Pret-a-Porter - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mst »

Jeśli mnie pamięć nie myli to zadałem takie pytanie na testach i Trzewik odpowiedział, że nie - żeby zdobyć jakiekolwiek gwiazdki na pokazie trzeba wystawić conajmniej 1 ciuch. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
fluor
Posty: 314
Rejestracja: 01 sie 2009, 01:13
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: fluor »

Czy zasady dopuszczają taktyczne wykupienie wszystkich jednostek danego surowca?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: adikom5777 »

Chyba nie, bo surowców nigdy nie zabraknie. Jeśli wstawisz pionek u dostawców to mozesz kupić kilka sztuk jednego lub po jednym każdego surowca niezaleznie od tego ilu graczy kupowalo wcześniej.
Awatar użytkownika
fluor
Posty: 314
Rejestracja: 01 sie 2009, 01:13
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: fluor »

Znaczników jest tylko 10, a instrukcja nie wspomina nic o zastępowaniu brakujących kostek (nie znalazłem takiego ustępu, a np. w 51. State jest taka informacja).
Awatar użytkownika
paweln
Posty: 639
Rejestracja: 21 gru 2009, 10:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: paweln »

asiok pisze:
mn3006 pisze:Pytanie o SKLEP FIRMOWY.
Wg karty: W fazie utrzymania otrzymujesz ilość TYS równą ilości posiadanych GWIAZDEK (nie więcej niż 6)
Ulepszony: W fazie utrzymania otrzymujesz ilość TYS równą 1 + ilość posiadanych GWIAZDEK (nie więcej niż 10)
Drobna wątpliwość: nie więcej niż 10 tyczy się tysięcy czy gwiazdek (wg mnie pieniędzy)?
Tysięcy.

mn3006 pisze:W instrukcji przy sklepie jest:
W przypadku nieparzystej liczby gwiazdek połowę należy zaokrąglić w dół. (...)
O co chodzi z tą połową? To pewnie jakaś pozostałość po testowaniu gry, ale co jest w tym momencie poprawne - napis na karcie (i wtedy wpis z instrukcji jest nieaktualny), czy też na karcie miało być coś o połowie liczby gwiazdek?
Chodzi o połowę gwiazdek.
Jeżeli masz 5 gwiazdek - dostajesz 2 tysiące.
Temat dalej jak dla mnie nie rozwiązany, co jest poprawne czy zapis na karcie czy w instrukcji, gdzie nagle jest informacja o zaokrąglaniu przy dzieleniu? Można poprosić autora o odpowiedź.
Awatar użytkownika
siemian
Posty: 114
Rejestracja: 07 wrz 2010, 22:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: siemian »

Podejrzewam, że błąd w instrukcji. Na karcie nie ma niczego co wskazywałoby na jakiekolwiek dzielenie przez 2. Tak czy siak wtopa.
Awatar użytkownika
fluor
Posty: 314
Rejestracja: 01 sie 2009, 01:13
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: fluor »

Po kolejnej partii kolejne wątpliwości:

Początkowy koszt firmy to 3 tys. - symbolizowane przez puste pola pracowników na karcie przedsiębiorstwa. Czy w momencie zatrudnienia pracownika i położenia go na jednym z trzech pustych miejsc nie ponosimy kosztów wpisanych na pustym miejscu.
Przykład: Mam 3 puste miejsca, każde po 1 tys. Zatrudniam negocjatora (koszt 2 tys.) i kładę go na jednym z 3 pustych pól. Czy całkowity koszt powinien wynosić 5 tys. (1+1+1+2) czy 4 tys. (1+1+2)?
Awatar użytkownika
paweln
Posty: 639
Rejestracja: 21 gru 2009, 10:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: paweln »

fluor pisze:Po kolejnej partii kolejne wątpliwości:

