Gra Miesiąca-Marzec 11

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: staszek »

Jest już po północy(1 kwietnia) wiec jak co miesiąc,bez żartów( :) ) wypada zrobić małe podsumowanie.

Zważając na okoliczności miesiąc znakomity.Dwa razy lepszy niż poprzedni-zagrałem w 8 gier(nie licząc dwukrotnej ósemki brydżowej z żoną i teściami ;) )
Trzy nowe gry-żadna mnie nie zachwyciła,ale palmę pierwszeństwa należy komuś przyznać,więc Nowością Miesiąca zostaje gra Osadnicy Karciani -na usprawiedliwienie podam tytuły pozostałych gier-Age of Industry( gra niby dobra,ale to już naprawdę było i to w lepszym(dużo) wydaniu-Brass) i Kolejka(klimat i wykonanie naprawdę fajne,ale mechanika niezbyt porywająca).
Pierwszy raz muszę niestety przyznać tytuł rozczarowanie miesiąca.Jeszcze większe zdziwienie musi wywołać fakt,że do tego tytułu pretendują dwie gry Wallace.Obie są dobre,ale po obu spodziewałem się więcej.
Najpierw London-dałem 7 na bgg po rozgrywce dwuosobowej i spodziewałem się podwyższenia oceny po grze w więcej osób. Po partii 4 osobowej nie tylko nie podniosłem jej oceny,ale gra spadła z mojej wishlisty-jak dla mnie jednak zbyt pasjansowy charakter z o dziwo mniejszą interakcją w więcej osób.
Natomiast gra Way Out West -Rozczarowanie Miesiąca- z początkowych 8.5 (danych nieco na wyrost) spadła do 7.5-zawiodłem się mocno,gdyż po pierwszej rozgrywce byłem oczarowany. Niestety okazało się,że słabe rzuty kostką,mogą całkowicie wyeliminować jednego gracza z gry i pozbawić go szans na walkę o zwycięstwo.Oj niedobrze panie Martinie,tak się nie robi(fakt zmądrzał trochę przez te 11 lat ;) ).
Z przyjemnością zatem pochwalę teraz Wallace za Powrót Miesiąca czyli Empires of the Ancient World ,która pewnie zostałaby grą miesiąca,gdyby nie...gra zagrana 31 marca ;)
Imperia starożytne to hybryda-trochę kontroli obszarów i trochę bitew, w których przede wszystkim działa rewolucyjny(jak na tamte czasy-1999 rok) system walki oparty na zasadzie papier-nożyce-kamień(trochę przydługie to zdanie ;) )
Grą( zagraną 31 marca) Miesiąca zostaje Goa -zagrałem w wariant dwuosobowy z żoną i muszę powiedzieć,że byłem pozytywnie zaskoczony.Nie tylko postawą żony(wygrała 40-38),ale również skalowalnością tytułu. Po raz kolejny-Brawo panie Dorn.
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2011, 09:27 przez staszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: oopsiak »

30 partii
17 tytułów
2 nowości

Nowość Miesiąca: A la Carte - po trosze z braku laku, a trochę dlatego, że naprawdę mnie urzekła : ) fajny party game o gotowaniu : ) niby ma jakąś wygrywającą strategię, ale przy 4 graczach jest sporo zamieszania i naprawdę trudno ją zrealizować.

Rozczarowanie Miesiąca: Merchants & Marauders - wiedziałam, że to przygodówka, ale jakoś liczyłam na więcej. bu.

Powrót Miesiąca: brak

Gra Miesiąca: Le Havre - wreszcie czuję się nasycona. Grałam w 2, 3 i 4 osoby, wprawdzie moje wyniki nie były porywające, ale jestem usatysfakcjonowana ilością i jakością partii : ) uwielbiam tę grę.
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2011, 07:59 przez oopsiak, łącznie zmieniany 1 raz.
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: Veridiana »

Ilościowo i jakościowo wyglądało to w marcu tak:
ok.70 rozgrywek w 22 tytuły.

Grą miesiąca, trzeci raz z rzędu zostaje 51 Stan :D za 30 rozgrywek, w tym 27 solo hehe. zamiast grać z czasem mniej, gram chyba coraz więcej, ta gra mi się po prostu nie chce znudzić.

Powrót miesiąca to niewątpliwie Puerto Rico, dzięki któremu wciągnęłam do gier nowe osoby i jeśli nadal będziemy grać tak często to mi obrzydzą tę grę dokumentnie ;)

Zachwyt miesiąca to ciągle W Roku Smoka.

