Gra planszowa - moja praca magisterska

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
z3dd
Posty: 7
Rejestracja: 21 kwie 2011, 21:56

Gra planszowa - moja praca magisterska

Post autor: z3dd »

Witam wszystkich serdecznie,
gdyż jest to mój pierwszy post na tym forum.
Znalazłem to forum w trakcie poszukiwania instrukcji do gier,
ponieważ moja praca magisterska polega na stworzeniu takiej gry :)

Nie jestem zbyt doświadczonym graczem (Monopol, High Finance) a tym bardziej twórcą gier,
dlatego zwracam się do Was z wielką prośbą o pomoc.

Gra ma się opierać o specyfikację ITIL. Już mówię o co w tym chodzi.
Są to zapisane standardy jak należy zarządzać usługami. Przez pojęcie usług
można rozumieć bardzo wiele rzeczy. Usługą jest np: hosting stron internetowych,
usługi telekomunikacyjne, catering, naprawa butów. I cała ta specyfikacja
opisuje w jaki sposób takimi usługami zarządzać aby utrzymać jak najlepszą ich jakość.
Poznałem już zasady ITIL i teraz należałoby stworzyć do tego grę.

Z tego co zdążyłem do tej pory wyczytać to muszę wybrać mechanikę gry,
ale szczerze powiedziawszy nie mam zielonego pojęcia jak się do tego zabrać.

Bardzo bym Was prosił o wskazówki od czego zacząć i jak postępować.
Może są jakieś książki o tworzeniu gier ?

Chętnie bym z kimś pogadał o tej tematyce, aby dowiedzieć się czegoś więcej.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9455
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: Gra planszowa - moja praca magisterska

Post autor: MichalStajszczak »

Proponuję na początek zajrzeć do tego działu
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Gra planszowa - moja praca magisterska

Post autor: asiok »

Temat - rzeka... Mam propozycję: napisz skąd jesteś i spróbujemy Cię nakierować na jakiś graczy w Twojej okolicy (nie chodzi mi o namiary domowe ale na miejsca gdzie grają). Same wypowiedzi na forum nie będą niestety w stanie Ci pomóc - z tego co piszesz wynika, że nie masz pojęcia o współczesnych planszówkach, więc potrzebujesz "przewodnika".

Po rozmowie z jakimś graczem będzie możliwa dalsza pomoc - musisz się przynajmniej "otrzaskać" z podstawowymi pojęciami typu eurogra, ameritrash czy worker placement...

Na pewno dużo ludzi chętnie pomoże - ale musisz przynajmniej poznać podstawowe pojęcia.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Gra planszowa - moja praca magisterska

Post autor: draco »

Jeszcze kwadrans temu nie wiedziałem, co to ITIL. Teraz wiem i do tego wpadł mi do głowy fajny pomysł ma mechanikę. Dzięki.

Przeniosłem temat do odpowiedniego działu.
z3dd
Posty: 7
Rejestracja: 21 kwie 2011, 21:56

Re: Gra planszowa - moja praca magisterska

Post autor: z3dd »

asiok pisze:Temat - rzeka... Mam propozycję: napisz skąd jesteś i spróbujemy Cię nakierować na jakiś graczy w Twojej okolicy (nie chodzi mi o namiary domowe ale na miejsca gdzie grają). Same wypowiedzi na forum nie będą niestety w stanie Ci pomóc - z tego co piszesz wynika, że nie masz pojęcia o współczesnych planszówkach, więc potrzebujesz "przewodnika".

Po rozmowie z jakimś graczem będzie możliwa dalsza pomoc - musisz się przynajmniej "otrzaskać" z podstawowymi pojęciami typu eurogra, ameritrash czy worker placement...

Na pewno dużo ludzi chętnie pomoże - ale musisz przynajmniej poznać podstawowe pojęcia.
Jestem z Warszawy, ale jak będzie trzeba to będę mógł podjechać gdzie indziej.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra planszowa - moja praca magisterska

Post autor: kwiatosz »

W Lublinie na UMCSie są całe zajęcia na historii z tworzenia gier historycznych, z tego co wiem od pewnego czasu też można wybrać seminarium magisterskie właśnie z tworzenia gier planszowych - kilka wizyt w ramach wolnego słuchania i już wszystko wiadomo ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Gra planszowa - moja praca magisterska

Post autor: konev »

z3dd pisze:
asiok pisze:Temat - rzeka... Mam propozycję: napisz skąd jesteś i spróbujemy Cię nakierować na jakiś graczy w Twojej okolicy (nie chodzi mi o namiary domowe ale na miejsca gdzie grają). Same wypowiedzi na forum nie będą niestety w stanie Ci pomóc - z tego co piszesz wynika, że nie masz pojęcia o współczesnych planszówkach, więc potrzebujesz "przewodnika".

Po rozmowie z jakimś graczem będzie możliwa dalsza pomoc - musisz się przynajmniej "otrzaskać" z podstawowymi pojęciami typu eurogra, ameritrash czy worker placement...

