Pret-a-Porter - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Tolis »

Polecam nabyc karty z II edycji, za grosze znacznie wzbogaca rozgrywke.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Edwardo »

Nabyłem karty z II ed :) Czy ktoś może podzieliłby się opisem ikonek? Może być po angielsku.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mn3006 »

Ikonki są opisane np. w poniższym pliku na bgg:
http://www.boardgamegeek.com/filepage/7 ... or-clarity
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: KubaP »

Czy karty z II edycji są po polsku?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: kdsz »

Nie
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Tolis »

Karty z II ed, sa uniwersalne, opieraja sie na ikonach. Nazwy kart sa w jezyku angielskim.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: kdsz »

@Tolis
Karty nie są uniwersalne i nie chodzi tylko o napisy. Gdybyś chciał się dowiedzieć z polskiej instrukcji jak działa karta z ikonami, to nie masz na to szans. Musisz grzebać w necie i nie wiem czy Ci się uda znaleźć opis ikonografii w ojczystym języku.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: KubaP »

kdsz pisze:@Tolis
Karty nie są uniwersalne i nie chodzi tylko o napisy. Gdybyś chciał się dowiedzieć z polskiej instrukcji jak działa karta z ikonami, to nie masz na to szans. Musisz grzebać w necie i nie wiem czy Ci się uda znaleźć opis ikonografii w ojczystym języku.
Ja już pisałem kiedyś, co myślę na temat polityki wydawniczej Portalu, ale powtórzę: Traktowanie polskich graczy, jak betatesterów, którzy Wam płacą za sprawdzenie gry na rynek zachodni, zemści się na Was szybciej niż myślicie.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: BartP »

Skąd mogę pobrać poprawioną polską instrukcję? Na stronie Portalu nic nie widzę.
Czytałem gdzieś w wątkach tu na forum, że kolejność wykonywania akcji na polu Przygotowania jest odwrotna (skąd to?) i że można dwa razy wziąć żetony z tego samego pola. Nie wiem, może źle zrozumiałem, więc chcę dopytać: to prawda?
Poza tym czy spłata kredytów wlicza się do fazy Utrzymania? Ma to znaczenie w sytuacji, gdy nie mogę spłacić raty kredytu, dostaję wtedy Pożyczkę czy automatycznie Karę?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: kdsz »

Nie wiem o co chodzi z tymi przygotowaniami. Wydaje mi się, że pole działa w normalnej kolejności. Być może chodzi o to, że pole przygotowania jest zamienione miejscami z polem bank. Bank ma numer 1 i tak należy go rozpatrywać, a przygotowania to pole 9, czyli ostatnie. Nie pytaj, dlaczego na planszy jest to tak beznadziejnie rozplanowane :? Oczywiście możesz wziąć żetony dwa razy, jeżeli postawisz dwa pionki akcji na polu przygotowania.

Kredyt spłacasz w fazie utrzymania (zarówno odsetki jak i całość w miesiącu wystawowym), a jak nie jesteś w stanie tego zrobić, to dostajesz obowiązkową pożyczkę.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: BartP »

Pole Przygotowania: gracz czerwony położył pierwszy swój żeton, gracz niebieski położył jako drugi. Czy obaj gracze w momencie wykonywania akcji mogą wziąć żeton PR? Czytałem gdzieś tu na forum, że tak, choć jest to baaardzo nieintuicyjne w grach Worker Placement.

Chodzi mi o ten post asioka sprzed roku (http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 42&t=16310):
asiok pisze:
vaski pisze:No ładnie to Ja mam za sobą około 20-30 partii i dopiero teraz się dowiaduję, że dwie osoby mogą wziąć ten sam bonus na polu nr9 PRZYGOTOWANIA. W sumie nigdzie w instrukcji nie jest to zabronione!
Zmyliło Nas to, że w fazie przygotowań kładliśmy na te pola znaczniki PR, Trendów, Jakości i kasę i gdy ktoś zabrał jeden z w/w bonusów to do końca tury nie uzupełniało się tego nieszczęsnego pola.
Żetonów nie kładzie się bezpośrednio na pola a pod nimi i w momencie, gdy gra osiągnie ten etap - gracze począwszy od OSTATNIEGO wybierają element, który chcą uzyskać.
Dzięki temu gracz, który jako pierwszy się tam wstawił widzi kompletną sytuację na planszy.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: kdsz »

Moim zdaniem obaj mogą wziąć to samo. Trzeba kontrolować żetony przeciwnika przed pokazami, więc pole przygotowania może generować sporą dawkę interakcji. To chyba dobrze, nie?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mst »

Potwierdzam, że każdy pion na polu Przygotowania oznacza pełny wybór czyli każdy może wziąć to samo. Potwierdzam też, że pole Przygotowania rozpatrywane jest w odwrotnej kolejności tzn. że pierwszy wybiera ten kto wstawił się jako ostatni. Jest to zgodne z zasadą, że ten kto wstawił się jako pierwszy ma lepiej - w przypadku pól: Kontrakty, Budynki, Pracownicy, Projekty oznacza to większy wybór, a w przypadku pola Przygotowania wybór z lepszą informacją (ze znajomością tego co wybrali przeciwnicy). :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: kdsz »

To ci niespodzianka. Ma to sens, ale dlaczego nikt o tym nie wie? Bo z tego co pamiętam instrukcja PL milczy w tym względzie :?