Teraz już bez szału:
Nowość miesiąca - Tinner's Trail. Brass w wydaniu kieszonkowym, klarowny, ładny, taki schludny bym rzekła :)

Downtime miesiąca - Neuland. Żeby przy planszy zostawała tylko osoba, która ma ruch, a reszta rozchodziłą się do innych zajęć... to mi się jeszcze nie zdarzyło :lol:

Temat miesiąca - Dungeon Pets, nowa gra Chvatila. Odjazd - hodowla potworków, których głównym zajęciem jest zanieczyszczanie klatki. Dla geeków must have :twisted:
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: kwiatosz »

Na Pyrkonie zapykłem Crokinole na planszy lakierowanej i generalnie firmowej (na stoisku Locworks) - goddamn, jest różnica w porównaniu do mojej samoróbki - w dalszym ciągu bardzo fajna gra, ale aspekt przewidywalności (tyczący się ruchu pionków po odbiciu) powoduje, że grało mi się przekozacko. No więc gra miesiąca u mnie to właśnie to crokinole :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: Arkadiusz »

Age of Empires III - wiedziałem, że gra będzie dobra ale nie sądziłem, że aż tak

Oprócz tego swoje pozycje w tym miesiącu ugruntowywały: Memoir`44, Dominion, Stone Age, Small World. W mojej sytuacji i przy moich współgraczach wspaniale się sprawdzają. Na stół trafiły też Cyklady z całkiem udanym skutkiem, mimo, że jest to tytuł nieco za trudny dla mojego syna, dobrze się oboje bawiliśmy.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: Królik »

U mnie po raz pierwszy od dawna lepszy miesiąc więc zagłosuję a co;) Królują nowości (dla mnie):
1. Dominant Species.
2. Middle Earth Quest.
3. Vinhos - po jednej rozgrywce, może na wyrost ale na razie wygląda na grę z mnóóóstwem możliwości.
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: jerrymagu »

Nowość Miesiąca: League of Six

Rozczarowanie Miesiąca: Vinhos

Powrót Miesiąca: Mali Powstańcy

Gra Miesiąca: London
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: Wookie »

Bardzo dużo partii w tym miesiącu, może nawet za dużo.

Gra miesiąca: Dobble

Inne gry godne polecenia:

Gra miesiąca w kategorii "jeszcze nie wydana": Zagłada Atlantydy

Gra miesiąca w kategorii "PRL": Kolejka

Gra miesiąca w kategorii "karciana": Nightfall

Gra miesiąca w kategorii "bitewna": Bitwy Westeros

Gra miesiąca w kategorii "kooperacyjna": Defenders of the Realm
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: staszek »

niezłe kategorie wprowadzasz Łukasz :)
niektóre mogą mieć małą konkurencje-jak np. gra o PRL
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: Filip z Lublina »

Gra miesiąca: Path of Glory - na razie trochę po omacku, ale po 3 partiach mogę potwierdzić, że mechanicznie to jedna z najlepszych gier wojennych.
Nadzieja na przyszłość: FAB: The Bulge - spora losowość. Planuję jeszcze pograć i ocenić czy ma ona(ta losowość;P) tak duże znaczenie w ostatecznym rozrachunku. Na razie wydaje mi się, że dodaje tylko nieco napięcia;)
Obawa na przyszłość: Maria - po kilkunastu partiach zaczynam się obawiać o jej balans.
Gniot miesiąca: Galactic Emperor - niegrywalna namiastka ciekawego pomysłu.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: yosz »

Gra miesiąca: The Resistance
Tuż za pudłem: Rallyman
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: pan_satyros »

Gra miesiąca: Die Burgen von Burgund - niemalże nie załapała się na marzec (grane wczoraj), ale absolutnie mnie oczarowała.
Filerek miesiąca: Jaipur - po wydaniu tej gry zakup 'Zaginionych miast' powinien być prawnie zakazany ;p
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: WRS »

Gra miesiąca - WH: Inwazja

Odkrycie miesiąca - W roku smoka

Filler miesiąca - Blefuj

Prócz tego wyróżniam Furstenfeld (za mało okazji do grania, by dostał mocniejszą nagrodę) oraz Egizię (wreszcie poznałem i fajna, lekka gra)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: Edwardo »

w marcu 31 rozgrywek w 13 tytułów:

gra miesiąca- Brass- mistrz!
powrót miesiąca- Caylus- zawsze chętnie zagram, rewelacyjna gra,
odkrycie miesiąca- Le Havre i Vinhos; zapowiada się wiele pasjonujących partii :)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: watman »

Gra miesiaca - T2R:E, bo da sie w niego grac ze wszystkimi i zawsze sie wszyscy swietnie bawia
nowosc miesiaca - Blue Moon City - bo ta gra jest przepiekna i niesamowicie grywalna, a brakuje jej chyba tylko opcji gry na 6 osob...

szal miesiaca - zakup Bootleggersow, w ktorych jeszce nie mielismy okazji zagrac, ale 'chodzili' za mna od jakiegos pol roku i nie moglem nigdzie/od nikogo dorwac ;]
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: przemoo99 »

Witam!