Na pewno dużo ludzi chętnie pomoże - ale musisz przynajmniej poznać podstawowe pojęcia.
Jestem z Warszawy, ale jak będzie trzeba to będę mógł podjechać gdzie indziej.
Środa. 17.30. Warszawa. Monsoon Cafe. Będziesz mógł zobaczyć jak to wygląda i może usłyszysz odpowiedzi na kilka pytań.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra planszowa - moja praca magisterska

Post autor: Senaszel »

Kwiatosz, mógłbyś rozwinąć swoją wypowiedz? Interesujące rzeczy piszesz.
Wingmakers
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra planszowa - moja praca magisterska

Post autor: kwiatosz »

Senaszel pisze:Kwiatosz, mógłbyś rozwinąć swoją wypowiedz? Interesujące rzeczy piszesz.
Yyy, w zasadzie tyle wiem na ten temat - a stąd, że w stowarzyszeniu fantastycznym, w którym się udzielam, są i ludzie którzy te zajęcia prowadzą, jak i ludzie tworzący gry w ramach zajęć (i z których jedną grałem testowo) - ale że z żadnej strony w procesie nie partycypuję to nic więcej sensownego nie mam natenczas do dodania... Ale jakby coś to mogę się wywiedzieć :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Dominusmaris
Posty: 410
Rejestracja: 16 paź 2008, 12:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Gra planszowa - moja praca magisterska

Post autor: Dominusmaris »

Myślę, że należałoby zacząć od instrukcji
http://www.rebel.pl/repository/files/in ... Porter.pdf
Wszelkie instrukcje znajdziesz na stronie tego sklepu.

Gra o którą chodzi jest wielowymiarowa i chyba najlepiej
oddaje, do tego w dość prosty sposób, prowadzenie biznesu.

Powodzenia.
z3dd
Posty: 7
Rejestracja: 21 kwie 2011, 21:56

Re: Gra planszowa - moja praca magisterska

Post autor: z3dd »

konev pisze:
z3dd pisze:
asiok pisze:Temat - rzeka... Mam propozycję: napisz skąd jesteś i spróbujemy Cię nakierować na jakiś graczy w Twojej okolicy (nie chodzi mi o namiary domowe ale na miejsca gdzie grają). Same wypowiedzi na forum nie będą niestety w stanie Ci pomóc - z tego co piszesz wynika, że nie masz pojęcia o współczesnych planszówkach, więc potrzebujesz "przewodnika".

Po rozmowie z jakimś graczem będzie możliwa dalsza pomoc - musisz się przynajmniej "otrzaskać" z podstawowymi pojęciami typu eurogra, ameritrash czy worker placement...

Na pewno dużo ludzi chętnie pomoże - ale musisz przynajmniej poznać podstawowe pojęcia.
Jestem z Warszawy, ale jak będzie trzeba to będę mógł podjechać gdzie indziej.
Środa. 17.30. Warszawa. Monsoon Cafe. Będziesz mógł zobaczyć jak to wygląda i może usłyszysz odpowiedzi na kilka pytań.
A będzie ktoś z was jutro ?
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Gra planszowa - moja praca magisterska

Post autor: konev »

Będzie chyba z 5 osób na 17. Tutaj jest odpowiedni wątek: http://forum.gry-planszowe.pl/viewtopic ... 37#p269937
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
mk017
Posty: 8
Rejestracja: 05 sty 2012, 07:05

Re: Gra planszowa - moja praca magisterska

Post autor: mk017 »

Należy pamiętać, że tworząc grę na potrzeby pracy magisterskiej prawa do niej przejmuje uczelnia. Zatem późniejsze ewentualne zarabianie na niej staje się prawnie zabronione.
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Gra planszowa - moja praca magisterska

Post autor: sowacz »

mk017 pisze:Należy pamiętać, że tworząc grę na potrzeby pracy magisterskiej prawa do niej przejmuje uczelnia. Zatem późniejsze ewentualne zarabianie na niej staje się prawnie zabronione.
To jest kwestia jednego podania i już uczelnia nie ma praw do twojej pracy.
z3dd
Posty: 7
Rejestracja: 21 kwie 2011, 21:56

Re: Gra planszowa - moja praca magisterska

Post autor: z3dd »

sowacz pisze:
mk017 pisze:Należy pamiętać, że tworząc grę na potrzeby pracy magisterskiej prawa do niej przejmuje uczelnia. Zatem późniejsze ewentualne zarabianie na niej staje się prawnie zabronione.
To jest kwestia jednego podania i już uczelnia nie ma praw do twojej pracy.
Heh dzięki wielkie. Bardzo śmieszne.
A już zapomniałem o tym że muszę napisać pracę magisterską ...
mk017
Posty: 8
Rejestracja: 05 sty 2012, 07:05

Re: Gra planszowa - moja praca magisterska

Post autor: mk017 »

Czyli czego mialo by dotyczyć te podanie ?
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gra planszowa - moja praca magisterska

Post autor: mbork »

mk017 pisze:Należy pamiętać, że tworząc grę na potrzeby pracy magisterskiej prawa do niej przejmuje uczelnia. Zatem późniejsze ewentualne zarabianie na niej staje się prawnie zabronione.
Czy możesz podać jakieś źródło? Z tego co pamiętam, uczelnia ma prawo pierwodruku (przez pewien czas), a prawa autorskie zostają przy autorze. Ale IANAL, mogę się mylić.
Awatar użytkownika
Bri
Posty: 437
Rejestracja: 18 sie 2009, 14:40

Re: Gra planszowa - moja praca magisterska

Post autor: Bri »

Nie wiem jak z pracami praktycznymi (np. programem komputerowym czy modelem fizycznym), ale w przypadku pracy badawczej uczelnia ma roczną wyłączność na treść i wyniki - absolwent nie może sobie, w tym okresie, nawet artykułu do pisma branżowego napisać w oparciu o swój dyplom. (ATH B-B, moja siostra)

Sam tworzyłem program ale szczerze się nim nie interesowałem po fakcie obrony, oddałem płytę z exe'kiem i źródłami promotorowi, pracuję w zawodzie ale dyplom był sporo na bok od mojego profilu zawodowego.
ODPOWIEDZ