Puerto Rico czy Osadnicy z Catanu? A może jeszcze coś innego

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Kelshar
Posty: 46
Rejestracja: 12 mar 2010, 09:29

Puerto Rico czy Osadnicy z Catanu? A może jeszcze coś innego

Post autor: Kelshar »

Witam,

Zastanawiam się nad wyborem gry. Chciałbym kupić coś głównie z myślą o żonie. Grać będziemy przeważnie we dwoje, czasem dołączy się trzecia osoba, maksymalnie we czwórkę. Jednakże najbardziej zależy mi na tym, aby dobrze grało się w dwie osoby. Chciałbym, aby była to gra ekonomiczna lub ekonomiczno wojenna. Czas gry wynosił około godziny, góra dwóch, tak aby można było pograć po przyjściu z pracy ze świadomością, że następnego dnia trzeba znów o 6 wstać. Ale też aby nie kończyła się za szybko, jak Agricola. Dodatkowym atutem byłoby to, gdyby łatwo dało się pograć z osobami, które z grami planszowymi za bardzo styczności nie mają.

Jej ulubione gry, w które zawsze gra chętnie to Agricola oraz Shogun. Bardzo lubimy Cywilizację: Poprzez Wieki ale nie często możemy poświęcić tyle czasu, by w nią zagrać. Inne grane przez nas tytuły to Wysokie Napięcie oraz Dominion.

Po przejrzeniu wielu recenzji zastanawiam się głównie nad Osadnikami z Catanu oraz Puerto Rico. Obie gry posiadają warianty dwuosobowe, ale boję się, że mogą nie sprawdzać się tak dobrze jak inne gry, które są przeznaczone dla dwóch graczy. Którą grę byście doradzili? A może coś jeszcze innego? Koszt do 200zł.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Puerto Rico czy Osadnicy z Catanu? A może jeszcze coś in

Post autor: Odi »

Zdecydowanie odradzam te gry w wariancie dwuosobowym. Przy Osadnikach i PR zabawa zaczyna się od 3 osób, a skoro wymogiem jest parta dwuosobowa, w takim razie nie tego szukacie.

Jeśli patrzeć przede wszystkim na warunek o przystepności rozgrywki (aby dało radę pograć z nowymi osobami), to poleciłbym Stone Age lub Magnum Sal. Obie są mniej złożone niż Agricola czy Cywilizacja, i lepiej odnajdą się w nich okazjnalni gracze, a przy tym nieźle wypadają w partiach dwuosobowych.

Natomiast jeśli lubicie ciężkie gry, to może Vinhos? Choć tutaj z kolei nie pogracie z gośćmi...
pleple
Posty: 12
Rejestracja: 19 sty 2010, 01:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Puerto Rico czy Osadnicy z Catanu? A może jeszcze coś in

Post autor: pleple »

Obie gry raczej mają słaby tryb dwuosobowy. Szczególnie osadnicy, w których jednak dość ważnym elementem jest handel a ten raczej w trybie dwuosobowym jest słaby.

Jeśli język angielski nie jest problemem to myślę, że możesz przyjrzeć się At the Gates of Loyang. Albo może Stone Age?
Kelshar
Posty: 46
Rejestracja: 12 mar 2010, 09:29

Re: Puerto Rico czy Osadnicy z Catanu? A może jeszcze coś in

Post autor: Kelshar »

W naszym wypadku angielski to żaden problem. Inaczej z osobami z którymi czasami gramy. Dla nich potrzebne są polskie wersje by grało sie komfortowo.

Naprawdę te gry są słabe dla dwóch graczy? :/
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Puerto Rico czy Osadnicy z Catanu? A może jeszcze coś in

Post autor: staszek »

na dwie osoby to osadnicy karciani. W dwie osoby trzeba trochę pozmieniać zasady- ja ogólnie nie polecam. Puerto trochę lepiej w dwie osoby,ale zdecydowanie lepiej w więcej.
Moim zdaniem spróbujcie Notre Dame- prosta gra( spokojnie z nowymi graczami) i działa bardzo dobrze od 2 do 5 osób.
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Puerto Rico czy Osadnicy z Catanu? A może jeszcze coś in

