Wojna o pierścień / War of the ring (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Cyel
Posty: 2571
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1424 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Cyel »

Pomalowanie jednym kolorem nie powinno zająć więcej niż minutkę na figurkę. Myślę, że nawet poniżej 30 sekund jest realistyczne przy tych rozmiarach. Tylko oczywiście potrzeba pędzla odpowiedniej wielkości, nie takiego faktycznie do malowania figurek (do detali) bo wtedy to mordęga, a przecież nie chcemy żadnych detali tylko jeden kolor na całej figurce. Myślę, że włosie ok centymetrowej lub odrobinę mniejszej szerokości powinno być w sam raz.

Contrasty zrobią nam cieniowanie na jasnym podkładzie w takim samym czasie.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: warlock »

Tak, zdecydowanie - jakbym miał to robić teraz, to biały podkład + constrasty/speedpainty + zdecydowanie duży pędzel ;).
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3314
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 428 times
Been thanked: 1039 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: psia.kostka »

Mysle, ze nalezy tu predko dopisac nowym w temacie, iz wiele podkladow z puszki zawiera rozpuszczalniki, ktore sprawiaja klejenie sie figurek po pomalowaniu. Temat znany i wielokrotnie omawiany tu i grupie fb.

Zanim pomalujesz, koniecznie poczytaj doswiadczenia innych i wybierz odpowiednie produkty!
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
jamjar
Posty: 78
Rejestracja: 18 mar 2020, 20:50
Has thanked: 38 times
Been thanked: 36 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: jamjar »

AndreV pisze: 13 sty 2023, 13:12 Czy moglibyście pokazać swoje pomalowane figurki? I kogo do tego polecacie?
Pomalowanie nie jest problemem i polecam je każdemu, kto tę grę gości u siebie na dłuższą chwilę. I jak najbardziej tym, którzy do tej pory nie próbowali zabawy w malowanie figurek.
Wystarczy na dobrą sprawe podkład i kilka farbek typu kontrast, żeby figurki prezentowały się lepiej i co ważniejsze, by gra nimi była bardziej 'ergonomiczna'. Ja dodatkowo główne postaci z gry sobie pociapałem na bogato, ale wystarczyło by je też samym kontrastem pociągnąć. Wszystko zajęło mi może z 2 - 3 dni, ale sporo maluję, więc potraktowałem je batch'owo. Z aerografu skorzystałem tylko przy nakładaniu podkładu. Reszta pędzelkiem.

https://photos.app.goo.gl/TGezaCpfpQddBKeW6
https://photos.app.goo.gl/gcq27RXvHzcDJ9hD6
https://photos.app.goo.gl/NQCTj4KXr5vZjWV96
https://photos.app.goo.gl/bmkEayCRs25UawAr9
_leigam_
Posty: 942
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: _leigam_ »

różnią się kolorami różne jednostki tej samej frakcji?
Jakich kolorów kontrastów używałeś? rozumiem że kolory odpowiadają żetonom frakcji?
Jeszcze przede mną instrukcja, a chce pomalować też przed pierwszą grą, więc się zastanawiam jak będzie najlepiej.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Fojtu
Posty: 3373
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Fojtu »

_leigam_ pisze: 31 sty 2023, 13:41 różnią się kolorami różne jednostki tej samej frakcji?
Jakich kolorów kontrastów używałeś? rozumiem że kolory odpowiadają żetonom frakcji?
Jeszcze przede mną instrukcja, a chce pomalować też przed pierwszą grą, więc się zastanawiam jak będzie najlepiej.
Standardem jest:
Gondor - ciemny niebieski
Północ - jasny niebieski
Elfy - jasny zielony
Rohan - ciemny zielony
Krasnale - brązowy
Isengard - żółty
Harad - pomarańczowy
Sauron - czerwony

Nie wiem w sumie skąd się to wzięło, ale większość jakie widziałem miała te kolorki.
np: https://boardgamegeek.com/thread/137717 ... -one-color
Ostatnio zmieniony 07 mar 2023, 20:20 przez Fojtu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: warlock »

Fojtu pisze: 31 sty 2023, 13:46 Nie wiem w sumie skąd się to wzięło, ale większość jakie widziałem miała te kolorki.
Kolory granic narodów na mapie ;).
Fojtu
Posty: 3373
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Fojtu »

warlock pisze: 31 sty 2023, 13:47
Fojtu pisze: 31 sty 2023, 13:46 Nie wiem w sumie skąd się to wzięło, ale większość jakie widziałem miała te kolorki.
Kolory granic narodów na mapie ;).
Ma to sens :lol:
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: PytonZCatanu »

Tymczasem spontanicznie ustawiłem się na swoją 3 partię 😁 Tym razem będą emocje, bo będziemy mieli równo 4h do zamknięcia lokalu. Spróbujemy się zmieścić 🙂 Zobaczymy czy zaliczymy progress, ale od ostatniej partii będzie raptem 8 dni, więc zasady na świeżo.
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 325
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 140 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: olocop »