U mnie ilosc partii - 53

Gra miesiaca to zdecydowanie Small World

Odkrycie miesiaca - Small World (zwlaszcza dla wspolgraczy - moze byc cos ciekawszego od carcassonne i ticket to ride)

pozdrawiam
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: Wookie »

staszek pisze:niezłe kategorie wprowadzasz Łukasz :)
niektóre mogą mieć małą konkurencje-jak np. gra o PRL
najpierw to miała być kategoria "gra, która najbardziej spodobała się znajomym z roku" ale stwierdziłem że to już przesada, nawet pierwszego kwietnia
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: Roballo »

Grą miesiąca zostaje...................RACE FOR THE GALAXY

powrót miesiąca: Zombiaki II (ale wcale się z tego nie cieszę.....)

wyróżnienie dla: 51 Stan (za nie nużący tryb solo)

odkrycie miesiąca: Runewars ( Jak ja chce ją mieć na swojej półce!!!!! :)


Za mało czasu....Jak wam zazdroszczę tych ponad 30 partii hehe :) u Mnie to może z 13?
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2011, 11:52 przez Roballo, łącznie zmieniany 1 raz.
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
Keleno
Posty: 451
Rejestracja: 04 kwie 2007, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: Keleno »

W marcu 30 rozgrywek w 23 tytuły. Sporo nowości :)

Grą miesiąca zostaje Runewars :) Przesiedzieliśmy przy niej pół dnia, ale zabawa przednia! :)
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: surmik »

31 rozgrywek w 18 tytułów.

Gra miesiąca: Sankt Petersburg - za lekkość i miła spokojną rozgrywkę w cztery osoby
Nowość: Indonesia - za to, że to dokładnie taka gra jakiej szukałem :D
Powrót: TtA - za rozgrywkę z żoną :)
Najgorsza gra miesiąca: Munera - za... wszystko! :)
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: Wookie »

zapomniałem dodać:

Gra miesiąca w kategorii "niewydana gra dwuosobowa": Łowcy Smoków
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: surmik »

No, fakt.
Z drugiej strony ta kategoria mogłaby się nazywać: "Gra, której prototyp wygląda najprawdopodobniej lepiej niż finalny produkt" :D
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: magole »

Zdecydowanie Caylus i jego wersja online w której jeszcze ani razu nie wygrałem, ale się nie poddaję więc pewnie w przyszłym miesiącu znowu będzie nr. 1, na drugim miejscu 7 cudów.
Daleko, daleko później dopiero są:
Wysokie napięcie z mapą Chin - ciekawe urozmaicenie i powiew świeżości, ciekawe czy właściciel się domyśla że chciałbym tą mapę kiedyś pożyczyć 8)
Hansa Teutonica - niby fajna mechanika, wiele dróg do wygrania, ale w czasie gry zalega martwa cisza, to jedyny mankament, spróbuję to zmienić inaczej papa Hanso
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: Matio.K »

XX partii w rozmaite tytuły i swoje prototypy. Większość czasu przegrałem własnie w to drugie, ale z normalnych gier będzie to "Blokus Duo".
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: Gra Miesiąca-Marzec 11

Post autor: DanCo »

27 partii - dzieciątko jednak na zbyt wiele nie pozwala,
21 tytułów
5 nowości

Nowość Miesiąca: Conquest of Paradise - GMT, który w sumie bardzo mi się spodobał, trochę odstrasza wygląd, trochę zasady ale pod koniec gry ani jedno ani drugie nie ma już znaczenia oraz Hacienda, która przeleżała kupę czasu u kolegi i w końcu udało mi się doprowadzić do rozgrywki

Rozczarowanie Miesiąca: w sumie brak

Powrót Miesiąca: Mr. Jack - bardzo dawno temu grałem, miło sobie przypomnieć taką pozycję

Gra Miesiąca dla trzech tytułów: Small World, Conquest of Paradise, Hacienda
ODPOWIEDZ