oraz połowę, gwiazdek z poprzedniego sezonu.
Po podliczeniu może się okazać, że przed rozpoczęciem pokazów dostajemy, aż 6 ! gwiazdek - 2 za modelkę + max 4 z poprzedniego sezonu. Czy może nie więcej niż 4 gwiazdki łącznie? Nasza modelka robi się prawdziwą super - modelką z takim bonusem.

Dziennikarz
Nie bardzo rozumiem co daje wyszkolenie dziennikarza
Proszę o jakiś przykład najlepiej jeśli gracz posiada jednocześnie rzecznika prasowego i dziennikarza remisuje na 2 i 3 cesze, z tym że ta trzecia normalnie nie jest oceniana (wrzesień).

Budynki:
Czy posiadanie więcej niż 1 takiego samego budynku zwiększa też premie?
np. Posiadam 2 sklepy firmowe oraz 10 gwiazdek, wiec w fazie utrzymania dostaję 20 tyś?
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Pret-a-Porter

Post autor: sheva »

Szkoda, że nie przytoczyłeś napisów z kart ale z pamięci spróbuje ;)
rzecznik: przy każdym remisie daje nam gwiazdę nie zależnie w ilu cechach i ilu miastach. o drugiej nie pamiętam ale jeśli pisze ze jednorazowo to w jednej cesze w jednym mieście.
Modelka działa jak piszesz może dać 6 gwiazdek. Wierz mi to dobra postać ale daje się z nią przegrać bez problemu :D
dziennikarz: przytocz napis z karty.
Budynki się kombują i jak piszesz dwa sklepy firmowe mogą dać tyle kasy i do tego to jest kasa do ręki! Można najpierw obniżyć koszty utrzymania księgowym potem sklepami zarobić i dostać 20 tysiączków do rączki :)
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
siemian
Posty: 114
Rejestracja: 07 wrz 2010, 22:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: siemian »

O ile pamiętam dziennikarz pozwala uruchomić machinę gwiazdkową dla cechy, która na tym pokazie nie jest oceniana. Np. w grudniu możliwe jest zdobywanie gwiazdek za cechę w nawiasie. Uruchamianie go ma sens jeżeli nasza kolekcja jest mocna w jakiejś cesze a ta cecha jest na pierwszym nieocenianym miejscu.
Tony Thompson
Posty: 11
Rejestracja: 28 lip 2010, 18:01

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Tony Thompson »

Spotkałem się jeszcze z innymi problemami w Pret-a-Porter (jest ich bardzo sporo). Proszę o pomoc tych, którzy zasad uczyli się bezpośrednio od twórców gry :D .

Czy utrzymanie firmy może przyjąć wartość ujemną? Nie chodzi mi o takie bonusy jak Sklep Firmowy, króry zapewnia DOCHÓD, ale o np. Kontrakt z firmą wynajmującą biura (obniża koszty utrzymania każdego budynku o 3 tyś.) i wyszkolonym Księgowego (obniża koszty utrzymania o 6 tyś.). Czy jeśli koszt utrzymania budynku wynosi 2 tyś. to dostajemy 1 tyś. (grałem z osobą która to nawet nieźle uzasadniła)? Analogiczne pytanie w sprawie Księgowego.

Kiedy dokładnie przechodzi znacznik pierwszego gracza? Czy tylko w miesiącach przygotowań? To byłoby logiczne ale w instrukcji napisali, że przechodzi w każdej turze (w takim wypadku w grze na 3os. ostatnia osoba tak naprawde nigdy nie jest pierwsza.).

Agent Handlowy pozwala postawić pionek mimo braku wolnego miejsca (a jest kartą finalną. Kiedy to można zrobić, bo jeśli w fazie Wykonywania Akcji to można tego użyć tylko w listopadzie i tylko jeśli Agent doszedł w październiku? Czy można tego użyć kilka razy i czy można kilka razy w jednym miejscu?

Czy Hurtownia obniża koszt każdego towaru czy całych zakupów? Nie jest to jasno powiedziane. Cytuję tekst karty:
Kup bez akcji surowce z Hurtowni w cenie -2 tyś. jakość surowców ma wartość 0.
Można wziąć jeden kredyt na jedną Kolekcję. Jeśli mamy dwie kolekcje to możemy wziąć dwa kredyty, czy jeden na największą?

