Szybka decyzja

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Szybka decyzja

Post autor: FortArt »

Młody jest szachistą i te nawyki przenosi na inne planszówki. Siedzi czasem i obmyśla ruch, a ja świerknę z nudów. Najgorsze oczywiście to, że za dobrze móżdzy ;) A serio przydałoby się coś co wymusza szybkie decyzje. Pewnie mógłbym mu tam wstawić jakiś limit czasu, ale młody na to nie pójdzie, nie ma napisane to "sorry tatuśku". A umiejętność podejmowania szybkich decyzji jest jednak w życiu niezbędna. Szukam gry, która pozwala na kombinowanie (czyli nie proste gry tylko na refleks), ale jednak jakoś premiuje lub wymusza szybkie decyzje.

Coś możecie doradzić?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szybka decyzja

Post autor: bartek_mi »

moze galaxy trucker?

trzeba zdecydowac czy dana czesc pasuje czy nie (i gdzie)
no i pospiech wskazany bo inni moga co lepsze kafle zakosic

z gier "na percepcje" dobry jest "set" (trudniejszy od dobble)
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szybka decyzja

Post autor: Inermis »

Robo Rally - http://www.boardgamegeek.com/boardgame/18/roborally
Gra wymaga umiejętności przewidywania i szybkiego myślenia - Programuje się roboty(karami ruchów), a dokładnie ich trasę przejazdu, przy czym ten który pierwszy skończy odwraca klepsydrę i reszta ma już minutę na ułożenie pozostałych kart . Jeśli nie zdążą to są one rozkładane losowo. Moim zdaniem jedna z lepszych gier do której mogą usiąść mózgotrzepy oraz ludzie którzy nie lubią planować na kilka tur do przodu i przy tym dobrze się bawić. :)
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Szybka decyzja

Post autor: Sir-Rafał »

Również przyszło mi na myśl Robo Rally. Klepsydra ma 30 sekund więc wymusza wyrównanie myślenia wszystkich graczy. Fakt, że najlepiej działa przy liczbie graczy gdzieś od 4 w górę, bo wtedy więcej jest "kontaktu" między robotami i nagle ktoś kogoś przesunie i cały plan trafia w łeb.
W porównaniu do szachów na pewno jest łatwiejsza, ale nie da się do końca przewidzieć co zrobi gracz, bo nie wiemy jakie ma on do dyspozycji w tym momencie karty. No i jest limit czasu co nijak ma się do szachów.
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Szybka decyzja

Post autor: schizofretka »

Fun Factory. Gracze budują fabrykę łącząc rurami różne strumienie wejściowe z maszynami wymagającymi i produkującymi różne produkty. Cały myk polega na tym, że maszyny odkrywane są na trzy-cztery i kto pierwszy zdecyduje się na pasującą mu maszynę, ten ją bierze.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Szybka decyzja

Post autor: cezaras »

nie na refleks, ale kto za wolno się decyduje ten przegrywa, hm - fasolki ??
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Szybka decyzja

Post autor: nikozja_dg »

bartek_mi pisze:moze galaxy trucker?

trzeba zdecydowac czy dana czesc pasuje czy nie (i gdzie)
no i pospiech wskazany bo inni moga co lepsze kafle zakosic

z gier "na percepcje" dobry jest "set" (trudniejszy od dobble)
też polecam set :) refleks, logiczne myślenie, kreatywność itd, myślę, że się spodoba.
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Szybka decyzja

Post autor: salmunna »

Są jeszcze gry czasu rzeczywistego - Space Dealer i Space Alert (kooperacyjny).

W obu nie ma rund i tur tylko ma się określoną ilość czasu na wykonanie akcji.
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Szybka decyzja

Post autor: oopsiak »

set i ubongo - logiczne - obie świetne

tik-tak-bum i boggle - słowne z klepsydrą

cash a catch

galaxy trucker

futbol ligretto, snorta, santy anno




przepraszam, że bez opisów. późno jest.
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Szybka decyzja

Post autor: pomimo »

Może przyjrzyj się nowej grze Schachta Mondo http://spiellust.net/2011/04/mondo-recenzja.html
Możesz spróbować najpierw zagrać online na Brettspielwelt.de
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Szybka decyzja

