Wojna o pierścień / War of the ring (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: ScorpZero »

Taaak, z promocją Rebela to już się nie powstrzymałem i kupiłem. Do tego jeszcze miałem świąteczne kody z MyBenefit to już w ogóle. :wink:
To teraz potrzebuje większego stołu...
Dominikos
Posty: 3
Rejestracja: 13 mar 2018, 22:01
Been thanked: 3 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Dominikos »

Lailonn pisze: 05 gru 2022, 20:32
Szukając brakujących informacji do gry 100% poprawnie zauważyłem, że praktycznie zawsze gra się schematami. Chyba nie trafi się rozgrywka gdzie Saruman nie zostanie przywołany a jego armia nie najedzie Rohanu. Prawie zawsze pojawia się też informacja o braku gry krasnoludami czy też praktycznie żadnej akcji na północnym zachodzie. Tutoriale ze strategiami wyglądają na kalki, "okop się w fortach", "wytrzymaj ile się da by Frodo zniszczył pierścień" etc.

Mój drogi, nic bardziej mylnego. Mam za sobą kilkadziesiąt partii i muszę stwierdzić, że w tych rozgrywkach działy się np. takie rzeczy jak (w kwestii militarnej):
1) zdobycie Szarych Przystani przez Cień (dwukrotnie w trakcie jednej rozgrywki, po odbiciu przez Wolne Ludy),
2) zdobycie Umbaru przez Wolne Ludy,
3) walki o Shire,
4) zdobycie Angbandu i oblężenie Góry Gundabad,
5) zdobycie Morannon przez armię Rohanu,
6) oblężenie Rivendell przez orków Sarumana,
itd.

Najciekawsze w WoP jest to, że bardzo często pod koniec gry każda ze stron ma realne szanse na zwycięstwo i do ostatniej chwili nie wiadomo, czy Frodo wrzuci pierścień, czy ulegnie zepsuciu i czy w tym samym czasie Cień nie uzbiera 10 PZ (militarne zwycięstwo WL zdarzyło się kilka razy, ale raczej w wyniku spiętrzenia zbiegów okoliczności i dobrych rzutów).

Graj jak najwięcej, a zobaczysz ogrom możliwości w tej grze!
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 325
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 140 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: olocop »

To kontynuując temat, wrzucam przetłumaczoną na język polski (na własny użytek - nie wrzucam na BGG, bo nie pytałem oryginalnych autorów) najnowszą wersję:

Almanachu kart do Wojny o Pierścień

Jeśli tylko będę miał czas, to będę aktualizował plik w przypadku pojawienia się kolejnej wersji. Przeglądałem wszystko i próbowałem wyłapać potencjalne babole, ale jeśli ktoś miałyby jakieś uwagi, to proszę o informację.

EDIT: Pojawiła się wersja 94 z 12-2022
Zmiana dotyczy kart "Zbierają się Cienie" i "Cień się Wydłuża" - w poprzedniej wersji Almanachu wyjaśnienie podawało, że można oddzielić od armii część jednostek, wykonać ruch w celu zajęcia pustej osady, a następnie powrócić do armii początkowej. Aktualna wersja podaje, że taki ruch jest niedozwolony. Poza tym pojawiło się kilka zmian edytorskich.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: ScorpZero »

Dostałem dzisiaj matę.
Całkiem fajna, zapakowana w tubę, aczkolwiek mata do Ankh jest moim zdaniem dużo lepsza. :wink:

Martwi mnie, że mata do Wojny o Pierścień nie jest obszyta i będzie się strzepic. Plus just dosyć cienka, trochę jak taki grubszy obrus.

Na pewno jest duża, to trzeba przyznać. :mrgreen:
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: RUNner »

Też dziś odebrałem swoją. Tak jak kolega powyżej napisał, szkoda że nie jest obszyta. Mata do Ankh to półka wyżej. Na plus świetna tuba i rozmiar.
Obrazek
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Nosiadbt1100
Posty: 386
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Nosiadbt1100 »

ScorpZero pisze: 11 sty 2023, 11:28 Martwi mnie, że mata do Wojny o Pierścień nie jest obszyta i będzie się strzepic. Plus just dosyć cienka, trochę jak taki grubszy obrus.
Roberto pisał, że mieli jakieś problemy techniczne z obszyciem maty tej wielkości (jakoś się podwijała, czy cuś - tylko mi to mignęło przed oczami, bo wtedy jeszcze nie byłem w ogóle zainteresowany tą matą, a teraz czekam na dostawę :)).
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: aduko »

Dzisiaj odebrałem z paczkomatu nowy egzemplarz.

Porównałem instrukcję z erratą/faq i dalej są błędy, ale nie wszystkie. Te błędy również występują w instrukcji na stronie Galakty. To może jednak nie są błędne?