Czy odsetki o przymusowej pożyczki płacimy też w miesiącu, w którym ją wzięliśmy?

Czy można nie wystawić żadnej kolekcji, czy w takim przypadku tracimy punkty Jakości, Trendów i PR jeśli jej nie wystawimy?

Które znaczniki zostają po sprzedaniu kolekcji? Czy tylko i wyłącznie te z kart, czy jakieś inne też?

Pytań sporo, ale myślę, że jest tu kilka realnych problemów, których nie można rozwiązać czytając enty raz instrukcję. Pomożecie?
Awatar użytkownika
siemian
Posty: 114
Rejestracja: 07 wrz 2010, 22:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: siemian »

Nie uczyłem się zasad od twórców gry ale może pomogę.
Tony Thompson pisze: Czy utrzymanie firmy może przyjąć wartość ujemną? Nie chodzi mi o takie bonusy jak Sklep Firmowy, króry zapewnia DOCHÓD, ale o np. Kontrakt z firmą wynajmującą biura (obniża koszty utrzymania każdego budynku o 3 tyś.) i wyszkolonym Księgowego (obniża koszty utrzymania o 6 tyś.). Czy jeśli koszt utrzymania budynku wynosi 2 tyś. to dostajemy 1 tyś. (grałem z osobą która to nawet nieźle uzasadniła)? Analogiczne pytanie w sprawie Księgowego.
Wg mnie zupełnie bez sensu. Koszty to koszty i nie powinny schodzić na minus. W instrukcji nie znalazłem odpowiedzi ale tak podpowiada rozsądek.
Tony Thompson pisze: Kiedy dokładnie przechodzi znacznik pierwszego gracza? Czy tylko w miesiącach przygotowań? To byłoby logiczne ale w instrukcji napisali, że przechodzi w każdej turze (w takim wypadku w grze na 3os. ostatnia osoba tak naprawde nigdy nie jest pierwsza.).
Tutaj też w domyśle chodzi pewnie o miesiące przygotowań.
Tony Thompson pisze: Agent Handlowy pozwala postawić pionek mimo braku wolnego miejsca (a jest kartą finalną. Kiedy to można zrobić, bo jeśli w fazie Wykonywania Akcji to można tego użyć tylko w listopadzie i tylko jeśli Agent doszedł w październiku? Czy można tego użyć kilka razy i czy można kilka razy w jednym miejscu?
Wydaje się, że można z tej akcji skorzystać tylko w listopadzie. Zamysł pewnie jest taki, że możesz dostawić swój pionek gdy cztery miejsca są już zajęte. Wydaje się słabiutki ten pracownik.
Tony Thompson pisze: Czy Hurtownia obniża koszt każdego towaru czy całych zakupów? Nie jest to jasno powiedziane. Cytuję tekst karty:
Kup bez akcji surowce z Hurtowni w cenie -2 tyś. jakość surowców ma wartość 0.
Wydaje mi się, że każdy surowiec jest tańszy.
Tony Thompson pisze: Można wziąć jeden kredyt na jedną Kolekcję. Jeśli mamy dwie kolekcje to możemy wziąć dwa kredyty, czy jeden na największą?
Na każdą kolekcję możesz wziąć kredyt. Nie widzę przeciwwskazań. Trzeba tylko zużyć dwie akcje.
Tony Thompson pisze: Czy odsetki o przymusowej pożyczki płacimy też w miesiącu, w którym ją wzięliśmy?
Tak jak kredyt, czyli tak.
Tony Thompson pisze: Czy można nie wystawić żadnej kolekcji, czy w takim przypadku tracimy punkty Jakości, Trendów i PR jeśli jej nie wystawimy?
Nie wystawienie żadnej kolekcji wydaje się złym pomysłem. W instrukcji jest napisane "Kolekcja może składać się z dowolnej ilości wykonanych Projektów [...] ". Dowolna to też zero, więc myślę że znaczniki znikają.
Tony Thompson pisze: Które znaczniki zostają po sprzedaniu kolekcji? Czy tylko i wyłącznie te z kart, czy jakieś inne też?
Zostają tylko te, które są gwarantowane przez efekty kart, które są w grze.
Tony Thompson
Posty: 11
Rejestracja: 28 lip 2010, 18:01