Post autor: srokaplotkara »

Moje zdanie na temat Puerto Rico w wariancie dwuosobowym jest takie, że granie nawet w zaledwie dwie osoby jest całkiem ciekawe. Grałam też we cztery, owszem, chyba w większości gier im więcej osób tym lepiej, ale w PR naprawdę dobrze gra się we dwoje.
Gorzej jest z Osadnikami, dużo miejsca na planszy oraz handel przy dwóch graczach kuleje ;)
Bardzo polecam Świat bez końca. Świetny jest tak samo na 2 czy 3 lub 4 osoby, jest lżejszy od Agricoli, rozgrywka zajmuje mniej czasu.
Oczywiście jak poprzednicy polecam również Stone Age :)
W moim przypadku Świat bez końca jest przed Stone Age.
Awatar użytkownika
un4given
Posty: 34
Rejestracja: 16 lip 2010, 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Puerto Rico czy Osadnicy z Catanu? A może jeszcze coś in

Post autor: un4given »

Czy ktoś jeszcze mógłby się wypowiedzieć na temat rozgrywki 2-osobowej w PR? Grałem w San Juan'a na 2 osoby, ale doszedłem do wniosku, że to jednak nie to. Ponieważ podoba mi się tematyka PR i SJ zagrałem w TROPIC EURO (komputerowa wersja PR) i powiem szczerze, że takiej właśnie gry szukałem. Niestety będę grał głównie (choć nie zawsze) w 2 osoby no i powyższe opinie trochę mnie niepokoją. Czy ta gra jest naprawdę kiepska na 2?
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Puerto Rico czy Osadnicy z Catanu? A może jeszcze coś in

Post autor: Ouragan »

Jeżeli gry 90 minutowe, czy nawet szybsze to może Dominion? Gra w sumie ekonomiczna, jednak jak lubicie grać w TTA, to raczej nie ten poziom skomplikowania. Niestety wszystkie w miarę nieszybko nudzące się gry trwają około 3 godzin :(
Kelshar
Posty: 46
Rejestracja: 12 mar 2010, 09:29

Re: Puerto Rico czy Osadnicy z Catanu? A może jeszcze coś in

Post autor: Kelshar »

Dominiona wraz z dodatkiem akurat mamy i po setnej partii osobiście nie mogę się już nań patrzeć. A co do tematu to po długim zastanowieniu się jestem już w 90 procentach zdecydowany na 7 Cudów. Szkoda tylko, że to jest takie krótkie...
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Puerto Rico czy Osadnicy z Catanu? A może jeszcze coś in

Post autor: cezaras »

Moja żona uwielbia też uwielbia Agricolę, więc może to w co lubimy grać we dwójkę (jeśli nie w A) będzie jakąś podpowiedzią:
1. Notre Dame
2. Burgen von Burgund
3. Ingenious

rzadziej:
4. Stone Age,
5. Wysokie napięcie - zostań manadżerem
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Puerto Rico czy Osadnicy z Catanu? A może jeszcze coś in

Post autor: kdsz »

un4given pisze:Czy ktoś jeszcze mógłby się wypowiedzieć na temat rozgrywki 2-osobowej w PR? Grałem w San Juan'a na 2 osoby, ale doszedłem do wniosku, że to jednak nie to. Ponieważ podoba mi się tematyka PR i SJ zagrałem w TROPIC EURO (komputerowa wersja PR) i powiem szczerze, że takiej właśnie gry szukałem. Niestety będę grał głównie (choć nie zawsze) w 2 osoby no i powyższe opinie trochę mnie niepokoją. Czy ta gra jest naprawdę kiepska na 2?
Tryb dwuosobowy do Puerto Rico jest sztuczny. Jednak sam w taki gram z braku ekipy i wolę takie PR niż żadne. Nie jest to ideał, ale moim zdaniem gra się bardzo fajnie.