Z 5 błędów w instrukcji, dwa są nie poprawione:
Spoiler:
Również błędy na kartach się pojawiają, ale przynajmniej nie na Gollumie i Tom Bombadil:
Spoiler:
mzdxtvtpxodyezkhfe
Posty: 28
Rejestracja: 21 paź 2021, 09:14
Has thanked: 33 times
Been thanked: 10 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: mzdxtvtpxodyezkhfe »

Nosiadbt1100 pisze: 11 sty 2023, 13:16
ScorpZero pisze: 11 sty 2023, 11:28 Martwi mnie, że mata do Wojny o Pierścień nie jest obszyta i będzie się strzepic. Plus just dosyć cienka, trochę jak taki grubszy obrus.
Roberto pisał, że mieli jakieś problemy techniczne z obszyciem maty tej wielkości (jakoś się podwijała, czy cuś - tylko mi to mignęło przed oczami, bo wtedy jeszcze nie byłem w ogóle zainteresowany tą matą, a teraz czekam na dostawę :)).
Dlatego się podwijała, bo jest taka cienka. Wykonanie jest bardzo ładne, ale mogli dać choć z 1mm grubszy materiał. Zobaczymy jak z wytrzymałością będzie. Porównując do maty z Eclipse to ta od WoPa to jest tak cienka jak zwykły sprany t-shirt.
aduko pisze: 12 sty 2023, 21:39 Porównałem instrukcję z erratą/faq i dalej są błędy, ale nie wszystkie. Te błędy również występują w instrukcji na stronie Galakty. To może jednak nie są błędne?
Galakta nie aktualizuje instrukcji na stronie. Przynajmniej ja od nich kiedyś taką informację dostałem, jak do nich napisałem. Łatwiej byłoby mi wydrukować nową instrukcję niż bawić się z naklejkami. Dodatkowo co co to za problem byłoby umieścić informację jaka to wersja instrukcji jest (jak np. w Twilight Imperium 4)?
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: AndreV »

Czy moglibyście pokazać swoje pomalowane figurki? I kogo do tego polecacie?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: janekbossko »

Na FB w grupie Wojna o Pierścień jest jeden malarz.
Oferował podstawkę za 500 z dodatkami za 650 tzn samo malowanie.
Nosiadbt1100
Posty: 386
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Zastanawiam się nad malowanie całości - ale zastanawiam pod względem tego, że twórcy gry coś przebąkiwali na grupie Wotr, że ta gra zasługuje na nowe, polepszone figurki. Więc może się okazać, że za 1kickstarter (nowa jednostka czasu - 1kickstarter = 4 lata) coś będą myśleli o nowej edycji z nowoczesnymi figurkami.
musicer
Posty: 220
Rejestracja: 02 lut 2020, 11:28
Has thanked: 190 times
Been thanked: 23 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: musicer »

RUNner pisze: 11 sty 2023, 11:39 Też dziś odebrałem swoją. Tak jak kolega powyżej napisał, szkoda że nie jest obszyta. Mata do Ankh to półka wyżej. Na plus świetna tuba i rozmiar.
Obrazek
Jak zamawiacie tę powiększoną matę do WoP to zwróćcie uwagę, żeby sklep dobrze zapakował. Niektórzy słabo pakują i można ponieść dodatkowe koszty zwrotu jak to było w moim przypadku jak zamówiłem w przedsprzedaży w sklepie aleplanszówki :(. Kupiłem w końcu w innym sklepie z porządnym pakowaniem.
Spoiler:
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4506
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: PytonZCatanu »

Druga partia za mną.

1. Przez moment próbowaliśmy dodać dodatek Panowie Śródziemia, ale zrezygnowaliśmy. Dodatek zdecydowanie nie jest potrzebny dla początkujących, a mocno komplikuje sytuację na mapie (która do prostych przecież nie należy). Wydaje mi się, że to dodatek dla osób z 10+ partiami (może nawet więcej), kiedy trzeba zacząć łamać jakieś schematy.

2. Zwiększam ocenę do 9/10 i gra zaczyna się zbliżać w moim odczuciu do Star Wars Rebelii, choć jeszcze jej nie przegania. Jeśli zaakceptujemy pewna losowość kości to w zasadzie trudno mi się do czegoś przyczepić. Nasze partie trwają 4.5h i prawie w ogóle nie odchodzę od stołu 🙂 w pełni angażujące.

3. Tak samo jak po 1 partii, także i po 2 znaleźliśmy czas na 2 partyjki we Władcę Pierścieni Konfrontacje. Polecam takie wieczory klimatyczne 😁

4. Jakieś pół roku temu grałem w Bitwę 5 Armii i kompletnie nie mam potrzeby powrotu do tego tytułu. To dobra gra, ale Wojna o Pierścień robi wszystko lepiej (poza nieco dłuższym czasem gry).
azazelmo
Posty: 895
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 280 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: azazelmo »

PytonZCatanu pisze: 30 sty 2023, 08:54 (…)

4. Jakieś pół roku temu grałem w Bitwę 5 Armii i kompletnie nie mam potrzeby powrotu do tego tytułu. To dobra gra, ale Wojna o Pierścień robi wszystko lepiej (poza nieco dłuższym czasem gry).
Tak jak napisałeś - jest szybsza, ale również daje poczucie „epickiej walki” (cytat z pudełka WoP’a) i moim zdaniem ta walka jest znacznie ciekawsza: manewry, ataki dystansowe, karty jednostek,obrażenia.
Dobra jako przerywnik między dwiema partiami Wojny ;)
pawianlsm
Posty: 191
Rejestracja: 08 gru 2015, 18:26
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 43 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: pawianlsm »