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Tony Thompson »

Generalnie się zgadzam ale z kilkoma wyjątkami:
siemian pisze:
Tony Thompson pisze: Można wziąć jeden kredyt na jedną Kolekcję. Jeśli mamy dwie kolekcje to możemy wziąć dwa kredyty, czy jeden na największą?
Na każdą kolekcję możesz wziąć kredyt. Nie widzę przeciwwskazań. Trzeba tylko zużyć dwie akcje.
Trudno mi było sformułować tutaj logiczna myśl ale naprawdę pytanie powinno być inne. Jaka jest definicja słowa Kolekcja w tej grze? Czy to każdy zbiór Projektów w tym samym kolorze, czy tylko to co wystawiamy na pokazie? To jest kluczowe.
siemian pisze:
Tony Thompson pisze: Czy odsetki o przymusowej pożyczki płacimy też w miesiącu, w którym ją wzięliśmy?
Tak jak kredyt, czyli tak.
Czyli jest to tak naprawdę pożyczka 18 tyś.? przypominam, że w odróżnieniu od kredytu pożyczka jest przymusowa i w fazie utrzymania.
siemian pisze:
Tony Thompson pisze: Czy można nie wystawić żadnej kolekcji, czy w takim przypadku tracimy punkty Jakości, Trendów i PR jeśli jej nie wystawimy?
Nie wystawienie żadnej kolekcji wydaje się złym pomysłem. W instrukcji jest napisane "Kolekcja może składać się z dowolnej ilości wykonanych Projektów [...] ". Dowolna to też zero, więc myślę że znaczniki znikają.
Chodziło mi o to czy można nie wystawiać kolekcji po to by magazynować punkty jakości itp. na kolejne pokazy? Bo wydaje mi się logiczne rzeby taka możliwość była.

I jeszcze jedna wątpliwość mi się przypomniała:
Czy można nie wykonać wybranej akcji? Skąd pytanie?
Co jeśli ustawimy sie w kolejce do Budynków, a nie mamy pieniędzy by wystawić budynek? Czy należy wziąć przymusową pożyczkę, czy raczej nie wykonuje sie akcji? To jest przumusowy przypadek, a co jeśli z innego powodu nie chcemy wykonać akcji? możemy zrezygnować?
Awatar użytkownika
siemian
Posty: 114
Rejestracja: 07 wrz 2010, 22:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: siemian »

Prawda, potrzebna jest definicja kolekcji w grze. Tak czy siak, nie widzę żadnego łamania gry w przypadku przyjęcia, że każda grupa w jednym stylu to kolekcja.

Pożyczkę bierzesz przed spłacaniem kosztów utrzymania (na logikę) więc w tym samym miesiącu trzeba jeszcze spłacić odsetki. To moja interpretacja, ale zgadzałaby się z rzeczywistością. Zadłużanie się na czarno chyba nigdy nie wychodzi na dobre.

Nie wystawienie niczego na pokaz jest chyba tylko teoretycznym pytaniem bo raczej skończy się katastrofą finansową. Trzeba dopytać autora jaka jest poprawna interpretacja. Jeżeli kolekcja może składać się z 0 projektów to znaczniki zawsze się traci. W przeciwnym wypadku nie wiadomo.

Co do ostatniego pytania: pożyczki można brać tylko na utrzymanie. Jeżeli gracza nie stać na wykonanie akcji to jej nie wykonuje, traci akcję. Jeżeli nie chce wykonać akcji to proszę bardzo. Kolejny stracony ruch. Nie spowoduje to żadnego obejścia zasad itp.
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mn3006 »

Pytanie o SKLEP FIRMOWY.
Wg karty: W fazie utrzymania otrzymujesz ilość TYS równą ilości posiadanych GWIAZDEK (nie więcej niż 6)
Ulepszony: W fazie utrzymania otrzymujesz ilość TYS równą 1 + ilość posiadanych GWIAZDEK (nie więcej niż 10)
Drobna wątpliwość: nie więcej niż 10 tyczy się tysięcy czy gwiazdek (wg mnie pieniędzy)?
W instrukcji przy sklepie jest:
W przypadku nieparzystej liczby gwiazdek połowę należy zaokrąglić w dół. (...)
O co chodzi z tą połową? To pewnie jakaś pozostałość po testowaniu gry, ale co jest w tym momencie poprawne - napis na karcie (i wtedy wpis z instrukcji jest nieaktualny), czy też na karcie miało być coś o połowie liczby gwiazdek?
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: asiok »

