Co wybrać po Osadnikach

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
jkdick
Posty: 8
Rejestracja: 23 maja 2011, 01:35

Co wybrać po Osadnikach

Post autor: jkdick »

Witam
Proszę Was o poradę jaką grę wybrać

Do tej pory (już od ładnych paru lat, 3 osoby) grywamy w osadników z rozszerzeniem Rycerze. Na tej grze zjedlismy już zęby co widać po trudnych już w rozpoznaniu kartach surowców. Pasuje idealnie. No ale jak to w życiu bywa trochę się juz nam przez te lata ograła. Eksperymentowaliśmy z kilkoma tytuałami takimi jak: Wysokie Napięcie, Puerto Rico, Carcassone ale żadna z nich nie przypadła nam do gustu. rozglądamy sie teraz za tytułem, który przedstawia podobny poziom interakcji, losowości a jednak z przyzwoitym poziomem wyboru różnych strategii. Boję się zakupu kolejnej gry, która podobnie jak poprzednie pójdzie w odstawkę po kilku partiach. Znalazłem kilka gier które na pierwszy rzut oka mogłyby to zapewnić ale przed zakupem chciałbym poprosić Was o opinie, który tytuł wybrać.

Zacząłem od tematu mi bliskiego czyli osadników:

1. Traders & Barbarians of Catan - tego i poniższych wersji osadników rozszerzenia nie testowaliśmy
2. Catan Histories: Settlers of America: Trails to Rails - Osadnicy w XIXw. Ameryce
3. Catan Histories: Struggle for Rome - Hordy barbarzyńców w marszu na Rzym!

i inne :):

4. Automobile (to na razie mój faworyt :)
5. Cywilizacja - poprzez wieki
6. Neuroshima HEX
7. 7 cudów
8. Stronghold Epickie starcie na murach

A może ktoś z Was ma jeszcze inną propozycję.
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Co wybrać po Osadnikach

Post autor: artch »

Może spróbuj zagrać w Osadników z rozszerzeniem Żeglarze, albo w INCA EMPIRE (tam też masz motyw układania dróg :) ), ale skoro twoim faworytem jest AUTOMOBILE to sięgnij po BRASS, STEAM, VINHOS, CAYLUS .... (tych gier jak i podobnych na pewno po kilku partiach nie odłożysz na półkę :!: )
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Co wybrać po Osadnikach

Post autor: piton »

Jeśli jesteście fanami Osadników, a nie podeszły wam takie gry jak Puerto Rico i WN - to szczerze mówiąc, dużo cięższe tytuły takie jak Automobile czy Cywilizacja - poprzez wieki, raczej się nie spodobają - o pozostałych ww. nie wspominając.
Losowość tam jest tam znikoma(śladowa/żadna), interakcja dużo mniejsza od Osadników(zasadniczo blokowanie/przeszkadzanie), rozgrywka bardzo, bardzo mózgożerna.
Ja osobiście nie lubię Osadników, natomiast lubię pozostałe tytuły i ekonomię. No może się zdarzyć, że podpasuje wam od razu coś cięższego, ale wątpię... Jak gracie w to tyle lat i dopiero teraz się nudzi hmm...ja wytrzymać dwóch gier nie mogłem :P

Z gier, które wymieniłeś, weź 7 cudów - losowość, interakcja, lekka rozgrywka, przyjemne to ;). Powinno przypasować. Może zobacz Filary Ziemi/Stone Age? Rozglądaj się jeszcze wśród lekkiego Euro.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Co wybrać po Osadnikach

Post autor: cezaras »

Piton ma rację
skoro pasują Osadnicy, a nie podeszły troszkę tylko cięższe produkty, to nie porywajcie się na jeszcze cięższe ....
(oczywiście to nie jest zarzut-> naprawdę nie ma obowiązku grania w Wallace'a czy Cywilizację - ja sam raczej nie gram :) )

ja bym wam polecił spróbować:
- Samuraj -> prosto z mocną interakcją
- Attika -> naprawdę fajna niedoceniana gierka, a ze względu na możliwość zwycięstwa poprzez połączenie Świątyń, również z istotną interakcją

gry, gdzie ta interakcja nie jest taka wprost jak w Osadnikach (nie ma złodzieja :) )
dodatkowo:
- Notre Dame
- W roku smoka
- Egizia
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Co wybrać po Osadnikach

Post autor: Odi »

jk -> trochę mało konkretów napisałeś...