Dla zainteresowanych tematem almanachu, odsyłam do wątku o almanachu

viewtopic.php?t=78625

Tam będę wrzucał co jakiś czas aktualizacje, żeby nie zaśmiecać głównego tematu.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Rafal1970
Posty: 205
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Rafal1970 »

Czy ktoś zakupił figurki/modele 3d twierdze, miasta, łańcuchy górskie lub górę przeznaczenia oraz grał z tymi modelami. Rozważam zakup, mam matę do gry - ale ostatecznie nie wiem, czy warto. Gra wygląda z tymi modelami lepiej (z pomalowanymi nawet obłędnie), ale czy da się grać ? (czy nie zajmują za dużo miejsca/czy nie przeszkadzają np. zasłaniają planszy ? ). W przypadku oblężeń i tak oblegana armia trafia na specjalne pole poza mapą. Ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi modelami ?
musicer
Posty: 220
Rejestracja: 02 lut 2020, 11:28
Has thanked: 189 times
Been thanked: 23 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: musicer »

Rafal1970 pisze: 07 mar 2023, 14:24 Czy ktoś zakupił figurki/modele 3d twierdze, miasta, łańcuchy górskie lub górę przeznaczenia oraz grał z tymi modelami. Rozważam zakup, mam matę do gry - ale ostatecznie nie wiem, czy warto. Gra wygląda z tymi modelami lepiej (z pomalowanymi nawet obłędnie), ale czy da się grać ? (czy nie zajmują za dużo miejsca/czy nie przeszkadzają np. zasłaniają planszy ? ). W przypadku oblężeń i tak oblegana armia trafia na specjalne pole poza mapą. Ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi modelami ?
Pod koniec stycznia grałem z modelami 3D i górami na świeżo dostarczonej macie. Jak dla mnie gra się świetnie, bez problemów (góry i 3d mam dostosowane do planszy czyli mniejsze, ale robiły robotę :)
Pewnie kiedyś zamówię góry stricte do maty, tylko jeszcze nie wiem do której: do standardowej, czy do fanowskiej :)
Spoiler:
Darkstorm
Posty: 847
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 129 times
Been thanked: 201 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Darkstorm »

Czy te modele 3d nie przeszkadzały w sytuacjach gdy było dużo figurek na polu?
musicer
Posty: 220
Rejestracja: 02 lut 2020, 11:28
Has thanked: 189 times
Been thanked: 23 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: musicer »

Darkstorm pisze: 07 mar 2023, 15:43 Czy te modele 3d nie przeszkadzały w sytuacjach gdy było dużo figurek na polu?
Modele mają podstawę mniej-więcej wielkości grafiki twierdz z planszy, więc większa mata jest na plus. Nam nie przeszkadzało. Dla geeków purystów w razie czego są przecież banery. :)
Spoiler:
Rafal1970
Posty: 205
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Rafal1970 »

Czy mogę zadać niedyskretne pytanie gdzie te modele 3 d (twierdze, miasta, góry) można nabyć za rozsądną cenę ?
musicer
Posty: 220
Rejestracja: 02 lut 2020, 11:28
Has thanked: 189 times
Been thanked: 23 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: musicer »

Rafal1970 pisze: 07 mar 2023, 16:38 Czy mogę zadać niedyskretne pytanie gdzie te modele 3 d (twierdze, miasta, góry) można nabyć za rozsądną cenę ?
Swoje kupilem przez etsy. W wersji druku z żywicy coś za 350zl (same budynki 3D).+ trzeba samemu pomalować. Górę i pasma górskie kupowalem wcześniej, już nawet nie pamiętam ceny.
Można też kupić taniej elementy odlewane ale mniej dokładne.
Nosiadbt1100
Posty: 386
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Na FB Roberto di Meglio napisał, że są w finalnej fazie playtestów Królów Śródziemia :)
tomasz86
Posty: 104
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: tomasz86 »

Witam,

Przymierzam się do kupna bo widzę idzie dodruk, stąd kilka moich pytań. Wiem że gra na pewno siądzie.
1. Czy powinienem zakupić wszystkie dodatki bo prędzej czy później i tak będą potrzebne? Czy jakiś dodatek jednak odbiega grywalnością i nie kupować?

2. Widziałem że niby instrukcja zawiera małe błędy w tłumaczeniu, czy będą one teraz poprawione ?

3. Jakieś dodatkowe rady dla początkującego co przeczytać i co kupić jeszcze ?
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Abizaas »

tomasz86 pisze: 04 kwie 2023, 13:15 Witam,

Przymierzam się do kupna bo widzę idzie dodruk, stąd kilka moich pytań. Wiem że gra na pewno siądzie.
1. Czy powinienem zakupić wszystkie dodatki bo prędzej czy później i tak będą potrzebne? Czy jakiś dodatek jednak odbiega grywalnością i nie kupować?