mn3006 pisze:Pytanie o SKLEP FIRMOWY.
Wg karty: W fazie utrzymania otrzymujesz ilość TYS równą ilości posiadanych GWIAZDEK (nie więcej niż 6)
Ulepszony: W fazie utrzymania otrzymujesz ilość TYS równą 1 + ilość posiadanych GWIAZDEK (nie więcej niż 10)
Drobna wątpliwość: nie więcej niż 10 tyczy się tysięcy czy gwiazdek (wg mnie pieniędzy)?
Tysięcy.

mn3006 pisze:W instrukcji przy sklepie jest:
W przypadku nieparzystej liczby gwiazdek połowę należy zaokrąglić w dół. (...)
O co chodzi z tą połową? To pewnie jakaś pozostałość po testowaniu gry, ale co jest w tym momencie poprawne - napis na karcie (i wtedy wpis z instrukcji jest nieaktualny), czy też na karcie miało być coś o połowie liczby gwiazdek?
Chodzi o połowę gwiazdek.
Jeżeli masz 5 gwiazdek - dostajesz 2 tysiące.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: adikom5777 »

asiok pisze:
mn3006 pisze:W instrukcji przy sklepie jest:
W przypadku nieparzystej liczby gwiazdek połowę należy zaokrąglić w dół. (...)
O co chodzi z tą połową? To pewnie jakaś pozostałość po testowaniu gry, ale co jest w tym momencie poprawne - napis na karcie (i wtedy wpis z instrukcji jest nieaktualny), czy też na karcie miało być coś o połowie liczby gwiazdek?
Chodzi o połowę gwiazdek.
Jeżeli masz 5 gwiazdek - dostajesz 2 tysiące.

Nieprawda. Na karcie jest zapis, że jeżeli masz 5 gwiazdek to dostajesz 5 tysięcy (ilość TYŚ=ilość gwiazdek)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pret-a-Porter

Post autor: zephyr »

Modelka - twarz firmy [przed i po przeszkoleniu]

w opisie brakuje timingu... kiedy bierze się gwiazdki (zarówno 2, jak i połowę zysku z poprzedniego pokazu)
mieliśmy spory spór czy bierze się je
1) na samym początku fazy - są automatycznie sprzedawane, czyli modelka daje 2+(0..4) * (1..3) pkt w zależności od liczby graczy
2) po odrzuceniu - i liczą się do zwiększania wartości kolekcji
3) po odrzuceniu - ale nie zwiększają zysku ze sprzedaży bo nie są uzyskane za rywalizację o cechy
4) mieszane - np 2 gwiazdki przed odrzuceniem, a połowa poprzednich liczy się do tej kolekcji
5) inna opcja

2 wydaje się bardzo mocne, np modelka od PRu daje co najwyżej zwycięstwo w PR (a i to nie zawsze), a tu za pół darmo 6 gwiazdek, czyli więcej niż za zwycięstwo w jakiejś cesze
inne opcje wydają się strasznie nieeleganckie, zwłaszcza 4
opcja 1 wydaje się za słaba, zwłaszcza przy małej ilości graczy modelka daje żałośnie mało pkt, nawet przy 3 graczach ledwo zarabia na swoją pensję zmniejszając płynność

w końcu graliśmy na 3, ale ...


Ciekawa też jest oficjalna odpowiedź na pytanie co się dzieje jak ktoś nie wystawi pokazu. Były w wątku o grze sugestie że ignorowanie jednego z pokazów w celu lepszego przygotowania do dalszych ma dużo sensu - zwłaszcza przy mechanice gwiazdek które premiują wystawianie dużej punktującej za wszystko kolekcji.
Dodatkowo jeśli ktoś się przeliczy albo zaryzykuje i zostanie zablokowany może się zdarzyć ze nie będzie chciał albo mógł wystawić żadnej kreacji, ale ma zebrane jakieś jednorazowe pkt jakości, PR i trendów. Pewnie przepadają, ale czy może zgarnąć jakiekolwiek miejsce, pozbawiając kogoś gwiazdek i samemu dostając parę pkt, skoro nie ma żadnych ubrań?