Mst, czy wobec tego karty pozwalające przesuwać swój pionek na początek (nie pamiętam nazwy), w tej sytuacji przestawiają pionek na koniec kolejki?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mst »

Karty dające możliwość przesuwania swojego pionka do przodu (głównie Baza Transportowa) działają także na polu Przygotowania (ale czemu miałbyś chcieć się przesuwać na koniec kolejki ? - przesuwasz się, podobnie jak na innych polach, do przodu - natomiast pole jest rozstrzygane w odwrotnej kolejności czyli ten kto jest z przodu weźmie sobie wybraną korzyść jako ostatni). :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: kdsz »

Rzeczywiście, zamotałem się trochę. Dzięki mst za pomoc. Mam nadzieję, że kolejna partia będzie wreszcie w pełni zgodna z regułami.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: BartP »

A w którym momencie odpalam Bazę Transportową?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mst »

Po tym jak wszystkie pionki zostały rozstawione.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Tolis »

Z Baza transportowa, w momencie jej kupna, zaczyna ona dzialac, czyli od rozpatywania pracownikow mozna zmienic kolejnosc 2 razy.
Tak samo pozniej pracownik i kontrakt (IV kwartal) dziala w ten sposob, ze mozesz go brac tylko po to ze np. nie mozesz wejsc po projekty, bo jest komplet osob, wiec biezesz pracownika lub kontrakt i od razu wykonujesz zdobytym pionkiem akcje na dostawienie sie pionka.
Ilosc pol dostepnych dla kazdej akcji to ilosc graczy +1.
Tak samo z pracownika i kontraktu mozna zmieniac kolejnosc.
Jesli rywalizuja miedzy soba osoby majace baze transportowa i kontrakt i/lub pracownika, to zmiana kolejnosci odbywa sie po 1 razie na osobe, wedlug kolejnosci w tym miesiacu, az do wyczrpania mozliwosci zmiany kolejnosci.
Wiekszosc tych informacji jest dostepnych w FAQ dla II ed PaP http://www.boardgamegeek.com/filepage/7 ... ficial-faq w jezyku angielskim.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Edwardo »

2 pytania do II edycji:
1) karta kontraktu "with design Agency" pozwala wziąć bez akcji projekt ze stosu odrzuconych projektów albo (i tu pytanie) z zakrytego stosu projektów w ciemno, czy z pozostałych w tej turze projektów na polach projektów?
2) karta kontraktu "for ready-to-wear collection preparation" pozwala sprzedać kolekcję w fazie utrzymania tylko w miesiącu wystawowym czy również w miesiącu przygotowań?
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Tolis »

1) Kontrakt "With Design Agency" pozwala wziac projekt:
a) z odrzuconych i juz wykorzystanych projektow, lub
b) wziac projekt w ciemno, lub
c) wziac projekt z niewykorzystanych projektow z bierzacej tury
2) Kontrakt "for ready-to-wear collection preparation" pozwala sprzedac gotowa kolekcje (z materialami). W okreslaniu kolekcji biorze udzial infrastruktura, czyli "zmieniarki" pozwola sprzedac odpowiednie projekty. Sprzedaz nastepuje w fazie utrzymania w dowolnym miesiacu nie tylko pokazowym.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Veridiana »

Dwa pytania po lekturze instrukcji, forum i FAQ (choć tyle tego jest, że mogłam przeoczyć).

1. Czy zwalniając pracownika, który "przykrywał" jednego z trzech początkowych na planszy gracza, z powrotem muszę płacić 1000 pensji temu niewyszkolonemu?

2. Zaciągając kredyt rozumiem, że liczy się tylko liczba kart w tym samym stylu (jeszcze bez zaplecza materiałowego). I czy jeśli zmieniam styl jednego z projektów i dzięki temu powiększam limit kredytowy, to czy później mogę jednak zrezygnować z tego dostosowania na rzecz innego (tj. zmienić znacznik na ten drugi z dwóch dozwolonych przez budynek Design Bureau)?
Ostatnio zmieniony 10 lis 2012, 11:36 przez Veridiana, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: kdsz »

Pytania nr 1 nie rozumiem do końca (o co chodzi z tym przykrywaniem?), a jeśli chodzi o nr 2 to tak, możesz sobie dowolnie zmienić projekt
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Veridiana »

ad 1. Zatrudniając nowych pracowników najpierw umieszczam ich na polach trzech niewyszkolonych pracowników na swojej planszy. W angielskiej instrukcji, którą czytałam jest sformułowanie "replace", więc jak rozumiem, niewyszkolony już nie pracuje, a w jego miejsce pojawił się nowy lepszy. Ale jeśli tego nowego zwolnię i z powrotem "ukaże się" ten niewyszkolony, to powrócił do pracy i muszę za niego płacić?
Czy może w ogóle źle rozumiem ten fragment?

ad 2. Niepokoi mnie zapis w instrukcji mówiący o tym, że w momencie brania kredytu ważne jest, aby umieścić znacznik dostosowania na zmienianym projekcie, pomimo iż zadziała on dopiero w fazie prezentowania kolekcji. Brzmi tak, jakby był on tam już zamrożony i nie można go wykorzystać gdzie indziej.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: kdsz »

O kwestię zmiany kolekcji zapytałem w równoległym wątku. Oto co odpisał mst (punkt 4): http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 0&start=47

Co do pracowników niewykwalifikowanych - fragment z polskiej instrukcji (faza utrzymania):
Każdy z graczy sumuje wartość podaną w prawym górnym rogu każdej z posiadanych kart Pracowników (a także nie zakrytych kartami Pracowników miejsc na Planszy Gracza) oraz Budynków. Sumę pieniędzy przekazuje do Banku
ODPOWIEDZ