Z jakiego powodu nie podeszło Wam WN i PR? Za łatwe? Za trudne? Zbyt ekonomiczne? Chcecie coś z bezpośrednią interakcją?

Jeśli szukacie gry, której opanowanie i zrozumienie (w sensie dostrzeżenia powiązań pomiędzy poszczególnymi decyzjami) zajmie Wam ze 2-3 partie, ale potem zapewni ostrą rywalizację i sporo móżdżenia, to Cywilizajca: Poprzez wieki będzie najlepsza z tego zestawu.

Jeśli szukacie interakcji bezpośredniej, w ciężkim, wymagającym wydaniu, to Stronghold będzie dobry.

jesli szukacie gier lżejszych, to może Alient Frontiers, Stone Age, albo Cyklady...

Musisz sprecyzować czego szukacie - chccecie handlować? Toczyć wojny? Licytować?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Co wybrać po Osadnikach

Post autor: FortArt »

Manila
Small World
Ticket to Ride EU
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Co wybrać po Osadnikach

Post autor: nikozja_dg »

Stone Age - bardzo fajna, szybko można opanować zasady, które są bardzo proste, a gra naprawdę warta polecenia.
Neuroshima Hex - polecam, ale nie wiem, czy Wam podejdzie mechanika jest całkiem inna niż w Osadnikach. Gra bardziej agresywna. Bardzo dobrze chodzi na 2 osoby.
Finca - świetna na początek. Proste zasady, fajna mechanika, ciekawe rozwiązania. Chyba najbardziej podobna do Osadników.
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Co wybrać po Osadnikach

Post autor: Lothrain »

Z Twojej listy tylko 7 cudów i ew. Neuroshima. Reszta jest zbyt ciężka na Wasze, jak sądzę, potrzeby. Jeśli jednak gracie w trzy osoby, to 7 cudów jest dobrym pomysłem. Neroshimę muszą zobaczyć pozostali, bo moja druga połowa kategorycznie odmówiła grania w (jak to określiła) "nawalankę". Stereotypowo patrząc to raczej gra dla płci brzydkiej. Ale nie wiem, czy w tej trójce zawierają się kobiety.

Z innych propozycji: Ticket to Ride: Nordic Countries (dla 3 osób ciekawsza niż Europa) lub Stone Age.
jkdick
Posty: 8
Rejestracja: 23 maja 2011, 01:35

Re: Co wybrać po Osadnikach

Post autor: jkdick »

Dzięki za pomoc :)
przeglądnąłem wszytskie tytuły przez Was proponowane i kilka innych

i na chwilę obecną chcę wybrać jedną z:

1. Automobile
2. 7 cudów (wiem zupełnie inna para kaloszy niż pierwszy tytuł:) - tą grę zdecyduję się chyba kupić jako bonus do któregoś z pozostałych tytułów
3. Traders & Barbarians of Catan (dodatek, którym myślę mugłbym fajnie urozmaicić wersję w którą wciąż gramy:))
4. Dominion - Intryga
5. Battlestar Galactica
6. Genua
7. Agricola
8. Small World

W Puerto Rico nie spasowała nam chyba sama mechanika gry a widzę że bardzo dużo gier ekonomicznych jest skonstruowana w ten deseń. Podobnie w związku z tym że nie poczuliśmy klimatu Wysokiego napięcia nie chcę się zdecydować na podobne gry.
Tak na prawdę to tymi najważniejszymi dla nas elementami jest po pierwsze klimat/grywalność, po drugie interakcja, po trzecie różnorodnośc strategii a po czwarte dobrze byłoby gdyby gra jednak zachowała pewien element losowości. Wiem że chociażby pierwszy tytuł tak trochę tu nie pasuje ale jak patrze na tematykę, sposób wydania i opisy nie mam serca odrzucić tej opcji :)

ps. W naszej trójce jest jedna kobieta :)
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Co wybrać po Osadnikach

Post autor: magole »

Ja bym jeszcze zaproponował Wysokie Napięcie, w którym jest fajny element licytacji i który po Osadnikach właśnie spasował w moim towarzystwie.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Co wybrać po Osadnikach