I Agent handlowy jest jakiś dziwny, czy ta karta naprawdę jest tak beznadziejna czy jej tekst nie opisuje tego co robi... a może nie widzę jakiejś strategii... Jakby jeszcze nie była w decku na ostatnie turę to byłaby całkiem fajna do wstawiania się po materiały.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Ryu »

"Modelka - twarz firmy"

Ja z żoną gramy tak:
- na 1 pokazie (jeśli ktoś ją ma) dostaje tylko 2 gwiazdki przed miesiącem pokazowym (nie da się mieć gwiazdek z poprzednich miesiąców wystawowych)
- na kolejnych pokazach - przeliczamy gwiazdki na kasę. Osoba która ma modelkę dostaje 2 gwiazdki + połowę gwiazdek z kolekcji poprzedniej (oczywiście z limitem) - ta ilość gwiazdek liczona jest do aktualnego miesiąca wystawowego
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: adikom5777 »

Wg mnie ta karta (Modelka - twarz firmy) po wyszkoleniu działa następująco:
- W miesiącu wystawowym po sprzedaniu gwiazdek za poprzedni pokaz (np.10) połowę zostawiasz sobie jako bonus do pokazu, który będziesz wystawiać (w tym przypadku 4, bo nie może być więcej niż 4). Dodatkowo otrzymujesz jeszcze 2 gwiazdki (podstawowy bonus tej karty). Czyli razem w najlepszym przypadku można z niej wycisnąć dodatkowe 6 gwiazdek jako bonus do pokazu.

cyt. z instrukcji: "na początku miesiąca wystawowego, podczas wymiany gwiazdek (zdobytych na poprzednich pokazach) na pieniądze, połowa wymienionych gwiazdek trafia jako premia do puli gwiazdek zdobytych przez gracza w aktualnym miesiącu wystawowym. W przypadku nieparzystej liczby gwiazdek, połowę należy zaokrąglić w dół."
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: adikom5777 »

Ryu pisze:"Modelka - twarz firmy"

Ja z żoną gramy tak:
- na 1 pokazie (jeśli ktoś ją ma) dostaje tylko 2 gwiazdki przed miesiącem pokazowym (nie da się mieć gwiazdek z poprzednich miesiąców wystawowych)
- na kolejnych pokazach - przeliczamy gwiazdki na kasę. Osoba która ma modelkę dostaje 2 gwiazdki + połowę gwiazdek z kolekcji poprzedniej (oczywiście z limitem) - ta ilość gwiazdek liczona jest do aktualnego miesiąca wystawowego
czyli gracie tak jak napisałem powyżej
Awatar użytkownika
fluor
Posty: 314
Rejestracja: 01 sie 2009, 01:13
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: fluor »

zephyr pisze:Ciekawa też jest oficjalna odpowiedź na pytanie co się dzieje jak ktoś nie wystawi pokazu. Były w wątku o grze sugestie że ignorowanie jednego z pokazów w celu lepszego przygotowania do dalszych ma dużo sensu - zwłaszcza przy mechanice gwiazdek które premiują wystawianie dużej punktującej za wszystko kolekcji.
Dodatkowo jeśli ktoś się przeliczy albo zaryzykuje i zostanie zablokowany może się zdarzyć ze nie będzie chciał albo mógł wystawić żadnej kreacji, ale ma zebrane jakieś jednorazowe pkt jakości, PR i trendów. Pewnie przepadają, ale czy może zgarnąć jakiekolwiek miejsce, pozbawiając kogoś gwiazdek i samemu dostając parę pkt, skoro nie ma żadnych ubrań?
Na podstawie instrukcji możemy wywnioskować, że kolekcja to każdy zbiór kart, które łączy wspólny styl (str.11, wystawianie kolekcji) i niewykonane projekty nie mogą być wliczane do kolekcji (czyli niemożliwe jest wystawienie kolekcji bez żadnego wykonanego projektu).
Dalej: "Na pokazach Kolekcje oceniane są pod względem następujących Cech (...)" - czyli bez wystawionej kolekcji nie ma gwiazdek, nawet jak mamy jakieś żetony jakości, trendów, czegokolwiek luzem.