2. Widziałem że niby instrukcja zawiera małe błędy w tłumaczeniu, czy będą one teraz poprawione ?

3. Jakieś dodatkowe rady dla początkującego co przeczytać i co kupić jeszcze ?
1. Daj sobie spokój z wojownikami.
2. Niestety nie wszystkie, ale te błędy to drobnostki. W razie potrzeby przejrzysz jednorazowo erratę.
3. Daj sobie spokój z wojownikami :D

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Fojtu
Posty: 3373
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Fojtu »

tomasz86 pisze: 04 kwie 2023, 13:15 Witam,

Przymierzam się do kupna bo widzę idzie dodruk, stąd kilka moich pytań. Wiem że gra na pewno siądzie.
1. Czy powinienem zakupić wszystkie dodatki bo prędzej czy później i tak będą potrzebne? Czy jakiś dodatek jednak odbiega grywalnością i nie kupować?

2. Widziałem że niby instrukcja zawiera małe błędy w tłumaczeniu, czy będą one teraz poprawione ?

3. Jakieś dodatkowe rady dla początkującego co przeczytać i co kupić jeszcze ?
1. IMO nie warto kupować żadnych dodatków. Jak bardzo się uprzesz, to można kupić Panów. Sporo osób lubi wrzucić ten dodatek w miarę wcześnie, ale przez to potem ma słabo ograną podstawkę, a ten dodatek dość mocno zmienia grę. Wojownicy to dość kontrowersyjny dodatek. Część ludzi lubi, część nie bardzo. Przede wszystkim dodaje on koło godziny do czasu gry, co dla większości osób przy małym ograniu nagle oznacza grę na 4-4,5h, więc nie polecam na pewno kupować od razu.

3. Po pierwsze, trzeba się pogodzić, że będziesz prawie na pewno grał coś źle. Przy tej grze jest to nieuniknione, ja mam prawie 200 gier na koncie i czasem sam się zastanawiam jak jakieś konkretne karty dokładnie działają w połączeniu z czymśtam i cośtam. Po prostu jest tego bardzo dużo i tyle. Ważne, żeby zrozumieć najważniejsze zasady - > zobacz gdzieś przykładową rozgrywkę, żeby nie walnąć jakiegoś bardzo dużego babola.

Do tego jak masz świetny materiał:
https://drive.google.com/file/d/1op5CIc ... D-CTO/view
Jest tam "trochę" o grze, strategiach itp. Do tego jest almanach wszystkich kart i ich interakcji z zasadami. Sam używam tego almanacha w angielskim oryginale jak grywam przez neta, bo co jakiś czas nie jestem pewien jakiejś karty w danej sytuacji.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: PytonZCatanu »

Fojtu pisze: 04 kwie 2023, 13:29. Sam używam tego almanacha w angielskim oryginale jak grywam przez neta...
Gdzie grywasz przez neta w WoP?
Fojtu
Posty: 3373
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Fojtu »

PytonZCatanu pisze: 04 kwie 2023, 13:37
Fojtu pisze: 04 kwie 2023, 13:29. Sam używam tego almanacha w angielskim oryginale jak grywam przez neta...
Gdzie grywasz przez neta w WoP?
Jest serwer discorda:
https://discord.gg/Fw5eZCMF
Jest drabinka z Elo, ligi, coroczny turniej. Gry są logowane, więc też jest trochę statystyk
Tutaj jest plik z wynikami, drabinką itd:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... 1355474132

Można grać na 2 sposoby:
1. TTS
2. Java
Java jest zdecydowanie bardziej popularna, bo jest po prostu szybsza. Z ogarniętym graczem, jeżeli nic bardzo dziwnego się nie dzieje jestem w stanie zagrać w godzinę.
Nosiadbt1100
Posty: 386
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Java? Jakiś program ktoś napisał? Proszę o więcej info:)
Fojtu
Posty: 3373
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Fojtu »

Nosiadbt1100 pisze: 04 kwie 2023, 13:44 Java? Jakiś program ktoś napisał? Proszę o więcej info:)
Tak, jest program w Javie, który ma wojnę o pierścień z dodatkami i bitwę pięciu armii. Ma skróty klawiszowe, fajnie ogarnia sporo rzeczy, przyspiesza rozgrywkę mocno.
Jak chcesz zobaczyć jak wygląda, to polecam ten kanał: (to kanał Ira Fay, jednego z bardziej aktywnych ludzi w społeczności WoPa)
https://www.youtube.com/@WarOfTheRingChamp/videos
(Ira ma trochę nakładek przybliżających konkretne elementy, żeby coś było widać na filmikach, ale sam klient wygląda w 90% tak samo)

Sam klient wygląda tak:
Spoiler:
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: PytonZCatanu »

Jako kompletny laik zadam noobowe pytanie - ten program można jakoś pobrać? Można przez niego umówić się z kim konkretnym na grę sparingową?
ODPOWIEDZ