Szczerze mówiąc przed zakupem miałem podobne obawy do Ciebie i postanowiłem spróbować najpierw z samoróbką. Testy były na tyle obiecujące, że szybko zaopatrzyłem się w oryginalne wydanie Lacerty.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Puerto Rico czy Osadnicy z Catanu? A może jeszcze coś in

Post autor: Edwardo »

To i ja dołożę swoją opinię na temat dwuosobowej rozgrywki w Puerto Rico. Większość swoich rozgrywek rozegrałem właśnie w dwie osoby i absolutnie nie zauważąm jakiejś sztuczności takiego trybu i grało się bardzo fajnie. Ja osobiście polecałbym PR nawet w dwie osoby.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Puerto Rico czy Osadnicy z Catanu? A może jeszcze coś in

Post autor: asiok »

Patrząc na to w co gracie odradzam Osadników - losowość Was powali.... Puerto na 2 osoby wg mnie działa bardzo dobrze. A może Caylus? Albo Brass? Oba mają dobrze chodzące wersje 2-osobowe, obie to "cięższe" gry - tak jak lubiane przez Was Agricola czy TTA. Brass cięższy, Caylus łatwiejszy do wytłumaczenia. Czas gry - do dwóch godzin.
Kelshar
Posty: 46
Rejestracja: 12 mar 2010, 09:29

Re: Puerto Rico czy Osadnicy z Catanu? A może jeszcze coś in

Post autor: Kelshar »

Dziękuję za kolejne opinie. Jeszcze dziś wieczorem chcę podjąć decyzję i złożyć zamówienie. Catan już praktycznie odrzuciłem, właśnie przez dużą losowość. Jednakże wierzę, że gra jest dobra i będę polował, by z kimś zagrać. Prawdopodobnie wezmę 7 Cudów, ale cały czas zastanawiam się nad Puerto Rico, skoro jednak w dwie osoby nie jest tak źle.

Wczoraj jeszcze kolega mi powiedział, że Puerto Rico ma długi setup. Jak możecie się do tego odnieść? Mnie osobiście coś trafia, jak muszę rozstawiać Agricolę. Przytłacza mnie ilość elementów ;)
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Puerto Rico czy Osadnicy z Catanu? A może jeszcze coś in

Post autor: kdsz »

Jeśli masz wszystko dobrze zaworeczkowane to setup trwa max 10-15 minut. Nic traumatycznego
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Puerto Rico czy Osadnicy z Catanu? A może jeszcze coś in

Post autor: Edwardo »

setup w Puerto Rico jest krótszy niż w Agricoli. Niestety trzeba odliczyć odpowiednią liczbę żetonów i znaczników w zależności od liczby graczy ale jeżeli zazwyczaj gracie np. w dwie osoby, to można mieć już przygotowany zestaw dla 2 oddzielnie popakowany i problem z głowy. I jeszcze raz powiem według mnie PR na 2 osoby działa bardzo dobrze.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
un4given
Posty: 34
Rejestracja: 16 lip 2010, 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Puerto Rico czy Osadnicy z Catanu? A może jeszcze coś in

Post autor: un4given »

No nie.... powiedzielibyście coś złego o Puerto Rico, bo teraz to po prostu muszę ją mieć. :D
A w ogóle to dzięki za opinie.
"Więc idź, są światy inne niż ten."
Kelshar
Posty: 46
Rejestracja: 12 mar 2010, 09:29

Re: Puerto Rico czy Osadnicy z Catanu? A może jeszcze coś in

Post autor: Kelshar »

Dziękuję za dyskusję. Wybór padł na... 7 Cudów Świata, w które miałem okazję grać wcześniej. Głównym argumentem było to, że łatwe proste i przyjemne. Mamy nadzieję, że uda nam się pograć ze znajomymi, którzy normalnie w planszówki nie grają.

Puerto Rico będzie pewnie następne w kolejności.

Pozdrawiam,
Kel
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico czy Osadnicy z Catanu? A może jeszcze coś in

Post autor: Veridiana »

Oczekiwanie na rozgrywkę w Catana podczas, gdy grało się i lubi Cywilizację to jak cofnięcie się do epoki brązu :wink:

A ja polecę jeszcze (tak na przyszłość) dwuosobowe partie w Elasunda. przepiękna, fantastyczna gra tegoż samego autora co Osadnicy (i zdeeeeeeecydowanie lepsza).
ODPOWIEDZ