Post autor: watman »

jkdick pisze: Tak na prawdę to tymi najważniejszymi dla nas elementami jest po pierwsze klimat/grywalność, po drugie interakcja, po trzecie różnorodnośc strategii a po czwarte dobrze byłoby gdyby gra jednak zachowała pewien element losowości.
no i wymieniles smallworlda, ktory moim zdaniem idealnie pasuje do opisu :)
nasuwa mi sie tez stone age, ale sam jeszcze w niego nie gralem, wiec bazuje tylko na opisach podanych tutaj :)
obie gry sa raczej z gatunku tych lzejszych, nie beda powodowaly bolu glow z nadmiaru mozdzenia, no i podobaja sie kobietom ze wzgledu na swietne grafiki :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
paweln
Posty: 639
Rejestracja: 21 gru 2009, 10:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Co wybrać po Osadnikach

Post autor: paweln »

Spróbujcie zdecydowanie Alien Frontiers - kości, spora interakcja, typowa gra na bicie lidera jak w Osadnikach, wykradanie kart, zasobów.
Oczywiście 'zagraj u kolegi' przed zakupem.
Awatar użytkownika
plokij
Posty: 46
Rejestracja: 14 lis 2010, 20:30

Re: Co wybrać po Osadnikach

Post autor: plokij »

Alien Frontiers to bardzo dobry wybór ..to co napisał "paweln" , no i podoba się również kobietom.... ale...cena (ok. 159 zł)
Epoka Kamienia po osadnikach to też dobry wybór ...lekka i przyjemna gra(fajnie się sprawdza w 2, 3 jak i 4 osoby) a cena na allegro to około 90 zł
jkdick
Posty: 8
Rejestracja: 23 maja 2011, 01:35

Re: Co wybrać po Osadnikach

Post autor: jkdick »

AF wygląda interesująco ale troszke obawiam sie bariery językowej, choć zapewne niepotrzebnie :)
No cóż, podsumowując podjąłem decyzję i złożyłem zamówienie na Dominion - Intryga
Odnoszę wrażenie że spełni nasze oczekiwania a po drugie z radością zagram w gre karcianą i wspomnę stare czasy zrywania się z mojej pierwszej roboty, siadania w knajpie i grania LOTRa :)

Bardzo Wam dziękuje za wszystkie rady i porady a jak gra przybędzie przed weekendem to dam znać jak pierwsze wrażenia :)
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Co wybrać po Osadnikach

Post autor: Lucf »

Zobaczysz jak bedzie z Dominonem,ale może być wg mnie kiepsko. Ja bym radził GENUĘ. Tu jest interakcja jak w osadnikach - czyli NEGOCJACJE -> rozmowa -> idź pionkiem tam to dam ci za to to i to. Czyli coś podobnego do Osadników, ale jednak wiele nowych elementów których nie znajdziesz w Os.
jkdick
Posty: 8
Rejestracja: 23 maja 2011, 01:35

Re: Co wybrać po Osadnikach

Post autor: jkdick »

myślę że kolejnym wyborem (już na wakacje) będzie właśnie Genua ale na razie ogramy Dominiona :)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4490
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Co wybrać po Osadnikach

Post autor: garg »

Doskonała gra negocjacyjna to Chinatown. Reguły proste ale gadania i handlowania mnóstwo. Polecam :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
jkdick
Posty: 8
Rejestracja: 23 maja 2011, 01:35

Re: Co wybrać po Osadnikach

Post autor: jkdick »

Zamykając wątek obiecałem raport z pierwszego wrażenia po zakupie Dominiona

A więc Rewelka! Gra przyszła w piątek i przez weekend graliśmy codziennie. Gra spasowała wszystkim a nawet mojemu dzieciakowi, który zawszechce grać ale przy pierwszym niepowodzeniu gra jest do bani. A tu mimo że nie wygrał ani razu grał sprzyjemnością i kolejny raz i kolejny i kolejny :)
Jedna osoba wyraziła tylko żal że nie ma żutu kostką :)
Podsumowując Dominion Intryga okazał się dla nas doskonałym wyborem. Tak doskonałym że zamówiłem już do kompletu Dominon Rozdarte królestwo :)
Gorąco wszystkich pozdrawiam!
ODPOWIEDZ