Początkowy koszt firmy to 3 tys. - symbolizowane przez puste pola pracowników na karcie przedsiębiorstwa. Czy w momencie zatrudnienia pracownika i położenia go na jednym z trzech pustych miejsc nie ponosimy kosztów wpisanych na pustym miejscu.
Przykład: Mam 3 puste miejsca, każde po 1 tys. Zatrudniam negocjatora (koszt 2 tys.) i kładę go na jednym z 3 pustych pól. Czy całkowity koszt powinien wynosić 5 tys. (1+1+1+2) czy 4 tys. (1+1+2)?
Grałem że 4 tyś. W instrukcji jest napisane:
"Każdy z graczy sumuje wartość podaną w prawym górnym rogu każdej z posiadanych kart Pracowników (a także nie zakrytych kartami Pracowników miejsc na Planszy Gracza) oraz Budynków. Sumę pieniędzy przekazuje do Banku."
Awatar użytkownika
fluor
Posty: 314
Rejestracja: 01 sie 2009, 01:13
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: fluor »

W sumie racja, dzięki.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: vaski »

Moje wątpliwości.
1. Czy po nie spłaceniu kredytu pod koniec miesiąca wystawowego, można wziąć kredyt na kolejne kolekcje podczas przygotowań do nowej wystawy?
2. Czy w chwili otrzymania Pożyczki od prywatnego pożyczkodawcy, od razu w tym samym miesiącu trzeba oddać do puli 10% z tych 20tyś.
W oczekiwaniu na odpowiedź:
Vaski
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mst »

Ad.1 Można (w praktyce nawet trzeba - jeśli nie stać Cię było na spłacenie wcześniejszych kredytów z przychodów z wystawy to bez dodatkowego finansowania niewiele powalczysz ;-)).
Ad.2 Tak.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: vaski »

Czy jeżeli nie mogę spłacić w miesiącu wystawowym np. kredytu 40k + 10k kosztów utrzymania budynków, to muszę wziąć trzy przymusowe pożyczyczki od prywaciarza?
Jakoś do mnie instrukcja nie trafia jeśli chodzi o pożyczki.
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Pret-a-Porter

Post autor: kolderek »

vaski pisze:Czy jeżeli nie mogę spłacić w miesiącu wystawowym np. kredytu 40k + 10k kosztów utrzymania budynków, to muszę wziąć trzy przymusowe pożyczyczki od prywaciarza?
Jakoś do mnie instrukcja nie trafia jeśli chodzi o pożyczki.
Jeśli w miesiącu wystawowym gracz nie jest w stanie spłacić zaciągniętego kredytu/pożyczki, otrzymuje karę - wkłada pod swoją Planszę Gracza 1 kartę Prywatnego pożyczkodawcy - na koniec gry karta ta oznaczać będzie ujemne 10 tys. Mimo otrzymania kary gracz w dalszym ciągu musi w normalny sposób spłacać comiesięczne 10% i w każdym miesiącu wystawowym ponownie spróbować spłacić całość. Kary dotyczą każdej niespłaconej karty kredytu/pożyczki.
Jeśli gracz nie zdoła do końca gry spłacić zaciągniętych kredytów/pożyczek, otrzymuje karę w postaci ujemnej wartości nie spłaconych kredytów/pożyczek.
najpierw płacisz koszty utrzymania potem spłacasz kredyt.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: vaski »

Proszę o zweryfikowanie czy nie popełniam jakiegoś błędu:
Luty => Biorę Kredyt 40k, w fazie utrzymania zabrakło na odsetki od zaciągniętego kredytu tym samym otrzymuję Pożyczkę od prywaciarza. Płacę odsetki od Kredytu 4 + Pożyczki 2.
Marzec => Po wystawach opłacam koszty utrzymania, jednak znów brakuje na odsetki od Kredytu i przymusowej Pożyczki, dostaję znów pożyczkę od Prywaciarza za jej pośrednictwem spłacam odsetki od Kredytu 4 + Pożyczki 2 + Pożyczki 2, w sumie 8. Jako że nie mam środków na spłatę kredytów, pożyczek, wsuwam pod swoją kartę gracza dwie karty "karne". Jedną za niespłacony Kredyt, drugą za niespłaconą pierwszą pożyczkę. Za ostatnią niespłaconą kartę pożyczki (którą otrzymałem przed chwilą) nie biorę "karnej" karty do zaznaczenia mojej nieudolności ponieważ otrzymałem ją w tej turze.
Kwiecień => Zaciągam kolejny kredyt, w fazie utrzymania mam do spłaty odsetki z dwóch kredytów i dwóch kart pożyczki. Udaje mi uff...
Maj => w fazie utrzymania starcza na opłacanie odsetek od dwóch kredytów i dwóch pożyczek.
Czerwiec => Po sprzedaży kolekcji udaje mi się opłacić koszty utrzymania, odsetki od dwóch kredytów i dwóch pożyczek. Jako że udało mi dobrze sprzedać kolekcję spłacam wszystkie długi, by w Lipcu rozpocząć przygotowania bez obciążenia finansowego.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mst »