Dłużej pogracie i czas gry spokojnie schodzi do ok. 2 godzin 😉. Mój rekord to 1:30, a najdłuższy czas gry ze wszystkimi dodatkami 5:07 😅.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4506
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: PytonZCatanu »

Kiedy patrzę na obiektywnie na nasze partie, to jesli odjąć zerkanie do intrukcji i inne przestoje wynikające z braku płynności, to czas 3 - 3.5 godziny jest realny.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: warlock »

Mam na koncie 24 partyjki w podstawkę, od jakichś 15 rozgrywek nie przekraczam 140 minut na partię, a większość zamyka się w 120 minutach ;). I wtedy to przestaje być kolos do umawiania się podczas weekendów, po ograniu można w to spokojnie tłuc na tygodniu szybciej niż w Ark Nova :D.
musicer
Posty: 220
Rejestracja: 02 lut 2020, 11:28
Has thanked: 190 times
Been thanked: 23 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: musicer »

warlock pisze: 30 sty 2023, 12:03 Mam na koncie 24 partyjki w podstawkę, od jakichś 15 rozgrywek nie przekraczam 140 minut na partię, a większość zamyka się w 120 minutach ;). I wtedy to przestaje być kolos do umawiania się podczas weekendów, po ograniu można w to spokojnie tłuc na tygodniu szybciej niż w Ark Nova :D.
Hmm, a ile zajmuje setupik i złożenie?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: warlock »

10 minut maksymalnie, każdy rozkłada swoje wojska, mam wszystko ładnie podzielone na osobne woreczki/pojemniczki. Ostatnie partie 140 minutowe to już z wliczonym setupem :). Przy czym moja kopia ma wojska w kolorach narodów, gdyby to wszystko było nieposegregowane i wrzucone jak leci do pudła to trwałoby to wieki ;).
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4506
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: PytonZCatanu »

Podejrzewam, że przy tak krótkim czasie gry trzeba mieć parę zagrań standardowych w rękawie - wtedy zastanawiasz się tylko nad wyborem odpowiedzi na sytuację na mapie. W początkowym partiach, gdy wszystko nowe, trzeba koła wymyślić od podstaw 🙂

Ja ostatnio grając cieniem wjechałem sauronem na tyły Rohanu przygotowującego się do obrony przed Sarumanem. W 20% gry Rohan przestał istnieć, Gondor był prawdziwie sam 😁 Ileś to planowanie mi zajęło, podejrzewam że przy ogranym graczu taki wariant nawet nie mógłby zaistnieć.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: warlock »

PytonZCatanu pisze: 30 sty 2023, 12:22 Podejrzewam, że przy tak krótkim czasie gry trzeba mieć parę zagrań standardowych w rękawie - wtedy zastanawiasz się tylko nad wyborem odpowiedzi na sytuację na mapie. W początkowym partiach, gdy wszystko nowe, trzeba koła wymyślić od podstaw 🙂

Ja ostatnio grając cieniem wjechałem sauronem na tyły Rohanu przygotowującego się do obrony przed Sarumanem. W 20% gry Rohan przestał istnieć, Gondor był prawdziwie sam 😁 Ileś to planowanie mi zajęło, podejrzewam że przy ogranym graczu taki wariant nawet nie mógłby zaistnieć.
Właśnie nie, nie gram schematami, ostatnio grałem zupełnie inną strategią niż zwykle. Po prostu w pewnym momencie nie omawiasz już głośno działania akcji, wszyscy wiedzą jak działają mechanizmy, zaczynasz zapamiętywać treść kart wydarzeń, nie musisz czytać przy jakich warunkach sługa wchodzi do gry itd. I to wszystko baaaardzo mocno się kumuluje na korzyść skrócenia czasu partii :). Oczywiście są gracze, którym zrobienie akcji z KAŻDEJ kostki zajmuje minutę-półtorej - wtedy nie ma przeproś, przy zamulaniu spędzicie przy WoPie cały wieczór ;).
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Abizaas »

warlock pisze: 30 sty 2023, 12:14 Przy czym moja kopia ma wojska w kolorach narodów
Mój egzemplarz, jaka kopia! Ale tak serio to pokaż proszę jak to wygląda, jestem ciekaw.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: warlock »

Stara rozmyta fota, ale pogląd daje ;).
Obrazek
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 124 times
Been thanked: 79 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: eltadziko »

Fajne, tez muszę sobie tak zrobić :D
A jak malowałeś? Farbkami i pędzelkiem, czy jakimś sprayem po prostu spsikałeś?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: warlock »

Podkład, farbki i pędzle, ale nawet to zajmuje tonę czasu. Jakbym miał aerograf, to robienie tego byłoby przyjemnością...
ODPOWIEDZ