Z drugiej strony: "Projekty ze sprzedanej Kolekcji oraz należące do niej znaczniki Trendów, PR i Jakości są odrzucane." (str. 13, sprzedaż kolekcji) - czyli jeżeli nie ma kolekcji w danym miesiącu, to nie powinno się też odrzucać znaczników.
siemian pisze:Prawda, potrzebna jest definicja kolekcji w grze. Tak czy siak, nie widzę żadnego łamania gry w przypadku przyjęcia, że każda grupa w jednym stylu to kolekcja.
W grze mamy 2 definicje kolekcji:
1. potencjalna kolekcja - w przepisach określających maksymalną wysokość kredytu jest to dość jasno opisane
2. kolekcja wystawiana na pokazie - definicja przytoczona powyżej.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pret-a-Porter

Post autor: zephyr »

Przy standardowych definicjach zdanie

dla każdej pary kart w zbiorze pustym karty są tego samego koloru
jest prawdziwe

więc matematycznie to "wnioskowanie z instrukcji" nie działa

a mniej się wygłupiając to obstawiam że jak nie ma ubrań to się nie rywalizuje o gwiazdki, ale fajnie byłoby to jednym zdaniem napisać [chyba ze jest gdzieś napisane i nie zauważyłem]

a nie odrzucanie znaczników zmienia naprawdę dużo więc chciałbym wiedzieć która wersja była testowana
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
fluor
Posty: 314
Rejestracja: 01 sie 2009, 01:13
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: fluor »

Kolejność jest dość jasna:
zrealizowane projekty w jednym stylu = kolekcja
gwiazdki przyznawane są w wyniku porównywania cech kolekcji
po sprzedaży kolekcji następuje odrzucenie znaczników należących do tej kolekcji

To co sprawia naprawdę kłopoty interpretacyjne to niektóre karty.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Ryu »

fluor pisze: po sprzedaży kolekcji następuje odrzucenie znaczników należących do tej kolekcji
Nie tak do końca jednak...
W innym temacie:

"Palmer napisał(a):
A czy punkty jakości otrzymane za zakup materiału, który nie będzie użyty do uszycia wystawianej kolekcji wliczają sie do jakości kolekcji ? Nie ma nigdzie w instrukcji, że jest to zakazane, ale fabularnie nie do końca to pasuje.

Tak - wliczają się. Co więcej - po najbliższym pokazie ulegają "wyzerowaniu".

A fabularnie jest to tak, że jakość jest oceniana nie wg faktycznej jakości ale wg oceny - jeżeli "ludzie gadajo" że importujemy towary to jakość oceniana jest wyżej a jeśli kupujemy u Józka w stodole to jakość oceniana jest niżej. I to niezależnie od tego, że materiał Józka jest lepszy... ;)"

Odpowiedzi udzielał Asiok a to jeden z testerów więc już sam nie wiem czy np. quality się zerują czy nie...
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: adikom5777 »

Wychodzi chyba na to, że nie ważne czy wystawisz kolekcję czy nie to zdobyte znaczniki PR,Q oraz Trendy ulegają wyzerowaniu. Chociaż wolałbym grać, że się nie zerują. Nie zarabia się wtedy pieniędzy za sprzedaż kolekcji, ale można się wzmocnić przed następnym pokazem
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mst »

adikom5777 pisze:Wychodzi chyba na to, że nie ważne czy wystawisz kolekcję czy nie to zdobyte znaczniki PR,Q oraz Trendy ulegają wyzerowaniu.
I to jest interpretacja potwierdzona przez Autora. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
fluor
Posty: 314
Rejestracja: 01 sie 2009, 01:13
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: fluor »

Czepnę się, że to nie interpretacja autora, a errata, bo raczej zmienia zapisy w instrukcji niż je interpretuje. ;)

Najwyraźniej trzeba będzie poczekać na jakieś oficjalne FAQ.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pret-a-Porter

Post autor: zephyr »

Tego bym sie spodziewał - zbieranie żetonów przez 2 razy więcej tur mogłoby być za mocne.

Pozostaje jeszcze kwestia czy puste wieszaki mogą wygrywać gwiazdki na pokazie - mocno dziwne tematycznie, ale mechanicznie uzasadnione.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
ODPOWIEDZ