Chyba jest wszystko O'K przy czym należy pamiętać, że kredyt zaciągnięty w kwietniu musi być zabezpieczony innymi projektami niż ten zaciągnięty w lutym. Poza tym to dosyć nierealna sytuacja - nie mam czasu tego dokładnie liczyć ale chyba szanse na to, że zdołasz na drugim pokazie zarobić tyle, żeby spłacić wszystkie pożyczki jest niewielka (no chyba, że przed I pokazem miałeś już kupione sporo materiałów do kolekcji na II pokaz i to było powodem problemów finansowych). I jeszcze jedno - trzeba naprawdę sporo pokombinować żeby móc wziąć kredyt na 40K w lutym i nie mieć na utrzymanie już w tym samym miesiącu (jak to zrobić byłoby niezłym i dosyć trudnym pytaniem do pionkowego konkursu wc :twisted: ). :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
szympansica
Posty: 11
Rejestracja: 09 paź 2010, 20:30

Re: Pret-a-Porter

Post autor: szympansica »

Powrócę do tematu KOLEKCJI

Dzięki niektórym budynkom/pracownikom jest możliwość
a. zmiany stylu jednej karty na styl wystawianej kolekcji
b. dodatkowe wystawienie karty obok wystawianej kolekcji głównej

Czy gwiazdki uzyskane podczas pokazów są brane pod uwagę przy sprzedaży obiektów dodatkowych spoza kolekcji?
Czy istotne będzie tu rozróznienie "zmiana stylu" i "wystawienie dodatkowego projektu"?

z góry serdeczne dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: adikom5777 »

Nie do końca zrozumiałem pytanie. Napisz dokładniej co masz na myśli pisząc "sprzedaż obiektów dodatkowych spoza kolekcji".

Postaram się podać przykład, jeśli masz budynek/pracownika, który może zmienić kartę projektu na projekt innego koloru:
masz przed sobą trzy karty projektów: dwie niebieskie i czerwoną. Możesz zamienić czerwoną na niebieską i podczas pokazu wystawić kolekcję niebieską składającą się z trzech projektów. Dostajesz tyle gwiazdek, ile należy Ci się po porównaniu cech z innymi graczami (ilość/jakość/trendy/PR). Zdobyte na tym pokazie gwiazdki (np.8) mnożysz razy ilość wystawionych kart projektów w kolekcji (czyli w naszym przykładzie 3) i otrzymany wynik dodajesz do kwoty uzyskanej za sprzedaż projektów. I tyle pieniędzy wypłaca Ci bankier po pokazie. Zdobyte gwiazdki zostają i otrzymasz za nie PZ przed następnym pokazem (wtedy dopiero zostają odrzucone).

Mam nadzieję, że niczego nie pomyliłem ;)
Awatar użytkownika
Komsta
Posty: 51
Rejestracja: 25 sty 2008, 14:56
Lokalizacja: Legnica

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Komsta »

U nas dziś pojawiła się pewna wątpliwość dotycząca "Przedstawiciela handlowego". Tekst z karty: "Kup bez akcji 1 surowiec." zinterpretowaliśmy jako możliwość zakupu dowolnej ilości jednego surowca u producenta lokalnego lub z importu (lub jednej sztuki z hurtowni). Pytanie brzmi, czy nie powinien to być zakup 1 sztuki jednego surowca (z dowolnego źródła)?
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Pret-a-Porter