Post autor: Lucf »

kosmiczna eskadra
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Szybka decyzja

Post autor: FortArt »

Może nie precyzyjnie powiedziałem, ale nie pytałem o coś gdzie czas jest istotny na zasadzie "kto pierwszy ten lepszy", ale o coś gdzie podejmuje się szybką decyzję. Jak ma być decyzja to musi być jakiś wybór. Chodzi o to by szybko przemyśleć za i przeciw i wybrać jaki zrobić ruch.
  • Tik Tak Bum, Set, Boggle, Ubongo, Futbol Ligretto, Snorta, Santy Anno - chyba nie są tym o co pytałem. Niemniej dzięki za te namiary, opisy paru mnie zachwyciły. :)
  • Space Dealer - to ciekawe, ale tam musi jakiś chaos okrutny panowac gdy każdy gra sam, no i od 3 osób, a to dla mnie duża wada
  • Space Alert - słuchanie anglojęzycznego, jak sądzę, nagrania może być nieco za trudne dla mojego 7-latka. :)
  • Kosmiczna eskadra, Cash-a-Catch - wydają się zabawne, wpisane na listę życzeń
  • Galaxy Trucker - mam wrażenie, że reguły są mocno skomplikowane, słusznie?
  • Mondo - i kafelki i na czas, wpisane
  • Robo Rally - zapowiada się świetna zabawa, plus jakieś edukacyjne walory (programowanie), wydaje się, że to jest to co mieć muszę
  • Factory Fun - chyba podobne w klimacie, w każdym razie szalenie ciekawe
Bardzo dziękuję za rady!

PS. A grał ktoś w TAMSK?
oopsiak pisze: przepraszam, że bez opisów. późno jest.
Nigdy Ci tego nie wybaczę ;)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Szybka decyzja

Post autor: Arkadiusz »

FortArt pisze: [*] Galaxy Trucker - mam wrażenie, że reguły są mocno skomplikowane, słusznie?
Zasady nie są skomplikowane, mój syn je zrozumiał a jest młodszy od Twojego. Gra składa się z dwóch faz - budowa statku a następnie lot. Ta pierwsza wymaga pośpiechu i podejmowania szybkich decyzji. Ta drugi to czysta rozwałka z niemal przygodową mechaniką- ciągniesz kartę i sprawdzasz co się stało, rzucasz kostkami. Nie jest tajemnicą, że (delikatnie mówiąc) nie jestem fanem takiego rozwiązania. Ilość kart jest ograniczona więc szybko przychodzi znużenie, gra bawi przez kilka rozgrywek. Poza tym mam takie spostrzeżenie, że akurat w tej grze sukces = nuda. Największą frajdę daje patrzenie jak statek rozpada się na kawałki, przez moment jest to nawet zabawne. Co do zasad, jedynym problemem jest nauka komponentów statku i przyswojenie sposobu ich łączenia ze sobą, w sumie nic trudnego.

Jeśli ten opis Ci odpowiada i dostaniesz grę w niskiej cenie (nigdy w życiu nie dałbym za nią ponad 100zł, ja ją kupiłem za 69zł) możesz spróbować. Ja, mimo, że jestem miłośnikiem klimatów SF, z perspektywy czasu uważam GT za niepotrzebny zakup.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Szybka decyzja

Post autor: folko »

FortArt pisze:
PS. A grał ktoś w TAMSK?
Wiele razy. Według mnie jedna z najlepszych gier z czasem... w sensie, czas jest tu elementem strategi który należy wykorzystywać. Niestety jest to bardzo oryginalna gra i nie ma za dużo miłośników :(
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Szybka decyzja

Post autor: donmakaron »

A może coś kooperacyjnego? W takim Pandemicu czas nie goni graczy, ale wspólne podejmowanie decyzji sprawia, że nikt nie nudzi się podczas tury innych graczy.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Szybka decyzja

Post autor: FortArt »

Bardzo dziękuję. Robo Rally zamówione. Z racji miłej ceny niemal same mi się do rąk wcisnęły Santy Anno i Kosmiczna Eskadra.
Jakoś przegapiłem, że ta piracka jest od 3 osób. Na szczęście przegapiłem, bo spokojnie można grać w dwójkę.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ODPOWIEDZ