Post autor: sheva »

Jeden typ surowca z dowolnego źródła czyli kupuje się z lokalnej dystrybucji jeden typ w dowolnej ilości!
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
Komsta
Posty: 51
Rejestracja: 25 sty 2008, 14:56
Lokalizacja: Legnica

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Komsta »

Czyli graliśmy bez babola :D Dzięki za odpowiedź!
izka12321
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2010, 22:03
Lokalizacja: Wadowice

Pret-a Porter

Post autor: izka12321 »

Mam kilka pytań :

1) Co się dzieję,jeżeli żadna ze stron nie wystawi kolekcji ? Od razu przechodzi się do następnego miesiąca ?
2) Czy w razie zaciągnięcia pożyczki u prywatnego pożyczkodawcy w miesiącu wystawowym, można po sprzedaniu kolekcji w następnym miesiącu spłacił całe 28 tys. ?
3) O co chodzi z negocjacjami na kartach budynków ?
4) Karta kontraktu na kolekcję ( przykładowo na zrobienie sportowej). Jeżeli zarobię na niej 150 tys. Dostaję taką kwotę dwa razy ?


Dziękuję.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: asiok »

izka12321 pisze: 1) Co się dzieję,jeżeli żadna ze stron nie wystawi kolekcji ? Od razu przechodzi się do następnego miesiąca ?
Tak- oczywiście po zapłaceniu miesięcznych kosztów
izka12321 pisze: 2) Czy w razie zaciągnięcia pożyczki u prywatnego pożyczkodawcy w miesiącu wystawowym, można po sprzedaniu kolekcji w następnym miesiącu spłacił całe 28 tys. ?
Koszty miesięczne w miesiącu wystawowym płacimy po wystawie - jest to więc jedyny moment, kiedy możemy być zmuszeni do pożyczki u "Providenta" w miesiącu wystawowym. Pożyczkę u niego - tak jak normalne kredyty - spłacić musimy najpóźniej podczas najbliższego pokazu.
izka12321 pisze:3) O co chodzi z negocjacjami na kartach budynków ?
Spróbuj proszę uszczegółowić pytanie - nie wiem o co pytasz...
izka12321 pisze: 4) Karta kontraktu na kolekcję ( przykładowo na zrobienie sportowej). Jeżeli zarobię na niej 150 tys. Dostaję taką kwotę dwa razy ?
Kolekcje wystawiane na podstawie kontraktu "wystawiamy" niezależnie od głównego pokazu, więc nie możemy go zaliczyć np. do liczenia gwiazdek etc.
Wystawiamy jedną "główną" kolekcję, której poziomem konkurujemy z innymi graczami a "na boku" upychamy tą dodatkową, zbierając z niej kasę tylko wg wartości wydrukowanych na kartach (bez doliczania "gwiazdek").
izka12321
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2010, 22:03
Lokalizacja: Wadowice

Re: Pret-a Porter

Post autor: izka12321 »

Super. Bardzo mi pomogłeś.

Jeśli chodzi o negocjacje. To na karcie budynków jest napisane bodajże "negocjacja" czy też "negocjator". Po odwróceniu karty na drugą stronę jest napisane to samo co na froncie - tak jakby nic się nie zmieniało.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: vaski »

Rzuć proszę okiem na karty Kontraktów i wszystko stanie się dla Ciebie jasne ;)
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: asiok »

izka12321 pisze:Jeśli chodzi o negocjacje. To na karcie budynków jest napisane bodajże "negocjacja" czy też "negocjator". Po odwróceniu karty na drugą stronę jest napisane to samo co na froncie - tak jakby nic się nie zmieniało.

Nie wiem czy dobrze kojarzę - istnieje taki pracownik "Negocjator". Osoba, która ma go w swojej "stajni" może przedłużyć działanie kontraktu na kolejny kwartał. Trzeba jednak pamiętać, że w kolejnym kwartale jego działanie tego kontraktu jest nieco słabsze - opisane na odwrocie karty kontraktu.
ODPOWIEDZ